výživa spárkaté zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

to fesoj: můžeš mi sem prosím hodit postup zakládání kopřivové siláže do sudu? Že se to napěchuje do sudu a zavíkuje psát samozřejmě nemusíš :-). Jde mi spíš o to, zda kopřivy sekáš/drtíš, nebo je tam dáváš celé, jestli je necháš zavadnout před "sudováním", jestli dáváš jen čisté kopřivy nebo to prokládáš nějakým glycidovým "přídavkem" pro podporu procesu mléčného kvašení a zda se to musí založi-napěchovat do sudu najednou, nebo to jde postupně plnit v dávkách. Raději si nechám poradit, než abych volil metodu pokus-omyl. Předem díky i příp. ostatním za postřehy.
vtichy
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 21.7.2010, 14:33

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od vtichy »

Fesoj - přidal bych se s prosbou o návod na jeřabinovou siláž, něco jsem loni zkusil, ale výsledek nic moc.
Díky V.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

Ten postup Ti nepovím, protože jsem to dosud nikdy nezkoušel, letos s tím chci začít... Hodlám posekat kopřivy křoviňákem, protože s traktůrkem se do nich vjet nedá /riziko poškození stroje/, a ty posekané vynosit na frajplac, traktůrkem z nich nadělat řezanku, odvézt ke krmelci a našlapat do sudů, stejně, jako to dělám s jablečnými výlisky a jeřabinami. Myslím, že bude nejlepší naplnit celý sud najednou, v teplejším počasí by postupné plnění nemuselo dopadnout dobře. Možná, že by se nemusela dělat ani ta řezanka a šlo by tam našlapat kopřivy vcelku - ale takhle se jich tam víc vejde a zejména se podaří vytěsnit vzduch. Na důkladné upěchování používám pomůcku 1 VPV, kterou vstrčím do sudu a kopřivy postupně přisypávám. / VPV = vnouče předškolního věku./ Důležité je, aby byl nakonec sud opravdu vzduchotěsně uzavřen.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Perník »

to fesoj: doufám že lze použít i 1PPV /potomek předškolního věku/? :wink:
do jablečných výlisků přidáváš i jádro, např. zrno kukuřice nebo oves? A jak je to s kažením, když nespotřebuješ celý sud najednou, neplesniví to, popř. nekvasí to druhotně máselně? tedy mohu položit ještě jednu otázku jak velký sud používáš a kolik krmných dávek z tohu je?
Díky
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

Teoreticky by se mělo vyplatit kopřivy sekat a to na na 2-5 cm, protože nejen že se zlepší pěchovatelnost a tím pádem vzduchotěsnost, ale zlepší se vyloučení šťáv, které jsou pro to mléčné kvašení nutné jako konzervační látky. Vzhledem k obsahu sušiny, resp. poměru sušiny a glycidů kopřivy by silážovatelnost měla být střední a výsledek by byl na úrovni senáže (což je jen detail názvosloví podle obsahu sušiny). Lepší silážovitelnosti by se mělo dosáhnout přídavkem nějaké glycidové příměsi. Tím myslím kukuřici v mléčné zralosti, nebo třeba ty jablečné výlisky, které zmiňoval Fesoj a které se dají sehnat v moštárnách atp.. Tu samou službu by měly zastat i skrojky z cukrovky, ale k těm se já nedostanu. Jenže z mé strany jde o pouhou teorii a neodhadnu, jak to bude srnčímu chutnat. Taky nevím, jestli zakládat siláž do sudů už květen/červen, kdy je obecně větší podíl glycidů než na podzimní seči (u senáže s travním základem), nebo až později k podzimu. Co udělá vedro se siláží v sudu? Není potřeba ten sud zakopat-zapustit do země? Nebo stačí nějaké místo s hlubším stínem? Teplota siláže by neměla teoreticky přesáhnout 25 st. C. Siláž v malým jsem nikdy nedělal, ale vzhledem k tomu, že jediným předpokladem dobré siláže je obsah cukru, teplota a absence přístupu vzduchu by se možná vyplatilo plnit siláž do igelitových pytlů (třeba od psích granulí) a pak by se vlastrně načala jen jedna dávka a zbytek by byl pořád uzavřený. Hmm.... tak to sem to s tou rozkecaností asi trochu přehnal 8)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

S kopřivami nebo s trávou jsem zatím nikdy nepracoval, i když vím, že trávu u nás chlapi senážují v sudech běžně a zvěř ji bere velice ráda. Co se týče postupu, nepřidávám do jeřabin ani do jablečných výlisků nic dalšího. Důležité je to vzduchotěsné uzavření. Stalo se mi, že mi jablečné výlisky zbyly a tak jsem je vysypal na hromadu v domění, že je zvěř sežere začerstva stejně jako jablka, ale ne - během pár dní z nich byla nevábně páchnoucí kašovitá hmota, v které se sice občas vyválela prasata, ale nic víc. Jediné, z čeho mám trochu obavy, je ta venkovní teplota. Sudy totiž nezakopávám /jak bych je také v zimě dostával ven/, ale skladuji v krmelci. Když je otevřu, zpravidla koncem listopadu , je to nádherná vůně - když vnučka ve školce vykládala, že děda krmí zvířátka jablečným kompotem, paní učitelka jí to nechtěla věřit, ale je to skutečně tak, aspoň co se vůně týče. U jeřabin postupuji tak, že olamuji celé hrozny včetně listů. Zvěř sežere vše, ani větvičky nenechá, i když ty listy zhnědnou a původní zelená barva zmizí. A když už ten sud jednou otevřu, pohybují se teploty maximálně kolem nuly, takže k nějakému zkažení nedojde. Horší je to za velkých mrazů - to musím zmrzlé výlisky ze sudu pracně dolovat, ale to je ten jediný problém. Ještě k té senáži - travní senáž sice nevoní tak libě, aspoň pro náš lidský nos, ale letos v zimě můj syn krmil senáží v balících, uzavřených do fólie, koně. A srnčí v počtu až 10 kusů mi na ni chodilo až k baráku, bohužel nežralo jen tu senáž, ale doslova "oholilo" i spodní větve borovice a veškerou kleč, o popínavých růžích ani nemluvě. A poslední zajímavost - slyšel jsem od kohosi - vyzkoušené to nemám - že pokud travní senáž v sudech při pěchování prosypu cukrem, je to prý výborná pochoutka na vnadišti pro černou.
Kritériem pravdy je praxe.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

jo jo, tomu bych věřil :-), že to černé chutná. Ten cukr to profermentuje a silážovatelnost trávy se výrazně zvedne, takže to víc prokvasí, což jim musí i víc vonět. A do jablečných výlisků a jeřabin je zbytečné přidávat jakýkoliv přídavek, protože samy o sobě obsahují cukru dost a dost. Leda, že bys to chtěl "naředit" nějakým plnivem - třeba tou travou nebo kopřivami. Výživově by se to mělo zvednout a vyvážit přidáním právě zmíněných kopřiv, jetle, vojtěšky atd.. Zejména ten jetel a vojtěška jsou samy o sobě vlastně nesenážovatelná, protože to nejsou krmiva glycidová, ale bílkovinná a na nich samotných to mléžné kvašení prostě nenastartuje. Jinak by se to chovalo právě s těmi jablky. Silážovatelnost se zvedne podle namíchaného poměru a výsledná silážo-senáž bude mít i vyváženější výživové hodnoty v poměru bílkovin-glycidů. Otázkou je, jestli není zbytečné silážovat zrovna kopřivy, které se dobře suší a vzhledem k velkým listům netrpí takovým odrolem, jako třeba jetel.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

To Zvědavec - co se týče těch kvašných procesů, určitě máš pravdu, jenže... Kdybych bezpečně věděl, že budu mít jablečné výlisky v dostatečném množství k dispozici, nacpu je do všech sudů a mám po starostech. Problém je v tom, že zdejší moštárna je poměrně malá, "jede" jen o sobotách a už 2x jsem zkrachoval na tom, že jsem nesehnal odvoz, přičemž zájem o výlisky je značný. Jeřabiny se zase neurodí každý rok. To je hlavní důvod, proč se chci letos pokusit o senážování kopřiv - samozřejmě mladých kopřiv. Promíchat výlisky s trávou, to se mi nezdá - koncem září nebo v říjnu, když se moštuje, je už na trávu dost pozdě. Jetel či vojtěška u nás není k mání vůbec. Ale v každém případě platí, že senáž, výlisky, jeřabiny a letninu bere srnčí mnohem raději, než třeba i kvalitní seno a na rozdíl od sena nenechává prakticky žádný odpad.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Co se týče silážování a jeho procesu v malém je zde problém.A to aby neproběhlo maselné kvašení.Pokud vše proběhne tak jak má je to velice dobré a výživné krmivo co do objemu hlavně pro vysokou.Jablečné výlisky jsou dobré až na ty jádra.Velice dobrá siláž je z letorostů,ale problém je z upěchováním.Mockrát jsem o tom přemýšlel jak?Vhodný by byl drtič větví co by hoby,ale opět to upěchování což je základ siláže.Ono se to zdá jednoduché,ale udělat siláž aby byla dobrá je kumšt.Jen si někdy spočítejte kolik hodin a dní jezdí traktor po jámě.A to ještě neni nikde zaručeno jak to dopane.Běžně se musí přidat chemie jak na rozklad vlákniny tak kozervace.Baktosan,mléčné kultury a třeba kyselina mravenčí.Plodiny musí mít určitý podíl sušiny,musí být narušena jejich struktůra a musí být nařezána na správnou délku.Když to není pak je to jen alchymie. :wink: Jinak kopřiva co by sušená je nejlepší krmivo pro srnčí zvěř.Srnčí se narozdíl od vysoké nepase,ale je pouze oškubávačem lupínků.Proto moc luční seno bez jetelů a vojtěšek nemusí.Jelen,muflon,dančí vymete jesle,ale srnčí pouze oštípe květenství a lupínky.Na to se dost často zapomíná.A pak je spoustu problémů s acidousou.
Hlavně u srnčí zvěře je známo,že je velice háklá,proto veliký pozor na předkládání někdy opravdu nazdařilé siláže at je z čehokoliv.Máselka je pěkný jed.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

