Kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od motolada »

Vlastním klasiku 7x57R/12x70,takže o kuli ti povídat nebudu,o té je tu toho spousta(v rychlosti:je OK :lol: )
Kolegové co se krytí týče,vycházejí ze zkušeností....
Z praxe:Mám 12 délka laufu 60cm,choke 0,5
Z teorie:Na praktickou střelbu z brokovnice v podstatě univerzální "rozměry"
Lišky případně jiné "terče"padají spolehlivě do 15-20m,broky 3.2-3.6mm
Na více m je to už hazard se svým egem :lol:
Myslím že hodně minutých lišek je způsobeno neuvědoměním si toho z čeho střílím protože přítomnost optiky člověka hodně svádí k nereálným věcem
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od Zbrojovák »

osobně můžu referovat ČZ584 12-70 choke 1/2, brokový náboj 3,5mm SB Fortuna liška do 40m v drtivé většině v ohni (naširoko) při 4mm SB Fortuna do 40ti metrů většina broků přes komoru durchšus, lišky v ohni, postavení ale vždy na široko! Poslední zkušenost na naháňce s mou kozlicí na lišku vpohybu - SB Red and black 4,5mm vzdálenost 20m, všechny broky durch, 3 běhy přeražené, zásah jádrem shluku na komoru, liška 5m od nástřelu.
Osobně střílím na újedi fortunama 3,5mm do 40ti metrů a čekám až je liška na široko, do 25m střílím i na šikmo. Rány v klidu s oporou přes optiku. Dál jak 40m to nemá smysl zkoušet štěstí. Na kunu a kočku už vůbec ne, je to malá plocha. Spoustu kun jsem tak jen ometl, jednu postřílel, a od té doby raději lovím do 60metrů 22LR.
Kolega kdysi zkoušel italské náboje "100metri" tuším 3,4mm z brokovnice s optikou, střílel až na 80metrů ale musel mířit tak 20-30cm nad. V 80ti metrech to mělo rozptyl někde kolem 50cm. Na blízko do 30ti metrů nepoužitelné, díra téměř jako po breneku. Možná že to by byla cesta jak dosáhnout na lišku dál, ale muselo by to být nastřelené na optiku, tudíž by to musel být na kombinovanou zbraň extra svazek.
Chce to zkusit. Mi jde z kozlice SBZ SB slugů 12/70 na 50m oproti kuli 10cm nad a 2cm v pravo (rozptyl 3 ran byl 8cm). Stříleno v sedě s oporou přes optiku 4x32. Tam by to snad i šlo.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od Redik »

Ahoj,
měl bych menší dotaz. Jelikož chci kupovat nějaký starší kulobrok z komise tak nejrozšířenějśí dostupné ráže jsou 7x57R a 7x65R . Zbraň bude hlavně používána na srnčí, lišky a tak 1x do roka prase :) .
Raději bych tu 7x65R, ale mám strach abych tím srnčí nerozbíjel. Nebo se mám přece jen raďeji dívat po té 7x57R na tyto účely?
Děkuji za radu.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: KULOBROK

Příspěvek od Bojar »

Redik píše:Ahoj,
měl bych menší dotaz. Jelikož chci kupovat nějaký starší kulobrok z komise tak nejrozšířenějśí dostupné ráže jsou 7x57R a 7x65R . Zbraň bude hlavně používána na srnčí, lišky a tak 1x do roka prase :) .
Raději bych tu 7x65R, ale mám strach abych tím srnčí nerozbíjel. Nebo se mám přece jen raďeji dívat po té 7x57R na tyto účely?
Děkuji za radu.
Redik kule 7x57R při správně zvolené střele naprosto dostačující k podmínkách které píšeš.I z hlediska tlaků ve zlamovací zbrani bych raději volil tuto ráži(zpětný ráz).Sám jsem toto nedávno řešil a podařilo se mi sehnat starší ZH za 3500kč,takže spokojenost.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: KULOBROK

Příspěvek od Leon »

Redik píše:Ahoj,
měl bych menší dotaz. Jelikož chci kupovat nějaký starší kulobrok z komise tak nejrozšířenějśí dostupné ráže jsou 7x57R a 7x65R . Zbraň bude hlavně používána na srnčí, lišky a tak 1x do roka prase :) .
Raději bych tu 7x65R, ale mám strach abych tím srnčí nerozbíjel. Nebo se mám přece jen raďeji dívat po té 7x57R na tyto účely?
Děkuji za radu.
|Redik debata o rážích je zde viewforum.php?f=6 tady jsi OT Leon
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: KULOBROK

Příspěvek od curil »

Chlapi kamarád si chce koupit první zbraň kulobrok nejraději v 8/57 a 20/76,něco kolem 30tis kč.můžete poradit jaký? dík
1johanson
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 20.5.2009, 21:31

výběr kulobroku

Příspěvek od 1johanson »

Zdravím, chtěl bych Vás požádat o rady při výběru kulobroku. Raději bych novou zbraň cca do 30 000 Kč. Celkem se mi líbí BO 800, ale nevím jestli se ještě vyrábí verze s niklovanou baskulí. Ty BO 800 co jsou dnes v obchodech (černá baskule) už tak pěkné nejsou. Zajímavé zbraně vyrábí hanák- BO 500 i s brokovou hlavní 20/76. Italské značky mě moc nelákají a jediné slušné ZOLI už je myslím dost drahé. Díky za poznatky a rady.
Mirda
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 08.9.2012, 10:14

