Srnec nebo srnče?

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět

Jedná se v popsaném případě o srnce nebo srnče?

Srnec 100%
18
72%
Srnče 100%
3
12%
dle okolností - viz má odpověď
4
16%
 
Celkem hlasů: 25
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Srnec nebo srnče?

Příspěvek od bendy »

Mám svůj názor, podpořený pouze literaturou, tak se optám zkušenějších...

Pokud má srnčí na konci prosince shozeno (vypadá, že relativně čerstvě), může se jednat o srnce, nebo je to ještě srneček, co shodil své první paroží?

A pokud jsou obě možnosti reálné, např. v závislosti na úživnosti honitby, genetickém založení nebo zdravotním a výživovém stavu jedince, jaká je procentuelní pravděpodobnost, že jde právě o srnče, nebo už o dospělého srnce.

Co se hmotnosti týká, mohla by odpovídat silnému srnčeti i slabšímu srnci,cca 14-15kg po vyvržení (ale možná i více, rozhodně však ne pod 13Kg).

Díky za názory a osvětlení této záležitosti...
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od Zdenek41 »

Mladí srnci mohou shazovat až v prosinci může se to stát i u přestárlého a nebo nemocného kusu hlavně při urazech dlouhých kostí.Jinak nadějní srnečci shodí do unora své první paroží.Zeptám se rovnou,je na živu,když ne tak pět stoliček je rozhodující kritérium.Nebo ještě snadnějc hledej trojitou stoličku ta se mění až po 13M.
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od bendy »

Zdenek41 píše:Mladí srnci mohou shazovat až v prosinci může se to stát i u přestárlého a nebo nemocného kusu hlavně při urazech dlouhých kostí.Jinak nadějní srnečci shodí do unora své první paroží.Zeptám se rovnou,je na živu,když ne tak pět stoliček je rozhodující kritérium.Nebo ještě snadnějc hledej trojitou stoličku ta se mění až po 13M.
Naživu není,ale neměl jsem s ním nic společného, jen jsem ho viděl... Tudíž chrup nemohu zkontrolovat.
Prostě měl shozeno a přišlo mi, že na srnče by to bylo brzy, nemluvě o odhadu hmotnosti...
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od Jindřich Beran »

Myslím, že to může být jak srneček, tak srnec, ale jak psal Zdeněk41, tak rozhodně záleží na chrupu. Podle mě to nejde posoudit jednoznačně a pouze na základě shození parůžků.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od Zdenek41 »

No ono by to šlo i podle toho shození,většinou koz.. vlastně srnečci mají jen kuželíky,ale už jsem viděl i vidličku.Na té hlavě by to byl tak pruměr 2cm.Pokud to bylo větší a asi bylo byl to srnec.To je nešvar hodně starých myslivců"nebudeš mě nutit lovit dva kusy",když jim pak vysvětlíš,že mohli střelit i zlato nechcou tomu věřit.To byl první nešvar,kterej jsem vyřešil.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od dalas »

S největší pravděpodobností to byl srnec, srneček shazuje únor/březen. Samozřejmě, že dřívější shoz může být, ale shozeno na konci prosince by mít neměl. To se mi zdá příliš brzy a i 14/15 kg by odpovídalo ročkovi a více.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnec nebo srnče?

Příspěvek od martinh »

ta váha se mi také nezdá na srnče, nadějní srnečci shazují až koncem ledna, v prosinci je dost brzy
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Odpovědět