chování zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

pridam tedy par svych zazitku s tesnym kontaktem s cernou nepostrelenou zveri.uz jsem zde psal jak jsem se kamaradil se snehurkou nebo s ruzenkou.obe bachny starsi tri let.jedna cca 70 kg zive vahy a druha krapet mensi.obe si na mne zvykly diky tomu,ze jsem chodil krmit do mist kde kazdy rok metaly 2x .diky dodrzovani stale stejneho postupu se mi podarilo celkem rychle ziskat jejich duveru a odmenou mi bylo to,ze bachna stala celem proti mne cca 2m a markazini se mi motali mezi nohama kdyz jsem sedel v podrepu a zobali pode mnou kukurici.to se opakovalo celkem pet let nez jsem v danem reviru prestal lovit.jeste dodam ze v danem miste jsem vzdy rok pote ulovil 3-5 loncaku z jejich "rodu" ale na selata jsem nikdy nevystrelil.bezne jsem tam vsak lovil lisky a srnci.obe mne poznali uz kdyz jsem prijizdel a uz na me v rakosu cekali i omladinou.dalsi setkani mi nahnalo dost strachu.slo o velikeho knoura o vaze min.150kg ktery se na zacatku rakosu zniceho nic predemnou postavil cca do vzdalenosti metru.v jedne ruce taska s kukurici a v druhe mobil.stal jsem jak zarezanej a jedine co me napadlo bylo ho vyfotit mobilem.mluveni nezabiralo jen na me ziral a funel,zbrane dobrych 3-5cm nad ryj takze pocit nic moc.po cvaknuti fotaku se pomalu otocil a v klidu odkracel do rakosu.dalsi bylo take nic moc kdyz jsem s rodinkou houbaril v mlazine u nas v horach.ja manzelka a dvaapulleta dcerka plus stredni knirac beny.zniceho nic se par metru pred nama postavil knour 180kg zive vahy.nebyt psa tak nevim jak by to dopadlo.nebudu psat detaily ale knoura jsme nasli za tri dny o tri kilometry dal,proto vaha presne.pes mi ziskal cas tim si troufnu rici,ze zachranil prinejmensim dcerku.on si totiz povidat vubec nechtel.takovych a podobnych situaci jsem zazil vic nez dost vcetne lovu ze zeme a proto si troufnu tvrdit,ze cerna je natolik inteligentni,ze nikdy nemuzeme vedet jak zareaguje a proto figiho prispevek ve mne vzbudil tuto reakci ....

moje rada proto zni: ano,zustat v klidu,nedelat prudke pohyby a snazit se pomalu "vycouvat" za staleho mluveni a ocniho kontaktu s kusem.pokud kus jiz utoci tak pokud je moznost tak skocit na strom a pockat,pokud ne tak mam li zbran tak vystrelit pokud je kus jiz blize jak 10-15m.nekdy staci vystrelit smerem ke kusu mimo a on utok zastavi,je to ale stejna sazka do loterie jako cekat,ze tesne pred nama uhne.jestlize bude kus "strasit" na 20 a vice metru tak si ho jen pohlidam a budu pripravenej na vsechno ale strilet nebudu,v tom s figim souhlasim.je pravdou,ze vypady na tuto vzdalenost patri k "ritualu " utoku cerne zvere a nemusi znamenat nic vic nez "dej si bacha,jsi na mem uzemi" ovsem znovu opakuji,nikdy clovek nevi jak to cunik mysli opravdu a proto je lepsi se tomuto kontaktu vyhnout.oni totiz prasata se uci ze svych zazitku a cert vi co ma za sebou kterej kus a proto si myslim,ze presny a jednoznacny navod co a jak neexistuje a musime vychazet z dane situace a spravne ji vyhodnotit...
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, nemám zdaleka tolik zkušeností s černou (a proto zatím ani znalostí jejího chování), ale rozhodně mám před divočáky zdravý respekt. Jestli to někdo už považuje za strach nebo ne, je fuk.
Vím, že k tomu, aby si prase "kouslo", je většinou opravdu daleko. Ale zase možná ne až tak, jak se tady prezentuje. To bych asi za těch pár let své myslivosti neviděl už celkem dost všelijakých načatých nohou, kolen a spol. Stejně tak jsem řešil už dva případy pokusu o náhradu škody při napadení divočákem. Pravdou je, že většinou nastanou maléry při naháňkách, ale zdaleka to nejsou vždy postřelená prasata. Poslední dva případy napadení bylo vždy zdravé prase. Jednou to byl kňour, který nabral honce s jezevčíkem (nestihl ani sundat fintu z ramene) a podruhé (teď na podzim) napadla kolegu zdravá lončačka 50 kg a ten ji zastřelil doslova a do písmene u pravé boty, když v humorně vypadající situaci vyskočil do vzduchu a mezi nohama brenekem vystřelil.
Z toho plyne jediné, když je tato zvěř pod tlakem, lze očekávat leccos a nikdy nevíme co.
Jeden můj kamarád z nedalekého sdružení praktikuje podobný "kontaktní" lov prasat. Rekord má prase na 3 metry. Tento člověk nekecá, protože kdykoliv mě s sebou vzal, vždycky jsme se do prasat dostali. Několikrát už měl taky namále, naposled v prosinci, kdy v noci po něm ve smrčině vyjel lončák, který klasicky před ním metr zabrzdil a uskočil do strany. Kolega neviděl nic a jak sám říká, ani by nic nestihl udělat. Já nevím, ono to ale jednou přijde .....
U nás je bývalý hajný, který dodnes chodí k prasatům na blízko, ale hádajte proč 30 let kulhá? Podal si ho jednou 40 kg "krtek".
Svým způsobem nechápu ani důvod, proč lézt do rudlu prasat. Pokud je to pro někoho adrenalinový zážitek, tak prosím. Nedělal bych z toho ale normu, že to je ve své podstatě bezpečné a že se skoro nic nemůže stát.
Plně souhlasím, že je větší zážitek (i lovecké umění) ulovit divočák ze země na 30 m, ale jít v noci v ústrety bachyni bránící svůj rudl, mi rovněž nepřipadá nejen selským rozumem měřeno rozumné.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od dalas »

Já bych se přidal k tomu, co napsal US OPTICS. Nikdy neznáte čím ta bachna prošla, jaké má zkušenosti s člověkem. Vždy je lepší v bezpečí počkat, až se odkidí. Pokud je však člověk bachnou zaskočen, tak by se měl chovat způsobem, který bychna nemůže vyhodnotit jako nárust jejího ohrožení, ale ani dát najevo přílišný strach prudším ústupem (mluvení, pomalé vycouvání). Ona ta bachna má asi stejné pocity, ale větší odvahu. Nevím jestli ví o své fyzické převaze pokud si to nevyzkoušela. :lol:
Postřelené kusy je jiná kapitola.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od kabát »

S Františkem souhlasím. Ono to 100krát může vyjít a pak stačí když 1x ne. A to je pak spousta času na meditace, když se člověk do lesa kouká z postele přes okno.
Ta zvěř má zachovaný pud sebezáchovy, narozdíl od mnoha lidí.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

FF - také mám v oblibě kontaktní lov a sele z tlupy jsem ulovil zatím nejblíže na 6 m. Ale naháňka je něco jiného a vzhledem ke zkušenostem černé z posledních let s naháňkami je pravděpodobnost útoku zdravého vystresovaného kusu značná. Ale osamělý lov je něco jiného, takže nelze srovnávat s naháňkou. Ale je i možné, že co se na naháňkách naučí ...

Jinak je dobře, že je z černé zdravý respekt ( i když spíše kolem sebe vidím ten strach a z toho plynoucí nepřiměřené reakce vedoucí k nebezpečným situacím ).
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

to figi: ano s tim zvelicovanim a z toho plynouci nekdy az paniky s tebou souhlasim.je to ale (a na tom se asi shodnem) vetsinou prave tim,ze dotycni nemaji zkusenosti s cernou zveri a z toho plynouci omyly ve stylu ... cerna je zabijak nebo druhy extrem cerna neublizi .... :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Vhool - ale o tom já nepsal, jen jsem popisoval situaci, kdy bachyně rozhodně nezaútočí.
Naháňky a postřelené kusy jsou jiná kapitola. Ale ty postřelené kusy jsou odhadnutelné ( při dosledu ), a myslím že s rozumem vždy zvládnutelné situace, na naháňkách je to loterie.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

figi píše:
Nejhorší smrt je z vyděšení.
Lovím ze země a podle mých zkušeností už od stáří selat 5 měsíců bachyně poté, co pozná, že příčínou je člověk, pomalu vyklidí pole. Věřím, že to není sice příjemné, výhružné zvuky bachyně jsou v šeru nebo tmě opravdu děsivé, ale pokud jdu k ní, mluvím na ni, aby poznala, o co jde. Sama potom odkráčí za zbytkem tlupy, je pravda, že k bachyní dojdu i na 15m, pokud stále neodchází, blíž už nejdu a dám jí čas. Pokud stojí u střeleného selete, nezaútočí, drží se u něj a vyhrožuje.
...ja stale reaguju na tvuj prispevek o tom,ze tvrdis ze nezautoci,ja tvrdim jak si muzes byt tak jisty ? o tom je z me strany diskuze :!:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od Shiva »

Nemyslim si, ze se do Figiho nekdo navazi, to ze to on ci nekdo jiny tak chape je problem, ze si nikdo neda praci cist pozorne co ja ci Vhool pisem.
Jako priklad je tato citace.
figi píše:kdy bachyně rozhodně nezaútočí.
Takto postavene tvrzeni od nekoho, kdo je vseobecne bran jako clovek s velkym mnozstvim ulovenych kusu a velkou zkusenosti, povede jen k jednomu a to je NESTESTI.
Taky jsme meli kdysi v udrzbe stareho elektrikare, ktery "nepotreboval" zkousecku a draty koukajici ze zdi testoval prsty. Na rozdil od Figiho, nikdy nerikal ze to je v pohode, ale delal to jen do te doby, nez si osahal vedeni, s tim ze tam proud neni, vzal majzlik a jal se sekat do zdi pruraz. a svete div se, nemohl se ha najednou pustit.
Takze chodit a sahat na draty ukazovackem a prostrednickem s tim ze vadaska je na hovno a ze strach ma velke oci, urcite neni na miste.
A ja vim jen o jednom pripade, kdy bachna "rozhodne" nezautoci, a to je kdyz ji mam v mrazaku.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od kasari »

Hrozně zajímavá diskuze...

Musím přiznat, že sám jsem nedávno musel přehodnotit názor. Nemám černý zvěře střeleno moc, víc jak 200 to asi nebude. Nikdy se mi nestalo, že by mě napadla černá, kromě situace kdy při dosledu neměla jinou možnost...

Předloni napadl kolegu lončák a proběhl se po něm - nepostřelený, zdravý kus. Bylo to ale při natláčce a to prase nemělo jinou možnost.

Černá určitě není zvěř, která má z člověka panickou hrůzu, ale že by taky útočila pokaždý, nebo že by si bachna bránila zuřivě svoje selata víc jak 3 měsíce, tomu se mi taky nechce moc věřit :wink:
Ulkomaalainen...
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

to kasari: myslim,ze to tu neni postaveno takto kategoricky.myslim,ze shiva to vystihl velmi presne a uz tu i vicekrat zaznelo a nejen ode mne ze nikdy nevis co se odehrava v hlave tvora kterej je bud nas...nej nebo v uzkych,je to stejne u kazdeho savce.to nemluvim treba o tom jak treba jelen (v dobe rije) reaguje na zensky ktere treba ozinuji stromecky a maji sve dny ...to same jsem videl i u knoura ze ta reakce byla uplne jina nez predvidatelna a takovych "ale" je v zivocisne risi mnoho.... :wink:
vhool

Re: chování zvěře

Příspěvek od vhool »

přesunuto z puvodního umístění...
kasari píše:to vhool - rozumím. Jen mi připadá, že se tu pitvá něco, co se musí brát automaticky a pokud se k tomu přistupuje " hlavou", nic se ti na 90% nestane. Těch 10% neovlivníš. Už jsem viděl i zlomený žebra od zajíce při odchytu. :wink:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: chování zvěře

Příspěvek od Tommy »

všeobecně se říká a taky to platí,že u černé neplatí žádná pravidla,ať se to týká čehokoliv. Já lovím taky šouláním,čili ze země a pokud to podmínky nepovolují,např. zmrzlý sníh,tak sedím na kazatelně.
Nikdy se mi nestalo,že by baška zaútočila,jen vztekle okolo běhala a funěla,mručela apod.
O naháňkách se nemá cenu bavit,protože v úzkých zaútočí každé zvíře,ať už je zahnáno do kouta a nebo zraněno,to není vyjímka jen pro černou,ale jak už psal někdo výše,nikdo nemůže vědět,co se v bašce po výstřelu na jejího potomka děje a jak se zachová,takže opatrnosti není nikdy dost.
Sám jsem zažil,že stála ode mně na pár kroků a to jen za účelem,aby zjistila,kdo jsem,přišla si čuchnout a když to zjistila,tak mazali do pryč.
Pravdou je,že pokud se jedná o lov z kazatelny,tak tam baška nějakou dobu po výstřelu ještě zůstala a rozčilovala se,ale jestli kvůli seleti nebo ze vzteku,že mě neodhalila nevím.

Figi:
Docela by mě zajímalo,jak si se dostal do situace,že kolem tebe stály bašky? Něco takového si nedokážu představit.
O jedné věci jsem však přesvědčen,že prase divoké se člověka bojí a pokud má možnost útéct,uteče vždy.Je to tak obdobně i u vlka,ten se také bojí člověka a mnozí laici a tlučhuby vypravý,jak vlk útočí na člověka,hloupost,protože pro většinu zvířat znamená pach člověka smrt a oni to vědí.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: chování zvěře

Příspěvek od figi »

Tommy, velmi jednoduše.
Ráno za tmy jsem šel přes les čekat k posekané louce na lišku. Kráčím po lesní cestě a slyším, jak se hlasitě blíží černá, zastavuji a po chvilce už byly přímo u mně. Bylo naprosté bezvětří a bachyně zřejmě jen poznaly, že na cestě něco je, ale nevěděly co, takže mně v těsném půlkruhu obstoupily ( bylo jich sedm ) a stály zhruba 20 vteřin stejně nehnutě, jako já. Selata byla za nimi, takže neměly pocit ohrožení, ale obrannou linii měly perfektní. Vedoucí bachně stála ode mne asi 2 metry a ostatní zhruba o metr dále, všechny hlavou ke mně v perfektním půlkruhu. Pak vedoucí bachyně hlasitě odfoukla a celá tlupa zpočátku rychle, ale celkem v pohodě, pokračovala dál svým směrem. Druhý den ráno jsem čekal ve stejném místě, šly o hodinu později už za světla, bylo jich celkem 27, jen bachyně a malá, asi tříměsíční selata.
Jinak setkání s bachyní se selaty často, pokud má samotná bachyně malá selata za sebou, a setkání je na velmi malou vzdálenost na ochozu, tak jen vyhrožuje a ihned je odvádí do bezpečí, nebo pokud může a většinou když je vzdálenost alespoň 15 m, volí okamžitý ústup bez vyhrožování ( často bachyňky lončačky i na blízko ).

Bachyně vůbec nejsou bezhlaví útočníci, jak se o nich traduje. Ovšem pokud už zaútočí, dají do toho vše.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: chování zvěře

Příspěvek od vhool »

to figi: pokud je potkas takto tak s tebou souhlasim.problem nastane kdyz je prekvapis,to muzes cekat opravdu vse.pri pochuzce vzrostlym porostem je ale prekvapis malo kdy.me se ale parkrat stalo hlavne tedy pri dosledu druhy den dopoledne ze jsem vlezl primo doprostred drimajiciho rudlu.kdyz mas psa (ktery vi co a jak) tak te na to pripravy a daji se ulovit treba dve i tri selata ci loncaci ale kdyz to necekas tak je to celkem adrenalin.nastesti dopoledne cerna v krytu spi vetsinou celkem tvrde a neni problem v klidu vycouvat.osobne v takovem pripade couvam ale mam kamarada ktery takto lovi celkem casto a o zazitky s probuzenou a polekanou cernou nema nouzi ... (pouziva k tomuto lovu pakovku marlina 45-70)
Odpovědět