Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
zelenac
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13.2.2011, 0:25

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od zelenac »

Jak napsal kojot - máselné kvašení je anaerobní = není přítomen vzdušný kyslík.

Jinak jak napsal zdenek41 "za teplého počasí proběhne druhotné kvašení hlavně máselné "- no, kyselina máselná vzniká rozkladem tuku vlivem TEPLA a SVĚTLA.
Ale co se týče té siláže, tak při použití nevhodných surovin dochází aerobní dergadaci při které se znehodnocuje siláž biochemickými pochody za přístupu vzduchu. Vzniká kyselina máselná, octová nebo mravenčí a v takovém případě výsledná siláž nepříjemně páchne a je nepoužitelná. Ono je to docela složité.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od Zdenek41 »

Ono složité to rozhodně je,ale složité jsou i bachory a předžaludky.Já jsem chtěl jen upozornit na to jak si někdo myslí jak dobře krmí ze skryté siláže...A jaké kvality kukuřici předkládá po pytlích či vozech na vnadiště.Prase nejakej ten toxin překousne,ale pro srnčí je to převážně jed.Pokud jsem to pochopil tak máselka vzniká bez vzduchu z cukru a v druhém případě druhotně za přístupu vzduchu z tuku.No vidíte zas jsem o něco chytřejší.Tak díky. :wink:
zelenac
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: ned 13.2.2011, 0:25

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od zelenac »

No není zač. :-)
Ono v té přírodě je složité všechno, proto ji mám tak rád. :-)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od xtaup »

Z výše uvedených příspěvků je patrné, že siláž, která je se dostane na vzduch, časem podlehne zkáze a stává se toxickou. Zajímalo by mě, zda je zvěř tuto toxicitu schopna rozeznat?? U nás se ze zemědělského družstva vyváží společně s hnojem i zbytky siláže, které krávy nesežerou, srnčí je u těchto hnojišť bohužel, pečené vařené, ale nikdy jsem nezaznamenal větší úhyn ve spojitosti s výše uvedeným, má někdo nějakou zkušenost??
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od Zdenek41 »

Vše je o momentální kondici zvěře a nebo zvířat.V každém případě jim to neprospívá.Pokud se tam nachází třeba námi zminovaná máselka.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od kopov.c »

Kamarád co loví tady u nás dělá v družstvu,tak si domluvil aby se oschlá a okoralá siláž z jámy vyvážela k lesu do míst kde loví. Na hromadu staré siláže si dal židlu na které po nocích sedává a číhá na prasátka. Prasata mu tam chodí a ne málo a má to i tu výhodu,že se motají třeba jen 10metru kolem něho a nenevětřího(asi to vůně siáže přerazí).Za lonský rok střelil 18 prasat jen z téhle židle. Chodí mu tam dost i srnčí a to asi víc než ke krmelcu.Nevím jestli je tahle siláž nebezpečná nebo ne,ale v okolí se nikdy nenešla padlina ani kus se zdravotníma problémama.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kyselina máselná jako odpuzovač divočáka

Příspěvek od kojot »

Nutno přiznat, že siláž je po energetické stránce daleko nejlepší krmivo pro veškerou zvířenu. Osobně myslím, že na prasata je to daleko lepší tahák, než nějaký větřidla. Ovšem když siláž, tak neplesnivou a po pytlích, aby ji zvěř stíhala konzumovat. Rozhodně ne po vlečkách. Za loňské tuhé zimy jsme pravidelně vozili pěknou siláž na hromadu. Vždy 2 - 3 pytle. Prase se na ní ulovilo pouze jedno, ale každý večer tam hodovalo okolo 20 kusů srnčího, načež seno v krmeleci zůstával bez povšimnutí. Když docházela, dovezla se čerstvá. Opravdu bylo na co koukat, přestože čuníci tam byli klasicky vždy, když tam nikdo z nás neseděl.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět