Vlci

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Vlci

Příspěvek od XAXAP »

Urážky smazány. Karel61.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vlci

Příspěvek od crif »

Leon> :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Vlci

Příspěvek od Hirc »

tenhle článek je sice německy, ale přijde mi docela zajímavý z hlediska posunu veřejného mínění...

http://www.jagderleben.de/wolfsabschuss-gefordert

Ve stručnosti - v okolí tzv. Lesní školky (pro děti) v Dolním Sasku se začal potloukat vlk - a rodiče požadují jeho odstřel. Pokud pro lesní školky platí to co v ČR, tak tam chodí převážně děti vzdělaných, aktivních, inteligentních a uvědomělých multikulti rodičů - od kterých bych požadavek na takto brutální a primitivní řešení problému opravdu nečekal . Ale když najednou jde o jejich děti.... :wink:.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Já bych těm rodičům poradil, aby v žádném případě neoblékali svým dětem červené čepičky či šátky - co kdyby si je vlk spletl s Karkulkou ? :roll: :lol: :roll:
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vlci

Příspěvek od Tim »

Já si myslím, že se to dá vyřešit jednoduše. Chytit vlka přece není takový problém a nemusím na to ani jít do lesa, stačí pořádná červencová projížďka na bicyklu :-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Vlci

Příspěvek od Lotr »

Na iDnes je článek o tom, že na Šumavě vypustili pár, který má za úkol se množit. To jsem docela zvědavý, kam všechny tyhle experimenty s vlky, koni, zubry a já nevím čím vším ještě v téhle naší malé zemičce, povedou. Osobně si myslím, že současná krajina, technická krajina už není těmto experimentům nakloněna. Turisté ve dne v noci, automobilová doprava, železniční doprava, velkoplošné zemědělství, chemie a další a další faktory, které množení nejen šelem zrovna nepřidávají. Do toho mediální humbuk, hysterická až fanatická ochrana určitých druhů a na malér je zaděláno.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
MartinP
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02.3.2011, 22:58

Re: Vlci

Příspěvek od MartinP »

Myslím, že ti vlci by ve výběhu měli být natrvalo, podobně jako v zooparku na druhé straně hranice. O jejich vypouštění do volné přírody píše jen iDnes a je to nesmysl.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Vlci

Příspěvek od lovec »

Jeden "plachy" vlk v Nemecku...
https://www.youtube.com/watch?v=zdiGPrbwv0s
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Vlci

Příspěvek od Hirc »

http://www.jagderleben.de/naechster-wol ... tet-werden

http://www.jaegermagazin.de/aktuelles/d ... 8&class=62

Před časem jsem sem psal, že vlci v lesích mi nevadí - což platí 8) . Na druhou stranu mi připadá, že v Německu se situace zvrhává a vlci se začínají chovat podobně jako lišky - nemají problém pohybovat se v hustě zalidněnému prostředí a ztrácejí přirozenou plachost. Akorát mezi liškou-samotářkou a smečkou vlků je poněkud rozdíl :twisted:.

V prvním článku výslovně uvádějí, že lze při "blízkém setkání" uplatnit pravidla nutné obrany... takže při cestě k popelnicím přibrat .45tku nebo alespoň vlkodava.

Bude zajímavé a poučné sledovat, jak se s tím soudruzi v NDR porovnají
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci

Příspěvek od fesoj »

Komárek psal v Lovech v Karpatech i v dalších svých dílech, že vlk je zvíře vzhledem ke člověku bázlivé a nedůvěřivé. Ovšem to co platilo tenkrát a z větší části asi platí i dnes, se může během pár vlčích generací změnit. Až vlci přestanou vidět v člověku smrtelné nebezpečí, bude to jen otázkou času, kdy v něm začnou vidět i potencionální kořist, jako je tomu dnes např. v Indii, kde byly již ve více případech prokázány útoky na člověka, respektive na děti. Ale předpokládám, že tak daleko to v podmínkách střední Evropy nikdy nedojde, že nakonec navzdory pseudoochranářským snahám ekologistů zvítězí zdravý selský rozum a populace vlka, ale i dalších velkých šelem a ostatních "posvátných krav", jako je např. kormorán, bobr či vydra, bude udržována v rozumných mezích. Konkrétně co se týče vydry, zrovna minulý týden jsem četl, jak je dnes ohrožená a autorka článku dokonce hlásala, že vydra za celý život mívá maximálně 3 až 4 potomky. Nevím, kde to sebrala, já po zkušenostech z posledních let jsem pomalu schopen věřit, že vydra se množí dělením, protože dnes je u nás na každém potoku a jen se divím, jak se vůbec může uživit.
Kritériem pravdy je praxe.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vlci

