Zajíc polní - oživení populace

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Zajíc polní - oživení populace

Příspěvek od Perník »

Zajímají mě vaše zkušenosti a názory na vypouštění zaječí zvěře do honitby pro oživení chovu. Konkrétně například kde zajíce sháníte, kam vypouštíte, kdy, jak staré, přímé vypouštění nebo aklimatizační zařízení, úspěchy, neúspěchy apod. Díky
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od Perník »

tak to vypadá že to vypouštění zkoušíme jen my. to by mě tedy zajímalo kdo teda ty zajíce kupuje? :D :D :D
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Jan Polednik
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: sob 05.9.2009, 13:05

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od Jan Polednik »

Mám kolegu, který je z Novojičínska a jejich MS zajíce vypouští za účelem oživení krve (barvy). Podle toho co jsem o něj zjistil, tak efekt není valný.

Nedávno jsem na toto téma četl nějáké pojednání (nevím jestli to nebylo na radíme si). Zajíci mají údajně vyvinutý smysl, že po umělém vysazení se snaží dostat do původního rodiště. Tak trochu mně to připomenulo orientační smysl poštovních holubů. Problém je, že zajíci narozdíl od holubů musí překonávat silnice...
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od jakub203 »

To Jan Poledník: Jestliže se bavíme o fyziologických/biologických procesech a vlastnotech v souvislosti se zvěří tak se tyto nikdy nekrijí s mysliveckým pojmenováním orgánů a vlastností. Tedy osvěžení krve je osvěžení krve a ne barvy :wink:

To all: Na migrační smysl zajíců byla dokonce vypracovaná poměrně solidní vědecká práce kde se sledovali vypuštění zající kteří se dokázali vrátit do honiteb až 400km. Pro reintrodukci se jsou poměrně vhodní zajíci odchovaní v zajetí ALE pouze jedná-li se o první generaci po divokých rodičích metanou v zajetí. U takových zajíců je nejlepší genetický přenos "divokých" vlastností a navíc pozbývají toulavost. Alespoň ty co vypouštíme můžeme díky značkám ve slechách sledovat v honitbě po celý rok.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od Perník »

díky za příspěvky....

Dle informací pána který zajíce dodával je nejvhodnější před vypuštěním zajíce aklimatizovat např. ve voliéře (na cca 10ks - 10 x 5m), kde je ponechat asi týden. Dle jeho zkušeností se vypuštění jedinci drží v místě kde byla volierka umístěna. V připadě, že voliéru není možné udělat nebo jí prostě nemáte, je nejlepší vypouštět zajíce až za tmy, nemájí pak okamžitě snahu utíkat pryč.
Vypouštění jsme prováděli letos podruhé. V prvním roce měli zajíci (10ks) značky mezi slechy. V průběhu roku nikdo z MS nezaregistroval jediný kus s označením !!!. Způsobeno to může být buď tím, že značka je umístěna níže mezi slechy a je v barvě, která snadno splyne se zbarvením kusu a nebo tím, že si značky "vydrápou" (což tvrdil pán od něhož jsme kupovali letos zajíce neoznačené)
Pravdou je, že v jedné z lokalit, kam se loni vypouštělo jsem mezi svátky zaznamenal zvýšený stav zaječí zvěře (oproti mým pozorováním z dřívějších období), tedy nějaký smysl to asi má, ale netroufám odhadnout procentuální úspěšnost.
Dle jedné studie (tuším ze sborníku o zajíci na podřipsku) může mít osvěžování krve smysl a úspěšnost v případě, když je vypouštěno větší množství a nikoliv jen 10ks, tak jak to děláme dosud my.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od curil »

my jsme v roce 1997 po povodních koupili 10ks zaječí zvěře za 77tis. a doslova vyhozené peníze!!! dost zajíců jsme našli přejetých,efekt žádný. nějakých 15let zajíce nelovíme a stavy se hodně zvedly i bez vypouštění.nevím,určitě nějakou tu aklimatizační volieru,hned rozhodně nepouštět.na radíme si psal o zajících doslova romány pan Begala,že domorodá zaječka se nespáří s přivezeným zajícem,o migraci atd.,vyznělo to že tím spíš uškodíš.nakolik má pravdu nevím.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od Toma »

Trochu drahé ne?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od curil »

to byl překlep,20.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od jakub203 »

O aklimatizační "voliérce" jsem také slyšel nicméně zkušenost nemám. Zajíce vypouštíme hned. Nicméně bych na lehkou váhu nebral sociální vazby zajíců, tzn. přijetí nových vypuštěnců do současných populací na území honitby. Zejména věková skladby vypuštěných zajíců - starší dominantní kusy nejsou příjmány. V tom vydím další výhodu jedinců z polodivokých chovů jedná se o mladé jedince - repordukční potenciál který je lokální populací snadněji přijímán.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: vypouštění zajíců

Příspěvek od Perník »

V naší honitbě jsme doposud k zazvěřování vždy používali zvěř z polodivokých chovů (tedy vržené v odchovnách a po odstavení vypuštěné do voliér do doby než jsou transportováni). Jejich stáří bylo deklarováno na 8 - 9 měsíců, což jsou informace od chovatele, kontrola pomocí zjišťování Strohova znaku prováděna nebyla. A to hlavně z důvodu abychom ještě nezvětšovali stres transportované zvěře a popravdě nás to ani nenapadlo...
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Zajíc polní- oživení populace

Příspěvek od crif »

Kolegové, mám k Vám prosbu o sdělení praktických zkušeností.
Uvažujeme o nákupu zajíce z přirozeného prostředí za účelem"oživení krve" a tím pádem o zvýšení populace. Zajímají mne poznatky toho, kdo se tím nějaký ten rok zabývá. Děkuji
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Zajíc polní - oživení populace

Příspěvek od Karel61 »

Sousední 3 sdružení se domluvila a 2 roky po sobě vypouštěla asi po 6 kusech. Populace skutečně vzrostla, nicméně jakmile se přestalo oživovat, stav klesl na původní stav. Nicméně letos se po asi 4 letech rozhodli to zopakovat.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zajíc polní- oživení populace

Příspěvek od crif »

Co jsem já zjistil, tak jsou na tom podobně asi též dvě sdružení. Ročně stříleli okolo dvaceti kusů, ale jakmile pustili jinou krev, tak se dnes odstřelem pohybují okolo 120- 150 kusy. Podmínky a způsob hospodaření na polích máme totožný, čili to chceme zkusit.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zajíc polní- oživení populace

Příspěvek od rimar77 »

u nás taky je pozitivní vliv takže myslím že smysl to má ikdyž u nás je otázkou zda by se stavy nezvedli sami měli jsem ohnisko tularémie a hned po té co to skončilo naši sousedi vypustili a ty stavy skokově narostly ale je otázka zda by k tomu nedošlo i bez vypouštění
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zajíc polní- oživení populace

Příspěvek od crif »

Ono je to celé loterie, ale spíše převládají pozitivní zkušenosti.
Odpovědět