Problém zvaný "kříženci"

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Je na čase přidat další vyprávění.protože jsem vážnivý houbař dost často se pohybuji v lesech i mimo svoji honitbu.vždy hodntím terén,uživnost,porost,pořádek v lese.Ale jak to souvisí s kříženci?Velmi jednodu?e.Velmi se zajímám o staré hájovny,uspořádání zahrad,studní no prostě vše co za generace lesniků tu bylo vybudováno a věřte,že na každém dvorku obehnaném pár týnkami si vesele pobíhají čuníci někdy vetnam?tí jinde divoké a jinde zase něco mezi tím.V paměti mi zůstane bachyně Nata?a.Při sběru hub mě něco tahá za kapsu,otočím se a krve by se ve mě nedořezal.V kapse mi loví asi 80kg bachyně.Zatim to nechápu a jen převaluji rybičku v dlani.Docela jsem si oddychl,když sly?ím ženský hlas"Pane tý se nebojte to je Nata?a,dejte jí rohlík"Kde mám vzít rohlík no tak ho musela přinést paní hajná asi jsem se Nata?e moc líbil nechtěla se hnout.Víte povídá ta hajná ona se bouká zítra přijede kanec.A nebo příjde nějaký plotem večer.A já sem se cítil jako vůl.Tak asi i tak nějak.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Pár obrázků co umí genetika sice na domácím chovu,ale výsledek u volně ?ijicích jedinců je stejný a vrací se i mnoho generací.
Obrázek
Obrázek
[IMG]http://img217.imageshack.us/img217
[url=http://img98.imageshack.us/my.php?image ... 001cq2.png][IMG]http://img98[url]
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Pěkné. Vidím tam trochu BU, Du, Pie a pak toho vietnemce :wink: Chybí mi něco?? :lol: :lol: :lol:
My doma použtěli na vietnamku BUxDL. Výsledek měl při zabití 135kg a sádlo v normě (3cm). :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Jo je vidět odborníka.V?e.Já použtěl BU do 250kg 5 kýblů sádla :oos:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Včera byla výroční členská schůze našeho MS. Řekl bych, že proběhla v celku důstojně, i když si někteří neodpustili přeprání ?pinavého prádla v mezilidských vztazích. Proto jsem si raději nedělal poznámky, ale co zaujalo a zůstalo v paměti.

Uloveno celkem 52ks černé zvěře - lončák a sele.

Poměr pohlaví : 39ks bachyňka
13ks kňourek

Jinak bylo uloveno cca 40% lončáků a zbytek selata (60%). větší množství lončáku přičítám tomu, že sezona 2006 byla pro "prasata" bezpečná vzhledem k nadúrodě žaludů a tak se selat moc nestřelilo.
Zajímavá je i průměrná hmotnost 44,5kg. Toto číslo by Možná mělo být i o cca 10% vyšší, protože značná část úlovků byla okamžitě oblombována, nahlážena a převezena do výkupu, kde byla zvážena v celku a prodána. Ve výkupně byla prováděna srážka 10% na hlavu, spárky a "ránu", což je poměrně slušné - nesráželi víc, i když byly prostřeleny plecka. Zápisy pak byla prováděny z lístků. Z prodeje jsme s bídou zaplatili škody.

Vzhledem k tomu, že se loví v převážné většině v noci z tlup, pouze individuálně, kdy možnosti a schopnosti členů umožnují selekci dle velikosti - lončák, sele a dospělý kus, tak se ptám :" V jakém poměru pohlaví se v současné době v ú?ivných kukuřičných oblastech( + smí?ený les s dubem) ve volnosti rodí?" Je poměr větší než 1:1 ve prospěch bachyněk součástií obrany (vyrovnání ztrát z intenzivního lovu ) a expanze druhu? Jak je to u vás?
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Příspěvek od Pavel.x »

tak tohle mi přišlo emailem, vypadá to že je to někde z ameriky ale kousek je to pořádnej.

http://resize.like.cz/images/1218038591megaprase.jpg

kolik si myslíte že může vá?it :?: :?: 200-300kg :shock:

PS: nevěděl jsem kam to dát tak je to tady asi to bude taky nějaký kříženec.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od kopov.c »

Tohle téma je trochu uležené,tak mě napadlo jak je to s těmihle kříženci u vás od doby co se to tu probíralo? Ubylo jich nebo naopak přibylo? I když jsem to tu celé propčetl,tak mi pořád není jasný kde se pořád berou. Všichni tvrdí,že je to pokřížením s domácim prasetem,ale v dnešní době prasata už skoro nikdo nemá a už vůbec ne tak volně aby mohlo dojít k pokřížení.A jestli je to opravdu pokřížením,tak žeby se to začalo projevovat až za několik generací? Vždyt těchle strakáčů je čím dal tím vic.Teda alespon u nás-jen za lonský rok vím minimálně o 20 kusech a to zdaleka nevím o všech takhle zbarvených prasatech co se v okolí ulovily.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od Zdenek41 »

Ted už to bude spíš degenerace.Genetik nejsem,ale je pravdou,že se to vrací v liniich i po mnoho desetiletí.Pokud tu mezi náma někdo je,kdo působí ve šlechtění a plemenařině docela by mě to i zajímalo.Třeba u psů nebo těch prasat.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od kopov.c »

Degenerace-to myslíš tak trochu zmetky jo? :lol: Poslední dva roky ke mě do lesa chodí bacha( škaredá jak noc-napadá na přední běh,takže chodí jak D Pejrak-tak ji nazval kámoš kterýmu chodila do jiné části reviru, jedno slecho leží,druhý stojí-no prostě hnus fijalovej) Ale má šíleně silný potomsvo-v červnu jsem od ní střílel sele a mělo 26kg vyvržený, v září další sele 50kg-takže bych řekl,že jim tohle pokřížení možná i prospívá. Letos v lednu jsem střílel sele 12kg vyvržený a bylo černy jak uhel-takže pravej divočák-ale to mohlo byt metáním třeba na podzim. Já osobně bych radši střelil bašku toho tmavýho selete,naž tu flekatou.
Smutný je to,že ta flekatá to obesrala letos na nahánce,takže ke mě už dochodila :( Snad mě zustane věrný alespon její potomstvo
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od rimar77 »

Zdenek41 píše:Ted už to bude spíš degenerace.Genetik nejsem,ale je pravdou,že se to vrací v liniich i po mnoho desetiletí.Pokud tu mezi náma někdo je,kdo působí ve šlechtění a plemenařině docela by mě to i zajímalo.Třeba u psů nebo těch prasat.
Zdeňku kdepak, degenarce ty znaky se předávají pokud jsou recesivní na potomstvo nepozorovaně a projeví se i po kolika generacích až když se spáří dva jedinci, který v sobě tydle geny mají schované a projeví se to jen u části potomstva, které dostane od obou rodičů obě recesivní allely a jestliže dochází k jejich nárustu je to jen tím že v dané oblasti se začíná čím dál více vyskytovat jedinců s danými geny i třeba ukrytými ty vidíš normální divoké prase ale ty geny domácího už v sobě má. A pokud se kříží dva strakáči už z toho polezou jenom ti strakáči. Je to základní princip genetiky publikovaný Mendlem.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od Zdenek41 »

rimar77 todle chápu i já proto jsem tam psal i o tech desetiletích,ale spíš by mě zajímalo třeba u psů se běžně dělala příbuzenská plementba jestli někdo může někdo spočítat,kdy se mu ta linie vrátí.A to že,když se skříží dva strakáči tak zase strakáči neni teda alespon u mě pravdou já už jsem se s tím doma zabýval.Sice jako laik.Nahoře jsou i fotky.Mendla jsem četl ten začinal s fazolema pokud se nepletu v muzeu v Brně jsem byl.Tohle je moc složitá věda.A velice zajímavá viz křížení drůbeže plemenařina a pod.Degenerace to byl pouze hec na kopova ,to by musel být čert a to nebyl.V mnoha místech,ale degenerace u černé zvěře je a příbuzenská přímá existuje.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Problém zvaný "kříženci"

Příspěvek od Petr1970 »

na tohle jsem měl doma (asi ještě mám) knížku o holubech, tam je to dobře vysvětlený (barvy, znaky)... holubi a jiný rychle "otočný" jsou dobrý na tohle pozorování, ty obecné principy fungují stejně..

jinak u psů mi minulý týden jeden předseda jednoho ohař-klubu že to děje ob-generaci (příbuzenská plemenitba..) posílí to shodně silné znaky-stránky, ale zesílí to i ty negativní - a na to chovatelé rádi zapomínají, vidí jen to co ten pes "má dobrýho".. ale je prý se i potřeba divat co má špatnýho, to taky zesiluje... zuby atd....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět