Něco k zamyšlení

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Něco k zamyšlení

Příspěvek od mirous »

Milí přátelé v zeleném, hodlám vám předložit pár kacířských myšlenek ohledně trofejí.
Podle mého soudu je trofejím ulovené zvěře věnována přehnaná pozornost a svým způsobem jsou jakousi slepou cestou mylivosti.
Jedinečný význam trofeje je v tom, že nám připomíná zá?itek z lovu. až potud je všechno správně ale...Proč se většině z nás zrychlí tep při pohledu na silného srnce než na slabou srnu? Celé generace jsme masírováni v tom, že čím větší trofej, tím lepší. Ale proč? Pokud se jedná o paro?í, je to jen druhotný pohlavní znak. Nevykazuje nic o fyzické kvalitě populace zvěře v dané lokalitě. Pokud vezmu v úvahu naši nejroz?ířenější zvěř srnčí, jestli si dobře pamatuji tak podle Nečase bylo pouze cca 40% trofejových srnců hmotnostně nad průměrem. Velikost trofeje je pro nás i kritériem při průběrném lovu takže radši střelíme 13 kg knoflíkáře než 9 kg srnce s nadějnými parů?ky. Jistě, lovit podle konstituce by přineslo daleko větší problémy, odhad je reálný pouze v případě skupiny zvěře a možnosti porovnání.
Určitě v tom hraje velkou roli i naše je?itnost jenže z praxe sami víte, že velikost trofejí nic moc nevypovídá o kvalitách lovce. Je určitě obtí?nější střelit kulí rtu?ovitou lišku než velký kus, velkou roli hraje náhoda a trofej nevypoví, jestli jste na obeznaný kus chodili dva roky a nebo vám přišel v poledne při vycházce do cesty. když to celé shrnu, z trofeje se nikdo nedoví, jestli její majitel o zvěř pečuje, jestli je zodpovědný střelec, její ,,skutečná" hodnota je přece na desetiny stanovena metrem.
Samozřejmě se dá ten hon okolo trofejí prezentovat jako tradice. jenže já si myslím, že jsou jiné, důležitější tradice které skomírají a které bychom měli posilovat. V první řadě je to úcta ke zvěři. Začíná staráním se kvalitu honitby, pokračuje přikrmováním a končí lovem. Mluvil jsem tady o liškách, vždycky se vzteknu když sly?ím - na lišku v jakékoliv pozici a na jakoukoliv vzdálenost - nevím, oč víc si zaslouží běhat s přeraženým během než nějaký trofejový kus, stejně tak drobná kropená na 60 a víc metrů.
Tak, teď se do mě pus?te. Opravdu mě ale připadá, že se pro hodně lidí stal hon na trofeje zvěře prioritou v myslivosti a že by se všechna ta energie měla ubírat nějakým potřebnějším směrem.
tož tak
vhool

Příspěvek od vhool »

presunul jsem to sem protoze si myslim ze to sem patri vice....

to mirous: mluvis mi z duse :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To mirous nejsem až tak vyznavačem kultu trofejí.Ale svoje opodstatnějí mají.Dovolím si říci,že když příjdu do jakékoli honitby a podívám se co,že to ti místní srnci nosí za paro?í,okamžitě vím jak se tu s touto zvěří hospodaří.Jistě že zale?í na odlovu holé zvěře,ale jak často vidím ta se loví až ke konci roku většinou deputátně.Tak o správném odlovu nemůže být řeč.Ale trofej nebo samé paro?í napovídá o genetice o snaze při lovu něco změnt o zdravtním stavu zvěře v lokalitě.bohužel to na holé zvěři vidět neni.No Možná vidět je,ale do konce září při přebarvování a ne ted na konci prosince.Sám vidím kolik se po hraničních usecích pohybuje sanotných srnčat v příštím roce v samčím pohlaví 100% paličkáčů.
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od smokry »

Úplně souhlasím s tím, co napsal Zdenek41! když se podívám na přehlídce trofejí v okr. ?ďár n. S. a vím něco o mysl. sdruženích (zda odebírají granule pro srnčí, jak krmí, atd.), tak na trofejích jasně vidím, jak na tom ten který úsek, honitba je. Samozřejmě to není 100%, ještě je třeba zohlednit nadm. výšku, pole-les, atd. Ale pro porovnání několika sousedících honideb to bohatě stačí.
vhool

Příspěvek od vhool »

myslim,ze muj nazor na trofejovy lov je zde dostatecne znam.samozrejme ze souhlasim s tim co uvedl zdenek 41 ale ja osobne se snazim trofejovou zver nelovit (znam dost trofejovych fanatiku :evil: ) a kdyz uz neco trofejoveho ulovim tak vetsinou trofej menim za uzitecne veci jako je treba rucne delany pirschstock nebo podobne rucne delane pomucky .....me k oziveni zazitku z lovu staci vzpominky ozivene ve fotoalbu.samozrejme myslivce kteri si sve trofeje uchovavaji neodsuzuji a chapu je ale co odsuzuji je hon na trofeje a posedlost jimi.pripominaji mi indiany kteri se honi za skalpy nepratel :wink: .....
P.S. jedna tragikomicka poznamka....kdyz me v rijnu vylucovali ze sdruzeni s oduvodnenim ze nejsem "myslivec" (dle jejich pokrivenych meritek) tak jeden s hlavnich argumentu (mimo to ze nemam brokovou zbran) byl i duvod ze nechovam uctu k trofejim....je to pravda,uctu chovam k zive zveri,ne k trofejim a ne k lovcum kteri jsou ochotni udelat cokoliv k jejich ziskani....
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Kult trofeje je taky jeden z problémů,které v dne?ní době nabírají na intenzitě....Zastávám názor že jsou mi pomalu milejší masaři než trofejáři....Já osobně zase úlovky nefotím,nevím proč,ale ani rybářských fotografií moc nemám a vlastně žádnou z poslední doby....stačí mi vzpomínky,které mi nikdo nevezme a pokut jde o trofeje,tak ty mám svědomitě vypreparované a pečlivě ulo?ené v krabici,kde se k nim občas vrátím a rozlo?ím je po zemi a pak je zase ulo?ím do krabice vzpomínek.Na zdi mám jen svého prvního srnce,ke kterému chovám zvláštní ůctu....
Ale abych vás tu uklidnil,tak takový lov za účelem pochlubení se kamarádům,to není věc častá jen u myslivců,ale i u rybářů,kde každý bere rybu jako něco co se z vody tahá a nějak to tam zase dorůstá a mno?í se,ale populace lososovitých ryb na pstruhových řekách mají namále z těch samých důvodů jako naše zvěř...
Znám člověka,který je velký znalec jedné říčky ve východních čechách a jak to bývá je při lovu velice úspěšný a odná?í od vody veliké množství opravdu dobrých ůlovků i když on sám ryby nejí...Tak proč je vlastně zabíjí??? Odpověď je jednoduchá...byl jsem u toho když do hospody přinesl na talíři na kost zmrzlé lipany 42cm a 40cm ryby které jsou generační,do téhle délky rostly zhruba 6let a každý rok dají vzniknout spoustě nových lipánků,kteří udr?ují stav populace.Nebyli ani vykuchaní,což mi přišlo jako vědomné znehodnocení jinak skvělého masa.....No nic,říkal jsem si,každý lovec má právo na úlovek,když už dokáže přelstít zkušenou rybu...Byl jsem pak zdě?en,když jsem se od jiných dozvěděl,že je zabil jen proto,aby se s nimi mohl v hospodě pochlubit a že je pak dal kočce a že to prý tak dělá pokaždé.... :cry:

Proto je pro mě lov pro trofej zavrženíhodná machrovinka,kterou si skutečný myslivec je schopný odpustit a loví z jiných důvdů,přičemž trofej je pro jeho osobní vzpomínku,nikoliv doklad úspěchu pro ostatní...

Můj názor na trofeje tedy znáte,chovám v srdci vzpomínky a trofeje uchovávám pro svou vlastní potěchu a připomenutí si toho kterého kusu.

Mám na paměti to,co říká myslivecký řád:
Trofeje spárkaté zvěře mají chovatelský význam. Správný myslivec je uchovává po celý život a nedopustí jejich znehodnocení.
tak je uchovávám nikoliv vystavuji.
Ale tim nechci odsoudit každého,kdo si pověsí trofej na zeď,to je jen můj osobní názor.Úctu k trofeji ma pravo každý vyjádřit svým způsobem a pár dobrých trofejí jako dokreslení lovecké atmosféry v bytě má jistě své kouzlo....
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

wizard píše:.... Správný myslivec je uchovává po celý život a nedopustí jejich znehodnocení.....
...mno a proto asi nejsem "spravny myslivec" :oops: ... co tedy jsem? hmmm asi spis "lovec se vztahem a uctou ke zveri"..... :wink:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

vhoole hlavu vzhůru,myslím,že v mysliveckém řádu jsou podstatnější body,na které se už zapomnělo.... a i kdyby,tak lovec s úctou ke zvěři je přínosnější jak myslivec,který tu úctu nemá....

Já to vypích jen aby bylo vidět,jaký vstah k trofji vykládá myslivecký řád...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

:wink: no kdyz si clovek vsima toho co se kolem myslivosti deje a jakym zpusobem si nekteri myslivost vysvetluji tak zacinem byt na to moje "lovec............." byt snad i pysny :wink: :evil:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Ono to vypadá idilicky,když se člověk podívá na stránky tohoto fóra,tak má dobrý pocit že se to s tou mylsivostí myslí ještě navzdory době docela dobře...Je ale pravda,že se tu se?la dobrá parta lidí,kteří odvozují myslivost od slova "myslet",otázkou je ta skupina lidí,kterých je podle mě veliká čáat,kteří to tak nějak berou po svém a se svými názory by tu neobstáli....
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

No trofej patří k myslivosti, je to také obrázek naší myslivecké du?e. Proč odsoudit někoho, že má na zdi pově?ených 20srnců, proč? Naopak, kdokoliv z myslivců přijde a podívá se na trofeje hned vidíte s kým hovoříte.
když tam bude samej ©esterák asi to nebude dobrý myslivec, naopak, pokud tam bude pár starých srnců, nějaká rarita, pár knoflíků a dva silní srnci můžete si být jistí, že máte tu čest mluvit s opravdovým myslivcem.
Stejně tak, foto jednotlivých úlovků, vzítsi pár fotografií, ke každé se pojí nějaký příběh. Ale jak to tu někdo psal, nejvíc toho nosíme v krásných vzpomínkách, což je nejpodstatnější.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

No trofej patří k myslivosti, je to také obrázek naší myslivecké du?e. Proč odsoudit někoho, že má na zdi pově?ených 20srnců, proč? Naopak, kdokoliv z myslivců přijde a podívá se na trofeje hned vidíte s kým hovoříte.
když tam bude samej ©esterák asi to nebude dobrý myslivec, naopak, pokud tam bude pár starých srnců, nějaká rarita, pár knoflíků a dva silní srnci můžete si být jistí, že máte tu čest mluvit s opravdovým myslivcem.
Stejně tak, foto jednotlivých úlovků, vzítsi pár fotografií, ke každé se pojí nějaký příběh. Ale jak to tu někdo psal, nejvíc toho nosíme v krásných vzpomínkách, což je nejpodstatnější.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
vhool

Příspěvek od vhool »

to tomfi: nikoho nechci soudit a vkusne udelana paroharna jako jsem videl treba u jednoho vazeneho clena fora,to je oku lahodici pohled.mel jsem na mysli trochu neco jineho nez soudit za trofeje jako takove.....
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Myslím,že podstatou tématu nebylo ani tak co s trofejí ulovené zvěře,ale lov za účelem získání trofeje...
:wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Taky u vás umí zvěř číst? :lol: Akademická honitba se hned pozná. Obrázek
Odpovědět