Aujeszkyho choroba v ČR

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kasari »

Dneska jsem se dozvěděl, že se prý před časem dělalo testování ulovených prasat i na Doupově a zjistilo se, že až u 30% se objevily náznaky předchozího napadení touto chorobou. Co to znamená, to nikdo neví. Ještě se to nijak neprojevilo ani na psech. Myslím, že kdyby se pravidelně testovali prasata v celé republice, nebude situace o moc odlišnější...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Zdenek41 »

Na KMP se opravdu vyšetřuje každý 10 kus.Spíš jezdil inspektor KVS dnes se barva dodává.Myslím,že je to celorepublikový.Ale je to podle záchytu nalezených protilátek.Protože mršky prasátka jsou už taky imuní.To se týká i šíleného svrbění.Proto jsme nákazy prostí.Neni záchyt přímo nemoci,ale protilátek-setkání s chorobou.
Ale ten protokol by dojít měl jak prokážeš,že je kus jedlý.Chápu pokud jde do výkupu, tam si to vyšetří kontrolující doktor,ale pokud to zůstane na prodej po vyšetření osoby pověřené?A pak se něco přihodí?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kasari »

Zdenku, pokud jde o záchyt protilátek, znamená to, že prase dál není přenašečem?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Zdenek41 »

Nejsem MVdr,ale u KMP zřejmě ne to by byl jinej rachot.Protože pár záchytů bylo.Drůhá choroba je velice přenosná na norky,kolegové mají farmu a to bych už musel něco vědět oni ty potvory jsou pěkně v ceně.Nejlepší kdyby se někdo vyjádřil z veterinářů.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kasari »

Mor neřeším, to by bylo OT :wink:

Ale ta druhá nemoc mě docela zarazila...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Leon »

nebudu zakládat nové vlákno v M.B. rozdávají stříkačky a z každého kusu černé chtějí barvu plus svalovinu a už musí být žádost na formuláři ještě v září nic nechtěly donesl jsem vzorek svaloviny na papíru jméno revíru a lovce a pak si jenom zavolal jestli to je v pořádku
formulář je zde http://www.svscr.cz/index.php?art=4034
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kopov.c »

Já jsem se onehdá bavil s veterinářem na nahánce u VLS Libavá a ten mí říkal,že na Aujeskyho vyšetření dělají a udajně se berou vzorky mozku. Z kusů co byli tam střeleny jsem ale nic odebírat neviděl-tak nevím jestli kecal a nebo to odebírají až v chladáku nebo na zpracovně.Ono v terénu by se mozek bral asi dost blbě. Co mě ale zarazilo,tak jeho kolega bral z černé vzorky tlustého střeva a nechtěl miříct na co :?:
V okolí kde lovím se bere jen bránice.Níc víc ani mín.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od rimar77 »

Leone jojo tak todle po nás chtějí už asi tak 10 let :-) tož vítajte ve světě pořádku a úředního šimmla :lol: ale je krásný jak to všude má každej jinak to co popisuješ to nechápu že vám to vydrželo takhle dlouho :-)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kasari »

to kopov.c - už jsi to tu jednou uváděl- pro sérogické vyšetření se odebírá krev, případně šťáva z masa.

Takže to jde asi všelijak. A ještě jedna zajímavá věc - Před cca 3 roky se najednou začalo mluvit o tom, že je vidět strašně málo selat. Zřejmě to spolu souvisí, protože mladá zvěř je na onemocnění nejcitlivější a zpravidla do 2 dní uhyne. Starší zvěř obvykle přežije, ale dál bude přenašečem.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od fesoj »

U nás se odevzdává i barva, jsou na to takové umělohmotné zkumavky, říká se jim hemovky. Není to ale povinné a veterináři mě vždy chválí, když jim hemovku přivezu a hned mi dají novou, mám ji připravenou u plomb. A když jim přivezu uhynulého divočáka, nesmí ovšem už být v rozkladu a nesmí jít o následky postřelení, vyplácí se nálezné 1000,- Kč. Ale o tom jsem se dozvěděl čistě náhodou, ač to platí celostátně. Má s tím zkušenosti i někdo další ?
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od rimar77 »

fesoj určitě jim ho nevozit ale zavolat je, přijedou odebrat vzorky, dostaneš tu tisícovku a musíš to prase pak zakopat za to je právě ta tisícovka, ikdyž s rychlostí jejich proplácení jsem na peníze za lišku čekal i půl roku a někkdy je nedostal vůbec ale to je hold asi okres od okresu jinak
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od Zdenek41 »

Na střevech se zkoumají uzliny.To už,ale odpadlo chcou pouze barvu.Je oravdu zajímavé číst jak je to po celém státě jinak.Jenže vše co tu popisujeme se,ale točí okolo KMP.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od kasari »

To fesoj a ostatní - téma je jasně daný. Ostatní je OT !
Ulkomaalainen...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od xtaup »

Kamarád mi říkal, že v naší republice byly případy Aujeszkyho choroby u psů v poslední době zaznamenány (jeden, dva případy), ale už nevím detaily, po novém roce ho vyzpovídám a pokusím se zjistit podrobnosti.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Aujeszkyho choroba v ČR

Příspěvek od xtaup »

Zde je několik případů Aujeszkyho choroby z poslední doby, bohužel to nevypadá, že by naše republika byla nákazy prostá :(

http://www.omsprahavychod.cz/?p=1874 viz. tabulka vyšetřených prasat
Naposledy upravil(a) xtaup dne stř 25.1.2012, 13:47, celkem upraveno 3 x.
Odpovědět