Příspěvek od Karel61 »

Hirc píše: v Německu se situace zvrhává a vlci se začínají chovat podobně jako lišky - nemají problém pohybovat se v hustě zalidněnému prostředí a ztrácejí přirozenou plachost
Na podzim jsem byl v Gruzii. Na Malém Kavkazu (oblast Zekarského průsmyku) mají problém se stavy vlků. Dobytek (skot, ovce, kozy) se tam přes léto vyhání do hor na pastvu. Přes léto je tak úživnost hor pro vlky vysoká, vlci se množí, stavy stoupají. Na podzim se dobytek sežene do údolí a ustájí. V zimě napadne sníh a pro vlky vypukne hlad. Pohyb vlka ve sněhu je natolik omezen, že v přírodě prakticky neuloví nic. Smečky vlků pak stáe častěji přepadají vesnice a vše živé sežerou. Nejdostupnější kořistí jsou pro tyto smečky domácí psi, kteří na rozdíl od dobytka nebývají pod zámkem. Uvádím své poznatky proto, že vlka nelze za takové situace za "plaché zvíře" považovat. Ještě si dovolím připomenout J. Komárka, který uvádí, že Kavkazská fauna se prakticky od naší liší jen velmi málo.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vlci

Příspěvek od Karel61 »

Vlci u Doks roztrhali ovci, potvrdili tím svůj návrat na sever Čech. Zatím to byla tajemná atrakce pro turisty, kterou potvrzovaly jen fotopasti. Teď je přítomnost vlků v Libereckém kraji mnohem hmatatelnější a také krvavá. Kraj totiž musel zaplatit majiteli ovce, kterou roztrhali vlci.

http://liberec.idnes.cz/vlci-roztrhali- ... -zpravy_tm
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od BwanaHunter »

Já tyhle stránky snad ani nemůžu číst, zvedá mě to adrenalin a krevní tlak, a to mám teď zakázaný. Musím ale říct, že nejen ty výžblepty antimyslivců, kteří často mají představy, že Hurvínek je proti tomu seriózní odborník, ale i některé výtvory takykolegů myslivců stojí za to... Zajímalo by mě, jestli se Zdeňkovi někdo ozval, nebo ho dokonce navštívil. Bohužel jak se stále znovu a znovu ukazuje, něco jako seriózní debata s nimi není možná. A nejsem sice právník, ale připadá mi, že některé výroky toho pána, co o něm mluvíte, a který se chtěl tvářit jako ten rozumný diskutující, hraničí s podněcováním k trestnému činu nebo podněcováním k nenávisti vůči skupině osob, což jsou trestné činy. To nepíšu z malicherné msty, ale nepřijde mi normální, aby někdo ve veřejném prostoru vyzýval k násilí, i vůči dětem, ničení majetku atd. a bylo to v pořádku.

Jinak by mě docela zajímalo, jak si ti, co tam volají po zrušení myslivosti, odzbrojení myslivců apod., si představují, že by to pak mělo fungovat. Rádi se odvolávají na přírodní procesy...nevím ale, jestli vůbec mají představu, co to znamená a jak by to mohlo vypadat, a jak takové procesy a na jakých úrovních fungují v dnešní kulturní krajině, která nemá s přírodními a přirozenými ekosystémy (až na výjimky) nic společného. Ta debata není o tom, jestli si příroda poradí sama. O tom není sporu, že ano. Ale může to být takovým způsobem, kterého bych se jen nerad dočkal. A nejsem si vůbec jistý, jestli si většina těch diskutujících uvědomuje, co by to znamenalo, že nechat to na přírodních procesech a eliminovat lidské zásahy do přírody neznamená jen zrušit tu jimi nenáviděnou myslivost, aletaky intenzivní zemědělství, lesní hospodářství, úpravy toků, meliorace, závlahy, hnojení blablabla, a jestli by ti sveřepí ultrakonzervativní ochránci, hlavně ti z paneláků, zvyklí na to, že pro potravu se chodí do sámošky, hlavně ať už je ze 3/4 připravená k úpravě a spotřebě a hlavně ať je to levný...jestli by byli ochotní přijmout dopady toho, co by to znamenalo. A i když nebudeme tak radikální, když zruší myslivce, kdo bude redukovat ta přemnožená prasata a jeleny, co působí škody v zemědělství a lesnictví? Co se asi tak dozvíme. Nejspíš že vlci. To je obvyklá líbivá a emoce vyvolávající odpověď, založená na polopravdě. Nebo on někdo z nich má vlky, kterým pošeptá do slecha, ať běží a loví jen nebo hlavně prasata? Nebo jak jinak chtějí přesvědčit chudáky vlky, aby lovili primárně svojí nejméně preferovanou kořist? Oni se ti vlci pustí do prasat, ovšem když nemají dostatek jiné kořisti, která není tak rychlá, silná a neumí tak kousat zpátky, nebrání se tolik. Takže nejdřív zmizí jiné druhy zvěře. Dobrá, z toho bych se tak neskládal, jsem pořád přesvědčený, že rovnováha mezi predátorem a kořistí se nakonec ustálí i v kulturní krajině, jenže ona ta prasata, také velice chytrá zvěř, bohužel nehodlá sedět a čekat, až je vlci zbaští. A když začnou být rušena vlky nějak zásadněji, stáhnou se před nimi někam, kde jim dají pokoj, třeba do městských aglomerací, kde se adaptabilním prasatům daří dobře, jak víme, mají tam klid, kdežto vlk, který není zrovna moc synantropní druh, se tam za nimi nepohrne. Takže si umím představit, že může fungovat jako regulátor v určitých vhodných oblastech typu národní parky, příhraniční hory, bývalé vojenské prostory...ale jako celoplošné řešení problému je to nesmysl, zemědělská kulturní krajina typu Polabí, Haná apod. není vlčí ráj. Kdežto prasata si budou klidně lebedit. Ostatně si myslím, že by veřejnost rychle otočila, kdyby jim vlci začali ve velkém mordovat domácí zvířata, psy atd., což dovedou, když se to vymkne. Ale spíš si myslím, že to v našich podmínkách nehrozí. A co může příroda vymyslet dál? Nic nezredukuje přemnožený druh rychleji, lépe a důrazněji, než taková pěkná epidemie. Africký mor prasat už je v Polsku. Zatím ne moc, ale v Pobaltí už řádí vesele. Pokud dorazí až k nám a vletí do současné přehuštěné populace divočáků, máme se na co těšit. Populace poklesne tak na desetinu, a divočák se stane vzácnou zvěří. Ovšem jaké ohromné škody to způsobí v naší přelidněné a intenzivně obhospodařované krajině s chovy hospodářských zvířat apod., to už zřejmě milé ochranáře netrápí. A ačkoliv je pravda to, co jsme tu už semleli mnohokrát na různé způsoby, a to že my myslivci jsme se v řešení téhle situace taky zatím moc nepředvedli, a to mě taky rozčiluje, tak se dělá aspoň něco, bez myslivosti....by to mělo fungovat jak? Jestli někdo "z nich" čte tohle fórum, a má na to koule, ať to napíše, můžeme se o tom pobavit... (Jsem se ale zase rozkecal... :lol: )
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
MartinP
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02.3.2011, 22:58

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od MartinP »

O tom, že páchá trestný čin, mluví hodně lidí. Ale nikdo to dál neřešil. Obávám se, že kdyby se jeho výroky a nabádání začalo šetřit, tak se zjistý, že je magor do hlavy a bude osvobozen jako nesvéprávný.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od msoukup »

Tak zrovna vlk a černá zvěř je krásná ukázka manipulace s reálnými daty ze strany těchto fanaticky zaměřených ekologistů, alias zachraňbrouků :-) a jejich nabízení naprosto nereálných řešení problémů, které sami způsobí, aniž by následně měli jakoukoliv zodpovědnost. Asi není nic složitého dopustit se prosté matematické kalkulace:-). Pokud budu počítat, že rozloha ČR je cca 79 000 km2 (budu velkorysý, nebudu odečítat těch cca 10% rozlohy zastavěné plochy), prům. velikost teritoria vlčí smečky o počtu 6 ks hrubě odhadnu na 250km2, tak mi vyjde, že v ČR by mohlo být 316 vlčích smeček :-), což je 1896 jedinců (ale to by museli být vlci běžní i v Praze na Václavském náměstí). Při odhadnuté spotřebě masa 3kg/vlk/den by mohli spotřebovat cca 2 100 000 kg masa:-) za rok, což je asi tak jedna třetina ve váhovém vyjádření vztaženo k počtům ulovené černé zvěře v ČR za 2014 při počítané váze cca 25kg sele/50kg lončák/80kg bahna/100 kg kňour. Prostě i při max. počtu vlků na území ČR (vlků jak blech v kožichu :-)) celkem marginální efekt, řešení nula. Samozřejmě je možné laborovat s čísly při výpočtu, ale ať dělám co dělám, výsledek pořád stejný, efekt v zásadě nula. Je to samozřejmě jen sranda výpočet (byť odhady vychází z reálných publikovaných seriozních dat) jen tak pro pobavení, abychom vůbec věděli, o čem se to vlastně bavíme a jak vlci vyřeší problém s černou zvěří:-), když nebudou lovit nic jiného:-). Skutečně reálný odhad se podle mě v tom nejideálnějším případě pohybuje v počtu cca 5-10 smeček v ČR, což je cca 30-60 jedinců (což mimochodem ani nesplňuje podmínku k udržení existence druhu a genetické variability). Navíc, celosvětově, vlk jako druh, ačkoliv je zařazen na seznam IUCN, nijak ohrožen není. Další pohádkou zachraňbrouků je tvrzení o tom, jak je vlk vlastně hodný a spokojeně může existovat s člověkem, červená karkulka je jen pohádka a za posledních 100 let v Evropě nikdy nikoho vlci nenapadli:-). Celkem souborný přehled je možno najít v publikované práci autorů J.D.C.Linell a spol., 2002, The fear of wolfs: A review of wolf attacks on humans. (http://www.wwf.de/fileadmin/fm-wwf/Publ ... ttacks.pdf) Podle HD a dalších fanatických zachraňbrouků třeba Španělsko asi není součástí Evropy, o evropských částech Ruska a dalších zemích nemluvě. K tomu je samozřejmě možno zmínit velmi aktuální a dobře zdokumentované případy z poslední doby z U.S.A., Asie apod. Na holém faktu, že vlk je jeden z vrcholových predátorů, pro kterého se za určitých podmínek člověk stává kořistí, se asi zamlčováním doložených skutečností těžko něco změní. což samozřejmě neznamená, že při současných počtech existuje v ČR nějaké výrazné riziko apod., je to spíš jen ukázka toho, jak zamlčovat a zkreslovat informace, aby bylo možno čerpat finanční prostředky z různých norských fondů apod. pod záminkou nabízení nějakých řešení. No a že existují jedinci, kteří si na platformách typu MMBŠ řeší své osobní frustrace pod záminkou jakéhosi profesionálního konání dobra? To je bohužel realita dnešní doby. Kdokoliv, třeba nedoučený zedník, se ráno probudí, dostane myšlenku jak bude chránit přírodu a zvířátka a je to. Co na tom, že nemá ani sebemenší vzdělání v biologii, zoologii, etologii, ekologii atd., jako tzv. kanónenfutr nebo tzv. užitečný idiot pro ty, kteří ty finanční prostředky čerpají, prostě jen v rámci ventilování vlastní frustrace, bude psát nenávistné komentáře pod touto záminkou. Taková je bohužel realita. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Odpovědět