Výr velký

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Výr velký

Příspěvek od Tony30 »

Zdravím chtěl sem se pro zajímavost zeptat jak je to u vás s Výrem velkým? Unás se populace tohoto dravce zvišuje,nejvíce jich sleduji touto dobou,možná se sem stáhli za drobnou mají asi frédo v zimě.Je ale pravdou že je pozoruji po celí rok častěji nežli dřív.Moc z nich radost nemám,ale do přírody prostě patří.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Vyr velky

Příspěvek od Kettu81 »

Asi před týdnem mi výr sedl za úplňku na zasněžené pole před kazatelnu při čekané na lišku je to překrásná sova. Jsou u nás pravidelně asi dva páry které hnízdí ve starých lomech v okolních lesích a naše honidba jim částečně zasahuje do jejich teritoria. Jejich výskyt mi vůbec nevadí a při večerních čekaných v lednu a únoru když začíná jejich tok a houkání se ozívá z různých koutů přilehlých lesů je prostě paráda.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Vyr velky

Příspěvek od Tony30 »

Ano je to pěkný pták,ale také potvůrka :D ,předevčírem na večerní čekané mi také přistála na zasnˇ.poli opravdu obrovská semice,takovou jsem dosud neviděl :shock:.S porovnáním se zajícem klobouk dolů.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Vyr velky

Příspěvek od Onďa »

Kluci, a přilítl vám, když jste vábili lišku nebo prostě jen tak náhodou? Já na ně nějak nemám štěstí, přestože u nás jsou (každej rok slyším tok) Bych si ho rás ufotolovil :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Vyr velky

Příspěvek od Tony30 »

Tato samice přilétla jen tak,ale při vábení(zaječí vřeštidlo)na mě už několikrát nalétl menší Výr asi pokaždé mladší samci,takže bys mohl mít úspěch :wink: Skoušej a snad budeš mít štěstí.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Vyr velky

Příspěvek od Vojta »

U nás také už dlouhé roky hnízdí Výři. není ale pravidlem, že bych je nějak často vídával. Kupodivu jsem např. loni v jedné části honitby viděl Výra při ranní čekané úplně poprvé za 13 let, i když jsem venku 4-5 do týdne!!! Od té doby jsem ho zase neviděl. Slýchávám je ale v noci při čekaných na černou. V jiné části jsem mněl to štěstí pozorovat pár Výrů v loňském roce několikrát. Je to skutečně majestátní sova! Při jedné čekané na kazatelně mi přišel zajíc asi na 10 m, v tom se vedle mně zašustilo a Výr zaútočil!! Pro něj ale smůla, protože zajíc mu uskočil - ani jsem nevěděl, že mi přistál skoro vedle hlavy! Parádní zážitek! Jak jsem psal, celé roky u nás hnízdí asi 2 páry a neřekl bych, že napáchají více škody než toulavé kočky, psi nebo lišky. Do přírody prostě patří a cením si každého setkání....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyr velky

Příspěvek od dalas »

Předevčírem jsem seděl , a čekal na lišku. Dlouho se nic nedělo, ikdyž měla na louce načatého zajíce. Tak jsem zkusil zavřeštět. Napodruhý na mě začal nalítávat výr. Soudě podle velikosti mladší jedinec. U nás hnízdí pravidelně v jedné lokalitě. Nemá tam cenu organizovat hon na drobnou, protože tam o ni nezakopnem. No což, i to je myslivost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Vyr velky

Příspěvek od Kettu81 »

Otázka je jestli to nebyl náhodou Kalous , na mě když používám vřeštidlo nalétávají různé sovy ale netroufl bych si určit co je to za druh.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyr velky

Příspěvek od dalas »

Kalouse vyloučit samozřejmě nemohu. Ono toho světla zase tolik nebylo. Jen hvězdy. Pak to byl ale pořádnej bombarďák. :D Jinak v tý lokalitě se v zimě výři zdržují.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
angi
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28.1.2010, 17:12

Re: Vyr velky

Příspěvek od angi »

Já jednou za teplé noci pozoroval velkou sovu jak sebrala ptáka nocujícího na stromě o velikosti holuba. Za velikého rámusu postupně propadli korunou starého dubu na zem. Kořist dosti hlasitě naříkala. Dle mého názoru sova dosti ryskovala zranění.
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Vyr velky

Příspěvek od dušan »

Také o nich vím kde hnízdí a podle zbytků je tm všeho chut ale nejvíc ježek,kočka,zajíc,těch v poslední době moc není.Já osobně si myslím,že do přírody patří,kdykoliv jedu do revíru a najdu na silnici něco přejetého tak to dám do kýble a vyhodím to co možná nejblíže u hnízda a večer pozoruji jak si výři dávají,z rybárny dostávám rybí odpad a to taky můžou.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vyr velky

Příspěvek od kojot »

Výr velký je zajímavý pták, resp. sova. Nedávno jsem četl studii rakouského biologa, který sledoval 6 výřích hnízd. Záměrem výzkumu bylo mapování zbytků živočišné potravy pod hnízdy a sběr vývžků. U nás se traduje, že výr bere i srnčata, což vcelku tato studie vyvrátila, protože: v 82% případů byl zastoupen v potravě výra zajíc polní, zbytek tvořily ptáci od velikosti bažanta po holuba a hrdličku, potkani a veverky.Velmi sporadicky (ve čtyřech případech) se vyskytovala liščata, nikoli dospělé lišky, kuna a srnče bylo nalezeno pouze v jednou.
Tato studie probíhala tři roky. Osobně jsem viděl, jak reaguje zajíc na výří zahoukání.
Naposledy upravil(a) kojot dne čtv 10.2.2011, 10:40, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyr velky

Příspěvek od dalas »

U nás pravidelně hnízdí. Srnčí v této lokalitě je, ale zajíc ne. Nemá cenu tam ani honit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vyr velky

Příspěvek od kojot »

To jsou pak ideální kombinace - Výr+motáci+norek+psík = na výřadu samý lišky :lol:
Ve spojistosti s výše uvedenýma je liška jako predátor žabař.
Liška spotřebuje ročně v průměru na 300 kg masa, z toho uloví okolo 4000 myší, což představuje cca 200 kg.
Psík těm myším asi moc nedá.....................a že jich tu je!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

Tenhle příspěvek myslím bez ironie a bez jakéhokoli "antivýřího" zaujetí... Já jsem hlavně zastáncem názoru, že pokud mám mít v přírodě jakýkoli živočišný druh, měl by mít taky svojí přirozenou potravu. A ta rovnováha je absolutně pryč- poměr 1dravec na 10-50-100 kusů kořisti je léta pryč, nyní je poměr 1dravec na 1-2 kusy kořisti. Ten výr za to nemůže ale uloví i ten poslední titěrný zbyteček drobné, co v širém okolí je, protože jaksi má hlad že a myšima to teda nezaplácne... S častým argumentem, že myslivci tlumí predátory všeho druhu, protože jim "ujídají z korýtka" neuspějete- drobná se mnohde loví symbolicky v počtu jednoho dvou kusů do tomboly, takže o nějakém konkurenčním boji nemůže být vůbec řeč. Proč to píšu? Protože nevím jak si ten výr poradí, až uloví většinu z těch zbytků drobné. Přesídlí o pár km vedle, a počká, až se v původním bydlišti stavy drobné zvednou z 0,01% na 5% aby mohl začít znovu? Ja vážně nevím...
Osobně absolutně nechápu, jak takový zajíc a ostatní drobná může ještě vůbec v přírodě přežít - taková malá kličkovaná mezi výrem, motákem, liškou, kunou a dalšími. A když jim uteče, vezme ho sekačka...Tedy na konec ještě jedna otázka, co bude dělat výr, až bude zajíců opravdu absolutní minimum? Zajde hlady?
U nás máme drobné !zatím! relativní dostatek, ale vím minimílně o čtyřech párech na cca 1500ha, a vážně si nejsem jist jestli je 8 výru na 1500ha ideální stav!!! Co jsem zatím viděl, mladým nosí minimálně dva zajíčky za večer. Nejsem dobrý matematik, ale to je minimálně 10 zajíčků týdně = nějakých 100 zajíčků, koroptví, bažantů, ježků atd. na odchování mláďat... Krát 4 na čtyři páry. 400. Nezlobte se na mě, ale ta čísla jsou hrozná, i kdybych je dvoj či trojnásobně přepálil!!! Co se s tím dá dělat? Snad jen popřát dobrou chuť...a že absolutní ochrana druhu na úkor jiného je hrozná blbost.
Odpovědět