Trus zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Trus zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Jsem zatím velký začátečník v myslivosti a mám se co učit, tak doufám, že mi trochu pomůžete radou, jak poznávat trus zvěře :lol:
Potřebuju zatím aspoň základní rozeznání toho co máme v honitbě :)
Začněme spárkatou zvěří- Jelen, Daněk, Srnec, Prase... Samec, samice, letní, zimní
Nejlepší by byli fotky a popis, ale google je na tohle docela skoupý a motá ty fotky jedny přes druhý :D

Začnu tím co jsem si tuhle bohužel dost nekvalitně vyfotil na ochuzu :lol:

1. http://posmiros.rajce.idnes.cz/Fotky_my ... .31.33.jpg můj tip je srnec

2. http://posmiros.rajce.idnes.cz/Fotky_my ... .31.29.jpg bohužel fotka úplně na h...o, trus tvořily takový slabý plátky nebo jak to nazvat... tip prase

PS: Doufám, že jsem to dal do správné sekce, jestli ne, tak prosím o přesunutí :wink:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Trus zvěře

Příspěvek od fesoj »

Kdysi dávno na trutnovské lesárně byli všichni studenti tlačeni k tomu, aby se "dobrovolně povinně" zapojili do STTM /soutěž technické tvořivosti mládeže/. Ovšem vyskytla se partička průserářů, kteří na to dost dlouho kašlali a když se jich funkcionář tehdejšího Československého svazu mládeže zeptal, co hodlají dělat, dostal lakonickou odpověď - hovno. Ovšem kluci vzali tu recesi vážně, sestavili sbírku trusu lovné zvěře a v soutěži se umístili na jednom z předních míst. A poznat trus aspoň těch běžných druhů zvěře by se měl naučit každý.

Myslivec s vytříbeným vkusem nazývá výměšky zvěře trusem,
u pernaté též výpraší. Ví rovněž, co to obnáší,
když v horském lese poblíž zmoly najde zjara kousek tetřeví smoly,
že bílé stříkance v podobě kruhu označí hnízdo dravčího druhu
a hrozny zvěře jelení jsou pobytová znamení.
Když on sám cestou k posedu musí vykonat potřebu,
jako jezevec postupuje a vše pečlivě zahrabuje.
Jen hulvát, jemuž není rovno, nechá po sobě ležet hovno.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Pěkný no, akorát mi to teda moc nepomohlo :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Onďa »

Posmiros: Asi by to chtělo ostřejší fotky;-) Jinak ti můžu doporučit knihu Encyklopedie myslivosti, autor Jaroslav Červený (vypadá to takhle http://knihy.abz.cz/prodej/ottova-encyk ... -myslivost), kde najdeš opravdu pěkný fotky trusu. Myslím, že tu knížku by neměl být problém sehnat např. v knihovně.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Trus zvěře

Příspěvek od motolada »

je z toho houby vidět,ale ten první bych připsal klidně vysoké
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Příště se budu víc snažit :D fotil jsem to narychlo mobilem, když jsem měl cestu okolo svého zásypu a bohužel nezkontroloval, jestli se ty fotky povedly :)

zaběhnu se dneska podívat do akademické knihovny a okouknu jestli tam mají něco s touto tématikou :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Jelen lesní má (stejně jako další přežvýkavci) v letním období výkaly mírně kašovité, zpravidla nazelenalé barvy, případně s jednotlivými bobky slepenými do větších hrudek. Avšak po většinu roku je jelení trus pevný a válečkovitý (2–2,5 x 1,5 cm) a světle až tmavě hnědý. Podle tvaru lze dokonce rozlišit i pohlaví – u samců je na jednom konci zahrocený a na druhém prohloubený, u samic na obou stranách víceméně zaoblený.
Obrázek

motolada> asi budeš mít pravdu s tou vysokou, když na tu fotku koukám, tak je ten trus na jedné straně špičatý a na druhé prohloubený :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Trus zvěře

Příspěvek od motolada »

No pokud si nebudeš jistý,tak ti odpovím přesně až dáš fotku do kulových účinků,nebo trofejí :lol:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Jiří K. »

Zkus si sehnat tu doporučovanou knihu, je v ní dost kvalitních fotek trusu. Další knihou jsou Stopy Zvěře autor M.Bouchner. Popis v ní není sice mysliveckou mluvou, ale fotek je tam také dost.
Pokud se nepletu tak vyobrazení trusu je i v Penzu.
Co se týče tvých fotek jsou velice nekvalitní a chybí tam něco pro porovnáni velikosti třeba náboj.
Pokud se nepletu tak to první je srnčí a tá druhá šmouha může být prase.
Nemohu si odpustit drobné rýpnutí. Co jsi dělal v kurzu. Tohle je základ a ne nějaký "špek".
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Kurz už jsem dělal před 4 lety a s praktickou myslivostí jsem začal až na jaře, takže za tu dobu člověk věci, který nepoužívá zapomene :D
Mám v knihovně zamluvenou knížku Stopařství, tak koncem měcíce uvidím co v ní je :) http://www.grada.cz/stoparstvi_5415/seznam/katalog/
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Trus zvěře

Příspěvek od fesoj »

A rozhodně se nestyď, budeš-li v terénu se zkušenějším myslivcem, se okamžitě zeptat na cokoli, v čem si nebudeš jistý - a netýká se to jen trusu. Já si o sobě myslím, že jsem ve škole dostal velmi dobré základy - ale teprve praxe člověku ukáže, jak moc toho ještě neví. A učím se dodnes, i když jsem už "starý zpátečník ve III. VT". I tohle fórum mi dost dalo. Nejhorší pro myslivce je, když si o sobě začne myslet, že už všemu rozumí...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Tommy »

První je srnčí a druhý je prase. Prase má většinou v trusu různej bordel jako např. chlupy atd. ,v některých případech se dá zaměnit i s trusem od muflona.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Trus zvěře

Příspěvek od petjan »

Dnes jsem vyfotil tento trus. Zajímalo by mě, od jaké zvěře to je. Podotýkám, že jsem začátečník. Domnívám se, že je to prase, ale jen proto, že to bylo poblíž rozrytý. Taky mě ale napadlo že by to mohlo být od vysoký, protože je to takovej pravidelnej hrozen. Od prasat jsem zatím nikdy neviděl takto pravidelný "kuličky".
Přílohy
Trus2a.jpg
Trus2a.jpg (108.75 KiB) Zobrazeno 19029 x
Trus1a.jpg
Trus1a.jpg (93.98 KiB) Zobrazeno 19029 x
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Trus zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Jeto poměrně dost starý a podle fotky taky nic moc.Prase mívá většinou barvu do hněda.Nesmíš se bát vzít do ruky třeba s rukavicí.Stačí přivonět a pokud jsi někdy cítil vepře v chlévě tak hned víš na čem jsi.Ale jak jsem psal tohle je již dost zvětralý.Jinak selata v houští při zálehách mají jenom kuličky.U dospělých záleží co měli zrovna k žíru.Jak na tvaru i barvě. :wink:
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Trus zvěře

Příspěvek od petjan »

No neřekl bych že to bylo moc starý, foukal dnes docela vítr, tak bych řekl, že je to vysušený. Bylo vidět, že i to rytí, kde bylo hluboko, tam bylo vlhký a jakmile byl nějakej kopeček, tak to bylo jako troud. Fotka je nic moc, protože jsem ji musel zmenšit, každá měla 1,5 MB. Jinak čichnout si mě nenapadlo. Tak pro příště.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět