Legenda "ZH"

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Leon »

dělali se celopažby jednušky bylo to klasické ZH ale bez brokové hlavně
CZ 550 american 308win.
kubi1986
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 11.12.2014, 23:00

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od kubi1986 »

díky za reakce, bylo to přesně jako na kulové kozlici ZH 349 v přiloženém odkazu, jen kulobrokové hlavně... asi to byl teda ojedinělý kus na zakázku, ale líbí se mi to, asi opět zainvestuji :)
gilfox
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 25.12.2014, 20:53

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od gilfox »

Dobrý den, vlastním kulovou kozlici 7x65R/7x65R, soustřel do 3 cm, je to jedinečná zbraň, vyvážená a nekope, je těší na naháňky, proto jsem si sehnal kulobrok 7x65R/12. Vynikající soustřel hlavní ve velikosti dlaně. Do své sbírky ZHček sháním hlaveň kulové jednušky a kozlici ZH v jednospoušti, pokud by jste někdo o nich věděl, rád bych je sehnal. Děkuji a všem příznivcům ZH přeji lovu zdar.
Gilfox
gilfox
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 25.12.2014, 20:53

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od gilfox »

Ahoj, jsem taky velký příznivec ZH vlastním kulovou kozlici 7x65R/7x65R, kulobrok 7x65R/12, kozlici 12/12 a 16/16. Rád bych sehnal hlaveň kulové jednušky a baskuli na ZH v jednospoušti a nebo celou kozlici s jednospouští, pokud by jste o nich někdo věděl rád je koupím.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Marpie »

ZH324 7x57R/16 má táta já s ním ulovil první srnu, prvního srnce i první lišku, ale sám jsem vždy preferoval solo kulovnice. Táta už s ním nechodí, pořídil si karabinu CZ527 7,62x39 já ho taky od chvíle co jsem měl svou kulovnici nenosil, jen párkrát jsem nasadil na hony a naháňky hlavně 321 16/16 které táta dokupoval později (už v době koupě chycené) za pár šupů, abych dostřílel zbytky 16tkového střeliva, které doma je po dvou mých 16tkových kozlicích z nichž mi ani jedna k srdci nepřirostla a obě jsem prodal (jednu se slušným ziskem). Táta z toho moc ran nedal je v perfektním stavu (kromě těch hlavní 321). Táta s mi řekl ať s ním udělám co sám uznám za vhodné. Prodat jej za pár šupů mi bylo líto tak ležel víceméně v trezoru a nakonec jsem jej letos přislíbil prodat adeptovi ve sdružení až bude mít zbroják. Teď možná trochu lituji - zvážil jsem že jsem z toho mohl udělat naháňkovou flintu, ale zase na druhou stranu jsem to už mohl udělat dávno tak adeptovi třeba poslouží lépe. Kdysi dávno v mých začátcích jsem na skeetové střelnici měl půjčené ZH se skeetovými laufy - nestřílely se tam dvojstřely ale tehdy mi neunikl ani jeden holub a jen myslím na dva jsem musel tuplovat, čehož jsem už nikdy nedosáhl.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
gilfox
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 25.12.2014, 20:53

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od gilfox »

Zdravím, měl jsem novou kulovnici ZB Brno vz.98předělanej francouzský napínáček, pojistka, zásobník, ale ta zbraň mě nevyhovovala, prostě nesedla. Kulobrok ZH 101 7x57/12byl pro mě lepší. Jednou jsem byl u kamaráda v Táboře a jeho soused říkal že končí z myslivostí a má ještě skoro novej kulobrok ZH 348 7x65R/12 a nikdo ho nechce protože jsou zvyklí na 7x57. dal mě ho za 4.500 kč Chtěl jsem si nechat baskuli a hlavně prodat. Jednou jsem si z něj vystřelil a prodal jsem ZH 101 7x57, pak jsem podobnou náhodou sehnal hlaveň kulové kozlice a k ní jsem koupil časem brokovnici ZH 304 kvůli baskuli a nechal si udělat napínáček. A z domu šla moje skoro nová kulovnice 8x57.O výhodách kulobroku jsem se přesvědčil a naháňce v leči když na mě vyletěl kňour, kole a hned S bal na repetýrku by nebyl čas. Na posed chodím s kozlicí a na naháňky s kulobrokem. Je mi skoro 50, nejsem žádnej kluk. Možná budete znát pana Stodolu píše do myslivosti a do střelectví nedávno jsem od něj koupil brokové laufy k ZH, byť má spoustu dobrých a drahých zbraní, ale říkal že Zh je podle něj nejlepší a nejpřenější kulobrok. Nechci opakovačku ani automat každý máme svoje . ¨Na legendu ZH já nedám dopustit :D :D
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

pánové, potřeboval bych poradit. chystám se ke koupi staršího ZHačka jako druhé, "noční" zbraně. Mám možnost nějaké kousky v cenovém rozmezí 4000-6000. Vzhledem k tomu, že s touto zbraní nemám žádné zkušenosti, poradili by jste mi prosím, na co se mám při prohlídce zaměřit, abych potom nebyl zklamán z koupě?
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Začátečník »

Musíš počítat s tím, že ta zbraň mohla mít i několik majitelů a byly nebo k ní ještě jsou brokové hlavně. Když pažba neseděla, často se upravovala. Proto zkus délku, jestli ti sedí. Hlavně ke zbrani nemusí být originál nebo mohla být hodně střílená třeba s brokovými hlavněmi. Zkusit tedy pevnost v zámcích. Při velké vůli nebrat. Oprava stojí peníze. Pokud jsou k ní brokové hlavně, vystřelit do papíru. Střílí docela různě. Někdy můžeš mít problém ten papír vůbec trefit. Doporučuji brokové hlavně a jít si vystřelit na střelnici. Když se dvakrát zmáčkne zadní spoušť, vystřelí obě hlavně v opačném pořadí. Tedy napřed spodní. Často to zlobilo a vystřelily obě najednou. Je to opravitelné, ale zase to stojí peníze. Vývrt bývá v různém stavu. Je třeba ho prohlédnout.
Broková hlaveň kryla někdy dost mizerně. Zase. Vyzkoušet do papíru. Stejně jako soustřel jednotné s kulí.
Někdy se dá sehnat i jiná ráže než 7x57R. Kdyby byla 8x57 JRS, je to jasná favoritka.
Někdy jsou na flintě kulobrokové hlavně, ale nemá napínáček. Původně brokovnice. Taky pozor.
Požadavky na montáž a puškohled jsou individuální, proto těžko radit. Snad jen, aby nebyl případný bod moc velký. Ale to už s flintou moc nesouvisí.
Pokud to montáž umožňuje nebo se dá snadno sundat, vystřelit přes mířidla. Někdy střílí překvapivě mizerně a taky mířidla bývají různě měněná.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Děkuji za odpověď. Na něco v této cenové kategorii jsem se díval. Je bežné, když mají lehký vakl na pažbě (při kývání sní oproti tělu jde cítit vakl) nebo kropenatou kulovou hlaveň (drážky ještě znatelné)?
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Marpie »

Kropenatou kulovou nebrat. Brokovou snad i jo někdy to nevadí je třeba ale zkusit. Vakl u ZH neznám měl jsem v rukách tři a ani jedna vakl neměla. Vše ale byly trojkové řady, které za tu cenu asi sehnat nepůjdou. A když bych měl kupovat ZH tak osobně bych asi bral jedině právě trojkovou řadu a trochu si připlatil. A když noční zbraň tak jak psal kolega 8x57JRS by byla optimální - jenže zase to bývá jiná cenová kategorie.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pufr »

Pažba ZH je upevněná šroubem procházejícím cca v podélné ose od baskule k hlavišti, utahuje se speciálně upraveným šroubovákem - malou vůli pažby (často po neodborné rozborce) lze většinou odstranit jednoduše utažením.
Zbraň s korozí vývrtu bych nebral - při dnešní nabídce je to úplně zbytečné a u té hlavně už se toho nezbavíš, tě to bude pořád "znepokojovat" :)
Pufr
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Ještě bych měl jeden dotaz. byl jsem ho dnes zkusit na střelnici. Jak velký vliv má zahřátí hlavně na přesnost? Při tenkosti kulové hlavně a jejím rozehřátí střelbou (a následném ochlazování spodní hlavní) musí dojít k výraznému zhoršení přesnosti ne?
Po cca 10ranách v krátkém čase mi další rány lítaly po celém černému kruhu pistolového terče (na 50m)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pufr »

Do takové války, aby ti tahle vlastnost kupované zbraně při výkonu práva myslivosti vadila se asi nedostaneš :)

Jinak ZH na tom se změnou polohy zásahu při více ranách nebývají z kulobroků zdaleka nejhůř.
U kulobroku jsou rozhodující první výstřely - jeden až tři - pak nejméně 15 minut pauza a můžeš dát další ránu. To jen dvojáky Holland & Holland už na konci devatenáctého století při dvaceti ranách střídavě levá, pravá "nevylezly" z rozptylu kolem dvou palců na sto yardů - od ZH to chtít nemůžeš :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od dalas »

S ohříváním kulové hlavně u ZH by se měly zásahy stěhovat dolů. Pokud je to rozházeno chaoticky, je problém jinde. Jinak jak píše pufr.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Začátečník »

2 Rainier. Teda to je ran. Že si neříkáš Kalašnikov. Na vyzkoušení stačí 3 nebo 5. Nepíšeš, jestli je to 7x57R. U něj šla dolů už třetí rána. Tak o 3 cm. Když chceš střílet rychle, tak maximálně 2 rány. Pokud potřebuješ z nějakého důvodu vystřelit třetí rychle za ostatními, vystřel po dvou kulových ránách napřed z brokového luafu a možná i dvakrát. Pak až třetí a možná i čtvrtou kulovou.
Nevím, jakými jsi střílel patronami. Nemusí to tak být vždycky, ale jestli jsou tam sice znatelné, ale špatné drážky, střílíš třeba Geco nebo 9 gramovou SP a začne to rozhazovat, vystřel z brokového luafu a dej 2 SPCE. Ty lítají většinou dobře i z relativně vystříleného vývrtu. Když budou u sebe, máš příčinu. Vývrt je tak tak.
Nepíšeš, jak rozhazovalo těch prvních 10 ran. Taky by se mohla povolovat optika. Jak začne rozhazovat, zkus střílet přes mířidla. Na 50 m musíš nastřílet tak v kruhu 9 na pistoláku nebo lépe. Když je rozptyl větší, je to jednoznačně ve flintě. Nebo střílej přes mířidla od začátku. Pak zjistíš, jestli začne rozhazovat víc. Podmínka u tohohle je, abys uměl střílet i přes mířidla. Ale snad se natolik znáš, abys věděl, co je normální.
Odpovědět