Přejít na obsah

Fotopast

Papilomatóza.

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...

Papilomatóza.

Příspěvekod Zdenek41 » úte 12.3.2013, 18:33

Jedná se o velice nakažlivé onemocnění,které se objevilo na jihu čech.Aby jsme nebyli OT zakládám nové téma.
Zdenek41
Zkušený diskutér

Re: Papilomatóza.

Příspěvekod Karel61 » úte 12.3.2013, 19:42

Na jihu Čech není zcela přesné. Jedná se převážně o bývalý okres Dačice, který je na jižní Moravě jako součást Českomoravské vysočiny. První přiznaný výskyt byl v honitbě Volfířov (o tom byl napsán i článek v Myslivosti asi před 3 roky). Jinak více o této chorobě je na wikipedii (ze 70% moje dílo včetně ilustrační fotografie): http://cs.wikipedia.org/wiki/Papilomatóza_jelenovitých
Dostalo se to k nám pravděpodobně z Maďarska přes Rakousko a šíří se to do jedné honitby za druhou. V Maďarsku dosáhlo zamoření lokálně přes 30%.
SSM povoluje odstřel mimo dobu lovu, ne každé sdružení o to ale žádá a výskyt tutlá. Záleží na MH. Za loňský rok jsem jen já odstřelil 3 nakažené kusy (2 x srna, 1 x srnče) a další 2 viděl.
Karel61
Moderátor

Příspěvekod fesoj » úte 12.3.2013, 20:19

Na Mysliveckém fóru se objevil kus srnčí zvěře, vyfocený fotopastí, s podezřením na tuto chorobu. Celkem nic o ní nevím, ale otřásl mnou názor, že napadenému kusu "prakticky nic není". Já si naopak myslím, že při podezření na jakoukoliv nakažlivou nemoc je na místě včasné léčení poloplášťovou pilulkou, následná veterinární kontrola a případné přijetí dalších opatření - nejhorší je podle mne nedělat nic a čekat, jak se situace v revíru vyvine.
Kritériem pravdy je praxe.
fesoj
Zkušený diskutér

Příspěvekod Zdenek41 » úte 12.3.2013, 20:52

Já dostal informace z okr .Jindřichův Hradec s podezřením na snad záchyt i na našim okrese.Kus se již nespatřil.
Zdenek41
Zkušený diskutér

Příspěvekod Zdenek41 » úte 12.3.2013, 20:55

Upravit nelze.Nezáleží na MH,jen.Ale na uživateli honitby.Ikdyž to celé pak zařizuje MH. :wink:
Zdenek41
Zkušený diskutér

Zpět na Zoologie