Nutrie

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Nutrie

Příspěvek od dušan »

Toto téma tady není,tak co na to říkáte.Mám chatu na Radbueze za Stodem a chodím je tak krmit je jich tam tak 20 i když je asi vzala velká voda,protože dneska připlavala jen jedna to se uvidí za čas,nekteré asi chcípnou,pro nedostatek žrádla,každý týden tam nejezdím.d ávám jim jablka,kukuřici chleba a to jsou někdy boje.Patří do přírody,co.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: NUTRIE

Příspěvek od Leon »

u nás jsou na Jizeře ale živou jsem viděl jenom jednou v řece asi jsem slepej :D ale několik kusu přejetých na silnici jeden samec mohl mít odhadem tak 10kg tak se jim asi v přírodě i bez pomoci daří dobře
CZ 550 american 308win.
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Nutrie

Příspěvek od Rudlafík »

Není nutrie invazní druh? Škodná? Nevím co by na krmení řekli rybáři :-)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nutrie

Příspěvek od fesoj »

Jakožto býložravec nutrie rybářům celkem nevadí. Ovšem jednou byla zařazena jako invazní druh a za dodržení všech podmínek ji podle dnes platné legislativy může usmrcovat každý držitel povolenky k lovu v dané honitbě - ovšem pouze na honebním pozemku, abychom se nedostali do konfliktů s rúznými krmiči a pseudoochránci zvířat. Je to zvíře velice chutné a s možností přenosu nakažlivých chorob se to silně přehání, stačí dodržovat při lovu a přípravě ke konzumaci základní hygienická pravidla. Já osobně jsem zatím neslyšel ani nečetl, že by se někdo od nutrie nakazil - to větší nebezpečí hrozí od zajíce s tularémií a i tomu se dá dodržováním hygieny a opatrnosti předejít.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nutrie

Příspěvek od Lotr »

Doba od vložení prvního příspěvku v tomto vlákně se změnila a stavy nutrií na českých vodních tocích se výrazně změnila. Aspoň za sebe mohu říci, že stavy nutrií narostly natolik, že situace začíná být vážná. Přirozeného nepřítele nutrie nemá a pokud se my myslivci na ně trochu víc nezaměříme, tak to může dojít až ke sporům o škodách. Břehy řeky u nás jsou provrtané od nutrií, na zemědělských plodinách se objevují velké plochy spasené právě nutriemi. Jinak všechno, co napsal fesoj je pravda, určitě si pamatuje, že se nutrie cíleně chovaly na maso pro školy a nemocnice, protože maso má velmi nízký obsah tuku a tak se podávalo školákům a pacientům jako dietní strava. Maso se dá připravit na všechny způsoby, už jsem dokonce slyšel o tom, že uzená nutrie je veliká pochoutka. Uzení jsem ještě nezkoušel, ale tuhle jsme nutrii naložili na 4 dny do láku a potom pomalu pekli 6 hodin na 100°C v troubě. Maso se jen rozpadalo, sos výborný, s bramborovým knedlíkem a špenátem to nemělo chybu. Z jedné cca 6 kg nutrie byly porce pro cca 15 lidí. Takže lovu zdar a dobrou chuť.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nutrie

Příspěvek od SoukuM »

Za sebe mohu potvrdit, že nutrie na grilu je naprosto lahůdková, párkrát jsem ji takto dělal a vždy to mělo obrovský úspěch :-), večer před tím naložit do slaný vody, při grilování klasicky potírat, česnek až na konec :-). Jako rybář znám nejvíc Sázavu a můžu potvrdit, že početní stavy jsou šílené, nutrie naprosto všude, lidi to krmí atd. Jen co se kuchyňské úpravy týče, kolega mi říkal, že když se zúčastnil školení prohlížitelů zvěřiny, tak přednášející veterinář upozorňoval na téměř 100% výskyt svalovce u divoce žijící populace, prý ani oni sami nevědí proč. Takže s tím uzením bych byl asi opatrný, případně bych si tuto informaci ověřil z nějakého důvěryhodného zdroje. Jinak červená práce na nutrii teda nic moc, ty oranžový klofáky a holý ocásek.....:-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Nutrie

Příspěvek od jira »

Ano mohu potvrdit. Na grilu je nutrie úžasná. Ona nemá chybu ani s bramborovím knedlikem a zelim nebo šprnátem. Ostatně jak je lovíte? Jak vám to jde když je možnost lovu bez omezení. Já mám za poslední týden dvě :D S čim naně chodíte? Já je lovim tak že na rybnice je padlý strom do vody a oni se naněm vyhřivaji. Zajedu loďkou na ostrůvek a schovám se kousek od toho padlého stromu a čekám....😊
Odpovědět