Výr velký

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Když už jsem u psaní.Je to nějaký rok co u řeky Jihlavy rostla vrba mohla být i staletá.Neni na tom až tak nic divného kdyby nebyla nakloněná nad vodu a ve výšce asi 4 metry lomená do pravého uhlu přes vodu.Větve košaté,které se vodorovně tahly až na protější břeh.Samozřejmě pro predátory lišky,kuny,vydry,nádherná lávka.V době kankování jsem běžně lovil i 4lišky ještě než vlezli na kmen.Ale proč to píši.Na druhé straně řeky je asi jeden hektar navážky z kamene,vznikla při stavbě dráhy Jihlava Veselí nad Lužnicí.Rok co rok jsou v ní liščata,kunata,vydřata.Pokud lišák nosil ulovenou potravu vždy jí nechával v koruně vrby.Slepice domácí,bažanti.zajíci.Záleželo jen na tom,kdy si liška přišla.Kolikrát se stalo,že fena přišla na kolejích o život a neš lišák přišel na to že něco neni dobře tak toho tam bylo nataháno plno.Já se vždy snažím chodit v přírodě s otevřenýma očima.A věřte stojí to zato.Vidíte dnes už navážka neni naše honitba a vrba?Tu už povodí Moravy dávno porazilo.Tak zbyly jen vzpomínky.Byla to dobrá doba.A abych nebyl uplně OT tak výr velký tu uspěšně hnízdí také a už nádherně houká.Však už je čas zásnub.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od savazka »

Zdeňku překvapil mě abych tak řekl TĚSNĚ, totiž že mě za večera málem srazil z posedu, když si nesl kořist odkudsi z polí (ten posed stojí v takovém lesním průseku a vzal mi to rovnou nad hlavou, lépe řečno vpodstatě do obličeje) Nevím kdo se koho lekl víc :) každopádně já to ustál důstojně, kdežto výr "zaplaval" ve vzduchu, pustil kořist a zmizel. Tož jsem šel omrknout, co že si nesl dobrého. Čekal jsem zajíčka a ona to veliká káně s rozervaným hrdlem. Co se času týče tak to bylo zkraje léta a nebylo to zdaleka, zdaleka za tmy, dravci ještě lovili v polích. Z čehož vyplívá že dravce nejspíš ulovila pro mladé, z čehož vyplívá, že mláďata toho káněte nejspíš zašla hlady. Takže nejen myslivci se chovají lovem ocucaných fen apod. "nelidsky", ale je to běžný přírodní jev. Ovšem tohle už se řeší v jiném vlákně a neřešil bych to tady a už vůbec s tím nikdo neatakujte mě, já tu káni neulovil... :evil:
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Dám taky něco k dobru.Posedy mám v lese u pastvin.Jsou zavřené.Když jsem sedával a chodil na 2 ráno do prace netrvalo dlouho a byl jsem na tvrdo.Našel jsem si takovou pozici,že jsem seděl a ležel hlavou v okně.Můžu říci stalo se mi to dvakrát,když se mi sýček zaryl pařátama do hlavy.Panové to je lek a bolest,která jde až do pat.Dnes už raději zaujímám v létě jinou pozici.Ted jsem byl venčit Arese s Donou a Výr je slyšet ze čtyř stran.Tak se mu tady asi líbí.Ale 4páry to už je dost i pro ty ježky.V tomhle mě ochranáři jsem jeden z nich udivují.Ježků neni taky moc.Preferovat jeden druh před druhým neni vůbec dobře.Vemte si co stojí akce na záchranu lososa a co na to vydra. :wink:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od savazka »

Bohužel je obecná snaha ponechat v přírodě jen ty druhy, na které se hezky kouká a zároveň nedělají "škody" a rovnou je absolutně chránit. Tedy z pohledu těch nahoře a ekoteroristů (nikoli ochránců) asi podle schématu výr-hezkej-neškodí-chránit. Dravec-hezkej-neškodí-chránit, vydra-hezká-neškodí chránit. Ryba-ošklivá a smrdí-je nám jedno, srnka-mrcha kouše stromky-vybít, prase-mrcha reje brambory-vybít, jelen-mrcha loupe stromky-vybít... Tohle je spíš tak pro zasmání, ale bohužel k smíchu to není. To houkání ze čtyř stran taky znám, někdy i z šesti. Taky by mě zajímalo, kde je ta hranice. Respektive, zda mají někde tabulku, kde se říká od kolika kusů na hektar přestává být ten který druh chráněný. Nikde jsem takové údaje nenašel. Ani o výrech, ani o vydrách, či o čemkoli jiném. Nebo jsem jenom špatně hledal a takový dokument existuje???
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vyr velky

Příspěvek od rimar77 »

savažka bohužel neexistuje a uu nás ani nikdy existovat nebude. to máš to samé jako s rysem když stím začínali říkalo se že by se mohli oděělat 3 zóny 1 zóna rys žádoucí přísně chránit, 2. zóna rys zde jde akceptoval ale jen určité počty a třetí zóna rys nežádoucí a je třeba jej odlovit ale nikdy to neopustilo rovinu diskuze a zapadlo to.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od savazka »

Ted nevím jestli už mě za to admin neklepne přes prsty, ale ač budu psát o vydrách, volavkách atd., výra se to týka zrovna tak. Základní myšlenka, tj. bezvýhradně chránit ohrožený druh, aby měl šancí se rozmnožit na utěšený stav je zcela správná. Ovšem následuje fáze, kdy už je druh dostatečně početný a v této fázi by měla být zrušena jeho ochrana. A následuje poslední fáze, kdy se druh začne množit nad možnosti svého prostředí a začně ho vychylovat z už tak dost vratké rovnováhy. V této fázi by už měl být povolen běžný odlov, aby se udržela zdravě početná populace. My v této třetí fázi u mnohých druhů už jsme- třeba u těch vyder, kormoránů a volavek. Někteří dravci a výr možná budou následovat (jako malý si ani ze školy nevzpomínám na dravce jménem moták, a dnes jich jsou v revíru desítky) A hle, zákon je stále ve fázi absolutní ochrany. To je podle mě postavené na hlavu! Když mám mít např. na jednu lokalitu 5 volavek a je jich tam 100, kolik jich přebývá? 95, dobrá, tedy 90 ať nejsem šrkt. Seshora vám MOŽNÁ a VÝJIMEČNĚ povolí odlov dvou kusů. Pokud se vrátím na výpočet o řádek výše, někdo nahoře asi trošku neumí počítat že... :D Ulovit naráz 90 volavek je totiž docela silné kafe. Proč je to silné kafe? Protože už se to mělo řešit, když byl stav na 15-20kusech, nikoli na stovce. Tenhle přepočet lze samozřejmě udělat jak na výra, tak na vydru atd...Konkrétně na výra jsem vyhrabal jedinou informaci, tedy 1kus/3000ha v závislosti na úživnosti prostředí. To by ten výr mohl mít vyznačené loviště na mapě ČR. V ZÁVISLOSTI NA ÚŽIVNOSTI PROSTŘEDÍ, co s tím. Jestli má Zdeněk nebo já výrů hodně, máme logicky dobrou úživnost. Když se ale do revíru stáhne šest-osm výrů, mám vybít všechny lišky a kuny? To bych přece měl, pokud mám osminásobné nároky na potravu ze strany výra...? Jak říkám, je to padlé na hlavu...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Vyr velky

Příspěvek od patrol »

Pánové s početností některých druhů máte naprostou pravdu, jsem letitý aktivní sokolník i myslivec a dokážu z praxe a výcviku posoudit co který dravec dokáže a nedokáže jen pro zajímavost sokolníci z dravcem loví kořist větší než on sám loví v přírodě a to proto, že mu ji pomůží usmrtit což dravec u větší kořisti nedokáže. S tím výrem je to asi tak,některé zájmové skupiny uvádí populaci výra na počtu zhruba 800 hnízdících párů, ale pravda je asi taková, že počet se pohybuje cca 3500 párů a kde jsou mladí nehnízdící ptáci, kteří se do toho nepočítají. Moták pochop, dříve vzácný, dnes velice rozšířený druh nedělající v polní honitbě moc dobrou službu je hlavně v okolí rybníků rozšířenou pohromou pro drobnou zvěř, počty cca 7000 párů. Jestřáb lesní dříve velice hojný početnost v 90. letech kolem 5000 párů dnes 600-800 párů, tudíž cca 6-7 x méně. To je jen takoví malí výčet. Jsem zastáncem toho, že by se populační stavy měli regulovat na nižší míru alespoň u některých druhů, ale to že se regulovat nesmí je chybou všech myslivců a můžeme si za to sami. Zákaz byl vydán z toho důvodu, že docházelo k častým zástřelům ohrožených druhů (sokol, raroh, ostříž,dřemlík, orel atd) a k těm zástřelům docházelo z neznalosti, protože dejte si ruku na srdce, kdo z vás pozná o jakého dravce se jedná když sedí, natož když letí, i já dovolím si tvrdit odborník na dravce má kolikrát problém v rychlosti rozpoznat druh.To je důvod proč nikdo nepovolí redukovat početnost dravců, stačí když se redukujou orli mořský a skalní furadanem. :evil:
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

To je právě oč tu běží- co s tím? Sepsat petici pro zrušení nevhodných ochranných opatřeních u konkrétních druhů? To bysme museli sesbírat tak 50 000 - 100 000 podpisů, aby se o tom alespoň začalo mluvit...:) Rozeznávání dravců a potažmo i sov není žádná sranda. Určitě ne v letu, srnce taky neobeznáte v běhu že. Potenciálně by to chtělo obezřetný přístup, stejně jako dokážou ulovit shozeného srnce místo holé, snadno by padlo káně místo motáka, kalous místo výra, apod...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyr velky

Příspěvek od dalas »

Nechci rozhodně problém rozpoznání jednotlivých druhů bagatelizovat, ale pokud člověk není unáhlený, zajímá se o tyto ptáky, tak si rozhodně nemůže splést třeba káně s motákem (pozor ale již na rozlišení motáků). To nebezpečí spočívá v tom, že bude spousta nadržených, kteří nebudou ochotni nic zkoumat (možná až to bude ležet), kteří záměrně budou tvrdit, že se spletli, nebo se skutečně na základě své lehkomyslnosti budou plést. V současné době je myslivecká veřejnost ve velké míře vůči chráněným druhům otupělá, a jde to jakoby mimo ni. Proč by se taky zabývala druhem, který je tabu a který prakticky nelze myslivecky obhospodařovat?
Určitá cesta ale je. Např povolenka vůči speciálním zkouškám v rozpoznávání. Povolení pouze snadno rozpoznatelných druhů a pod.
Rozhodně ale není trvale udržitelná cesta buď lovit vše a nebo nic.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Já si osobně vážím každého dravce,myslím že naše populace beru to na region tak přemnožená neni.Lovit tedy zatím ne.Chápu o čem je řeč ,něčeho moc a regulovat nelze.To je v ČR model vcelku normální benzín nahoru,ale už nikdy dolu :wink: Bylo zajímavé,že v době minula skupinka vědců s kterými jsem spolupracoval i já,dělala studii o jezevci ten se nelovil taky.Vše proběhlo přes media,odborné časopisy napsaly se knihy.Ale co bylo podstatné lov se opět povolil,bylo zjištěno,že populace je dostatečná.Podobný projekt proběhl se zavlečenými druhy,norek americký,psík,mýval a pod.Byl jsem osloven a slíbil spolupráci v honitbě pak to proběhlo někde jinde,ale opět uspěšně pro nás.Mám mnoho připomínek od rybářů,chytám taky.Právě na nich závisí další aktivity co s volavkou,vydrou,kormoránem.Oni musí psát,žádat atd.Je jen otázka času,kdy se toho nějaký normální a mladý přírodovědec chytne a pak se něco hne.Pokud to budeme my myslivci tak si nás nikdo ani nevšimne ta predace je u nás od těchto druhů nepodstatná.A budou hledat zase v našich očích krev.Jinak mohu napsat,že hodně těchto vědců nás jako odborníky neberou.To je zase naše povaha česká.Nemáš titul nejsi nic.Je pravda,že s výrem se to řešilo v dřívějších dobách tak,že se odebírala vejce z hnízdiště.Dnes je zákon jasný,ale sami kolegové ochránci ví že tato nerovnováha likviduje další druhy a na těch jsou závislé další společenstva.Je to koloběh.
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

Jo tady je ta myšlénka, která by chtěla uzákonit. Nevztahovat ochranu/dobu lovu dosud chráněných druhů na celou republiku, ale na nějaké konkrétnější krajinné celky. U nás je volavek deset, jinde stovky. Kormorána jsem tady jakživ neviděl, jinde jdou stavy pomalu do tisíců. O výrech už jsem psal hodně. Ideálně by to tedy chtělo podávat žádost pro konkrétní "kousek" krajiny a nemusela by se řešit doba lovu pro celou ČR. U volavek lze ve spolupráci s rybáři požádat o snížení stavu u volavek, nevím, proč by to nemělo jít ai u jiných druhů.
Jinak to přísloví "když se kací les, lítaj třísky", je na místě. Ovšem podívejte se každý do svého sdružení, každý tam máte experta, který nosí z čekaných výhradně dvouleté nadějné šesteráky (zpátečníky) a 150kg čuníky (vypadalo malý), nevyhneme se jim ani při lovu čehokoliv jiného.
A Zdeněk má pravdu, posedlost vysokoškolským titulem je nemoc, která by se měla léčit. Z vlastní zkušenosti znám pěknou řádku profesorů, kteří se mnou při zkoušce mluvili tónem, za který bych jim dal v hospodě po h..ě! Stejnětak prohlašení typu: "Hele mladej, až to budeš myslivčit dvacet let, tak..." Mimochodem takhle začínají často ti nosiči dvouletých srnců a dvoumetrákových prasat, aby schovali svoje...hmmm...řekněme chabé znalosti... :D
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vyr velky

Příspěvek od kojot »

Tohle, v korespondenci s výše uvedeným, je problém s velkým P v nepružnosti zákona č. 114/1992 Sb., o chraně přírody a krajiny. Vydání celoplošné ochrany druhu, které v některých lokalitách nemá zcela zřejmé opodstatnění. My rybáři to nazýváme následovně: V Praze na Vltavě to není, ve Stromovce taky ne, tak to musíme chránit pro příští generace a nejlépe ihned, než se v tom začne někdo hrabat. Pokud se nějaký druh zařadí do prováděcí vyhlášky výše uvedeného zákona, je to obecně velká potíž, protože při stabilizaci populace a následné expanzi je opět "europroblém" ho odsud vyjmout a zařadit jinam, aby byla jeho situace řešena. Důsledkem pak bývá, že někdo bere ochranu jistého druhu (obvykle zvěř užitková) do vlastních rukou a vystavuje se tak riziku ztráty ZP a LL.

Co se výra týče, ať se žije dle libosti. Kdyby se ta drobná měla kde efektivně schovávat, nebo ještě lépe se mohla živit někde v krytu, její stavy by radipně stoupaly navzdory výrům a liškám, které považuju za to nejmenší zlo, které v revíru na drobnou negativně působí.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
poostmen
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 02.1.2012, 10:47
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Re: Vyr velky

Příspěvek od poostmen »

Výr dokáže ulovit všechno do velikosti srnčete (včetně) a lišky. Sám jsem v noci viděl jak ulovil kocoura "jako pytel" nevím kolik vážil, ale 5-6 kilo určitě - a protože jsem už několikrtát střelil v září srnče o této váze...(a srnče určitě není takový zdatný protivník). S tou kočkou bojoval na zemi asi 2 minuty a na dráze asi 20m. Na místě jsem pak našel kromě barvy a chlupů z kocoura i docela dost jeho peří. V jeho hnízdě jsem našel peří z káněte i jestřába. Výr je velký lovec a chudák ježek když se mu dostane do spárů, ale co asi loví, když ježci spí? Zajíce a zase jen zajíce. Naše honitba na vysočině má 1500ha a tři páry výrů a zajíců je tak akorát aby nevyhynuli. Nemyslím, že zajíců je málo kvůli "škodné", můžeme za to my lidé... Ale když pár druhů pomalu mizí a ochranáři vysazují jejich predátory...
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od savazka »

Tak u nás to v noci houká ze sedmi stran. Lokace jejich "houkání" se až vzácně shodují s lokacemi, kde prakticky nejsou zajíci. Tam kde naopak nehoukají zajíci jsou. Jaká to vzácná shoda okolností...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyr velky

Příspěvek od dalas »

Už jsem to tu někde psal. U nás pravidelně vysedá v jedné lokalitě, kde už léta nelovíme drobnou. Srnčí tam je, ale o zajíce nezakopnete. V současné době je opět slyšet.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět