Aujeszkyho choroba v ČR

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Petr1970 »

oni nic řešit nechtějí - ještě by to museli řešit..
klidně bys to mohl oznámite na podezření na otravu na Pčr a nechat je (a připravit se že to taky budou chtít neřešit)...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od buba »

Loňský rok jsem měl touhle dobou uloveno 12 lišek.Letos dvě.S liškou se prostě nepotkám.Nikde nejsou patrné ani pobytové znaky.Napadlo mě jestli je nemůže decimovat aujezkyho choroba.Takhle nízký stav nepamatuju už tak pět let,ne,že by to bylo špatně.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od fesoj »

To samé jsem zde psal i já, jen s tím rozdílem, že za letošní rok jsem ulovil jednu jedinou lišku a ty, které jsem za celý rok viděl, bych na prstech spočítal.
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Tim »

Lišek ubývá, pravda. Letos jich mám sedm, loni jsem jich střelil určitě kolem patnácti. Už jsou vidět jen kolem vesnic, v lese jsem ji potkal málokdy...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Jirka C. »

Taky jich pozoruju míň... Loni jsem ulovil 20, letos 6 a poslední jsem viděl v srpnu.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od fesoj »

Na těch liškách je nejlíp vidět, jak si příroda dokázala poradit s člověkem vyvolaným přemnožením /orální vakcinace/. Stříleli jsme, norovali jsme, všechno plat prtné, lišek neubývalo - a najednou se to bez naší zásluhy otáčí o 180°.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Leon »

jo příroda stačilo přemnožit čuníky a nemáme lišky.Už aby byla vakcína jinak nebudeme mít ani psi :?
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od fesoj »

Leone, ty čuníky také vytvořením mimořádně dobrých životních podmínek přemnožil a přemnožuje Homo sapiens /někdy ne příliš sapiens/, ne příroda - i když uznávám, že v konečném důsledku to vyjde nastejno. A když počty těch prasat budou už pro matičku přírodu neúnosné, však ona by si pomocí nějaké choroby dokázala poradit. Jen doufám, že to my lidé nenecháme dojít tak daleko, protože bychom splakali nad výdělkem.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Zdenek41 »

Ted jde o to koho má ta příroda dost...
Jestli nás a nebo prasat :wink:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Tim »

Dočetl jsem se, že prý se ACH přenáší i na srnčí, jelení atd.... zvěř. Nemůže to mít vliv i na úbytek této zvěře? O poklesu stavů srnčí se mluví už dlouho, myslíte, že tam může být nějaká souvislost? Třeba na slanisku nebo u krmelců by se teoreticky mohla nemoc přenést na jiné zvíře ne?
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kopov.c »

Leon píše:jo příroda stačilo přemnožit čuníky a nemáme lišky.Už aby byla vakcína jinak nebudeme mít ani psi :?
Leone,te jde o to kdo je horší-ACH nebo ČLOVĚK? Jen přes svátky vím o 6 zastřelených psech na společných lovech. ACH má za tu stejnou dobu na svědomí dva psi. Kolik prasat je doopravdy nakažených a jak se tato potvora doopravdy přenáší? U nás na moravě je údajně nakaženo 40 % černé - to je 4 kusy z 10. Za sezonu jsem prošel několik desítek naháněk a můj pes si poškubal daleko víc než 100 kusů černé. Nemyslím,že jen přímí kontakt s černou a nebo barvou z ní by k přenosu stačil (ještě že tak). Ti dva psi kteří se nakazili byli černou roztrhnutí. Jak to s přenosem choroby doopravdy je?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Leon »

to že nejhorší je člověk je jasný ty hovada co dnes chodí na společný asi vyrábí na kšef ale to nemá cenu rozvádět :? K tomu přenosu nejrychlejší to je do krve tak že natrhnutý pes má větší šanci ze slin chytit a k těm počtům nakažených psů moc nevěřím když si vezmu co pro některé vůdce je pes a cena za vyšetření na veterině
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od fordik »

no potěš, Trnávka je kousek od nás.
Odpovědět