Brno 500

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Brno 500

Příspěvek od BwanaHunter »

Původně jsem nechtěl přispívat, protože nemám zkušenost přímo s BO 500, ale jak se tak debata ubírá, možná se to někomu či tazateli hodí. Mám 2 kulobroky CZUB-58x. Jeden se s kulí 7x65R a druhý právě s 222Rem. Prvně - posun bodu zásahu při opakovaném výstřelu, o kterém píše Tim, je vlastností (ani ne snad chybou) ve větší či menší míře všech kulobroků s pevně sletovaným svazkem hlavní. Proč - tepelná roztažnost materiálů, bimetalický princip - školní fyzika. Tedy není to chyba nebo problém BO 500. Kulobrok prostě není zbraň na "rychlopalbu", rychlé opakování více výstřelů, to je doména kulovnic, kde u jedné hlavně, pokud je správně uložená, se posun zásahu neprojevuje, ani když je slušně horká. Tedy logicky na to Tim u M.Sch. není zvyklý. Tím se do nikoho netrefuji, jen jsem měl dojem, že Timův příspěvek může vyznít, že BO 500 má v tomhle nějaký problém. Ne, je to obecná vlastnost.
Dále - nevím jak u BO 500, ale u CZUB-58x je posun vlivem zahřátí hlavně při opakovaném výstřelu významně menší u 222Rem než u 7x65R. Jednak 222Rem zřejmě hlaveň tak nenamáhá a tedy neohřeje, ale hlavně - a to je podle mě primární příčina - už při pohledu pouhým okem na obě zbraně je vidět, že vnější průměr kulových hlavní je téměř stejný, ale vývrt 222Rem je zásadně menší. Dvěstědvojková hlaveň má tedy podstatně silnější stěnu, tedy se zřejmě méně ohřívá a bude i tužší. Efekt zahřátí se tedy tolik neprojevuje.
Pokud jde o vytahování nábojnice bez okraje, opět musím říct, že zkušenost s BO500 nemám, ale u CZUB-584 je to bez problémů. Jasně, do lůžkového závěru patří okrajová nábojnice, a pak je ten komfort o malinko lepší, ale ani o toho remingtona není žádný problém. Pokud si někdo pořizuje zbraň s touhle ráží z nějakého konkrétního důvodu a s konkrétním účelem, nemusí se toho zřejmě bát.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Brno 500

Příspěvek od Tim »

Bwana - díky, mne ani nenapadlo, že by to odemne mohlo vyznít jako chyba zbraně. Chyba zbraně to opravdu není, jen já si to neuvědomil. Chtěl jsem tím pouze říci, že nastřelování je, oproti opakovací kulovnici, zdlouhavé. Zkrátka a dobře - podle mne ta zbraň má mouchy, ale není špatná volba ;-) Tou mouchou myslím soustřel hlavní, ale to mohl být problém konkrétní zbraně...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Brno 500

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> jo, velmi spravna pripominka. Zase nevim jak BO, ale u tech CZUB brokova hlaven oproti kuli pomerne dost podstreluje. Je to tim, ze ten svazek ma dost vyraznou sbihavost, takze pri srovnani kulove hlavne se zamernou proste miri brokova znatelne niz. Jak mi rekl puskar, ktery jich mel v ruce dost, je to obecna vlastnost CZUB. Pri strelbe brokem jsem nezaznamenal problem, bezne strilim skodnou na brokovou vzdalenost pres puskohled nastreleny na kuli, nicmene u jednotne uz to hraje roli.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brno 500

Příspěvek od Leon »

také záleží na jednotné to by si měl každý vyzkoušet která jeho zbrani chutná nejlepší je na společný nakoupit od kamarádů po dvou kusech a vyzkoušet
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Brno 500

Příspěvek od dalas »

Když už jsme u těch obecných vlastností kulobroků (Brno 500 se to týká taky, takže úplně OT to není), vrozenou nevýhodou je posun zásahu s ohřátím jedné hlavně. U některých více, u některých méně. Jedna vlastnost kulobrokových svazků, kterou jsem vypozoroval je ale velkým plusem. Kulobroky jsou minimálně citlivé na změny laborace. Zásah téměř neovlivňují kmity hlavně, ale pouze vnější balistika. Říkám vždy chlapům při změně laborace (střela, prach) aby si to před ostrým použitím vyzkoušeli. Jenže oni nic nezkouší a loví pořád stejně. Celkem neoprávněně mě pak mají za reloadingovýho kinga a kudy chodí tudy chválí. Samozřejmě ta přesnost je hodnocena z loveckého hlediska.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Brno 500

Příspěvek od Tim »

Bwana - ta flinta co jsem měl v ruce střílela jednotnou střelu dolů a ještě kousek doleva. Neměřil jsem o kolik, ale na těch zhruba padesát metrů to bylo určitě 20-25 cm... To si myslím že je dost. Ale říkám, mohla to být chyba konkrétní zbraně a možná, jak píše Leon, by ten rozdíl zmenšilo jiné střelivo.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Brno 500

Příspěvek od kuba palivec »

Jenom malou vsuvku: řešit soustřel u kulobroků kule/slug (brenek či cokoli jiného) nevychází úplně z filozofie kombinované zbraně - jedna kulová a jedna broková hlaveň. Svazek není primárně konstruován na tento typ střelby. Z kulové se střílejí kulové náboje a z brokové brokové náboje s hromadnou střelou. To je to samé jako řešit u čistě brokových hlavní soustřel na 50 m, taky to není žádná sláva, až na pár povedených kousků z jakékoli provenience - mluvím i u kulobroku.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Brno 500

Příspěvek od beskydak »

U těch kulobroků vyloženě záleží na sletování hlavní. Může to podstřelovat i nastřelovat, záleží jak se chlapi z výroby asi vyspali. Osobně v současné době využívám 3 KB UB různých ráží a dva mi mírně podstřelují a jeden značně nadstřeluje. Nastřeloval jsem hodně kulobroků různých typů a někdy to prostě lítá nahoru, někdy dolů. Nejhorší je ovšem souběh blbá výška, blbá na stranu. Zažil jsem i kulobrok, který na 50m lítal asi 70cm výškově a ke všemu něco stranou. Prostě u toho letování to chce fachmana a né nekontrolovaného učně. Sory za OT k Brnu 500. Lesu, lovu
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brno 500

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zbrojovka Brno proti Zbrojovce UB měla lepší hlavňový svazky. To je skutečnost. Svazky se letovaly v přípravcích a poté se zafrézovávaly, proto každý kulobrok měl individualní krytí. Jako všechno i ty svazky měly nějaké přípustné výrobní tolerance, normu. A jak to u nás bývalo zvykem, to lepší se přebralo na vývoz a to horší šlo na pulty domů. Kdo měl známosti,sehnal co chtěl....
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Kulobrok

Příspěvek od ramo »

Mám dotaz : jaké zahrdlení se nejčastěji dělalo u kulobroku Brno 500 7x65R-12/70 prodaného v roce 2005?? :?: Jediná možnost asi bude to změřit?? :roll: :roll:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulobrok

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já si myslím, že by to na laufu mělo být napsané. Skutečné krytí pro tvé obvyklé střelivo musíš spočítat sám. Rozhodně tam ale nebude 1/1.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulobrok

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Brněnské kulobroky měly ve většině případech používanou hlaveň se 3/4 zahrdlením. Potom záleželo, jak byl sletovaný hlavňový svazek zafrézovaný. Takže to zahrdlení bylo u každého kusu trochu jiné,ale víc jak 3/4 ty flinty neměly.
A jako v Čechách i zde fungovaly známosti při výběru zbraní. Kdo si kulobrok koupil na krámě, musel být spokojený co zbylo pro tuzemský trh, jak se soustřelem, s krytím, tak s rozptylem kule. Nebo ta flinta měla jedno na úkor druhého. Např.kule střílela a nekrylo to nebo eSball chodil za roh. Ale ty přebrané kusy i s pěkným dřevem, vývozní nebo ze známosti, ty nemají chybu.
výmarák
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 12.4.2012, 10:55

Re: Brno 500

Příspěvek od výmarák »

Zdravim, jakým způsobem vybijíte tento kulorok?? Používáte vybijecí náboje, nebo je nato nějaký fígl??
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Brno 500

Příspěvek od ramo »

Používám vybíjecí náboje, o ničem jiném nevím! :oops: :roll: Ale také se rád poučím... :wink:
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Re: Brno 500

Příspěvek od Miloš Bukoven »

Zdravím, tento guľobrok sa nedá nijako ináš spustiť, len cvaknutím do vybíjacím patrónov, tie používam aj ja. A čo sa týka zahrdlenia brokovej hlavne, tak ja mám model 502.10, kaliber 30.06/12x70 a broková hlaveň má plné FULL zahrdlenie. Dlho som hľadal najideálnejšiu jednotnú strelu z hľadiska sústrelu gule a jednotnej strely, vyskúšal som všeličo možné, original brenecke, rottweil exact, český SB, aj DDuplex. Najviac ma presvedčil Duplex monolit, na 50 m sústrel voči guli v osi a výškovo 5 cm nižšie. Navyše ten Monolit je podkalibrová strela, takže aj z plného zahrdlenia úplne v pohode....
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
Odpovědět