Mufloní zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Mufloní zvěř

Příspěvek od Tommy »

Pánové máme u nás problém,některé muflonky nám kladou muflončata na konci listopadu. Zrovna teď v týdnu jsem střelil 4 týdny staré muflonče a včera jsem viděl v jednom rudlu další. U prasat to chápu, ale zrovna u muflonů teda ne. Setkal se s tím někdo?
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od kikin »

Tommy-ano a nekolikrat.Rikali tam,ze to maji riznuty ovcema,nevim co je na tom pravdy.Odstrilej to,vcetne muflonek.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od Karel61 »

Také se mi to stalo - muflonka střelená 20.9. a plná. Nedá se s tím nic dělat, poznat se to nedá. Ptal jsem se na to, bylo mi řečeno, že toho nemám litovat, jelikož podzimní muflončata jsou stejně velmi slabá a končí v úhynu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od Tommy »

S ovcema se nám určitě neskřížili, ale možná by to chtělo už oživit krev. Odstřel je v tuto chvíli maximum,co proto můžu udělat, ale je to problém odlovit muflonče a druhou ranou muflonku. Chodí v rudlíku a po ráně se zamotají a dají hned na úprk. Najít pak, která to byla muflonka je nemožné. Musel bych to udělat naopak a to si nedokážu představit. Trefit v pohybu 4 kilové muflonče na 150 metrů... to bych asi nedal.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od dalas »

Tommy opačně by to šlo za podmínky, že muflonka zhasne a zůstane v dostřelu. To muflonče se vrátí k mámě. Ale při vitalitě mufloní zvěře...... U srnčí to tak děláme, ale je potřeba něco oželet a střílet přes plecka.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od msoukup »

Tzv. druhá říje je u muflonů jev známý několik desetiletí, ale nikdy se tím nikdo moc nezabýval. Obvykle se udává, že k druhé říji dochází u muflonek, které přijdou o normálně kladené mládě. Nejen v oborních chovech s dostatkem potravy, ale i u volně žijící populace. V některých případech se může jednat i o hormonální poruchu, vzhledem k zrychlenému vývoji vaječníků a schopnosti vyprodukovat zárodečnou buňku, ale osobně se přikláním spíše k tomu, že se jedná o normální fyziologický jev v důsledku ztráty mláděte nebo nezabřeznutí. Vzhledem k tomu, že spermatogeneze u muflonů začíná zhruba ve věku 1 roku (ale je slabá a neumožňuje oplození) a dále pokračuje celoročně (s poklesem v období červen-červenec), je muflon schopen oplodnit muflonku i v průběhu druhé říje. Např. u srnce spermatogeneze ustává od ledna do konce dubna a u jelena od dubna do konce července, takže v tomto období nejsou schopni oplodnit samici. U muflonů tato bariera není a zřejmě i vzhledem k původnímu rozšíření (mírné klimatické podmínky) je druhá říje patrně zcela fyziologická a nejedná se o vliv nějakého "zdomácňování" v důsledku zvýšené intenzity chovů (nejen oborních). Samozřejmě v našich podmínkách jsou podzimní muflončata slabá.
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Ahoj. Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s vitalitou mufloní zvěře a tvrdosti na ránu. Na sklonku minulého roku jsem dostal povolenku na muflona I.věkové. Po celodenní neúspěšné šoulačce s kamarádem kdy jsme sice zvěř viděli,ale bud to bylo moc daleko,nebo moc silné a nebo o nás zvěř už věděla a bylo málo času na obeznání jsem zkusil sednout ještě na žebřík kde jsem se zvěře konečně dočkal. Přišla mi smíšená tlupa a mezi nimi i tříletý beránek. Nevím jestli v tom byla nervozita nebo cokoliv jiného,ale po celkem jednoduché a jisté ráně se tlupa rozeběhla a beran napadající na předek se oddělil a popoběhl cca 50m bokem kde se zastavil a čekal jsem,že se zlomí. Jenže se nezlomil a celkem rychle se vydal porostem kam se už nedalo podruhé střílet směrem za tlupou. :(
Na nástřelu velké množství stříže a něco málo tříště.Prvních 70m dobře pobarvené. Pak už vůbec nic. Jel jsem pro psa a zkusil na řemeni po tom kousek jít,ale nedalo se v tom pro velké množství všelijakých stop vyznat a tak jsem to asi i ze strachu abych to nezvedl zabalil a nechal na ráno. Zkusil jsem obvolat všechny možné barváře v okolí,ale díky nahánce která se konala ten den byli všichni na druhý den plní. Nakonec jsem sehnal jednoho který mohl,ale dosled stejně neúspěšný(moc stop,stopa přemrzlá a bez barvy). Naznali jsme,že to bude přestřelenej přední běh hned pod hrudníkem. Neznám mufloní zvěř,ale říká se,že je na poranění hodně tvrdá. Zajímalo by mě jak daleko může s touhle ranou jít a chování téhle a takhle poraněné zvěře. Bude někde zalehnutý sám,nebo se bude v rámci možností držet tlupy? Bude tam kde má obvyklé stávaniště a nebo půjde bezhlavě kdoví kam? Mám ted celkem volno,tak se ho budu snažit najít,ale vůbec nevím kde. Plocha cca3ha,všude dost podrostlý bukovým náletem,v každé třetí houštině prasata,šílenej terén(kopce a skály). Ale musím to alespon zkusit. Tahle rána mě hodně mrzí :(
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Kdo nic nedělá nic nepokazí....Pokud se jednalo o zásah běhu muflon se bude zdržovat s domovskou tlupou v místech obvyklých. Pokud je zranění horší bude chodit sám. Okolo krmných míst. Pokud se v blízkosti pěstuje řepka najdeš ho tam. Začal bych v místech, kde jsi střílel. Neznám charakter honitby , ale u nás, když tu muflon byl scházel s prvními mrazy a sněhem vždy ke krmelcům a na ozim. Je ale pravda pokud se začal lovit vždy migroval i po několika honitbách a srážel se do velkých tlup. Zřejmě pro bezpečnost. Dost mi to dnes připomíná černou alespoň tady u nás. V současné době se sem nějaký zatoulá , ale co se totálně na jihu Čech zlikvidovalo to 60 ti hlavé stádo jsme bez této zvěře. Rád na ní vzpomínám. Přeji ti aby se ti zadařilo ho najít. Já osobně taky nepovolím dokud ho nedostanu a nebo nenajdu . Znám jak srze to ani několik nocí nespím...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

kopov> jen zkusím doplnit Zdeňka - chování toho berana bude záležet na tom, jakého charakteru bylo zranění, pokud to byl opravdu jen běh, tak se dost pravděpodobně poměrně brzy "srovná" a bude se chovat jako dřív, pokud jde o stávaniště, ochozy atd. a bude se pravděpodobně držet s původní tlupou, tihle mladí beránci chodí ve smíšených tlupách. Pokud by bylo poranění závažnější, jako např. poranění hrudníku, tlupě stíhat nebude a bude někde zalezlý "stonat" a půjde leda když ho donutí hlad. Pokud už ovšem není někde zhaslý. Nepíšeš jakou ráží a jakou patronou jsi střílel, ani jak daleko jste došli při dosledu, než jste to vzdali. V přírodě nic není vždy podle příruček, ale to že se po odběhnutí cca 50m zastavil by podle mě ukazovalo buď že mu toho moc nebylo (čemuž ale neodpovídá stříž, tříšť, napadání při běhu atd.) a nebo naopak že mu toho bylo víc. Ale nechci ti přidělávat starosti, nechybil nebo nepokazil ránu jen ten, kdo nikdy nestřílel. Pokud jde o zkušenosti s mufloní zvěří, ty moje nejsou zas až tak početné, nicméně jsou takové, že muflon je opravdu poměrně odolnější na ránu. Některé historky, co o nich kolují, jsou podle mého z kategorie myslivecké latiny, a nebo způsobené tím, že si lovci neuvědomují poněkud odlišnou anatomii muflona, coby dutorohé zvěře, od jelenovitých. Ale je pravdou že s relativně dobrou ranou typu zadnější nebo nižší komora dokáže odběhnout. (Nejlépe na ně funguje vyšší přední komora.) Navíc teď v zimním rounu a výživové kondici nemusí moc barvit. Nejčerstvější zkušenost - těsně před koncem roku jsem střílel muflonku, našoulal jsem zvěř v rokli, vybral kus a střílel 300 WinMag. 180 grs. Interbond na 140m. Muflonka v ráně padla, prakticky okamžitě vyskočila a odběhla. Zvěř zmatená ozvěnou rány začala běhat sem a tam, než se srovnali a odběhli společně a definitivně, tak jsem si nemohl být jistý, který kus byl ten, na který jsem střílel, jen jsem si byl jistý, že jeden z kusů po vyběhnutí do stráně na chvilku zastavil, než pokračoval dál a zmizel mi. Na nástřelu jsem našel jen zválený sníh a zápory, jak kus vyskočil a odběhl. Žádná okem viditelná barva, a byl to čerstvý sníh. S kletbami na vlastní hlavu a černými myšlenkami o obrnné ráně jsem šel pro psa, naštěstí jen do auta. Po nasazení na nástřel chytil stopu, frčel do stráně, vzhledem k terénu jsem ho pustil na volno, a po cca 100m měl muflonku, zhaslou, střelenou na komoru těsně za plece, prostřelená, výstřel přicpaný kouskem vytažené tkáně, uvnitř masakr. Držím upřímně palce, ať toho svého berana najdeš.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od crif »

Také zmíním jeden případ. Mladý muflon s přestřeleným předním během se zdržoval jen sám při kraji lesa a vytahoval na louku, jen když byl hlad. Kraj lesa pro něj byl vše......
Druhý případ to samé a normálně stačil tlupě v úprku při vyplašení. Oba pocházeli od dychtivých sousedů, když byli dáni do stavu po útěku z obory a nerozvážnosti SSM.
První dostřelen, o druhém osudu nic nevím.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od lörinc »

Tak budeme doufat že se beran objeví a ukončí se jeho trápení..... Jinak jsme s Tomem na těch muflonech byli spolu. Krásná šoulačka v parádním počasí. Mě neznalého takového lovu to učarovalo. Nejdřív jsem našoulal čtyři berany, ale byli tzv. na hraně 1. VT, tak jsem je nechal. O pár stovek metrů dál se mi podařilo našoulat čtyři muflonky a z jiné houštiny mi vyšli další čtyři berani i s muflonkama. Terén hrozně kopcovitý a mufloni šli po protější stráni a pořád za nějakýma větvičkama. Měl jsem tikku 243 a věřil jsem si i na větší dálku, bohužel celá tato tlupa odcházela pořád krytá, tak jsem si ránu odpustil. Zůstaly pode mnou jen ty čtyři muflonky a jedna se mi nakonec podařila střelit. Vzdálenost cca 120 m, 243 win. Odběhla též jak píše bwana cca 100 do stráně............ pak jsem si říkal že mohla doběhnout ještě o 100 dál, protože tahat ji do toho kopce byl masakr :D . Prostřelené srdce a na výstřelu jsem nepočítal, že střílím z kopce, takže přčestřelený přední běh.
Ale i přes tu dřinu pro mě supr lovecký zážitek......

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Jen pro srovnání tedy uvedu opačný případ, v září jsem střílel na tupl 2 ks, a oba zůstaly v ohni. Stejná zbraň, ráže, patrona. Dlužno ovšem upřesnit, že jedno z toho bylo muflonče, a druhý kus byla sice stará a vyspělá muflonka, nicméně střílel jsem taky z kopce, takže vstřel byl vysoko na lopatce, skoro přes kohoutek, výstřel spodkem hrudníku nad hrudní kostí. Střela šla blízko páteře, zřejmě proto takový okamžitý účinek, ani neodkázala.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Tak beran před hodinou dostřelen. Pak přidám foto a napíšu trochu víc.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od motolada »

Tak Lovu Zdar toho si budes dlouho pamatovat!! :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Mufloní zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Ládo Lovu Zdar :)
Od postřelení beránka mě to dost štvalo a vrtalo hlavou. Byl jsem se tam a v místech kde by se mohl zdržovat několikrát podívat se psem. Párkrát jsem tam i seděl,ale krom prasat jsem na tlupu do které jsem střílel ani na toho postřelenýho beránka nenarazil.Podle stop jsem věděl,že se tam pořád někde motají,ale neměl jsem štěstí.Už jsem to viděl černě,ale dnes na obnově v úplně jiné části honitby hajný narazil na samotnou stopu berana a ve stopě byli i jako kdyby škrtance od plandajícího běhu. Hned jak mi to zavolal,tak jsem skočil do auta a jel se tam podívat. opravdu byla tam stopa co mohla být od toho berana,tak jsem šel po ní a vedla do plochy smrkového náletu o velikosti zhruba 100x100m a ven už nevedla. Tak jsem obvolal chlapy a ve třech jsme to obestoupili a jeden to žduchnul. Trvalo to dost dlouho a ve mě už hlodala myšlenka jestli jsem výchozí stopu nepřehlídnul,ale v tom jsem zaregistroval pohyb a na 40m mi naostro stál ten beran a koukal na mě. Tak jsem pomaloučku zvedl flintu a ranou na hrudník mu po 6 dnech ukončil jeho trápení. Beran byl od první rány vzdušnou čarou asi tři km v místech kde se normálně tahle zvěř nezdržuje.Byl úplně na opačné straně než byl prováděn dosled se psy a v místech kde by ho nikdo nečekal. Původní nástřel byl vyhodnocen na 100% správně-přestřelenej přední běh a chycenej spodek hrudníku těsně po kostech což jsem si myslel podle množství nalezené stříže. Jen mě zaráží,že to po téhle ráně přestalo úplně barvit. Podle plného trávníku normálně přijímal potravu.
Tohle je můj první beran a myslím,že na něho budu dlouho vzpomínat. Pro někoho obyčejnej dvouletej beránek,ale pro mě je to beran s cenou zlata :)
Jen mě mrzí to co si musel vytrpět.
Naposledy upravil(a) kopov.c dne ned 04.1.2015, 20:21, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět