Změny v chování srnčí zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Změny v chování srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Jelikož chodím do honitby téměř výhradně pěšky, můj akční radius není velký, maximálně 1,5 až 2 km od baráku. Zato mohu říci, že tuto část revíru dokonale znám. V honitbě jsem téměř denně. Během cca 3 posledních týdnů se ale něco změnilo. V místech, kde jsem jindy viděl na lukách či pastvinách 5, 10 i více kusů srnčího je dnes štěstím vidět 1 či 2 kousky. Myslel jsem si, že je to počasím, že se srnčí stáhlo do lesa, protože dá rozhodně přednost ostružiníku před zmrzlou trávou, i když jiné roky to tak markantní nebylo. Jenže... Pokud přece jen nějaký ten kus vyleze a začne se pastvit, dřív nebo později začne všemi smysly jistit. To by bylo sice normální - ale dřív to srnčí zpravidla po ověření toho, co upoutalo jeho pozornost, pokračovalo v pastvě. Dnes ale bez nějakého ověřování prakticky ihned odskakuje do krytiny. Bez bekání. Chtěl bych se mýlit, ale nemohou to být známky trvalejší přítomnosti rysa ? V minulosti sice zřídkakdy naší honitbou prošel, sem tam si něco ulovil - poslední kus prokazatelně stržený rysem jsem našel letos v únoru - ale nikdy se zde déle nezdržel, málokdy byl viděn /v průměru tak 1 za rok v naší či některé z okolních honiteb/ a změny v chování srnčího nikdo nezaznamenal. Na druhou stranu ani já, ani nikdo další ze známých myslivců v poslední době žádný stržený kus nenašel. A ke změně chování prakticky nedošlo u těch kusů, které se trvale zdržují v těsné blízkosti lidských obydlí. Ozve se někdo, kdo má s rysem zkušenosti, aby mé domněnky potvrdil či vyvrátil ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Změny v chování srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nebudu to rozvádět,ale myslím,že jsi trefil hřebík na hlavičku.Přesně tak to bylo u nás před X lety.Nebyl by u vás i možnost jiného většího predátora?Další věcí může být pytláctví.Pokud je v noci na zvěř tlak začína žít skrytým životem.Já rysa hledal tak dlouho až jsem ho našel.Počkej na sníh,rád se zdržuje kolem krmelců a chodí po svážnicích.Pak mě napadá ještě smečka toulavých psů.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Změny v chování srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Pytláctví to asi nebude, už proto, že nikdo nehlásil hospodáři, že by někde slyšel střelbu neznámého původu. Smečka toulavých psů - no to by bylo pravděpodobnější, ale jejich řádění se také dlouho neutají. Já jsem u nás ve vesnici jediný myslivec a už víckrát jsem byl občany na výskyt toulavých čoklů upozorněn. Teď ne. A na výskyt v mediích již tolikrát se objevivší pumy, případně vlka, medvěda, lva, levharta, tygra šavlozubého, tyranosaura či čupikabry u nás jaksi odmítám uvěřit. Jak říkal Sherlock Holmes - nepravděpodobné možnosti je nutno vždy dát přednost před pravděpodobnou nemožností.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Změny v chování srnčí zvěře

Příspěvek od Perník »

neznám konkrétně vaše podmínky, ale v první chvíli mě taky napadlo pytláctví, dnes už přeci nemusí být každá rána slyšet, ne? A ještě na jednu variantu jsem si vzpoměl, viz téma bezdomovec v kazatelně. Při jeho přítomnosti zvěř z dřívě hojně navštěvovaných míst rychle mizela. Jina rys mě nenapadl vůbec, toho znám jen z knížek :D
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Odpovědět