nove tema....

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Jasně že se ta flinta klepe pořád stejně. Kdo si to uvědomuje, tak by mu nemělo velký zvět?ení dělat problém. Chápu ale, že pro někoho to může být psychická zábrana a prostě to nechce vidět. No a ta vhodná pozorovací a střelecká optika. Pokud to není rozpitváno v nějaké vyhlá?ce nebo prováděcím předpisu tak nevím co to je, ale takovejch zákonů je spousta a zákonodárci vám to nevysvětlí. Vysvětlení je na soudu. Já nosím brýle a nejsou sluneční. Myslím že to je vhodná optika. :D
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jo, s tim zvět?ením optiky a s tím spojeným třesem - to je asi ten nejklasičtější blud, který se mezi myslivci traduje :wink: , na druhou stranu jsem někde četl, že některým střelcům vyhovuje při střelbě menší zvět?ení více, zřejmě z důvodu pohody - co oko nevidí to srdce nebolí ?e? :)
ještě k tomu příspěvku ohledeně odhadu velikosti kusu, toto bych chápal asi tak, že při určitém zvět?ení si člověk navykne odhadovat velikost kusu nějak (hodí se větší zorné pole, tak abych mohl kusy v tlupě porovnat), pokud se zvět?ení optiky změní může to být trochu problém, to samé platí o odhadu vzdálenosti loveného kusu podle záměrné osnovy (což se asi ale dneska už nepoužívá), nebo pokud se loví na stále stejnou vzdálenost (např. černá na vnadi?ti) a velikost kusu se odhaduje podle záměrné osnovy.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

No já se bez mučení přiznám,že patřím taky k lovcům kteří mají radši zvět?ení 6 než 12. Jó když si můžu hodit čepici na bidýlko a položit flintu na čepici...žádnej problém,ale z volný ruky když vidím jak mi cíl v kukátku vandruje nahoru dolu a občas trošku do strany,tak mám chu? hodit flintu do ?ita bojím se,že si to strhnu a většinou mávnu ruku nad střílením protože sly?et naříkat zvěř,tak mi to utrhne srdce. Ale při malým zvět?ení ten třes tak nevnímám a jsem klidnější no a samolitr mám i klidnější ruku no a taky mám tu zvěř o něco blí?..... :wink: Stejně si koupím kukr s pevným zvět?ením páč už mě ten vari.... :evil:
Naposledy upravil(a) J.Laser dne pon 14.1.2008, 1:48, celkem upraveno 1 x.
Nežli pošleš střelu v dál,napřed mysli potom pal.
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

J.Laser Já jsem měl taky dřív problém s třesem rukou při střelbě.přemýšlel jsem,čím to může být a pak jsem zkusil přestat pít rum a třes za dva týdny zmizel...asi jsem na rum byl alergický.. :lol: ....ale při tom množství si organismus už mohl zvyknout.. :roll:

No ale vážně: S tím třesem je to opravdu ukázková psychologická zále?itost....když ti kříž jezdí po velkém zvířátku a požád je v cíli,tak to není tak deprimující jako když se to klepe ještě metr pod a metr nad...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

To wizard: pokud jsi třesem panáka nerozlil, tak to nebyla žádná pohroma :D , ale vážně. Já jsem s tím hodně experimentoval na Suhl 150 s optikou Bausch a Lomb 6-24x40 na 100 m. To znamená střelba v naprosté pohodě.
Se zvět?ením 6 jsem byl v pohodě, záměrný bod se nehnul, ale soustřel byl horší, než při 24, kdy mě záměrný bod lítal po terči. Na tom velkým zvět?ení je vidět i to co normálně nevnímám. Dojdu volným krokem od terčů a aspoň 5 min musím být v klidu. Jinak to lítá v rytmu tepu. Další věcí, kterou jsem se musel odnaučit byla snaha udržet záměrný bod ve středu. Tím docházelo k daleko většímu rozkmitání. Prostě ta cesta od vjemu po svalovou korekci je moc dlouhá a svaly nestačí včas reagovat. Pokud se člověk naučí být k tomu flegmatický, tak se ten třes překvapivě sní?í. Soustřely do 1 cm s běžným standardním střelivem nebyly vyjímkou avšak ani pravidlem, ale do 3 cm to bylo všechno. (on ten Standard ani víc neumí). horší je to však při lovu. Tam když jsem trochu pod psychickým tlakem, tak to musím i několikrát rozdejchávat, ale malé zvět?ení mě nezklidní.
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

hitparada nesmyslů

Příspěvek od xhur »

:D v hospodě mi tvrdili,že srnec je mlady jelen!! :oops:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To: x hur

To je úplně normální. Nikde se to ve ?kole neučí, takže logicky, protože jelen a srnec jsou oba hnědí, mají oba paro?í, tak prostě srnec musí být mládě od jelena nebo snad než :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

blbosti

Příspěvek od hanmilan »

No, pánové právě jsem ve Varech a v?iml jsem si cedule (nebo reklamního poutače) na místo zvané Jelení skok a při tom je na ceduli vyobrazený kamzík. už se ani nedivím, že se ve ?kolách učí děcka že mládě jelena je srnec :lol:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

hitparada nesmyslů

Příspěvek od xhur »

CO řeknou laici,tumu se člověk zasměje. :lol: Ale co tvrdi někteří myslivci tak to mi rozum nebere :oops: . když,uka?ete shoz nadějneho ročka a von vam řekne ?e, je to odstřel. stary kus, tak to nevim!!! :twisted: :twisted:
Marty
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27.8.2007, 19:45

Příspěvek od Marty »

...
Naposledy upravil(a) Marty dne ned 24.4.2011, 20:09, celkem upraveno 1 x.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Mutant! Tak těch jsem se bál co nejvíce a neustále jsem doufal, že mou generaci to snad ještě nepotká. Jak je vidno sem se zplet. Začnu tedy velice rychle budovat plánovaný bunkr, který začnu zásobovat obrannými prostředky a potravinami. Ono totiž je jen otázkou času, kdy začne mutovat vše, mutanti utvoří svou komunitu a pokusí se vyhladit celé lidstvo!! :lol:

Je vidno, jaké krávoviny je možné v titulcích dne?ních médií vidět" :roll: :(
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

ne ne je to chyba tisku, správně tam mělo být uvedeno jednoparo?ec :shock: , páč srnčí přece nepatří mezi dutorohé jako třeba kůň :lol:

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Další nesmysl který jsem kdysi zaslechl od starších učených myslivců na jedné nadháňce:
"ten kryt na mu?ce kulovnice tam mám proto, abych lépe trefil - co dostanu dovntř to mi nemůže utéct!" :P při mém dotazu jak se jim s tím předsazuje mi řekli že s kulovnicí předsazovat přece nemusíš...

Další: a to už bylo i na mě moc a nahlas jsem se rozesmál:
"To že mám v terči prústřely na plocho - to je schválně tak dělané střelivo, aby to mělo lepší přesnost a ranivost!" :oops:

Další frk:
"musím si vyměnit botku, to kope ta plastová, rozhazuje to jak sviňa" :shock:

další:

"Na 300m -50cm :?: , to je nějaká blbost než - maximálně tak -5cm..." Pán střílí 7x64 SPCE :wink:

Jo a nedávno jsem se dozvěděl od jednoho takymyslivce, že "máme dva druhy psíků mývalovitých 1.psík mývalovitý a 2. přece mývalovec kuní" :?

Od jiného: "což Jezevec je psovitá ?elma!" :oops:

No a tak bych mohl pokračovat dále... ano i tací jsou mezi námi... bohužel
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

nimrod nimrod píše:Další nesmysl který jsem kdysi zaslechl od starších učených myslivců na jedné nadháňce:
"ten kryt na mu?ce kulovnice tam mám proto, abych lépe trefil - co dostanu dovntř to mi nemůže utéct!" :P při mém dotazu jak se jim s tím předsazuje mi řekli že s kulovnicí předsazovat přece nemusíš...
Tohle je trochu diskutabilni, rekl bych, ze dost tech prestrelenych spodnich celisti a ryju je z nahanek, kdyz nekdo nasadi na 15m na spicku ryje..Uz jsem to take udelal :cry: a nasel jsem jen stolicky. S tim krytem to muze cca do 20 opravdu fungovat jako zjednoduseny dioptr :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Pro upřesnění uvedu, že jsme honitba veskrze polní, co se u nás střelí to je většinou od 30m, spíš těch 50, nejsou úplné výjimky kdy se střílí i na 100m :wink:

Viděl jsem jak u nás chlapík střelil sele na cca 100m, 7x64 v běhu, spíše trisku. Byl to poslední kus z tlupy, když jsem mu pak gratuloval k perfektní ráně, řekl mi, že mířil na kus ob jeden před ním :oops: a mířil mu na ryj.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Odpovědět