Liška jako nenáviděná škodná? Proč?

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Liška jako nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

Proč se tak bráníme aby měla liška stanovenou dobu lovu?
Proč někteří z nás nenechají lišku odejít bez rány na jakoukoliv vzdálenost?
Proč norujeme bezbraná liščata?
Kdo vlastně určil lišku za nejhorší škodnou která může za zmizení drobné zvěře?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od kasari »

Tak to by mě taky zajímalo. Osobně si myslím, že je to kombinace více názorů - jednak pozůstatek z doby, kdy hlavní lovnou zvěří byla drobná, jednak je lišek opravdu o hodně víc než dřív ( nejen díky vakcinaci ) a u někoho je v tom taky hlad po ráně...
Ulkomaalainen...
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

No chtěl sem sáhnout některým do svědomí aby se zamysleli jestli máme právo určovat zda život lišky je podřadnější než život třeba srnce.
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Balu »

Kettu 81 -umysl dobry,oni si to ale k srdci nevezmou..dali jsme tomu nazev skodna,myslivecke povidky jsou plne krvelacnych lisek,ve svem rajonu prece nemuzu mit lisku....snazim se pochopit vyhlaseni valky liskam pri vyskytu drobne zvere,ale.. honitby mame plne strak,vran a u nas krkavcu,kteri jsou podle me vetsi zlo.. V tom sahani do svedomi by jsme mohli pokracovat-nekteri udelaji prospesny cin,ulovi ocucanou lisci fenu,ale na podzim maji hrozne problemy ulovit netrofejovy kus sparkate..
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

Proč?Velmi lehká odpověd.Je přenašec smrtelné choroby na lidskou populaci. :wink: Ještě by mě pánové zajímalo jaké máte honitby lesní či polní?Já jen,že nás z těch lesních neustále zásobují.Málo,kdo je žere to říkaval můj táta.Nejsem krvelačnej.Jen občas noruji i 20 zajíců,křepelek, bažantů, tolstolobiků, slepic,křečků je v norách.Liška se lovila lovit bude.je a bude.Někde jsem slyšel,že ne při nočním lovu.Ale je zajímavé,že u jelení a dančí to někomu vůbec nevadí.Vždyt se stala noční zvěří.Proč asi...
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Balu »

Zdenku,ja za sebe lesni,jedna v brdech kde hostuji,jedna sumavska,kde spis pozoruji..ani v jedne drobna az na par zajicu neni..sumava-lisky se lovi hlavne v zime,jeste v tom pomaha rys a ten to umi lepe jak myslivci:D,sice mame tetrivky a tetrevy,ale tem skodi spise divocaci a krkavci..no a a brdy-lisek habadej,ale moc lidi nelovi,jeste si hajny stezuje ze premnozeni zajici mu ukusuji stromky v lese:D,jsem tam dva roky-prvni liska za kazdym rohem,druhy-zlomek lisek,na nahance jsme nemohli narazit na stopu..jinak zdenku-na tebe ta kritika nebyla,mate drobnou a rozhodne si umis odpustit ranu..
Jinak podle me nocni zimni lov lisek nema chybu,super zazitky..a nocni lovy sparkate jsou smutnou realnou vyhlidkou,za kterou si muzeme sami..:(
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od dalas »

Předně je nutno podotknout, že liška do přírody patří. Má tam svou funkci To, že jsou někde nízké stavy drobné není způsobeno liškou, ale celou řadou faktorů. Liška se jen podílí. Já se vždy snažím hledat důvody některých výroků uvedených v prvním příspěvku ať se to týká lišky nebo třeba černé. Ano, může to být touha něco ulovit za každou cenu, může to být zkreslená představa o škodlivosti, může to být chamtivost. To ano. Ale může to být i "zoufalá" snaha řešit nepříznivou situaci s drobnou, škody černou zvěří a pod. Tam, kde lišky představují silný tlak na drobnou se není čemu divit, že zpětně myslivci vytváří silný tlak na lišku. Je to nutno posuzovat vždy s ohledem na podmínky konkrétní honitby. Liška si nebere servítky jestliže je zajíček mladý nebo bažantík. Ano, lze namítnout, že je součástí přírody. Ale člověk je taky součástí přírody a prakticky jediný predátor lišky. Používáme sice různé pomůcky (zbraň, dalekohled, vábničky a pod.) Tím ale jen kompenzujeme náš handicap vůči lišce. Generace myslivců loví lišku, a v minulosti daleko méně vybíravými způsoby. Spojencem myslivce byla vzteklina a prašivina, která lišky decimovala. Přesto se je nepodařilo významně zredukovat.
Udělat plošné zákazy by byl krok zpět. Kdo s liškou problém nemá, nemusí ji lovit (možná ale způsobí problémy sousedům). Ten kdo má, nechť ji intenzivně tlumí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

Nechtěl sem prosazovat zákaz lovu lišky a noční lov v zimně na sněhu považuji za nejkrásnější období mysliveckého roku.
To že se u nor s liščaty nachází spousta zbytků drobné zvěře dokazuje jen to jak dobře a přirozeně se liščí máma stará o potomstvo. Lišky je samozřejmě třeba tlumit protože sou přemnožené a to jen díky člověku. Ale zaráží mě jak k liškám přistupujeme. Snažíme se je likvydovat během celého roku, chlubíme se vynorovanými liščaty a nad střelenou ocucanou fenou se ani nepozastavíme. Prasata sou taky místně přemnožené a pochybuju že vodící bachy a markazíny střílíme na potkání a to určítě posbírají víc drobné než lišky.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Skalák »

Pánové, všichni máte v něčem pravdu. Proto záleží na každém z nás, jak budeme k lišce přistupovat. Úbytek drobné nelze svalovat pouze na lišku. Ta tomu jistě také trochu pomůže, ale máme tady další pradátory a to si myslím, že ještě horší než je liška. Jedná se o zemědělce, černou a krkavce. Jak už uvedl kolega přede mnou, tak mně běhá mráz po zádech, když vidím fotky jak se někdo chlubí vynorovanými malými liščaty. Noční lov je opravdu krásný, ale já lišku raději lovím přes den, když svítí sluníčko, to je také paráda. Např. u nás lišku lovíme jenom v zimě. V létě pouze, pokud je zjevně nemocná. Jak říká hospodář " liška jelena nezakousne." Já jsem pro a už jsem to zde několikrát prezentoval, aby liška měla v době výchovy mláďat dobu hájení, ona si to zaslouží.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

To,že liška do přírody patří je jasná věc.Psal jsem to tu už mnohokrát těch vláken podobného charakteru je tu víc.Vše,ale v rozumném počtu.A myslím,že se tu už známe a zbytečnej vrah nejsem.Jenom mě rozčiluje,že jsou to většinou chlapi z lesa komu liška nevadí,chlapi me nevadí zase rys pokud je v lese.Vždyt je to krásná šelma.A co vlk.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Pyros82 »

Zdarvím,
Autora prvního přízpěvku osobně velmi dobře znám a myslím,že tyto otázky položil do diskuse,protože ho určitě zajímal názor ostatních na danou problematiku.Společně s autorem jsme v polní honitbě o výměře 850 ha obklopené dokola vojenskými lesy pod Drahanskou vrchovinou,které nás liškami solidně zásobují.Auto se věnuje lovu lišek intenzivně a v širokém okolí nikoho neznám kdo by tomu dával tolik.Protože drobná u nás prakticky zmizela a to tady bývali hony,kdy se střelilo drobné opravdu dost.Zbudovali jsme umělé nory po celé honitbě a věnujeme se intenzivně lovu lišek na čekané a pravidelně norujeme.Drobnou už pět let vůbec nestřílíme,ale nedaří se nám stavy lišek nějak výrazně omezovat.Bezesporu jak jsem četl vaše vyjádření k přízpěvku,tak patříte mezi ty myslivce co opravdu myslí a mají bohaté zkušenosti,ale takových bohužel ubývá a v našem okolí je to značně patrné.Určitě se na stavu drobné značně podílí černá a krkavci to je i u nás patrné.Znám ale bohužel takové myslivce,kteří čekají na posedu na černou a příjde jim liška,tak si řeknou nebudu přeci po ní střílet ať si neplaším černou.To nepochopím,protože pro mě je lov na lišku opravdu ten nejlepší lov,protože přechytračit ji dá někdy pěkně zabrat.Bohužel je mezi myslivci spousta tzv. masařů co je tento lov nezajímá,takže to zbývá na těch zodpovědných.Norování liščat mi velkou radost nedělá a věřím,že v některých honitbách je to nutnost.Doba lovu lišek je otázkou.Myslím,že je mezi námi dost odborníků,kteří by byli schopni na tuto otázku odpovědět lépe a měli by své tvrzení podpořené jasnými fakty.A o tom jak se kdo staví k lovu a k tomu kdy vystřelí a kdy ne nemá cenu psát,protože každý odpovědný myslivec ví na jakou vzdálenost je schopný zvěř bezpečně usmrtit a zda střílí bezpečně a na co střílí.Takže to beru jako otázky pro všechny co se lovu lišek věnujeme co můžeme udělat lépe nebo jinak,abychom drobné trochu ulehčily.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

No čekal sem vášnivé reakce a obhajobu lovu lišek téměř jakýmkoli způsobem v jakekoliv době a zatím samé docela rozumné názory. Tak to vypadá že zastánci hesla Škodné Zmar svoje názory nedokáží obhájit.
Já si osobně myslím že liška by měla mít dobu hájení, v létě kdy plodiny sou vysoké tráva na lukách taky tak se stejně střelí jen mizivé procento z celoročního odlovu a když tak je to většinou ocucaná fena. Stačilo by od dubna do půlky července do doby než se posečou první ozimy, liščata začínají vytahovat na strniště, sou už odrostlá a nehrozý že uhynou v noře hlady.
Pro mne je život lišky stejný jako život srnky tak proč by neměla mít dobu hájení.
Rainbow
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: sob 23.10.2010, 13:35
Bydliště: Morava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Rainbow »

Zdar všem.Nejspíš se budu opakovat, ale co vyjádřím svůj názor.Myslivost provozuji v polní honitbě.Začínám sice prvním rokem, ale už od začátku mě nejvíce “chytl“ lov lišek, kterému se snažím věnovat nejvíce.Letos jsem poznal krásu nočních lovů v zimě na sněhu a jak již psal Kettu považuji ho za nejkrásnější období mysliveckého roku(i když začínám).Lov lišky je pro mě nejhezčí, protože přechytračit a mnohdy i “vysedět“ ji je opravdu někdy dost náročné.Jsem také pro, aby i liška měla svou dobu lovu.Je sice pravda, že při vyvádění liščat způsobují největší škody, protože se snaží zaopatřit liščata, ale na druhou stranu to samé způsobují i krkavci, šedivky, straky a ... .V sobotu se mi stalo, že přišly 2 kolem 1 hod. ráno, byly daleko a pokud si nejsem jist zásahem raději ji pustím, než abych ji zradil(v horším případě postřelil, nejsem toho typu liška,prase dělej střílel) a někdy to není jen o lovu samotném.V létě při jedné čekané, kdy jsem seděl u mýtinky , která byla na rozhraní řepky a kukuřice a pozoroval srnu se srncem, z zničeho nic šustění, srnčí odskočilo a na cestu mi vyběhlo prase-lončák kolem 60 kg vzdálenost zhruba 50m ode mě, zastavil se na cestě a potom vletěl do kukuřice a taky jsem nestřílel, protože jsem v ten den spatřil první kus černé zvěře a byl jsem natěšenej jak malej Jarda.Ale to už jsem odbočil.Norování v období vyvádění liščat mi přijde neetický, tak jako když někdo střelí ocucanou fenu a je fakt, že v honitbách s drobnou zvěří je to mnohdy nezbytné, ale i liščata mají právo na život.V létě se snažím o ulovení nejvíce liščat převážně na strništích, na které vytahují.A na závěr-pro mne je život lišky stejný jako život třeba srnce, tak proč by neměla mít dobu hájení.Myslivosti ZDAR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od dalas »

Já si naopak nemyslím, že stanovení doby hájení pro lišku je to nejšťastnější řešení. Kdo s tou zvěří cítí, ten to nepotřebuje a ten kdo ne, ten to bude porušovat. Spíše si myslím, že to chce více osvěty mezi myslivci. Ona má liška do určitého poměru mezi ní a populacemi její potravy pozitivní přínos. Tím že likviduje přednostně zvěř nemocnou, zabraňuje šíření těchto chorob. Když je dostatek hrabošů, nechá zdravou zvěř na pokoji. To by si měli uvědomit ti, kteří v ní vidí jen nepřítele. Tím se stává až za určitých okolností. Jsem pro lovit v době závislosti mláďat na rodičích, ale vždy jen s mláďaty. Nikdo se nepozastaví nad způsobem lovu holé. Je li srna slabá a má slabé srnče, ulovím oba kusy nebo přednostně srnče, ale nikdy ne jen srnu. Proč by to tak nešlo s liškou? Na druhé straně ale klidně dáváme pasti na myši a nestaráme se jestli mají mladé. Kdo je povolán určit hranici, u kterého živočicha je to etické a u kterého ne? Dalo by se o tom sáhodlouze diskutovat a polemizovat. Takže problém je hlavně v našich hlavách.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

Tak to je přesně to čeho sem se chtěl dotknout. Je to o tom co kdo má v hlavě , jestli jen opakuje zaběhlé fráze co slyší ve svém okolí nebo se nad tím co říká dokáže zamyslet a pak podle svého svědomí se k tomu postavit.
Odpovědět