Troják.

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Troják.

Příspěvek od kounek »

Reno píše: PS: Jinak já se ohlížím za ženskýma, chlapi, dokonce ani ti s brokovými trojáky, mě fakt neberou...
OT: Jo, naběhnul jsem si hezky... :roll: Myšleno bylo samozřejmě kvůli flintě, ne kvůli pohlaví nositele... :)
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Troják.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Určitě tyto zbraně mají své fandy a podle mě je to klasická lovecká zbraň. Její majitel s ní musí být dokonale zžitý a mít to v ruce, jinak při lovu a zmatku neví co dřív zmačknout a čím vystřelit. Nakonec zajistí a nevystřelí vůbec protože zvěř nečeká a je dávno pryč.
Dál je zapotřebí si ujasnit pojmy - klasický troják = dvě hlavně brokové , jedna kulová
trojče - viz foto toho Blaseru - 1 broková, 1 kulová a 1 malá kulová
dvojákový troják - 2 kule a jeden brok
Zatím jsem se nesetkal s puškařem,který by trojáky dělal. Pouze jich pár znám, kteří na něm dokáží něco opravit a někteří i vyměnit hlaveň. Puškař, když vezme do ruky troják a šroubovák, je prvotní taksa tisíc korun, něco jako když vezmete u veterináře za kliku...Oprava trojáku je děs.Vše rozebrat, opět sesadit, vyzkoušet funkčnost a pokud nejde, všechno znovu a pořád dokola. To není jako se hrabat v ZH nebo v UB.
Dnes se nechá sehnat velice slušný troják od Merkla,Sauera ap. v Německu v komisích za cenu okolo tisíce euro +/-. Znám i kolegu, který je z Německa vozí a značky i ráže podle přání. Tyto 30-40 let staré flinty jsou ve slušném stavu , většinou s dobovou optikou na švenku nebo suhlu s Téčkem a posunem osnovy. Zde nastává problém a další investice, když chcete vyměnit optiku za novou. Většina těchto trojáků je v německých oblíbených a nejvíce jetých rážích 7x65R , 7x57R, 6,5x57R, občas 8x57 JR, JRS a 9,3x74R s nejčastější brokovou ráží 16 i 12.
Flinty to jsou pěkné, což o to, ale nakonec pro současnou myslivost je stejně universální náš kulobrok Brno 500 i s případnými menšími výdaji ...
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Troják.

Příspěvek od tornádo »

problém je,že tento troják nemá volič.Takže odpadá uvažování co zmáčknout a čím střílet.Odpaluješ jednospouští pokaždé ve stejném pořadí.=k ničemu.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Troják.

Příspěvek od michalos »

tornádo píše:problém je,že tento troják nemá volič.Takže odpadá uvažování co zmáčknout a čím střílet.Odpaluješ jednospouští pokaždé ve stejném pořadí.=k ničemu.
tornádo to vystihl.
Snad jen pokud se s tím půjde na naháňku, jediná alternativa je do první odpalované hlavně brok na lišku, zbylé dvě hlavně jednotná a pak už bude na každém zda ty broky vystřelí někam do stráně nebo do prasete. To už si každý musí urovnat sám..... nebo všechny tři jednotný..... Jinak si myslím že zbraň je to k ničemu a vypadá to hrozně. Můj názor. Lovu
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Troják.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Psal jsem na téma Troják, nikoliv k té turecké flintě, aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Turci s těmi jejich třemi brokovými trubkami určitě neřeší naše naháňky a možná ani o naší myslivosti nic neví. Je to flinta, nějaká, dělají jí na kšeft a prodává se . Někdo si to pořídí pro třetí brokovou ránu. Já bych to nechtěl. Proti gustu...
Petr96
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 08.8.2014, 21:36

Re: Troják.

Příspěvek od Petr96 »

Zdravím,
potřeboval bych poradit začínám s myslivostí a vybírám si zbraň, a dostal se mi do ruky troják skutečný unikát.
Je vyrobený v 40 -tých letech minulého století v Německu zbrojířem Adamem Shurkem v Mnichově (ruční výroba).
Je lankasterový kulové ráže 9,3x72R a brokové 16. Hlavně jsou 70 cm optika Artemis 4x32. Ve výborném technickém stavu.
Prosím nemáte někdo zkušenosti s touto ráží a druhem zbraně ?
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: Troják.

Příspěvek od karel »

Ahoj kolego,
troják takhle starý si nech na společné akce, kde budeš za hvězdu večera :D myšleno v dobrém. Pro začínajcího myslivce vyber jinou ráži, neříkám že je 9,3x72R špatná, ale větší vzdálenost nad 100 metrů to má strašnou balistiku. Původně se stím střílelo přes hledí a tak to ničemu nevadilo, ale s příchodem puškohledů se myslivecké vzdálenost trochu natáhla s původních 100 kroků. Druhá věc je cena, dnes se nechá sehnat troják ve velice slušném stavu do 30000,- pak je na tvém zvážení zda investovat do starožitností :D
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Troják.

Příspěvek od Rogam »

To Petr96

Mám něco obdobného, taky jsem s tím začínal, zpětně na něj můžu říci pouze chválu. Pravdou je, že záleží na jakou vzdálenost budeš lovit, přeci jen 9,3x72R je už za horizontem. Donedávna si ani s munici od S&B nesplňoval zák. minimum, na "ostatní zvěř spárkatou", jelikož to nemělo ve 100 m 1500 J, nyní už to je v pořádku: http://www.sellier-bellot.cz/cesky/kulo ... roduct=216 Pokud nejsi omezen v nákupu další zbraně (kulovnice) a tato je v dobrém stavu, tak je to opravdu na zvážení. Podstatné je, jestli se Ti libí :wink:
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Troják.

Příspěvek od kuba palivec »

Jestli ho chceš a líbí se Ti, kup si ho ( taky by se mi líbil ). Ale takový troják není vhodný jako hlavní zbraň, tahle ráže také není moc vhodná na naháňky a také lancasterová kladívka nejsou zrovna dobrá na zimu, mám doma lancasterku a děda na ní ulomil v mrazech kohout.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Troják.

Příspěvek od rimar77 »

Zbaň je v pohodě pokud jsi v lesní a nebo smíšené honitbě na polní honitbu jsou lepší ráže, když se sní naučíš budeš s tím lovit vše a nic ti odcházet nebude ale musíš střílet do 100m když půjdeš na hromadu střílíš na 50m a to je úplně v pohodě, když stím půjdeš ke kukuřici taky střílíš na blízko, zvěřina nebude poškozená. Lancasterka je přeci jen na šoulačku méně bezpečná. Taky mám troják saurea 7x57/ 16 16 a uvažoval jsem že ho vyženu z domu a nakonec jsem ho dal opravit nandam na něj meoptu 2=8x42 páč se mi tam doma válela bez využití a budu ho nosit na šoulačky či procházky s pejsanem protože ta kulová rána se k té brokové občas hodí. Na posedy budu dál chodit s kulovnicí
Petr96
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 08.8.2014, 21:36

Re: Troják.

Příspěvek od Petr96 »

Je pravda že máme především polní honidbu, tudíž jsou vzdálenosti o něco větší a tato ráže má trochu větší klesání na větší vzdálenost. Nadruhou stranu zbraň je to opravdu pěkná, ale co mi doporučovali kolegové tak pro začátečníka je prý lepší ráže 7x57 nebo neco podobného. Vše jsem tedy pečlivě uvážil a myslím že jsi pořídím do začátků přeci jen něco modernějšího a koupi trojáku asi prozatím odložím.
Jinak děkuji všem za rady.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Troják.

Příspěvek od rimar77 »

Petr96 nějak nechápu doporučování 7x57 rozhodně jsou lepší ráže napřed si ujasni jakou zvěř budeš lovit a na jakou asi vzdálenost a pak si projeď fórum a něco si vyber, jinak si taky uvědom jinou věc moderní flintu seženeš vždy krásnej historickej troják těžko :-)
Petr96
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 08.8.2014, 21:36

Re: Troják.

Příspěvek od Petr96 »

rimar77 je pravda že historický troják neseženu tak snadno a když už ano tak za velmi draho. Zas nadruhou stranu bych nerad něco uspěchal a unáhlil se ale co jsem se radil tak většina dotazovaných mi řekla že by do toho nešla. A tak nevím, právě proto jsem sem napsal o radu. V naší honidbě se loví nejvíce srnčí takže zbraň a její ráže by měla vyhovovat především lovu tohoto druhu zvěře.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Troják.

Příspěvek od vesrad »

Na druhou stranu, když se na to podíváš z hlediska ekonomiky, tak pokud je to opravdu tak dobrá zbraň za zajímavou cenu, lze to považovat za investici. Koupit, vyzkoušet rok dva jestli si sednete nebo ne a pak případně prodat. Udělal jsem to tak (neúmyslně) se starým kulobrokem od Blaseru a nakonec jsem na tom vydělal asi 5 tisíc. Starý dobrý flinty cenu neztrácí, spíš naopak.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Troják.

Příspěvek od rimar77 »

Petr96 píše:rimar77 je pravda že historický troják neseženu tak snadno a když už ano tak za velmi draho. Zas nadruhou stranu bych nerad něco uspěchal a unáhlil se ale co jsem se radil tak většina dotazovaných mi řekla že by do toho nešla. A tak nevím, právě proto jsem sem napsal o radu. V naší honidbě se loví nejvíce srnčí takže zbraň a její ráže by měla vyhovovat především lovu tohoto druhu zvěře.
no vidíš a to já bych do ní naskočil hnedka kdyby byla za nějakou slušnou cenu a neváhal bych ani minutu krásnou zbraň jak říkám neseženeš a zejména pokud bych začínal, za jednu cenu mám brokovnici i kombinovanou zbraň a ruku na srdce kolikrát budeš střílet dál než je 100m, jen je potřeba vyzkoušet soustřel hlavní abys na naháňku do toho mohl dávat i sbaly,
s uvedenou ráží mám osobní zkušenost měl ji známej pravda smíšená honitba a odstřílel tím hony na drobnou, naháňky a veškerou spárkatou jednou sní dokonce střelil za večer 4 prasata na posedu
a s tou investicí je to taky pravda když se sekneš s novou flintou tak ji za stejné peníze neprodáš ale starší zbraň už ano takže přesně když ti nesedne můžeš ji poslat dál a nebudeš tratit, sžít se s trojákem chvilku trvá ale kdo to dokázal tak už nemění

když bys ho nechtěl tak klidně pošli kontakt :wink: :D
Odpovědět