Prevrtani kulobroku

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

:D Mosine většina lidí na fóru už ví, že jsi ?tudovaný přes materiály, tak ti nechce oponovat, a asi ani nemůže - napsal jsi to moc hezky, není co dodat :wink:

- hlaveň opravdu ve většině případů převrtávat nelze, snad jen u starších jednoranových terčovnic s masivní silnou hlavní a systémem Peabody-Martini, chce to ale mít vrtačku na hlavně a prostru?ovačku, drážkovačku atd. Levnější je vložit do staré hlavně po prostru?ení tzv. du?i, což je osoustružená hlaveň nová - to ovšem u tenkostěné hlavně nelze.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To mi chceš teda říct, že si asi moc nepokecám, jo? :lol: :lol:
No dobře no.

K tomu převrtání. Jak píšeš, tak to skutečně reálné je, ale myslím si, že je asi rozumnější pak již předělat celou hlaveň. I když teda to asi bude v tebou zmiňovaném problému problém.

Jinak se kdysi dělávalo vkládání hlavní do hlavní brokových. když byla stará hlaveň špatná, tak se tam prostě "vložila" druhá menšího kalibru. No dovedeme si představit, jak to bylo pak těžké. Dokonce jsem viděl něco takového v ruské jednu?ce. Z 12 si někdo udělal 32. Samozřejmě s tormentací se vším. Tam asi nebyl důvod špatné staré hlavně, ale asi dotyčný chtěl mít 32 a toto bylo pro něj nejzchůdnější.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

to Mosin : s dvaatřicítkou jsem se ještě nesetkal. V čem je výhoda vlatnit flintu s takovouhle ráží? :?:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nesetkal? No já viděl i 36 (.410) - nejsou shodné v délce nábojnic. V čem. No to popravdě nevím. Je to taková flintička na střílení asi kolem baráku :-)
Kolega ji má právě v té I? 18. Náboje do toho kupuji od Fiocchi (nevím, jak se to píše). Ale bude jí chtět asi prodat. Má totiž doma i .410, pak jednu ve 12 a zabírá mu to místo. Jestli se nepletu, tak se tu jedná už flinty na drobné ptactvo či tak.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

to už jsou spíš takové raritní sběratelské flintičky, prakticky je to dle mého k ničemu 8)
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

K nam na hony jezdil pan co se .410 celkem uspesne strilel na bazanty. Chce to umet strilet a premyslet na co zmacknout. Ono kdyz se 410 sezene v magnumu tak v navazce oproti tradicnim razim velkej rozdil neni.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Taky jednoho znam, ten ma od 12 po 32... Dve 28 lankasterky, s tema chodi na hony a vetsinou trefuje, holt kdo umi ten umi... :)
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od johnyc77 »

Čau chlapi.. Otec vlastní starší kulobrok Gustav Bittner v ráži 6,5x52R(25-35w)/16x70, který je už za těch x desítek let vystřílený.. Střelu zasunete do ústí až po okraj, vývrt je vyrezlý.. :roll: Zkoušeli jsme ho nastřelovat na 50m a netrefili jsme A4, když jsme šli blíž asi na cca 20m, trefili jsme papír 10cm nad středem, další rána šla bohužel opět mimo papír :roll: :idea: Proto bych se vás rád pozeptal, jestli by nebylo lepší udělat nové svazky (hlavně, jestli to vůbec půjde) a nebo jen vyměnit kulovou hlaveň.. Něco jsem si zde pročetl, ale chtěl bych to slyšet od vás odborníků..! :wink: Zbraň prodávat nechci, je krásně lehounká, ideální na šoulačku i na naháňky a hlavně to bude zbraň zděděná po otci.. Díky za odpovědi..
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od mrazík »

Nechal bych to rozletovat pokud je brok dobrý a dát nový kulový lauf. Pokud je i ta brokárna špatná tak nový svazek. Počítej cenu okolo 20- 30 tisíc korunek, pokud to bude nový svazek, to záleží na puškaři.
kosta
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 28.11.2010, 13:45

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od kosta »

to máš pravdu ,je to na čtení dost dlouhý ale já jsem si vás přečetl všechny a řeknu vám jen to že kulové hlavně se dříve převrtávaly celkem běžně na další větší ráži.ALE ,za prve hlaveň byla celkově masivnější ,než u kulobroku a tím pádem se během vrtání neměla snahu vlnit a za druhé se hlaveň drážkovala škrabacím trnem.proto se to dalo dělat i u tenčí hlavně bez rizika deformování stěny .V dnešní době se vývrt vyrábí kováním a proto se musí začít např.u ráže 7x57 ,výkovkem o průměru 44mm a o 22 centimetrů kratším než je potom hlaveň po vykování na hotovo.Počítá se s tvárností materiálu a hlavně je nutná vysoká odolnost materiálu v kluzu aby s toho nakonec nebyla pletýnka. Potom to vezme puškař a při finální výrobě osmdesát procent materiálu jde do špon . To u škrabané hlavně není potřeba a navíc se tradovalo ,že převrtaná stará hlaveň měla lepší soustřel a větší životnost. A končím ať to není dlouhý na čtení. Kosťa
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od psdk »

Ještě před pár měsíci jsem si myslel že převrtat lauf nejde, ale kupodivu někteří puškaři v Německu to celkem běžně dělají za cca 350 EURo. Existuje firma ve Ferlachu od které si půjčují potřebné nástroje na danou ráži dle volby a hurá na to ... ALE!
U nás s tím asi má praxi jen opravdu málo puškařu, nejsem si jist co by na to řekla naše zkušebna a hlavne ZH není tak cenná zbraň aby to mělo vůbec nějaký ekonomický efekt takže bych celou tu myšlenku asi předem zavrhl ...
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
Igor*
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 26.1.2007, 7:48

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od Igor* »

Prevrtat vývrt ide, mám kamaráta ktorému to robili v Nemecku, v Suhle. Nechal spraviť zo 6,5x57 R na 7x57 R alebo 7x65 R (to si už nepamätám, ktorý z tých dvoch). Stálo ho to cca. 200 Eur. Funguje, má to, vravel, že to robil chlapík na stroji ktorý mal snád už aj sto rokov, normálne prerezal drážky a polia na predpísané rozmery + vystružil novú komoru ...
Vraj to robia bežne, napr. z kalibru 7 mm na 8, asi to však vždy vyžaduje individuálne posúdenie možností u konkretnej zbrane. A iba rada pre tých ktorý si myslia a prezentujú, že niektoré veci možné nie sú - "Myslieť si znamená väčšinou hovno vedieť".
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od psdk »

Igor* píše:Prevrtat vývrt ide, mám kamaráta ktorému to robili v Nemecku, v Suhle. Nechal spraviť zo 6,5x57 R na 7x57 R alebo 7x65 R (to si už nepamätám, ktorý z tých dvoch). Stálo ho to cca. 200 Eur. Funguje, má to, vravel, že to robil chlapík na stroji ktorý mal snád už aj sto rokov, normálne prerezal drážky a polia na predpísané rozmery + vystružil novú komoru ...
Vraj to robia bežne, napr. z kalibru 7 mm na 8, asi to však vždy vyžaduje individuálne posúdenie možností u konkretnej zbrane. A iba rada pre tých ktorý si myslia a prezentujú, že niektoré veci možné nie sú - "Myslieť si znamená väčšinou hovno vedieť".
A jak to teda řešil na zkušebně a přepsání ráže na PČR? a jak to legálně vyvezl na opravu z SK do DE?
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
Igor*
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 26.1.2007, 7:48

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od Igor* »

psdk píše:A jak to teda řešil na zkušebně a přepsání ráže na PČR? a jak to legálně vyvezl na opravu z SK do DE?
Žije v Nemecku, ja som nepísal, že je to Slovák... debata bola o možnosti zmeny kalibru vývrtu.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Prevrtani kulobroku

Příspěvek od Zbrojovák »

Podle mě to půjde vyřídit běžnou cestou na PČR na dočasný vývoz, chce to konzultaci, každopádně to musí pak projít naší zkušebnou. Ta s tím nebude mít problém pokud se výrazně neztenčí stěna komory. Ale úpravou už si musí být jistý puškař který změnu tvoří.
Uvažuji o podobné úpravě z mé 7x57R na 8x57JRS, kde už mám narezlý lauf, nevím ale jestli by vyšla stěna hlavně, to by se muselo spočíst aporovnat komory, zatím jsem to neřešil.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět