Skolení lišek

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Skolení lišek

Příspěvek od Marek »

Mam jeden dotaz :) Prestoze jsem v reviru pomerne casto, tak jsem se az letos setkal ve vetsi mire se skolenim lisky mimo obdobi kankovani. Naprosto pravidelne ho slycham v jedne casti reviru z cehoz usuzuji ze se jedna o jednu a tu samou lisku. Ale proc to dela?? Slychaval jsem ji v kvetnu pri celonecnim hlidani osete kukurice, a slychavam ji i ted pri nocnich cekanych na prasatka?? Jaky k tomu ma podle vas duvod. Je to jine skoleni nez v kankovani, je to takove kratke postekavani, ale v casove dlouha dobe, trebe i hodinu z jednoho mista...
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Jantes
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: stř 19.3.2008, 10:46
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jantes »

Myslím že tím dává najevo že je to její teritorium.
UB 7x57R12/70 meostar 7x56RD
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Skoleni lisek

Příspěvek od Kettu81 »

Lišky skolí po celý rok ne jenom při kankování nejpravděpodobněji to byla fena která svolávala štěnáta.A jestli v tom místě odkud sto skolení slyšel nějaká větší krytina třeba řepka tak je to skoro jisty.Lišky, jakmile štěnata trochu odrostou je odvedou od nory do obilí,kukuřice nebo řepky kde mají větš klid a hlavně dostatek větší potravy.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Skoleni lisek

Příspěvek od xchipsy »

Taky jsem slyšela lišku někdy v září, říjnu při večerní čekané u kukuřice (vedle pole je lesík, kde jsou nory a husté ostružiní - liščí ráj :) Jak bylo napsáno, může to být určité značení teritoria nebo svolávání rodiny, záleží KDO se ozýval. Lze poměrně dobře rozlišit, kdy se ozývá liška (trošku delší, i bez vábničky lze dobře napodobit zacpáním nosu,přitisknutím horních zubů na dolní ret a "vyštěknutím slova" "VAU" kdy zuby jakoby sklouznou po rtu - bože to je strašně popsáno ale vážně přesvědčivý zvuk s trochou cviku - když to porovnám např. s vábničkou od Devany, tak ta mi připadá moc "umělá") a kdy štěká lišák ( velmi krátké "staccato" s protažením na konci, opět lez napodobit, ikdyž už obtížněji - zase nos + zuby na ret a rychlé "V V V V VAU") :lol:
Ještěže chodím na čekanou sama, kdyby mě někdo pozoroval, asi by volal rychlou.. :oops:
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Odpovědět