Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Jedná se o nedlouho u nás žijící šelmičku. V našem MS je jich již několik uloveno. Osobně jsem jej i několikrát viděl, ba dokonce i ulovil. Nicméně by mě zajímalo, jaké s nimi máte zkušenosti Vy? Máte nějaké poznatky o jejich životě? Vzhledem k jejich biologii a dosti skrytému způsobu života mnoho lidí ani neví, že jim psíci v revíru hospodaří.

Bylo by dobré je do budoucna společně s norkem zařadit mezi srstnatou zvěř dravou a lovit je celoročně, jako nepůvodní druhy.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Nyctereutes procyonoides

Příspěvek od rimar77 »

no aproč nenapíšeš normální českej název psík mývalovitý aby to nemusel každej hledat oco se jedná??
určitě je to dost význačnej predátor a jeho lov by měl probýhat velmi intenzivne když je navíc i nepůvodním druhem
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od ČENDA »

Máme je taky. Pokud vím tak v našem sdružení je střelený jen jeden. U sousedů myslím dva nebo tři....Jinak je to krásné zvířátko ale velký predátor.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Jednou jsem ho potkal, již při setmění. Většinou ale kolem půlnoci na velkou dálku, tak to vypadá, že je to "super" noční lovec. Seděl jsem takhle jednou v srpnu při úplňku na kazatelně u zpola posečeného pole ječmene. Nejprve jsem si myslel že vidím selata, protože na lišku, ani zajíce to nevypadalo. Sledoval jsem, jak jeden oblouky prohání ječmen a jakoby nadhání zvěž z ječmene na druhého, který šel po strništi. Velice zajímavá organizace lovu. Takto to opakovali tak dlouho, blížíce se ke mě, až jsem jednomu z nich (psovi) zmařil 30-06kou život. Po ráně přiběhla fena ke zhaslému druhovi a sedla si vedle něj, což i při takovým randálu je dosti silná a obdivuhodná sociální vazba. Tu jsem ale minul. Každopádně mi nedávno říkal kolega z MS, že viděl koncem srpna na druhé straně honitby fenu (zřejmě) s pěti štěňaty, jak revírovali na posečené louce. Byl z toho tak vyjevenej, že přehmátl a střelil na ně kulí, místo brokem. Snad se nám to nezačíná vymykat z ruky.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Leon »

loni jsem ho několikrát viděl v noci na vnadišti zajímala ho především kukuřice a ovesný vločky ryb nebo srnčího si vůbec nevšímal
CZ 550 american 308win.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od ČENDA »

Jenom k tomu ještě dodám,že v době kladení srnčat se dá bez problémů pokud je nedaleko napískat vábničkou připomínající srnče. Mě takto přišli dva naráz,bohužel jsem tehdy netušil co to je za zvířátko,navíc už byla docela tma a tak odešli bez újmy na zdraví....
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Psík mývalovitý

Příspěvek od Pyros82 »

Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Psík mývalovitý

Příspěvek od alwarez »

Jsem rad ,ze ta globalizace funguje a tady je a zije dost druhu ,ktere jsou povazovany jako za invazni kusy je evropsky kapr ,prasata a treba skrtici z celeho sveta a Florida hlasi ze maji 100 000 skrticu v bazinach co nepochazeji z Floridy a mame tam anacondy z jizni Ameriky a hady z Asie atd . Racoon/Coon/ ja tady domaci zviratko co jasne tady bylo pred prichodem belochu ,ale ac vypada stejne, je to pribuzny medveda a je trochu vetsi asi 15 kg je jasne take rozmnozene a tak jej strilime a chytame do sklopcu, jasne toho nejvetsiho poustime, nebot zvire je strasne teritorialni a tak v okoli udrzuje ty male kusy a jeden so je na farme strilel si ztezoval ze zastrelil 40 kusu za rok a coons tam porad je ,tak jsem sel do vrtule proc toho nejvetciho nekrmi, aby se stal jeste vetsi a ten se postara o ty male kusy . Je pravda ze nesou nemoci ,ale to je dnesnim komunismem tak prehaneno az k nevire ...

Ja je krmim a jsou to prijemna zviratka jen se je nesnazime pohladit ,jinak jsou to bojovnici majici jehlovite ostre zuby a drapy.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Pleteš se kolego, Racoon je sice mýval severní, který tu u nás omezeně sice žije taky díky nezodpovědnosti chovatelů, ale tohle je téma o psovité šelmě - psíku mývalovitém, alias mývalovci kuním. Toho tam asi díky ranné kontinentalizaci Ameriky nemáte.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

Ano kolega hovoří,píše o mývalu.Ale docela mě zarazil v článku roční zástřel v ČR 5000ks je dost.Jestly tam neni překlep :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kopov.c »

Zhruba před týdnem na čekané mi asi přišel psík :?: U nás v revíru ho ještě nikdy nikdo neulovil ani neviděl.Přišel mi už dost po tmě a já jsem v dalekohledu rozeznal jen masku se světlejšími pruhy.Zdálo se mi to na jezevce,ale ti by v tuhle dobu snad měli ještě spát-bylo nějakých 9 po nulou.Co si o tom myslíte-je možný aby to v těchle mrazech byl jezevec aktivní a nebo to byl opravdu psík?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Leon »

už couraj oba dva alespoň u nás podle stop a psík má úplně jinej pohyb jakoby se skládá napůl když se motá po vnadišti
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kopov.c »

Jestli se skládal fakt nevím :lol: Byla už hodně tma,takže byko houby vidět a baterku jsem neměl.Jediný co je jistý,tak je že byl bud uplně blbej a nebo měl děsnej hlad-shodil jsem na posedu bečku s krmením,rana jak svina a mu to bylo uplně jedno-podle chroustání kukuřice tam byl tak hodinu.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

Kopov jezevci již běžně běhají v dubnu už jsou pěkný macici v norách.Psíka odpozoruj na kameře jak píše Leon tak plave a půlí se. :wink:To bude asi tím,že nový plod potřebuje dávku.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Právě že za chvíli jim začíná doba páření, přelom března a dubna. Fena je pak březí cca 60 dní a po vrhu se už toulá se psem venku. Štěňata jsou v noře cca 2,5 měsíce , poté už taky lezou ven a toulají se s rodiči. Fena má i 10 štěňat, což je na naše honitby dost!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět