okus pro zajíce

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :) !
U nás se této rostlině lidově říkalo "zlatý déšť" a skutečně to rostlo divoce po okrajích lesů jako neprostupná vysoká (a poléhavá) džungle.... Ideální úkryt pro zvěř... Možná, pokud se sází menší počet řízků na jedno místo, by nezaškodilo zakrýt to nějakým starým králíkářským pletivem, či udělat něco jako formu oplocenky.... Je li zájem tam rostlinu udržet, pak do doby, než se rozroste asi nezbyde nic jiného... Co umí zajíc s ovocnýma stromkama, víme všichni.... Prostě bude se to muset chránit, než se nadělají "ostrůvky"....
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od ludaZ1000 »

parádní diskuze,názory i tipy :idea: Tááák,a kde se dá ten "zaječí chleba" (janovec) sehnat? Ví někdo? To by se nám do honitby šiklo...
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od rimar77 »

ludaZ1000 píše:parádní diskuze,názory i tipy :idea: Tááák,a kde se dá ten "zaječí chleba" (janovec) sehnat? Ví někdo? To by se nám do honitby šiklo...
v jakékoliv zahradní školce, cena bude tak okolo 20-25kč když to bude seriózní škola a domluvíš se aby ti ho dali bez papíru a 30 a více pokud to bude jen překupník, odkupak jsi?? nejlepší je nakoupit někaam zasadit doma na zahradě a pak si ho přemnožovat a nebo ještě lépe najít si kde roste divoce v přírodě a ten zkusit nařízkovat
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od Mr. Fox »

Nebo mi pošli SZ s adresou a já ti řízky pošlu ;)
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od krabat »

U nás se téhle rostlině říká "zaječák".
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od Žanek »

a proč píšou, že celá rostlina je jedovatá?
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od rimar77 »

ale né prudce a používá se jako léčivka na srdce a otravy nejsou příliš časté, nekoukej jen na wikipédii :-) a taky často rostlina která je pro člověka jedovatá je pro zvěř v pohodě jako příklad jsem zažil na slovensku v Klčově okousané tisy od jelenů, nás by to zabilo a pro ně to nic neznamenalo
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od fesoj »

Mikula v jedné ze svých knih píše, že lupinu, která pro domácí skot působí toxicky, zkoušel v době nouze podávat jelení zvěři nejprve v nízkých, později ve stále se zvyšujích dávkách a to bez jakýchkoliv škodlivých následků a Scherer zase uvádí, že postupným zvyšováním dávek je možno docílit, aby si zažívací trakt srnčí zvěře zvykl i na pšenici, která při jednorázovém podání vyšší dávky působí zažívací poruchy končící i úhynem. Ale já bych s tím neexperimentoval, zlatý oves !
Kritériem pravdy je praxe.
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od ludaZ1000 »

a co všechno sušíte jako letninu? co třeba natě z topinambur? :?:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od rimar77 »

ludaZ1000 píše:a co všechno sušíte jako letninu? co třeba natě z topinambur? :?:
topinambury necháváme stát na políčkách uschnou sami a do jara jsou spasená až k zemi a porytá od černé
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od fesoj »

Když v říjnu přijdou první noční mrazíky , spálí nať a pak na to začne svítit slunce, je to nádherná vůně - a stejně jako mně to asi voní i srnčímu, jak napsal rimar77, do jara tam nezůstane ani stéblo... A když p. Ziegrosser šéfoval presidentské oboře v Lánech, ze všech zvěřních políček nechal nadělat kvalitní louky, protože prezidentská kancelář si nákup jádra i dužnatého krmival pro zvěř v potřebné míře může dovolit a pastevní plochy bylo nutno rozšířit. Jediná plodina, kterou tam pěstovali i nadále, byl právě topinambur. Nejvděčnější plodina pro všechno, od bažantů až po vysokou. Netrpí škůdci a obnovuje se sama - jen černá ji dokáže zlikvidovat.
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od rimar77 »

fesoj - úplně bezásahová ta kultůra topinamburů taky není je třeba ji na jaře pokaždé přeorat a pokud možno i přihnojit pak je to džungle jinak ti do pár let zmizí jak jsme zjistili :-)
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od Mr. Fox »

No my sme ten topinabur taky vysadily. Na podzim přeoraly a na jaře zahnojily močůvkou. A z topinambur byli 3 m dlouhý šlahouny :D
ludaZ1000
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28.11.2011, 23:43

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od ludaZ1000 »

no,já jsem natě topinambur koncem léta uřízl a ve svazcích rozvěsil nad stodolu na takovéto "patro",kde se dřív skladovalo seno a sláma. Je tam sucho,teplo ale i lehký průvan. Velmi dobře tam suším maliník i kopřivy ale ty natě z topinambur mi tam každoročně zplesnivěli. A nechat je v přírodě přes zimu nemá smysl,pač je pěstuju na zahradě... :)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: okus pro zajíce

Příspěvek od rimar77 »

ludaZ1000 píše:no,já jsem natě topinambur koncem léta uřízl a ve svazcích rozvěsil nad stodolu na takovéto "patro",kde se dřív skladovalo seno a sláma. Je tam sucho,teplo ale i lehký průvan. Velmi dobře tam suším maliník i kopřivy ale ty natě z topinambur mi tam každoročně zplesnivěli. A nechat je v přírodě přes zimu nemá smysl,pač je pěstuju na zahradě... :)
tak si počkej až ti na té zahradě sami uschnou a pak je v zimě průběžně řež a dávej ven uvidíš že o ně určitě bude zájem,
MRFOX my je oráme až na jaře aby byl přes zimu okus a je fakt že když se o ně trošinku staráš 2,5-3 m výška porostu žádnej problém :D
Odpovědět