Vlci

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Tím chceš říci, že pokud by došlo na Slovensku k celoroční ochraně vlka, sníží se škody na domácím zvířectvu a ani stavy spárkaté zvěře nijak podstatně neklesnou ? Já se na rozdíl od Tebe domnívám, že rozumný, regulovaný lov vlčí populaci jako celku nemůže ublížit. Vždyť vlci se na Slovensku lovili vždy, mnoho let celoročně a dokonce /s cílem je vyhubit/ i s využitím strychninu. A jsou tam dodnes a já doufám, že tam budou i nadále, jejich populace není nijak ohrožená a pro celoplošný a celoroční zákaz lovu nevidím žádný rozumný důvod. Nevidím nic špatného na lovecké vášni, touze získat vzácnou trofej a snaze o krásný lovecký zážitek v divoké přírodě - ovšem v rozumných mezích. Na tom, že nějaká ochrana je nutná, se sice shodneme - jenže pro Tebe a Tobě podobné je jediným rozumným limitem odstřelu nula.
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vlci

Příspěvek od Tim »

Já mám na vlky a jejich lov asi trochu odlišný názor oproti většině myslivců, ale podotykam, že s nimi nemám zkušenosti a jen přemýšlím nahlas o tom co jsem slyšel a četl. Rozhodně musím souhlasit s Xaxapem, že ve vlčí smečce panuje přísná hierarchie (mnohem složitější než u divokých prasat a ani tu dodnes mnoho myslivců nechápe a loví to co nemá) a nesprávným odstřelem se více ublíží než pomůže. Ale dobrá, nezavrhujme odstřel úplně. Jedno řešení by možná bylo, co takhle lovit jen v vlčata, která ještě nemají své pevné místo ve smečce???
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vlci

Příspěvek od Leon »

Time myslivci nechápou své psy natož aby chápali hierarchii vlčí smečky :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Možná budu u mnohých za blba, ale něco nechápu. Pro lov vlka mluví dva důvody -jednak přirozená touha člověka-lovce získat trofej a lovecký zážitek, druhak snaha udržet jeho populaci v přiměřeném počtu. Samotřejmě, že v každém případě musí zůstat reprodukceschopná populace, neohrožená vyhubením. Ale připadá mi naprosto přehnané a v praxi téměř neuskutečnitelné hrát si nějaké chovatele vlků a vůbec brát při lovu ohled na sociální strukturu vlčí smečky, ať už ji chápeme nebo ne. Vždyť bude-li uloven vlk či vlčice z alfapáru, nic hrozného se neděje, jejich roli převezmou další jedinci, kteří na to čekají a smečka žije dál. Naopak si myslím, že zákaz lovu nejsilnějších jedinců /zaplaťpánbu že u vlka to je nerealizovatelné/ by byl stejně kontraproduktivní, jako tomu je u medvěda, když dnes lze lovit pouze medvědí miniatury a skutečně trofejové kusy uhynou stářím nebo se stanou obětí pytláků. Ať si páni ochranáři říkají, co chtějí, to, že stavy medvědů na Slovensku se během jednoho století zvedly z téměř nulových na současné víc než optimální, je především zásluha myslivců a jejich dlouhodobé lovecké kázně. Dnes už je skutečně nutné stavy slovenských medvědů regulovat lovem, protože dochází čím dál tím častěji k tomu, že staří teritoriální samci mladé medvědy zabíjejí. Dospívající medvědi by se samozřejmě "pánům revírů" nejraději vyhnuli a našli si svůj vlastní životní prostor - jenomže slovenské hory nejsou nafukovací a ani co se úživnosti týče nesnesou srovnání s územím, kterým protékají řeky plné lososů. A pokud jsou stavy slovenských medvědů takové, že lov umoźňují, pak by to měl být lov "sklizňový", nikoliv pouze regulační.
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vlci

Příspěvek od Tim »

S těmi medvědy v podstatě souhlasim, s těmi vlky již méně. Když už lovit "trofejní" kusy, tak v hodně omezeném množství. Aby to nedopadlo pravě jako u těch prasat, kdy se lovili a loví trofejní knouři v nadbytečném množství, díky čemuž se do chrutí dostává vetší množství převážně mladé zvěře a populace nekontrolovatelně roste. Z toho sice má mnoho lidí radost ale já, drobná zvěř, srnčí a ptactvo ovšem nikoli...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vlci

Příspěvek od dalas »

Leone, já někdy nechápu ani svou manželku a ta taky někdy štěká. Jó ony jsou vztahy všeobecně složitý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

S těmi vlky jsem to myslel tak, že u tohoto poměrně vzácného a plachého zvířete je "trofejní" prakticky každý ulovený kus a regulovat lze jen celkovou kvótu plánovaného odstřelu, nějaký výběr je z praktického hlediska neuskutečnitelný. Úlovek vlka s medailovou trofejí byl, je a bude vždy pouze věcí náhody, zrovna tak jako u lišky.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vlci

Příspěvek od Leon »

dalas píše:Leone, já někdy nechápu ani svou manželku a ta taky někdy štěká. Jó ony jsou vztahy všeobecně složitý.
To máš pravdu ale když si vezmu kolik tam mají údajně samotářů tak to je divné u smečkového zvířete :wink: P.S. možná manželka nezapadla do smečky proto někdy bojuje o flek :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vlci

Příspěvek od dalas »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Nemohu si pomoci, ale jako ohromné + u vlšice vidím to, že neštěká ale jen občas vyje na rozdíl od manželky, která hravě zvládá obojí. Chlapi, nejsou ti vlci - samci na tom nakonec líp než my :?: :roll:
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vlci

Příspěvek od Tim »

Kdyby to ty vaše holky četly, ty by vám daly :lol:
Teda, spíš mne napadá, že by vám asi nedaly, a to pěkně dlouho :lol: :lol:

Zábavné zpestření, ale pojďme se, prosím, vrátit k tématu vlci. Dík: Karel61.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Vlci

Příspěvek od XAXAP »

fesoj, mám málo času, takže s omluvou pouze v bodech:
- vlk a medvěd jsou svým chováním velmi rozdílná zvířata
- na téma alfapáru pouze spekukuješ, velmi mylně, mimochodem
- lovecká vášeň u zvířat, kde se výrazně zasahuje do sociálních struktur je nezvládánutí vzdělání, alibismus z hlouposti nebo čistá psychopatie
- myslivcům na Slovensku docela vyhovuje, že se problém neřeší tam, kde by mohl být řešen efektivně, a můžou střílet ... Slovensko je špatný příklad pro kloudný management predátorů
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Že chování medvěda a vlka nelze srovnávat, je jasné - ale obě tyto šelmy mají společné to, že na Slovensku jim rozhodně nehrozí vyhubení a pokud lze povolit jejich lov, měl by to být lov trofejový, nikoliv pouze regulační.
Co se týče toho alfapáru, to, co jsem napsal, je samozřejmě velmi zjednodušené chápání celé problematiky. Je fakt, že rozbití sociální struktury smečce i i vlčí populaci jako celku může uškodit, ale na druhou stranu pokud bychom tyto negativní vlivy měli vyloučit, nesměli bychom vlka lovit vůbec. Napsal jsi, že lovecká vášeň ve vztahu k vlkovi je nezvládnutí vzdělání, alibismus z hlouposti nebo čistá psychopatie. Ovšem nebýt té lovecké vášně, nemuseli by se ti vlci lovit - koneckonců medvědi také ne a až by dosáhli těch počtů, že by dokázali zabránit nárůstům stavů spárkaté zvěře, nebylo by potřeba lovit ani jeleny, srnce a divočáky, protože příroda by si pomohla sama. Ty ve svém pojetí myslivce-lovce nejspíš vidíš jako zlo, zatím sice nezbytně nutné kvůli regulaci některých přemnožených druhů, ale do budoucna zbytečné a odsouzené k zániku, protože k úspěšnému managementu nejen velkých šelem, ale celé přírody, nebude zásah člověka nutný. Ale neuvědomuješ si, že bez lovecké vášně by dnes, když lov již není prostředkem k získání obživy, nikdo na žádné zvíře nevystřelil ? Ať si říká kdo chce, co chce, primární dlvod k lovu u každého je to, že ho to baví a nějaká početní regulace druhu, ochrana zemědělských a lesních kultur a další důvody - to pro nikoho není prioritou. Lovím proto, ře chci lovit a kdybych nechtěl, neexistuje nic, co by mne a kohokoliv jiného k lovu donutilo !
Kritériem pravdy je praxe.
kirmakX6on
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.11.2014, 22:39

Re: Vlci

Příspěvek od kirmakX6on »

jaké jsou vlastně důvody pro to, aby kvóta ulovených vlků byla vyšší než nulová?

Cílem by snad mělo být, aby se z ohroženýho druhu, kterého je třeba chránit, stal druh neohrožený. Přitom když se každoročně povoluje vybití 20-60% vlčí populace, tak mi to přijde, že cíl je pouze zamezit vyhubení vlka, ale nikoliv zotavit jeho populaci. Naopak to vypadá, jako by snad bylo záhodno držet vlčí populaci na minimu, tzn. odlovit všechny nadbytečné kusy, které nejsou pro přežití populace vlků životně nutné...nějak mi tohle počínání vlády SR nedává smysl.

Četl jsem, že vlci způsobují škody ve výši 2-4 milionů Sk lovením hospodářských zvířat...je tohle jediný důvod pro povolování jejich odlovu? Nebo jsou škodní ještě i jinak. Tento samotný důvod se mi zdá nedostatečný...je třeba přeci vyčíslit i ekonomické úspory, které vlci státu ušetří tím, že obhospodařují přírodu...
Naposledy upravil(a) kirmakX6on dne ned 23.11.2014, 21:15, celkem upraveno 1 x.
kirmakX6on
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.11.2014, 22:39

Re: Vlci

Příspěvek od kirmakX6on »

fesoj píše:Ale připadá mi naprosto přehnané a v praxi téměř neuskutečnitelné hrát si nějaké chovatele vlků a vůbec brát při lovu ohled na sociální strukturu vlčí smečky, ať už ji chápeme nebo ne. Vždyť bude-li uloven vlk či vlčice z alfapáru, nic hrozného se neděje, jejich roli převezmou další jedinci, kteří na to čekají a smečka žije dál.
nevím, jeslti jsou vlci a prasata v tomto srovnatelné, ale u prasat se na sociální strukturu ohledy brát mají...má docela zajímavé důsledky, když se na to kašle:
K čemu vede případný odstřel vedoucí bachyně

1. V prvé řadě se zvětší oblast, ve které se osiřelá tlupa pohybuje. Za nepřítomnosti starší, opatrné bachyně, upřednostňující bezpečí před atraktivní potravou, je velmi obtížné tuto tlupu z ohrožených zemědělských ploch vytlačit. Ani intenzivní lov na těchto lokalitách zpravidla nevede k požadovanému efektu. Případný odstřel několika kusů má za následek, že zbytek tlupy se stává opatrnější, ale přitom zůstává nadále v polních kulturách. Naproti tomu, tlupa vedená zkušenou vedoucí bachyní v případě nebezpečí místo ohrožení zpravidla velmi rychle opouští.

2. Dochází k nekoordinovanému metání selat v různých ročních obdobích. V případě, že tlupu nevede stará bachyně, která by synchronizovala nástupy říje (chrutí) u podřízených bachyň, protahuje se reprodukční období. V tlupě se pak ve zvýšené míře nacházejí selata různého věku, neboť k jejich metání dochází nekoordinovaně po velkou část roku.

3. Zvyšuje se podíl mladých bachyněk předčasně vstupujících do reprodukce. V mnohých oblastech bývá téměř polovina bachyněk oplozena ještě před dosažením věku jednoho roku. Jednou z hlavních příčin tohoto vrcholně nepříznivého jevu je kromě dobré výživy především rozbitá sociální struktura černé zvěře. Přítomnost starých vedoucích bachyň podstatně omezuje předčasné zapojení mladých bachyněk do reprodukce.
viz http://eagri.cz/public/web/file/3982/Ce ... __Text.doc, strana 27
Odpovědět