Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Zdenek41 »

Pořád dokola se tu opakuje ,jak moc nám vadí černá zvěř.Vím,že myslivost se už dneska dělá jinak jak za mých mladých let.Hlavně chybí čas.Přál bych si aby hlavně ty mladší načerpali co nejvíce z praxe.Pokud máte někdo odzkoušeno to co platí v mezích zákona na redukci této zvěře,podělte se o své zkušenosti.Vím,že je mezi náma praktiků dost s velice dobrými výsledky.
Pokud by,každý z nás ulovil 5 ks této zvěře po dobu dvou let.Bude situace na naši straně.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od martinh »

Jestli mohu mluvit o sobě, tak jediné co mi zatím nejvíc zabírá a pomáhá přelstít tuto rytířskou zvěř je spousta času v revíru. Chodit a obeznávat všechny kouty v honitbě. Veškerý svůj volný čas věnuji procházkám v revíru, ať je to sběr srnčích shozů nebo jen "lítání" po stopách. Pak přesně vím, kde se zrovna černá v danou roční dobu vyskytuje. Pak už jen čekat a čekat...Ale chápu, že ne každý má tolik volného času. Já když jsem studoval a vybíral povolání, má priorita byl volný čas, abych se mohl myslivosti věnovat co možná nejvíc. Důležitým předpokladem je pak také tolerantní partnerka :-)
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Ondra »

Jednou z cest, jak snížit stavy černé zvěře je, podle mě, lovit bachyně. Problém je to, že se ve spoustě sdružení loví hlavně černá, a tak není vůle a zájem s jejími stavy cokoliv podnikat.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od martinh »

No co si budeme povídat, kolik z myslivců si opravdu přeje "likvidaci" černé zvěře. Já určitě ne. Byl jsem vychován v myslivecké rodině a snažím se myslivost realizovat v tradičním duchu české myslivosti. Chápu, že se najdou i odpůrci. Jejich názor a přesvědčení jim neberu a také si přeji, aby nikdo nebral mé přesvědčení mně.Já bachyni nestřelím nikdy.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Leon »

a vo tom to je pak toho nemá být tolik jediný co platí na ty co nechtějí lovit je tvrdé vymáhání škod.Dnes je černá i tam kde nikdy nebyla a 90% myslivců to nechce řešit sežere všechno co najde a je jí jedno jestli to jsou pěvci bažanti zajíci nebo srnčí proto za mě jak nemá bachyně metrák tak lovit a hlavně ty selata a lončačky co už dnes klidně vodí selata na podzim
CZ 550 american 308win.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od martinh »

Lovit selata a lončáky, ale opravdu se tomuto lovu věnovat. Český člověk si pořád jen stěžuje a nic proto nedělá. Prvně si každý musí říci kolik nocí a kolik hodin věnoval tomu, aby se stav černé zvěře snížil. Kolik kdo ulovil selat a lončáků, jaký tam byl poměr pohlaví. Situace je ale složitá. Mnoho myslivců vyjde jednou za měsíc do lesa ke své kupě shnilých brambor, či plesnivé siláže a diví se, jim zrovna žádná černá nepřijde. Dřív to možná stačilo, ale černá je děsně přizpůsobivá a ví, že hromady pro ni znamenají smrt. Raději ulovím 20 selat ročně než jednu bachyni. Ale tomu se musí člověk trochu pověnovat.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od romann »

Nejhorší na tom je že zemědělci chcou platit škody na kukuřicích.řepkách a obilích ale co stím mají dělat myslivci v polních honitbách když jim nasejou ohromné lány a ještě pokuď máte za sousedy lesní honitby kde vyhlásí dobu hájení prasat a jenom přikrmují.Potkal jsem se z jedním kolegou z vedlejšího združení a ten si liboval kolik že jim chodí prasat na krmeliště ale že do měsíce se zvedne řepka která je na našem a je jí 80ha kousek od lesa to už je netrápí. A ještě pokuď mají naháňku tak na nástupu hospodář hlásí stílí se sele lončák max do 50kg.Takže stavy by se trošku snížit daly ale musí se chtít. A nevěřím že se to děje jenom v jednom sdružení že se hájí.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Zdenek41 »

Zatím jsem do debaty vztupovat nechtěl.Ale odstřelem dospělých bachyn se nic neřeší.Spíš opravdu šahnout do mladé zvěře.A abych nebyl hned napadán vše je již vyzkoušeno,ne u nás.Ale tak trochu poblíž.Příjdou nové.Potravní a krytová nabídka a pobytové stopy černé.Katastr bez kukuřice,řepky a bez černé.To funguje.Znám honitby,kde se střílelo v 5 lidech přes 100 kusů také se normálně v rostliné hospodařilo,přešlo se na pastviny a bylo po černé.Tohle se opravdu ovlivnit nedá.
Co se týče lončaček ty se u nás lovily a loví.Sice to nějak ze začátku mezi mnou a chlapy skřípalo.Dnes to chápe každý.Pokud se budou lovit ty tak nemusíš šahnout do pětek bachyn.Ty si totiž drží teritorium,před cizáky.A umí si ho ochránit.Pokud je odlovíš musíš počítat s tím,že se budeš muset učit nový zvyklosti,časy,ochozy,stávaniště.Vše od nova.Tak to funguje.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Lotr »

Chceme černou zvěř redukovat nebo chovat? To je otázka. Nejúčinnějším způsobem, jak se ukázalo v zimě, jsou naháňky a to na co největší ploše. Během honů, který se konaly ve stejném datu ve 4 revírech najednou, se ulovilo za den kolem 40-ti kusů. Převážně mladá zvěř, dospělé kusy se nelovili, vyjímku nemáme, na bachyně pouze na individuální lov. Ukázalo se tak i v dalších revírech, tam kde probíhaly naháňky na velkých plochách, se nalovilo tolik kusů, které by se individuálně neodlovilo ani náhodou. Problémem je pouze bezpečnost, protože letící kuli nevezmeš zpět a když se střílí na hranicích dvou revírů, hrozí nebezpečí nechtěného zranění u sousedů, tam musí být bezpečnost střelby na 100%.
Další faktor je uvážlivý lov bachyní tak, jak píše Zdeněk. Tlupa selat nadělá víc škody, když jí ulovíte bachyni než tlupa, které ulovíte jedno sele. Bachyně je potom odvede jinam a jste beze škod. Stejně tak rozbití hierarchie tlupy ulovením vedoucí bachyně nadělá více škod, než odlovem mladých bachyní, i kdyby byly plné. Sice to nikdo nechce slyšet, ale děje se to všude, mladé bachyňky kolem 30-ti kg mají v sobě 2 plody, s tím se nedá nic dělat, lovem kňourů a sekáčů stavy černé nesnížíme. Lovy na hromadách v našich polních honitbách jsou k ničemu, zvěř má dostatek potravy a klidu v lánech pšenice, kukuřice, řepky, tak co by chodila na hromady. Lepší je lovit na ochozech, odkud vychází z lesa, chodí za vodou apod. To se dá celkem snadno obeznat, chce to čas a trpělivost, ale dá se.
Další faktor je komunikace mezi námi všemi - myslivci, zemědělci, lesníci. Černá škody v lese nedělá, tak proč si ji tam nedržet. Pak se v lesních honitbě uloví na jenom honu 50-80 ks černé zvěře (!). Monokulutry plodin na 100 hektarech, realita dnešních dní. Kde máme lovit? Pak Vám jako mě loni volá hlavní mechanizátor družstva, kde jsme, že oni sekají kukuřici a je tam 50 prasat, proč je nestřílíme? Udělat pás mezi lesem a polem je problém, to by stálo moc nafty a práce, to raději zkousneme škody. Pak tlačíme kukuřici a najdeme uprostřed lánu prostor 200x200m, kde není ani stéblo natož zrnko. Zatím se snažíme být rozumní, nejezdíme po polích, ze společných lovů dáme kus černé družstvu i soukromým zemědělcům, ale vydrží nám to dlouho? Jsme lidi, umíme se snad domluvit, sakra.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Leon »

lotr ale dnes pomalu nikdo neumí lovit jinak než na hromadě a to je největší problém protože hromadář ti bude do zblbnutí tvrdit že to je ten správný způsob lovu který mu umožní selektivní lov přitom velký kulový zkušená černá tam nevleze.Tak že všichni brečí že na polích se nedá lovit přitom stačí slézt z posedu a naučit se chodit :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Lotr »

Leon nevím jak u Vás, ale u nás tomu tak opravdu není. Už jsem se tu jednou zaručoval slovem předsedy našeho MS, že u nás nenajdeš hromadu. Nejlepší z lovců loví pouze na ochozech, je schopen sedět na prkénku mezi šprinclemi sloupu vysokého napětí celou noc. Zbytek aktuálně sedí na posedu nebo sedačce u ochozu, zbytek si užije lovu černé na společných lovech, řekl bych, že naháňky jsou zde ve veliké oblibě. 30 a víc kusů na naháňce tu není nic neobvyklého. Je to samozřejmě o lidech, v polích se lovit dá, ať tak nebo tak, ale musí se chtít.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od Leon »

proto jsem napsal pomalu ale těch vyjímek je opravdu málo :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od kojot »

U nás se naopak osvědčilo střílení vodících bachyní. Sice to bylo většinou nedopatřením na naháňce, ale i tak se prasata na čas ztratila. Selata se postřílela snáze na hromadách a byl klid. Tvrzení o sociální struktuře je dneska podle mě přežitek, který může spolehlivě fungovat v místech, kde má zvěř absolutní klid. To jsou dnes jen obory. V době, kdy podle obecně uznávané teorie má vodící bachyně sehrát roli drába a ochránit tělesně nedospělé kusy od kopulace, probíhá bezpočet naháněk. A tak i kdyby se vodící kus rozkrájel, nemá šanci to ohlídat. Než se rozehnaná tlupa semkne zpět (pokud se semkne), vždy se najde nějaký sekáček, nebo postačí i lončáček. Viděl jsem to na několika videích probíhat jinak. Pokud bachyně není z nějakého důvodu připravená, kňoura prostě nepustí, chrutí - nechrutí. Spíš bych viděl jejich ranou připravenost a chuť k páření soudobou nepřebernou potravní nabídku, kdy má samičí pohlaví téměř 100% jistotu, že svoje potomstvo uživí, aniž by doznala úhony. Jak jinak si vysvětlit páření i dvakrát do roka? Tím, že je tlupa připravena o zkušenou vodící bachyni, ubude jí zkušeností, nicméně její roli přebere většinou nejstarší dcera, která chodí za ní v závěsu. Daleko vhodnější pro tyto účely považuji lovit právě je, čili hned druhé a třetí prase ve jdoucím rudlu, ne to poslední. Nelovit bachyně je podle mě ta nejvyšší míra pokrytectví, protože u všech druhů spárkaté se loví obě pohlaví v poměru 1:1. To už vůbec nemluvím, že je u nich většinou koeficient očekávané produkce roven číslu 1. Je více než jasné, že se odlovem tohoročního přírůstku stavy černé nikdy nesníží, současná praxe ukazuje úplný opak. Tudíž je varianta pouze jedna. Pro mnoho lidí nemilá, neakceptovatelná, ale pro budoucnost myslivosti velmi nutná a potřebná.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od fesoj »

Kojote, jenže právě u černé to, že by se měla dospělá zvěř lovit v poměru 1 : 1, jaksi nefunguje... A pokud ano, tak jen na papíře. V honitbách, kde není černá plánovanou zvěří, by teoreticky neměl být problém lovit selata, lončáky, ale i dospělé bachyně - zákon tu možnost dává. Někde se to využívá více, jinde méně. Jen na dospělé kňoury by se žádná výjimka neměla vztahovat. Tudíž teoreticky by jich mělo přibývat a ten poměr pohlaví by dnes už neměl být 1: 1, ale měla by vlastně být převaha kňourů. A podle statistiky se těch kňourů skutečně moc neloví, ale přitom jich nijak nepřibylo - a věřím tomu, že leckterý ulovený "lončák" má zbraně 18 cm a hmotnost přes metrák a některé ulovené "bachyně" také mají mohutné páráky, klektáky a a střapec. Jednoduše proto, že kňoura dle platných předpisů lovit nelze. A ruku na srdce, ledaskdo, má-li už vystřelit na větší kus, nezmáčkne na bachyni se selaty, aby nenadělal sirotky, ale je-li kus samotný, pálí bez váhání...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Rady,podněty z praxe jak snížit černou zvěř.

Příspěvek od kojot »

Jde o způsob náhledu. Pro mě je černá v současnosti již zvěří myslivosti škodící, nikoli významnou. Už jen z toho důvodu, že většinu úsilí věnuji právě péči o drobnou zvěř, což mi prasata více i méně úspěšně hatí. Naproti tomu většina kolegů se mnou souhlasit nebude, protože na prasatech mají postavenou ekonomiku. Obzvláště ve sdruženích, které nemají normované stavy. Těch je v ČR vzhledem ke své velikosti drtivá většina. Na základě toho si můžeš být jist, že 4 z 5 kňourů jsou ve statistikách vykázáni jako lončáci. Takže nepoměr je velký, načež kňouři nejsou a nebudou. Zato bachyně je posvátná kráva, co selátka nám dává...........
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět