Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Nevím kam to dát,ale asi sem.
V neděli jsem střelil lončáka (samce)a podle chrupu má 20 měsíců,ale problém vidím v tom,že onen lončák vážil 80 kg a ani deko běli,samá svalovina. Celkový stav měl jakoby 5 letý kňour a byl těžce ve chrutí,musel jsem ho dát pryč. Všichni jsme nad tím kroutili hlavou.
Máte někdo podobnou zkušenost?
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od martinh »

vcera sem strelil sele a taky ani trochu beli. ale kazdopadne strilet takove loncaky v tuto dobu je nejhorsi co muzes udelat pro cernou zver.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

nejde o tu běl,ale jeho váhu bez zabělení... Původně jsem ho oproti bachně odhadoval na 60kg živé váhy,ale potom jsem byl překvapenej,ale za chybu to určitě nepovažuji,není proč.
Pokud si myslíš,že ano,tak mi to prosím vysvětli.
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Černá zvěř

Příspěvek od o.r.k.o. »

Jedním z problémů přemnožení černé zvěře je špatná věková struktura černé zvěře a s tím souvysející problém že se dostává do chrutí mladá zvěř a dopadá to tak že selata mají selata.Kdyby bylo více starších kusů jako bachyň a kňourů tak si v tom laicky řečeno udělají pořádek a nedopadá ta tak jako dnes...Ve zkratce řečeno
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Černá zvěř

Příspěvek od o.r.k.o. »

za dnešní vysoké stavy černé si mužeme určitě jako myslivci z části sami špatný lovem...
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od martinh »

Přesně tak, bohužel se do dospělého věku málokterý knourek dožije, pač si mnoho lidí řekne v tuto dobu, je to lončák a bác ho. A střílet ted 80tikilové lončáky je prostě škoda. jsou to velmi silné kusy, které mají genetické předpoklady do budoucna.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Toho lončáka jsem střelil s rudlu,ve kterém byly takoví tři,velká bachna a 40 kg selata. Předpokládám,že co byli bachyňky,tak už je určitě pokryl. Velkých kňourů máme tady dost,tři určitě od 5let nahoru,protože se o nich ví a zažít tady chrutí není vůbec žádný problém.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Další věc:
Všeobecně se všude píše o celoročním metání bachyněk po celý rok. Na tento problém nemůže mít vliv stav kňourů,ale početnost černé.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Alda »

Tommy píše:Další věc:
.... Na tento problém nemůže mít vliv stav kňourů,ale početnost černé....
tommy, trochu popremyslej, co jsi naspal, at se toho nekteri nechytnou....
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od xtaup »

Pro Tommy, můj názor je opačný, podle mého právě absence dopělých jedinců způsobuje nejednotnost v reprodukci, nárůst početních stavů je pak dalším důsledkem, protože díky této absenci se do chrutí zapojí mnohem více jedinců, kteří by se za jíných okolností reprodukce neúčastnili. Tím nehodnotím tvůj úlovek, v době lovu to bylo jen na tobě a jestli byly podmínky takové jak uvádíš, tak se tvoje jednání dá pochopit. Nicméně zjednodušeně řečeno, legislativně v pořádku, chovatelsky už méně.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Chlapi ja nevím jak by mohl statný dvouletý kňourek přilepšit nebo uškodit. Jak jsem psal,staré velké kňoury máme,nelovíme je,ikdyž by jsme mohli a je to u nás stejný jako všude. Na podzim jsou silná selata plná,slabé lončačky taky, to samo i na jaře,ale určitě to nemají na svědomí kňouři,kteří mají o 100kg víc. Pravdou je,že by z toho lončáka vyrostl dobrej kňour,ale už leží.
Nebo chcete mi snad říct,že kdyby byl u té bachyně přítomen dobrej kňour,že by se ten lončák do chrutí nedostal?
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Především bych byl rád,kdyby mi některej odborník na černou odpověděl na co jsem se ptal. Protože s takto vyspělým kňourkem,který má podle chrupu 20 měsíců se tady ještě nikdo nesetkal. 80kg lončák není nic vyjímečného,ale bez sádla si myslím,že je.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Ne já už se vyjadřovat nebudu,to že lončák je v chrutí je uplně normální věc,že má 80kg je taky běžné,ale je divné že si 3lončáci klidně chrují u bachyn to už je hodně divné,když sám píšeš,že máte dospělých knourů dost.Vživotě už ani sekáč by nedovolil přiblížit se při chrutí k rudlu nějakému lončáku.To co psal a myslel Alda už dál rozebírat nebudu to jsem vzdal pár lidem rád předal,ale bohužel k ničemu to nevede. :wink: Za černou si můžeme my sami.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Tommy asi tak pokud by byl poměr pohlaví což je utopie 3 ku 1 ve prospěch knourů.Vypadalo by to s černou a hlavně její početnosti uplně jinak.To jako dodatek.Říká se dřevo na stojato a žena na l.... vydrší všechno(dámy mě odpustí),ale 30kg bachynka opravdu na stojato metrák neudrží.O dalších aspektech v chrutí již ani nepíši.Je to jen a jen zákon přírody.Bohužel narušen náma.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Nik.308 »

Orko to vystihl správně.
Jestli kňoury máte, tak by u bachyněk nezůstal ani jeden lončák. Kňour by "obskočil" bachyni, malé lončačky a selata ne, protože to není jaksi fyziologicky možné.
Odpovědět