Jestli nastartuje nežádoucí máselné kvasení, nebo žádané mléčné je jen otázkou přístupu vzduchu. Při silážování v jámách má Zdeněk pravdu v tom, že to "dusání" je základ, ale to proto, že jáma je, až na nedokonalé zabalení do fólie, bez krytu. Proto u silážování do jam je to dusání důležitější než u silážování do věží, kde jsou pevné stěny, zabraňující přístupu vzduchu dokonaleji, než v jámě. Myslím si, že při silážování do sudů, či pytlů není to dusání tak nutné (resp. nutné je, ale ne v takové intenzitě jako v jámě) a stačí to tam našlapat aby se vytěsnilo maximum vzduchu. V takhle malých dávkách lze dosáhnout hermetičnosti určitě lépe, než ve velkém množství a bez odpadů vnějších vrstev. Pokud je to pak zavíkované vzduchotěsně (ideální stav) a neotvírá se to dřív, než v zimě, tak bych se toho až tak nebál. A od toho silážování kopřiv jsem tě Fesoji rozhodně nechtěl zrazovat :) , nebo kritizovat. Beru to podle mých podmínek, kde mám prostor sušit otýpky kopřiv a maliní a předkládat jde celá suchá otýpka=svazek. Do sudu bych proto já raději cpal něco, co mám problém jinak konzervovat. A to třeba trávu posekanou rotační sekačkou. Zkoušel jste to někdo? Není to moc "najemno"? Další alternativou by pro mne byla topinamburová nať, kterou jsem taky nikdy nezkoušel. Prý jde nať sklidit červen/červenec a pak září/říjen podruhé. A o frontě na jablečné výlisky mi nemusíš dlouze vyprávět :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

Topinamburová nať jde dobře sušit, vázali jsme ji do otýpek a zavěšovali zvenčí pod střechu na krmelec, je to skutečně výborná letnina - ale když jsem zjistil, že ji srnčí a vysoká zkonzumuje stejně dobře, když uschne nastojato na políčku, vzhledem ke své lenosti jsem s tím přestal. Na jaře tam zbyly jen ty nejsilnější stonky. Topinamburové listy sice při prvním mrazíku zčernají , ale když na ně pak zasvítí sluníčko, je to nádherná vůně. Pro mě i pro zvěř.
Kritériem pravdy je praxe.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

dík za tip :)
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Zvědavec »

Skrmujete žaludy? Celé do korýtka? Teď jsem někde četl, že je někdo šrotuje s jádrem a předkládá doma králíkům...
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Taky přispěji svými názory do mlýna :D S myslivostí jsem začal letos, takže si rád nechám poradit :) Jak to pořádně funguje s krmením v našem sdružení ještě nevím, ale předpokládám, že to nebude žádný velký zázrak :lol: Zatím jsem předběžně dostal přidělený krmelec, který je v dosti bídném, stavu takže ho musím ještě opravit :)

Moje otázka zní čím a odkdy dokdy krmit? :D Jsme převážně polní honitba, kde se vyskytuje hlavně srnčí, a trochu zajíců, bažantů a koroptví :) Zatím mám na krmelišti akorát sůl.
Jsem zemědělec, takže mám k dispozici v podstatě neomezené množství sena, travní a vojtěškové senáže, kukuřičné siláže, obilí, zrn kukuřice, pokrutin, minerálií pro skot a třeba jablek :)

Děkuji za rady :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od lörinc »

Nevím jak v lesních honitbách, ale píšeš o poli. Takže moje zkušenosti z pole: pokud není souvislá vrstva sněhu cca 10 cm a víc, tak seno nebere nic. V opačném případě můžeš rozvážet vlečku týdně. Jinak pro srnčí oves a ječmen (my jim dopřáváme více ovsa :wink: ). Zajícům stačí ten ječmen, bažantům pšenici třeba s prosem a plevy do toho ať se potvory zabaví :). S řepou jsme žádnou hitparádu neudělali, chtělo by to kapustu, nebo mrkev. Úspěch slaví kukuřice v klasech - opět více zvěř bere pokud je sníh. Jedeme traktorem a normálně klasy vyhazujeme na zem, při dalším krmení je zrno pryč. Toto přidáváme i do krmelců a pohazujeme poblíž...
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět