Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od Tommy »

Jinak se mi letos podařilo odlovit kňoura ve stáří deseti let,bohužel má jeden párak ulomen a jinak poškozen,tak uvidíme jestli ho budou počítat nebo ne,ale jestli jo,tak to bude jeden z nejsilnějších kňourů ulovených v ČR. Má 138 bodů.
Omlouvam se,že to píši právě sem.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od kasari »

:lol: :lol: Tommy, přesně takhle vznikaj nedorozumění. Mluvíš mi teď z duše. Možná mě mělo trknout, žes psal, že nemáš čas pročítat diskuzi. Pak bys věděl, že mám stejný názor.

To all : Všem vřele doporučuju diskuze pročítat. Díky tomu, že se to občas neděje, vznikaj OT příspěvky, diskuze dokolo o tom samém a nic neříkající plkání na celé stránky. Díky tomu směřuje celé fórum úplně jinam, než před lety bylo...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od Zdenek41 »

Tommy mohl bys mi osvětlit proč lov bachyn 5+.A kdo ti kromě etiky zakazuje lov od 1.8.? vodících bachyn.A že všeho v našich končinách řídí bachyně je pravdou,ale neni tomu ve světě všude tak.Bohužel v tom jsme opět zapojeni my.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od kopov.c »

Já jsem to od Tomfiho pochopil tak,že starší zkušené bachny mu svou chytrostí tak trochu kazí lov :lol:
Ano s věkem sbírají vědomosti a někdy je problém z rudlu vedeného starou zkušenou bachyní něco ulovit.Ale vždyt to je na lovu černé to krásný 8)
Já osobně srnčí lovím proto že tak trochu musím,ale není to tím že bych si srnčího nevážil a neměl k němu uctu.Jen se mě tahle zvěř zdá tak trochu "blbá" a proto mě jeji lov až tak nebaví.
Jinak k lovu bachyní-nemyslím si že černá je alespon tady u nás a v okolí nějak přemnožená.U mě v lese se motají podle potravní nabídky 1-5 rudlů černé(někdy i víc,ale někdy delší dobu žádnej)Pokud bych při každém setkání s nimi střelil bachyni,tak bych tu za chvíli nic neměl-pozustalá selata bez vedení bachyně bych asi časem dokázal odlovit.
Pokud se zaměřím jen na selata a něco málo lončáků,tak jejech stavy musí automaticky narůstat.
Z tohoto důvodu si myslím,že většině lidí narustajíci stavy spíše vyhovují a jediná cesta k jejich snížení je lov bachyní.Ale ty budou loveny teprve tehdy až bude hrozit tvrdé placení škod a tím způsobené likvidace združení atd. (beru to jen ze svého pohledu a vím,že ted se najdou lovci co mačkají na každej černej flek at je to co jeto)
BecherTomas
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11.2.2011, 18:37

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od BecherTomas »

Přidám taky svůj postřeh zejmena k zkušeným bachyním a odlovu z jejich rudlu od května krmím jeden rudlu(15-20 kusu) vede je Tak 5letá bachyně(cca 110 KG-zatím mi mé odhady plus mínus vychází)v létě nebyl problém vidět je v 19hodin(nekecám někde najdu i fotky)poprvé jsem na tento rudl střílel až těď v pondělí(půl hektaru rákosí a smrků v poli les asi 600m)nijak je to nevivedlo z rovnovány(Ani tři slabá srnata střílená v říjnu) a hned v úterý navštívili vnadiště.na závěr můj názor pokud je černé dopřán po delší dobu klid na jejich stanovišti tak si myslím že není problem přez podzim a zimu odlovit přírustek a staré zkušené bachny které přežili nejednu krutou zimu ušetřit samozdřejmně pokud nejsou příliš staré.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od fesoj »

Možná se mnou nebudete souhlasit - ale největší problém vytváří u černé zvěře její schopnost /a ochota/ migrace za potravou. U nás došlo v květnu k tomu, že mráz spálil nejen ovocné stromy, ale i buky úplně do ruda a neurodila se ani bukvička. Pole zde nejsou veškerá žádná. A s pozdním podzimem se vzhledem ke snížení potravní nabídky prasata jakoby vytratila. Samozřejmě sem tam přejdou a navštíví i vnadiště, ale pokud je vnadiště opravdu vnadištěm s trochou atraktivních pamlsků a nikoliv krmelištěm, sloužícím k nasycení, hledají potravu jinde. Mnohametrákové hromady obilního odpadu v naší honitbě nejsou a nejsou ani u sousedů -mísírna krmných směsí v Trutnově už nefunguje a při dnešních cenách PHM nikdo pro odpad nebude jezdit 50 km a víc. Výsledkem je to, že na loukách a pastvinách, které byly v minulých letech touto dobou jakoby podmítnuté, není ani rýpanec a zejména při nočním čekání nejen že divočáky nevidím, ale většinou za celou noc nezaslechnu ani ránu. A když tady ta černá není, zákonitě musí být někde jinde. Přemnožená...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od kojot »

Přesně jak píšeš Fesoji. Bachyně má udávaný akční rádius okolo 10 000 ha. Kňour o něco větší a při chrutí i dvojnásobek. Co je tedy ve srovnání s touto plochou naše téměř dvoutisíci hektarová honitba? My prasata přes vegetační období paseme v kukuřicích a v klasické době nouze okolní Lesy města Brna a ŠLP Křtiny pořádají panské naháňky s mnohakusovými výřady. Nezávidím jim to, protože kdyby tyto naháňky neprováděli, prasata by během několika let polnosti nejen v naší honitbě zcela zpustošila. Problém ovšem vidím v tom, že se loví převážně mnohde na těchto akcích jen selata, což nestačí. Lovil bych vše vyjma vodících kusů. Oni sami vědí, že prasata během léta v lesích takřka nemají a čekají na sklizeň v okolních sdruženích. To je dnešní realita malých a středních honiteb. Jedni jsou za škody postihováni, jiní tomu s úsměvem na rtech přihlíží a užívají si tu krásnou atmosféru, kdy hole honců klepou a zmrzlé smrčky a početná tlupa chrochtáků se valí na adrenalinem napumpovaného střelce.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od Tommy »

Já lovit bachyně nemůžu,protože nemáme normované stavy a o povolení ani nežádáme. U nás je nelovíme,protože je zde nemáme stabilně celý rok. Nemáme krom jednoho asi 5ha pole pelušky nic,jen 800ha buku a 500ha smíšeného lesa.. Letos máme semenný rok a prasat je plnej les,ovšem to je jednou za dva roky.
Ano, u prasat je problém jejich učenlivost a bachyně 5+ jsou zkušené až až a tam je kámen úrazu. Pro takový to rudl je to velkou výhodou a pro lovce je to problém.
Druhá věc je,že málokdy je takto stará bachyně sama se selaty....Rudly o třiceti kusech a víc přece nevedou lončačky. Vedou je starší bachyně,které jsou daleko schopnější odhalit nebezpečí a v tom případě se rudl stále zvětšuje bez možnosti jejich úspěšné redukce.
Z vlastní zkušenosti nemám problem lončačce z rudlu odlovit i tři selata ovšem v případě starší bachyně to už tak jednoduché není.
Jinak co se týče kňourů,tak bych si troufl tvrdit,že se ani zdaleka tak nestěhuje jako bachyně. On sám sebe uživý kdekoliv, kdežto bachyně se musí starat o hromadu hladových krků,ale to sem nepatří. Čili pro kňoura je daleko bezpečnější zůstat tam kde je,kde to zná a on tak přemýšlí.
V žádném případě nepochybujte o inteligenci prasat a když k tomu přičtu,že nejsou vůbec odkázany na dobu chrutí,co se rozmnožování týče,sežerou všechno krom plastu,gumy a kovu,že nejsou teritoriální a vydrží v kukuřici i celý rok,tak je naprosto jasné,že se budou množit a množit.
Takže chlapci, přihlížet na staré bachyně s respektem a uznaním jsme kdysi mohli,ale teď už to asi nepůjde....
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od kopov.c »

To Tommi-takže jsem to odhadl dobře,že ti starší zkušené bachyně znesnadnují lov a proto bys jim rád dal olovem :roll: A jen se tak zeptám,bachyně lovit nemůžete protože je nemáte normovaný,ale jak jsi psal knoury můžeš?Zajímavý :shock: Jak to znám tak ted asi uvedeš,že jsi toho knura střelil v jiné honitbě u kamaráda kde je můžou lovit.Je to všude stejný :(
To Kojot-dnes u ŠLP u Nového hradu panská nahánka o výřadu čtyřiceti kusů- Na výřadu byl i knour a dvě bachyně,takže se tu neloví jen selata jak uvádíš.S těma škodama máš částečně pravdu,ale Šlp má i pole,takže škody nejsou uplně fuk jak uvádíš.Předloni se platilo kolem 150 000kč za škody-takže to nemuže být jedno.Od té doby zažívají povolenkáři při hlídání polí řehol o jaké se málokomu zdá,ale škody 0kč.Takže to jde i při vysokých stavech zvěře-jen chtít...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od fesoj »

To Kopov - kde jsi vyčetl, že u Tommiho loví kňoury, o ničem takovém se v jeho příspěvku nepíše :?: :!:
Kritériem pravdy je praxe.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od kasari »

Téma přesunuto do sekce Zoologie a sloučeno do tématu Černá zvěř
Ulkomaalainen...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Fesoji vyčetl jsem to v tématu lov bachyní na druhé stránce-Tommi tam píše,že ulovil letos knoura 138bodů.Neberte to jako rejpání-jen mi přišlo zajímavý,že nemůžou lovit bachyně protože je nemají normovaný a knoury můžou-pochybuju,že ho na něj pozval kamarád(takový knour se musí sakra vysedět nebo vychodit a není to záležitost jedné čekané a pokud jo,tak jeto sakra náhoda) pokud by to byl poplatkovejlov,tak byto bylo hoodně drahý.Prostě mi to přijde tak,že sice starší dvou let nemůžou,ale stejně loví-tak je to skoro všude a proto sme tam kde sme.Ještě by mě zajímalo,jak byste chtěli ty bachny starší 5let v noci rozpoznávat?Rád bych se přiučil-já to takhle v noci na první pohled nedokážu :(
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

To Kopov - máš pravdu, přehlédl jsem to. Za sebe mohu říci, že bachyně rovněž nelovím - jednak zde není černá normovaná, druhak, jak jsem již napsal, k tomu u nás není žádný rozumný důvod. Taky se mi už stalo, že jsem se "ustřelil", ale nechtěl bych to zopakovat, za ty problémy to rozhodně nestojí. V noci, pokud mi přijde samotné větší prase, které není s čím porovnat, raději nestřílím. I když... Kamarádovi jednou přišel v únoru v noci samotný kus, který tipoval na lončáka. Nakonec to byl kňour, věk 10+ a zlatá medaile. Váha s hlavou necelých 80 kg. Ani nevím, jaký za to měl tenkrát postih, myslím, že nic moc - ale v tomhle případě platilo, že když do pekla, tak na pěkném koni. Mimochodem, ten kňour měl v sobě broky všech velikostí a jeden zadní běh kdysi dávno přestřelený a srostlý. A prosím nevykat, nemám to rád.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od Tommy »

To Kopov:
Toho kňoura jsem střelil rovněž v té honitbě,kde bachyně nelovíme. Na kňoura si žádáme povolení. V případě odlovu kňoura,který má okolo 10 let je myslím naprosto v pořádku,protože už je to jednak trofejově zralý kňour a vážil pouhých 70 kg.
Hříchem bych považoval kňoura do osmi let.
K těm bachyním jsem se vyjadřoval k oblastem,kde mají s prasaty problém,kde ho nemají,tak tam není důvod tyto bachyně lovit. To je myslím naprosto jasné.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: LOV BACHYNÍ

Příspěvek od fesoj »

V knize Černá zvěř od Wolfa a Rakušana se píše, že kňour je trofejově na vrcholu v 8 letech a je zbytečné ho nechávat déle, neboť pak již bývá obrus zbraní větší než přírůstek. Je tam však také uváděno, že toto je ideální stav, v praxi se věk kňourů starších 5 let určuje velmi nesnadno a lze tedy všechny kňoury od 5 let výše považovat za lovné - ovšem lovit s rozumem, aby aspoň nějaký měl šanci se těch 8 let dožít.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět