Legenda "ZH"

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Legenda "ZH"

Příspěvek od Jiří K. »

Nenašel jsem vhodný odkaz kde bych reagoval, tak jsem si dovolil založit toto téma. Chtěl bych podotknout, že kombinované zbraně nejsou zrovna můj šálek kávy. Osobně je však považuji za ideální volbu pro zimní období. Sám v tomto období rád šáhnu po kulobroku ZH. Je to památka na kamaráda z jehož pozůstalosti jsem ho získal a pokud nebudu okolnostmi donucen tak se ho nezbavím. I když byl vyroben cca před 40 lety nevystřelil více než 20 ran než jsem ho získal. Krom škodné jsem s ním odlovil také několik kusu srnčí zvěře. Pokud jsou hony na drobnou, přijde plískanice, vedu honce atd. tak jen přehodím hlavně a mám ideálního "dříče", kterému nějaký škrábanec neublíží a mně nerozhodí. Za období posledních 40 let se bude jednat nejspíše o zbraň se kterou byl odloven až nepředstavitelný počet zvěře a kterou měl snad každý v ruce. Sám jsem si vědom, že se nejedná o nějaký nadčasový zázrak. Osobně jsem však kulovou ranou nikdy neminul, ale nestřílím s ním vědomě dále než na 120 m ( 7x57R). Broková hlaveň (12) mi osobně moc nesedí při střelbě přes puškohled musím mířit na hřbet. Sice jsem si na to již zvykl a ulovil jsem i několik hřivnáčů přes "optiku. Další nectnost ZH a to současné spouštění druhé hlavně mne při střelbě na letící cíl "trochu" děsí. Musím podotknout, že jsem to ještě u svého ZH naštěstí nezažil. Vlastním sice zbraň bez napínáčku, ale kombinace francouzského napínáčku a pojistky ZH je trochu divoká. Zvlášť pro střelce z větší rukou. Odolnost vůči korozi taky není nic moc, ale zbraně "nepatinuji" tak to neberu jako nějaký závažný zápor. Celkové provedení zbraně mně přijde jako vydařené (na svou dobu).
Jaký je váš názor na tohoto dříče našich revírů.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od martinh »

Taky jsem ho ziskal s pozustalosti, letos sem s nim obcas take chodil na cekanou a soulacky, ulovil jsem s nim pet prasat , lisku kunu a srnce-s presnosti jsem take spokojen(do 120m). jen jsem si u něj nechal udělat napínáček. Jako pracovní flinta je velice vhodná. Nemůžu na ni nic špatného říct.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od duch Pampuch »

legenda jmenem ZH mi moc neprirostla k srdci.. Zname problemy s kulometnou palbou, pojistka na blbem miste- normalni zbran se necha odjistit potichu bez prehmatavani, spoust je zazitek sam pro sebe - mam malou ruku, normalne uz ji ma dost daleko a po natazeni napinacku ani nahodou. Vetsina obehanych brokovnic ci kulobroku se necha natezena potichu zlomit a vymenit naboje u ZH diky pricnemu klinu ani nahodou, do luzka pro pricny klin se rad nabira snih (pri noseni zlomene zbrane) a pak nejde zavrit a blbe se to cisti. System uchyceni a vymeny hlavni take oceni kazdy, kdo si tam alespon jednou priskripnul dlan.. Vyhoda je snad jen ta kule nahore, ze se nemusi pri strelbe pod posed tolik nadstrelovat jako s kuli dole.
DIKY BOHU ZE UZ SE NEDELA :D
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od martinh »

Je jasný že to neni zbraň třídy exklusiv :D , ale jako pracovní zbran na strelbu do 100m je dobra., mozna lepsi jek soucasne ruske kulobroky.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Tommy »

Já si nemůžu na ZH stěžovat,pojistka se dá odjistit nehlučně,napínáček funguje docela dobře,zlomit a zavřít se dá taky potichu,jen pak musím trochu více zatlačit na kličku a soustřel S-ball - kule na 50 metrů 5cm,takže taky pohoda.
Střílel jsem srnčí i na 150 metrů a bez problémů.
Přes optiku brokem lišky taky úspěšně,takže na ty roky samá chvála.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od duch Pampuch »

Nechtel jsem napadat remesnou uroven, ta je slusna, soustrely vetsinou taky pazba sedi docela dobre, ale kdyz chces menit hlavne tak potrebujes obcas dva chachary alespon 100kg :D . To dokazes odzistit tise pojisku jednim prsem, aniz by jsi ji vzal mezi prsty? Me tam stve pak nutne prehmatavani , proste mam nazor jde liska repkou, hodim flintu do ramene jednim tahem, odzistim palcem a bum. :lol: ono vetsinou vic casu nebyva ne sasit jeste nejakou packou - tu samou vadu ma i M98... Met nyni neco kupovat tak jdu pro Uh brod, za oceco vice penez vice muziky
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jiří K. »

Na pojistku jsem zapomněl ta je úděsná. I u ruských kulobroků je lepší. Výměna hlavně je taky zážitek.
Měl bych malý dotaz. Nedávno jsem našel v Polsku inzerát na prodej ZH kulová hlaveň byla v ráží 8x57 JR. Vyráběla se Zetháčka v s touto ráží ? Osobně vím pouze o 22 Hornet, 5,6x50 RM, 5,6x52 R, 7x57 R, 7x65 R a 8x57 JRS. V ruce jsem měl pouze 5,6x 50 RM( nebo 52 R) a klasickou sedmičku.Případně existovaly i jinné ráže ?
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Tommy »

duch pampuch:
jední prstem to opravdu nejde potichu odjistit,ale opatrně palcem a ukazovákem jo a nebo sedět a mít odjištěno...
rws

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od rws »

sakra já se svým zánovním ZHčkem střelil prvního čuníka,měl jsem zrovna kulovnici u doktora a ve skříni už nic jinýho nejni, jinak v našich podmínkách ideální zbraň na naháňky,teda u nás určitě samej bordel a když se drobet odře tak to zas tak neva... 8) :D
Naposledy upravil(a) rws dne stř 19.5.2010, 12:57, celkem upraveno 1 x.
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od psdk »

ZH čka v kulobroku mají oproti jiným kulobrokům podle mne jedinou pozitivní vlastnost a to je, že člověk může pálit jednu ránu za druhou a bod dopadu střely se nijak výrazně nezveda. Daní za to je, že je těžký jako kovadlina.
Rozhodně jsouo ZHčka unikátní Holkova konstrukce, ale než ji zavedli do výroby tak to chtělo ještě trochu doladit k větší eleganci. Kvalita zbraní je bohužel hooodně kolísavá.
Pro současné uživatele bych viděl problém v tom, že u ZH není možné nijak opravit závěrové vůle a pokud jednoho krásného dne projde změna zákona o zbraních a střelivu (ona jednou určitě projde-super způsob jak majitele zbraní pumpnou o +- 1000 kč za odzkoušení každé zbraně) a všechny ZH budou muset na zkušebnu (spolu se všemi staršími zbraněmi) ... netroufám si odhadnout kolik ZHček se vůbec vrátí se zkušební značkou.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od kojot »

Pánové ruku na srdce, kulobroky ZH a brokovnice pod toutéž značkou zabíjí bez ustání zvěř již téměř půl století a to je co říct. Kupodivu stále fungují, fungovat budou a jak je vidět, mezi tuzemskými myslivci je jich pořád spousta. Záměrně říkám myslivci, protože "lovci" takovou zbraní pohrdají. Srovnám li výrobní kvalitu otcova ZH a mého Brna 802, je to skoro až k pláči. Sice nemá "Zháčko" takový jemný napínák, ale jinak je vše lépe dopasováno a doladěno. Nový "Brno" má orezlý lůžko závěru, na baskuli se objevujou mapy a tečky po rzi a povrchová úprva??? Ta stojí taky za houby, za půlroční nošení je ojetý brynýr nad poutkem a jakmile ho po návratu nenamažu, rezne celý. Tu korozi jsem si už dovezl z Brodu, načež jsem to zjistil až doma po vyprchání euforie (to zná každý). Na straně druhé je to (pro mě) suprově vyvážená a přesná zbraň, což se ale o ZH mimo toho vyvážení dá říci také. Nicméně co se týká ZH, je to zbraň, kterou v hojné míře používá už pátá generace myslivců a jak já říkám: dobrý muzikant zahraje na jakýkoli nástroj, bez toho aby se vymlouval na nějaké vůle, pojistky, či absenci napínáčku. Znám nimrody, co jej nepoužívají a jsou stejně úspěšní, protože zakládají svůj koníček na trpělivosti, lsti a dobrodružství, což se tady o některých superstřelcích říci nedá. Zvlášť pak potom, co si počtu, jak loví lišky v noci na půl kilometru. Kdo opravdu chodí ven, ví, že je to nesmysl a takový příspěvek, nechť se ocitne v rubrice myslivecká latina.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od psdk »

To: kojot - chci se jen zeptat, když je to Brno tak špatně opracované a zpracované tak proč jej nereklamuješ nekoupíš si to ZH?? Sehnat se jich dají mraky a ještě nedávno se prodávaly zbytky fungl nových ZH ze Zbrojovky Brno.
Souhlasím s tvrzením, že " dobrý muzikant zahraje na všecko" ,ale proč mít doma kulobrok který je očividně fušersky udělaný jen proto abych někomu dokazoval, že i s ním umím trefit ??

a k tomu ZH - ZH bezpochyby je nestor české myslivosti, ale spíš než že by někoho uhranulo kvalitou tak je to proto, že se sem prostě jiné flinty 40 let nedostaly a ZHček bylo vyrobeno mraky. ZH se taky vyrábělo v dobách, kdy často nešel pořádně sehnat kvalitní materiál na hlavně takže některé série reznou jako o život(stejně jako některé nešťastné série ZKK 600 apod na které nevyšel kvalitní materiál) a možná ještě víc než tvoje Brno - budiž to u ZH omluveno dobou, ale pokud dneska vypustí nějaká zbrojovka na trh takovou reznoucí a odrbanou zbraň jak píšeš o tom Brnu tak je to hamba puškařského řemesla.

Pokud můžu posuzovat podle starších českých kontrukcí loveckých zbraní , tak opravdová škoda, že Zbrojovka Brno, potažmo sám Holek místo vývoje ZHčka nerozpracoval poválečné konstrukce vyráběné přímo pod značkou Holek Brno, nebo třeba kontrukci Petřík a jiné, které byly elegantní, lehké, vyvážené a mohly hrdě konkurovat světové špičce. Mě osobně slouží zbraně obou jmenovaných konstrukcí k plné spokojenosti dodnes přestože mají za sebou přes 60 let aktivní myslivecké praxe.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od precechtel »

ZHáčko jsem také pochopitelně vlastnil, soupravu 12-12/70 a 12/70/7x57R, velmi přesná a spolehlivá, perfektní soustřel kulové a brokové hlavně. Samozřejmě jako trabant - uspokojila, ale nenadchla. Mezi chyby - neustálá údržba proti povrchové korozi, broková hlaveň v kulobroku měla krytí kolem 60% jenom brokem 3mm, ostatní brok kolem 40-45%, při otevření jsem si několikrát procvakl tričko / znám i případy skříplého břicha/, výměna hlavní nesnadná záležitost, rozné zvuky a otřesy celé zbraně při zavírání - dáno konstrukcí. Ale na svou dobuvýkonná a cenově dostupná zbraň nejenom u nás ale i ve světě, velmi oblíbená u lovců ve Francii pro svou láci a spolehlivost. Vím, že několikrát se rušila výroba a několikrát se obnovovala právě pro zájem ze zahraničí. Myslím, že komerčně to byla úspěšná zbraň. Co se týká zmiňovalého Holka, mezi lidmi jich pár je a opravdu slouží dobře dodnes, Petříka jsem držel v ruce jenom jedenkrát. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od kojot »

To: PSDK
pointou je to, že jsem si zbraň dnes již za 30 tisíc představoval krapátko lépe udělanou co se povrchové úpravy týče. Není to taková katastrofa, jak se zdá. Je to vidět pod drobnohledem, nikoli z dálky. Nicméně mám v plánu nechat si pažbení předělat ve stylu "Merkel". pažba je pěkná, ale to předpažbí není příliš vzhledné. Jinak napínáček všechna čest, soustřel hlavní taky.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od darbujan »

Zh čka jsou součástí naší české myslivosti ! i když sem nikdy žádný kulobrok řady Zh nevlastnil,pár sem jich v rukou měl a mohl si i zmáčknou a výsledkem byl takřka perfektní soustřel za který by se dnes nemusel stydět lecjaký výrobce kombinovaných zbraní !,spousta kamarádu myslivců s ním dodnes loví a celkem úspěšně,vlastnil sem pouze kulobrok model 502 nástupce již zmiňovaného zh až na náchylnost k reznutí i při veškerou peči výborná zbraň,pokud bych někde sehnal ZH takřka ve 100% stavu jak mechanicky tak opticky za cenu běžnou určitě bych ho opatřil - opravdu supr poměr cena ,kvalita,výkon,soustřel !
Takže já za sebe určitě fanda ZH,pokud se k tomu člověk chová jako ke zbrani (srdeční záležitost) tak je to zh konkrétně spičkovej pracovní nástroj ! :lol:
pomalé šípy od lapua :-)
Odpovědět