Re: KULOBROK

Příspěvek od Mirda »

Dobrý den vespolek.
Chtěl bych se zeptat.Zakoupil jsem kulobrok UB 585-06.Po sejmutí předpažbí, vykazují hlavně lehkou stranovou vůli.S nasazeným vše drží jak má velice pevně.Stejnou vůli mají i výměnné brokové hlavně.Trošku mne tento jev postrašil, proto moje otázka.
Je toto normální jev a mé obavy jsou předčasné,či je něco špatně?Má taková vůle nějaký zásadní vliv na přesnost?Podotýkám, že jsem z ní ještě neměl možnost vystřelit.
Za případnou odpověď předem děkuji.
dusab
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 25.9.2006, 5:42

Re: KULOBROK

Příspěvek od dusab »

Zakupil si gulobrok a ani si ho predtym neskontroloval? Strelit z neho bolo treba urcite. Teoreticky by tam vola byt nemala ziadna, ale ak je tam min. vola tak to neries, hlavne ak s predpazbim ziadna vola nieje. Napr. gulobroky ZH maju velke vole aj s predpazbim a strielaju presne, tazke presnost by to nemalo ovplyvnovat ani v tvojom pripade. Taktiez nieje presnost ako presnost...
gulovnica ZG, gulovnica CZ 531, Sauer 80, Gulobrok Brno Super, dvojka Brno 16/16
Mirda
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 08.9.2012, 10:14

Re: KULOBROK

Příspěvek od Mirda »

tak je pravda, že na střelbu nezbyl čas, jednalo se o celkem rychlou akci.ale zbran byla kontrolována a jak říkám s předbažbím drží jak hmoždinka OMO, jenom nas nenapadlo to předpažbí sundat.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: KULOBROK

Příspěvek od Lesomil »

Mirdo :) ,
pokud si tak nějak vybavuji, pokud se dělal kulobrok s výměnými hlavněmi, pak tam byla určitá vůle ůmyslně... Právě aby to šlo vzájemně zaměňovat... Nevím, možná by byl problém zapasovat obojí hlavně přesně do zámků... Tam, co se hlavně neměnily, to bylo na fest.. Já zprvu otevíral kulobrok o koleno.... :wink: Přesnější info Ti jistě dá někdo zasvěcenější.... :)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano pro czub to byl a je problém něco udělat pořádně :lol: jinak bývá dobrým zvykem, vnormálních fabrikách, že se svazky dopasují na jednu baskuli aje jich třeba i více než 2 :P :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Mirda
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 08.9.2012, 10:14

Re: KULOBROK

Příspěvek od Mirda »

Ano tady jsou oba svazky se stejným výr. číslem a proto předpokládám, že pravdu má i Lesomil i Zbrojovák :D Děkuji
A druhá věc, ještě jsem se nějak nedopátral velikosti zahrdlení.Synovec původního majitele odpovídal tak všelijak a moje měření digišuplerou dopadlo fiaskem (co měření, to jiný výsledek :oops: )
Jaká byla zvykem bývati tato veličina u svazku 7x65R/16 a 16/16..?
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: KULOBROK

Příspěvek od Lesomil »

Mirdo :) , ve Tvém případě asi bude ČZ 586 s kulí 7x65R o délce hlavně 620mm ... Nahlédnutím do "chytré knížky" Rukověť loveckého střelectví od Faktora a Lankaše jsem se dočetl že : " Krytí brokových loveckých hlavní zpravidla dosahuje hodnoty 70 procent.... Do jaké míry je to spolehlivá informace to "zpravidla" nevím.... :wink: Jsou zde mimo ČZ 580 uvedeny pod níže napsaným "výcucem" modely ČZ 581 až ČZ 586 K těmto by se tedy mělo vztahovat uvedené krytí....

Přesně se zde uvádí:
Zbraň se vyrábí v provedení loveckém nebo sportovním. Lovecká verze má dvouspoušťovéústrojí a samočinnosu pojistku. Sportovní varianta má jednospoušťové ústrojí a samočinnou pojistku, jejíž automatická činnost může být v případě potřeby zrušena. Do lůžka hlavní je možné zalícovat i výměnné kulobrokové hlavně které se dodávají buď zvlášť, nebo již zalícované v soupravě s hlavněmi brokovými. Dolícování samostatně dodávaných hlavní zajišťuje výrobce zbraně , n.p. Přesné strojírenství. Kulobrokové hlavně jsou opatřeny rybinou pro tovární násuvnou montáž zaměřovacího dalekohledu typu ZF. Pro střelbu kulí je možno zbraň vybavit napínáčkem. K odstranění vystřelených nábojnic je zbraň opatřena vyhazovači. Délka nábojových komor brokových hlavní je 70mm.

Jinak ve stejné knize je stať o zbraních ZH, kde se přímo uvádí, že se vyráběli s mírnou vůlí, která způsobovala viklání hlavní v lůžku... právě proto aby je spotřebitel mohl přehazovat. Nevzbuzovalo to důvěru a tak v r. 1960 při výrobě nechávali o něco více materiálu na spodním uzamykacím ozubu a měla to dolícovat odborná opravna...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: KULOBROK

Příspěvek od Lotr »

Mirdo mrkni na hlavně, budeš to mít na nich vyražené. Popř. čitelně vyfoť všechny znaky na hlavních, vlož to sem a podíváme se. Popř. použij známou metodu a vystřel si do papíru a krytí si spočítej. :wink: :!:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět