Troják.

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Troják.

Příspěvek od Georg.H »

Jsem toho názoru co rimar 77.
Šel bych do toho trojáku. Druhá šance už nemusí být. Mám rád tyhle staré zbraně. Mají své kouzlo. Srnčí jde lovit i na míň jak 100 m. Jen se to naučit. A pokud ti flinta nesedne tak ji kdykoliv prodáš, a líp jak novou.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Troják.

Příspěvek od Rogam »

Petr96 píše:.........co mi doporučovali kolegové tak pro začátečníka je prý lepší ráže 7x57 nebo neco podobného.......
to je nesmyslný a zakořeněný přežitek dob minulých, kdy pro začínajícího myslivce bylo nejlepší ZH a 7x57R, ono taky popravdě ani nic pořádného nebylo, není ale proto jediný racionální důvod, proč by neměl mít začátečník výkonnější ráži, za předpokladu že jsi si vědom výkonu takové zbraně (nebát se toho, bezpečnost)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Troják.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Petr96 - Ten troják 9,3x72R/16 jak o něm píšeš bych být tebou vzal. Pokud je ve stavu jak říkáš,čistý, lancaster,original a určitě to bude trochu ryté, tak to jsou pořád zbraně jejiž cena se pohybuje řádově v pár tisících euro. Pokud se ti líbí ,máš prachy a je u něj dobrá cena, ber ho. Na tahání na kazatelnu a po prasatech si pořiď druhou flintu - nějakou komisní kulovnici i s optikou např.ve 30-06 nebo něco podobného. Ten troják je špacírka a nostalgie. Nehledě na to, že o ráži 9,3x72R začíná být zájem, zvlášť teď co SB zvýšilo výkon náboje . Pěknou flintu vždy prodáš, to je jako s obrazy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Troják.

Příspěvek od pufr »

Taky bych se tomu trojáku asi neubránil :) Vzpomínám, jak jsem jako cca 20ti letý myslivec velmi stonal po lankasterové obojetnici 8x72R, ale tenkrát (asi tak 1982) bylo to střelivo fakt problém (a nějaká "druhá kulovnice na tahání" byla tak leda od úrovně nadprůměrně angažovaného PS-VB výš :) ), nakonec ji myslím soudruzi nasměřovali do šrotu :?
Jen ale doplním, že při současné úrovni u nás na trhu, na portálu Egun.de a podobných je dle mých zkušeností "přátelská" cena uvedené zbraně ve velmi dobrém technickém stavu zhora omezena částkou cca 25 tisíc Kč :?
Pufr
Petr96
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 08.8.2014, 21:36

Re: Troják.

Příspěvek od Petr96 »

Jak tak uvažuju tak do toho trojáku přeci jen pujdu, on se mi stejně líbí a to hned od začátku. Sice mi kde kdo radí abych si vzal spíš ZH ale mě se ZH zkrátka nelíbí! A neměl bych asi ze střelby takový požitek jako z toho trojáku. A jak říká Jan Slavětínský "Pěknou flintu vždy prodáš" Protože když by mi náhodou nesedl tak jde vždy prodat když budu chtít, nadruhou stranu by se mi ho nechtělo zbavovat. Protože jak říká jeden náš člen "Takový flinty se neprodávaj ale děděj!" A to je pravda.
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: Troják.

Příspěvek od karel »

Nechápu jak někdo může srovnávat ZH s klasickou puškařskou prací jako je troják :evil: Ten co ti to radí asi nemá v hlavě všech pět pohromadě :D Všechny ZH krom pár kusů budou do pěti let ve šrotě nebo budoumít cenu lahve rumu. Dedostupnost náhradních dílů, nebo ceny jako u Krieghoffa, to bude konec slavné řady ZH.
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Troják.

Příspěvek od rimar77 »

karel ono více těch rad co chudák kolega dostává od rádoby zkušených myslivců je dost smutná

Petr96 rozhodně do toho jdi uvidíš že budeš spokojenej jen bude třeba dát jinou optiku ale prosímtě nenech si radit od těch co ti radí doteď jako 7x57 a místo trojáku ZHčko abys tam pak neměl fomej nebo deltu 8x56 to by bylo trochu mimo ale takové variábl 1,5-6x42 by tam seděl dobře ale svěř to jen dobrému puškaři který se v trojákách vyzná, jakejkoliv neodbornej zásah od puškaře ti dokáže zbraň znehodnotit. Bohužel z vlastní zkušenosti vím o čem mluvím byl jsem mladej a blbej když jsem si ho pořídil :(
a až budeš šťasný majitel hoď sem prosím nějaké fotečky ať se můžeme pokochat :wink: :D
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Troják.

Příspěvek od Steyer »

Takovej troják by se měl koupit, zvlášť když se ti ta flinta líbí.
Uvidíš, že si na to vždycky vzpomeneš, když ho na posedu vezmeš do ruky.
Další flintu si pořídíš stejně, ale když tohle nekoupíš, tak toho možná budeš časem litovat.
Troják v této ráži vlastním a denně používám již od r. 2006 a mám s ním nastříleno nejvíc zvěře. Koupil sem ho na egunu za peníze co píše pufr. Chodím s ním a lovím, protože se mi ta flinta prostě líbí. Když je zvěř dál jak 100m, tak buď popojde nebo popojdu já a nebo se jen dívám. Není nad to chodit do revíru se zbraní, která má historii a šarm. Možná se mnou nebudou souhlasit všichni, ale já to tak cítím. A pokud jde o to, jestli ji otaháš, tak toho bych se nebál a sedět ti bude taky dobře. Já s ní lovím už skoro 10 let a při dobré a pravidelné údržbě je furt jako novej.
Šťastnou ruku a hodně zážitků.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Troják.

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> prosim te, neni jediny duvod, proc by melo byt ZH pro tebe lepsi nebo vhodnejsi, nez tahle flinta. Jen si budes muset zvyknout na ovladani trojaku a k tomu v lancasteru. A asi budes muset byt vic opatrny na bezpecnost.
Neni duvod, proc by pro tebe mela byt 7x57 (jakkoliv ji taky mam uz roky a pokladam ji za kvalitni razi) lepsi, nez 9,3x72. Budes se muset szit s jeji balistikou, ale to u kazde raze.
To jsou vsechno takovy hospodsky kecy od piva. Jestli se ti ta flinta libi a sedi ti, jdi do toho.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr96
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 08.8.2014, 21:36

Re: Troják.

Příspěvek od Petr96 »

Děkuji všem za rady. Až budu dotyčný troják vlastnit přidám sem obrázky, aby jste se pokochali :D ;) , a stou ráži jsem si to taky řikal každému sedí něco jiného a něco jiného mu vyhovuje.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Troják.

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> dodam jen, ze 9,3x72 byla v minulosti nerozsirenejsi a nejoblibenejsi razi mezi stredoevropskym lesnickym a mysliveckym personalem. A ne nadarmo. Ma nejake nevyhody - slabsi stranky, ale take vyrazne prednosti. A jestli te flinty bavi, u jedne stejne nezustanes...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Troják.

Příspěvek od Rogam »

To Petr96

s 9,3x72R v našich podmínkách určitě nic nezkazíš, ber to tak, že si stejně časem pořídíš další zbraně, toto je spíš taková lahůdka, "běžné zbraně" koupíš pak kdykoliv...
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Troják.

Příspěvek od Walter »

Ten troják ber, z takých zbraní "dýcha" história. Keď si na ňu zvykneš, a zžiješ sa s ňou, ostatné nedávno vyrobené "sériovky" Ti budú pripadať v rukách ako štipák.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Troják.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Mě zajímá výkon trojákových hlavní o délce 55cm. Je to dnes populární délka. Jak to doopravdy střílí? A to jak brokem v 20/76(krytí, průraznost broků - kvůli lišce), tak i v kuličce např. 7x65R nebo 30R Blaser? Nebude tam velký propad výkonu a není jednosduší vzít třeba 308w než 30R? Ta 308W by mohla líp vyhořet? Nebo jít spíš do 7x57R? Jsou to poměrně lehké zbraně a 9,3x74R či 8x57JRS se mě zdá hodně. Blíží se stáří a tak zvažuji něco usedlejšího. Díky
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Troják.

Příspěvek od Hirc »

no zrovna .30R Blaser v lehké flintě nebude pro vetchého usedlého staříka to pravé ořechové :lol:
teď vážně - sháněl bych v 7x57R
Odpovědět