trojče

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
hrouda
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 27.9.2012, 21:28

trojče

Příspěvek od hrouda »

Mám dotaz.....

koupil jsem si starší trojče Sodia Ferlach v ráži 16/70, 7*65R a 22 hornet.
Zbraň je v perfektním stavu, téměř nestřílená, ale mám problém se soustřelem kulí.
Zkoušel jsem střílet ze sedmičky 11,2 g SB a 10,7g Geko, z Horneta 2,9g SB, jde to téměř
v ose nad sebou, ale hornet je na 50 metrů o 25 cm výš. Když jsem zkusil 9 gramovou sedmičku SB,
zvedlo se to o 5 cm.
Nemáte někdo zkušenost, co z toho střílet?

Děkuji
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: trojče

Příspěvek od fesoj »

Zkušenost sice nemám - ale vzhledem k tomu, že u této zbraně nepředpokládám potřebu "kulového tuplu", řešil bych tento problém úplně jednoduše dvěma značkami na výškovém stavítku puškohledu. Především bych zbraň nastřelil na to střelivo, které chci používat na lov spárkaté a teprve pak bych řešil nastřelení hornetové hlavně.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: trojče

Příspěvek od Leon »

vyzkoušet ještě jinou munici jak 7x65R tak 22 Hornet bude to ale na dlouhé hledání a jen tak mimo není trojče s malorážkou 22 hornet i 7x65R jsou kulové náboje :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: trojče

Příspěvek od fesoj »

Leone, jaké by tedy mělo být označení této zbraně, aby nebylo nutno zdlouhavě opisovat, že jde o "troják ve dvou kulových rážích" ? Označení "trojče" mi v tomto případě připadě nejadekvátnější, i když nejde o klasickou malorážku - ostatně se zbraní v takové kombinaci ráží jsem se dosud nesetkal, a to ani v běžných mysliveckých učebnicích.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: trojče

Příspěvek od Leon »

dvě kulové a jedna broková je dvojákový troják ,kulová broková a malorážková hlaveň je trojče dole to je dobře nakresleno jako v každé učebnici http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... o-zbranich
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: trojče

Příspěvek od fesoj »

Leone, nejspíš máš pravdu - ovšem na svou omluvu uvádím, že všude v knížkách je schéma brok-velká kule-malá kule popisováno jako trojče a zpravidla se tam neřeší, zda ta malá kulička je v náboji s okrajovým či středovým zápalem, ostatně si myslím, že ta hroudova zbraň je rarita, jakých je asi hodně málo. Já jsem si pod pojmem dvojákový troják vždy představil zbraň s jednou hlavní brokovou a dvěma kulovými ve stejné ráži - jak vidím, jde to i jinak.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: trojče

Příspěvek od Leon »

na podobnou zbraň jsem koukal na IWA a první co mě napadlo bylo jak tam vyřeší soustřel známý má kulovou kozu 8x57jrs a 6,5x57R a hodně dlouho hledal co by jí chutnalo tak že i když se podobnými zbraněmi rád kochám domů bych to nechtěl protože bych dopadl určitě jako hrouda který bude testovat a testovat podle mě by bylo nejlepší sehnat někoho kdo přebíjí a umí to jestli by pro flintu nevyladil munici
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: trojče

Příspěvek od fesoj »

Rozdíl 25 cm na 50 m - podle mě je to příliš na to, aby to šlo doladit municí a pokud jsou ty zásahy ve svislé ose, byl bych spokojen a řešil bych to, jak jsem už napsal, výškovým stavítkem puškohledu. Zajímal by mě názor někoho dalšího - zatím, Leone, diskutujeme jen sami dva.
Kritériem pravdy je praxe.
nodrog
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 19.11.2009, 21:25

Re: trojče

Příspěvek od nodrog »

Nedomnívám se, že by si puškaři ve Ferlachu dovolili předat zákazníkovi zbraň s kulovým soustřelem mezi hlavněmi 25cm.
Zbrań je zdánlivě nestřílená, ale jistě má již své roky. S ohledem na dobrý soustřel svazku ve svislé ose bych se odvážil domnívat, že laborace dnešních nábojů se podstatně liší od laborace na kterou byla zbraň dříve nastřelena. Zkusil bych se proto obrátit na zkušeného přebíječe, který by se ve spolupráci s Vámi pokusil vhodnou laboraci vyladit. Je to jistě zdlouhavá práce a zadarmo Vám ji nikdo neudělá, ale pro některého z přebíječů by to mohla být zajímavá výzva. A zbraň by si to asi zasloužila.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: trojče

Příspěvek od sided »

Rozdíl 25cm na 50metrů se laboracema prakticky dohnat nedá, tedy jestli z jedné patron neuděláš paskvil. Pokud to sedí stranově tak klikat a nebo osnovu s MILdotem. Ale oboje znamená moderní puškohled na klasickou flintu a nebude to vypadat moc pěkně. Je pak jen na preferencích kterou kuličku nastřelit akorát a kterou přenášet
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: trojče

Příspěvek od dalas »

Jsem stejného názoru jako sided. Jestli jsi s náboji SB 7x65R v 0 na 50m, bude Hornet SB při +25 cm na 50m v nule cca na 300m. Tam už bude sedmička hodně pod LOS. Takže najít na rozumné vzdálenosti soustřel, to by ten Hornet musel být sakra paskvil. Jedině to přenášení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: trojče

Příspěvek od fesoj »

A pokud bych tu flintu chtěl používat bez puškohledu, tak by možná šikovný puškař na ni dokázal vyrobit nějaké dvouplátkové hledí - i když nevím, jak je tato otázka u této zbraně řešena, u klasického trojáku se hledí vztyčuje přesunutím pojistky, takže by to asi nešlo.
Kritériem pravdy je praxe.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: trojče

Příspěvek od Karel61 »

Bylo by zajímavé ještě zjistit, jak to vypadá se soustřelem brokové hlavně. Doporučil bych Brenneke Classic 16/70 - http://www.brenneke-munition.de/cms/classic.html
Ne webovce píší rozptyl 5 cm na 50 m a podle mé praktické zkušenosti právě s 16/70 soudruzi v SRN nepřehánějí. (Jen pozor ať ti neprodají 16/67,5 - podle mě to není ono).

Ten soustřel bych konzultoval přímo ve Ferlachu. Jednou jsem s nimi telefonoval a byli velmi ochotní. Také si myslím, že střelivem se to nedoladí. Spíš bych zvažoval otázku doladění soustřelu hlavní. Ve Ferlachu by na to určitě udělali kalkulaci, pak je třeba zvážit tu investici.
hrouda
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 27.9.2012, 21:28

Re: trojče

Příspěvek od hrouda »

Dobrý večer vespolek...

Děkuji všem za vaše názory a rady.

Ta flinta je fakt moc pěkná, má dlouhé desky a pěkné rytiny, když jsem ji kupoval, tak mě vůbec nenapadlo, že by
mohla mít problém se soustřelem.

Momentálně jsem u 9 gramové SB a 2,9g SB Hornet a jsem 4 cm stranou a 15 cm nad. Bohužel na 100 metrů se celý soustřel rozbíhá cca o 2/3.
S přebíječemi jsem konzultoval těžší střelu do Horneta na hornetové stoupání je těžší kule než 3gramy problém, chodí to prý přes dřážky.
Mám objednané střelivo od RWS. Až to přijde, tak budu dál testovat. :wink:
Co se týče brokové hlavně - broky mají extrémní krytí, proto jsem jednotnou střelu ještě nezkoušel, mám trošku obavu,
aby to hlaveň vydržela.

Rád bych požádal pana Karla61 o kontakt na Ferlach, rád bych s mini konzultoval soustřel kulových hlavní a zahrdlení brokové hlavně vůči střílení jednotné střely. Předem Děkuji
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: trojče

Příspěvek od Zbrojovák »

Trojče je termín pro kozlici s přidanou ráží nepsaně smluvně do 5,6mm kalibru po straně - obvykle to bylo kdysi 22LR, dnes bych to osobně nazýval trojčetem právě asi do toho použitého horneta, ale i dle profilu svazku. I když jsem zahlídl i speciality a zajímavosti jako 22LR v liště, níže kule a ještě níže brok - ale to je výjimka a spíš upoutání pozornosti např. puškaře na výstavách.
Jedná se o líbivé flinty a naprostý středoevropský "špek" - pro mne asi nejelegantnější kombinovaná zbraň se třemi laufy. Pokud je kus s postranními zámky nebo dokonce zámky holland/holland - pak už není co dodat...
Problém ale bývá u straších kousků s napevno spájenou kulovničkovou hlavní ten soustřel, dnešní prachy mají jiné hoření, zápalky rovněž. Je možné, že tento byl ve své době na hraně tolerance a s dnešním střelivem to nesedí. Nebo a to je asi pravděpodobnější, byl stavěn na míru majiteli k jeho laboraci dodané puškaři - kdy je kule např. laborována dot pod standardní výkon, aby zbraň nekopala atd. atd.
Proto když kupovat starší svazkovou zbraň je dobré si vždy z ní vystřelit, při špatném soustřelu se dá stáhnout cena nebo do toho jít za každou cenu stím, že se bude přeletovávat, některé kusy za to stojí.
Nejlevnější úpravou je ten mildot, komínek. Nebo hledání laborací, kdy se dá uplatnit jedna z forem
1) hledat optimum vnitřní balistiky v kombinaci s úhlem zdvihu - bude nutno použít buď těžkou pomalou střelu pro sedmičku (vyšší úhel zdvihu hlavně při výstřelu) a rychlou lehkou hornet (minimalizovat úhel zvdihu) - tam se to ale hne zřejmě pak stranově - vodorovný klopný moment (malá kulová je mimo osu pažby).
Tím bych začal.
2) Nebo opačně hledat úpravu soustřelu ve vzájemné kombinaci vnějších balistik - tzn. velmi dobrý Balistický koeficient pro velkou kuli a horší BC pro malou stím že se ještě podlaboruje na výkon 22WMR třeba.

Pak zbývá už jen
přepájení svazku, pokud bude puškař šikovný, pohne jen s menším kulovým laufem, ale aby to šlo díra díra, bude to podle mě nutné rozpájet a spájet celé. Je to otázka zkoušek, času, střeliva a peněz. Pak je puškaři ale nutno dodat spoustu nábojů konkrétního výrobce stejné série, ideálně takových laborací které vydrží na trhu co nejdéle. Anebo pak přebíjet, ale stále stejné navážky, střely, zápalky, prach a ideálně i nábojnice.

Pokud jsem si všiml, dnes bývají trojčata doplněna o regulující prvky na ústí malé kulové. Obecně ale nejpřesnějších výsledků se dosahuje použitím vložných hlavní v klasických trojácích. Ta elegance klasických trojčat už je ale pryč. Výhodou vložek je i možnost jejich vyjmutí, třeba když se jde na kachny, holuby apod. Je to něco za něco, jako se vším.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět