Lov na vzdálenost až 1300 metrů

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kabát »

No tak už taková hromada 60 m od kazatelny je dost velká vzdálenost, když k tomu přidáš sníženou viditelnost nebo tmu, nevyhneš se MAGNUMU. To už musíš střílet doprostřed fleku aby mu to aspon vyhodilo polovinu vnitřností.
Přidej korekci na nedostatek času na dosled poraněné zvěře a korekci na náročnost chovu psa.
Jasně že všichni nejsme stejní, ale znám jich dost.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Tony30 »

No tak chlapi,nehádejte se jak malí kluci,jsme snad dospělí ne?Každý máme jiný názor(skušenosti)některé honitby svou strukturou umožnují lov pouze na blišší vzdálenosti a jinde to prostě není možné se např.přišoulat(připlížit)blíž a každý lovec či myslivec si musí uvědomit na co má a na co ne,já osobně někdy nezmačknu ani na lišku,když si nejsem jist,vždyt jindy příjde blíš,když jí nezradím :wink: .Dnešní technologie jde kupředu a někteří lidé se tomu brání,ano jsou tu tradyce a ty se snažíme uchovat to já také,ale není dáno že myslivecká vzdálenost je 100m,dnes už ne.Co to je 100m pro kuli?Nahánky také moc nemusím,dost zvěře se postřelí a nedohledá,ano unás jdu na nahánku,ale jen kvůli té atmosféře a setkání se s kamarády a opčas i zmačknu spoušt,ale jen když sem si jist.(Praví myslivec srdcem i duší nestřílí za vydinou trofeje,ale za odměnu za celoroční práci,kterou vykonal pro zvěř).Jinak k tématu,lov na velké vzdálenosti neodsuzuji,kdo umí ten umí,ale vše s mírou a ohledem :) .Mé skušenosti na lov na velk.vzdál.jsou laidské a vzačátcích vždyt dál jak na 230m jsem nestřílel,také se snažím přisoulat blíš pokud to jde a většinou úspěšně :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od roman300 »

Mě celé tohle téma přijde tak nějak o ničem, ať si každý střílí na jak daleko chce,pokud si je na "svou mysliveckou vzdálenost" jist, že zvěř usmrtí co nejrychleji. Ale 1300 m už je vzdálenost kde se velmi těžko odhadují faktory ovlivňující střelu za letu a to především vítr. Na lovu nikde nebudou praporky po celé předpokládané dráze letu střely...stačí lesní průsek a těch může být po celé dráze letu několik a je celý pečlivě vypracovaný výstřel k ničemu. Dál je tu doba letu střely, co všechno stačí zvěř za tuto dobu udělat ( v tomto případě už jsou to vteřiny ) a to už vůbec nekoukám na rychlost střely v této vzdálenosti, ta bude ležet hluboko pod rychlostí zvuku a její energie bude velmi nízká (u běžných ráží, ne .50BMG). K díře do papíru jistě dostačující, ale k usmrcení zvěře ??? To že zvěř po první chybné ráně neodskočí je určitě pravda a počká na druhou a ta už bude přesná, proč by měla. V terči je dopad střely patrný a je možné provést korekci, v terénu nemusí být dopad vůbec postřehnutelný. Tak jsem si trochu "vyplácal játra" a můžete mě klidně zařadit mezi na tomhle fóru tak "profláknutému" druhu tzv. "český myslivec" se ZH které je samozřejmě orezlé s poválečnou optikou a používá jedině "knedlíky" od S&B, o zbraních ví jen to, že "když to tam vzadu zmáčkne, tak tam vepředu už to určitě nezastaví" :roll:
PS: Hlavně mi uniká smysl lovu na takovou vzdálenost, myslím že při naší skladbě krajiny, bude snad nutné od zvěře "utéct" abych se na tuto vzdálenost dostal.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

Roman300
Ja si myslim, ze zrovna tohle forum je forum, kde je kazdemu jedno s cim kdo a jak daleko strili. Alespon do te doby, nez nekdo s vybavenim jak jsi popsal ty, zacne zde resit etiku lovu, myslivecke vzdalenosti a tradice, a nebo tuto myslenku proste odsoudi zpusobem, rekl bych horsim nez to dokazu ja :-)
neber to nijak osobne, ale tvuj prispevek, sice nikoho neurazi, ale je to typicka ukazka prispevku, ktery rozdmichava tyto diskuze.
Je jasne a patrne, ze jsi k teto strelbe zaujal jiz dopredu svuj postoj, ktery jsi potreboval vyventilovat.
Dalsi co je patrne je to, ze jsi v zivote na vetsi vzdalenost nestrilel a o balistice nic nevis. z cehos vyplyva i to ze tve argumenty jsou proste jen opakovana, vetsine myslivcu, nic nerikajici prazdna slova. Je zcela evidentni ze jsi se ani neobtezoval precist vlakno "vyber raze na lov do 1.300m" z ktereho je toto vlakno odvozeno.
Myslim ze nazev vlakna jednoznacne vyjadruje o co Figimu slo. Raze ktera splnuje pozadavky pro tento zpusob lovu. Takze neco o male energii a podzvukove rychlosti je uplne mimo misu. Mozna ze tradicnim myslivcum staci raze a zbran dosahujici zakonne energie na 100m staci a prasknou s tim po zveri na vzdalenost vetsi bez ohledu na fakt ze strela jiz na tu vzdalenost zakonou energii nama.
Na rozdil od techto myslivcu, my lovci vzdy pocitame, ze vzdalenost na kterou lovime bude mit strela vzdy zakonou energii a rychlost strely bude tak vysoka aby zarucovala jeji stabilitu (coz je vic nez hranice podzvuku).
stačí lesní průsek a těch může být po celé dráze letu několik a je celý pečlivě vypracovaný výstřel k ničemu
Jenze to neni peclive vypracovany vystrel :-) neznalost krajiny a jeji topologie je hazard.
Nejvetsi rozdil mezi nami totiz je to, ze mi tu strelbu mame peclive nastudovanou a overujem ji v praxi, drive nez se vubec rozhodnem jit na tyto vzdalenosti lovit. Pro mne to plati i na podstatne kratsi vzdalenosti, protoze ja chci trefovat presne i na vasi mysliveckou vzdalenost. Mnohokrat jsem slysel myslivce tvrdit, ze "kam to namirim, tam to jde". To je alibisticky kec, protoze zver nama na boku tercove kruhy. Nakonec se z toho vyklube, ze ma namysli komoru. Promin, ale na 100m jsou to pro mne vrata od stodoly.
na tve PS ti odpovim otazkou.
Jaky smysl ma lov trofejove zvere a pocitani bodu ??
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od roman300 »

Hmm... Jinou odpověď jsem ani nečekal :roll:
Na své PS by sis měl umět odpovědět sám, protože jsi zcela jistě složil zkoušku z myslivosti. Další debatu na tohle téma pokládám za ztrátu času, protože když jsem se snažil nadnést rizika střelby na živý cíl na danou vzdálenost (1300 m) bylo mi odborníkem (za kterého tě pokládám-myslím tím na střelectví) odpovězeno, že o něčem takovém nemám ani tucha,no taky odpověď :evil:
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

Nemusis se citit dotcen, myslim ze jsem ti odpovedel na otazku stejnym zpusobem jakym byla polozena.
Na rozdil od tebe, my co strilime LR jsme si vedomi toho co tato strelba obnasi, tudiz nam tu nemusis nic nadhazovat.
Na smysl lovu trofejovych kusu kvuli bodum jsem se ptal z duvodu stejneho, jako ty se ptas co ma za smysl lovit na LR. Mne proste body nic nerikaji a lovit v obore odchovaneho a vykrmeneho, vyslechteneho jedince za statisice mi pripada jako porazka prasete a daleko mene lovecke nez lov na LR.
Takze to vidim tak, ze si koupim jelena za pul mega, dojdu do obory necham se dovest do prostoru kde pruvodce vi, ze jelen chodi a na 100m odstrelim 180kg jelena. Pak si ho vycpu a povesim na zed a vsem svym znamym se chlubim jaky jsem borec a neopomenu zduraznit, kolik jsem za nej zaplatil.
Takhle jsem to pochopil, kdyz jsem slysel myslivce hovorit.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Onďa »

to roman300: Zkus si tohle téma přečíst od začátku, torufám si tvrdit, že odpovědi tam najdeš všechny, některé i víckrát (taktéž ve dvojčeti tématu v sekci lovecké střelectví). Mimochodem, můj laický úsudek je ten, že znalost topologie krajiny=vím, kde jsou průseky a pokud vím, že tam vítr vane např. nevyzpytatelně, tak tamtudy nestřílím :wink: Je mi jasné, že jednotný názor na lr asi nebude panovat nikdy, ale pokud se už diskutuje, bylo by dobré číst si všechny argumenty, dávat je do souvislostí atd, ať se ta diskuse vyvíjí aspoň trošku konstruktivně.
pro všechny: Osobně moc nechápu tu vlnu odporu - je jasné, že střílet na daleko nepůjde v každém terénu, to nikdo nezpochybňoval, na odpovídajícím vybavení snad panuje obecná shoda, na tom, že to chce intenzivní přípravu na střelnici a dobré teoretické znalosti taky, zaznělo tady taky to, že skok ze 100m na 1300 asi hned tak někdo neudělá, odhadnout chování zvěře by snad měl umět odhadnout každej lovec/myslivec a s dobrým kukrem je vidět na 100m stejně jako na kilák. Takže v čem vlastně vidí odpůrci ten zásadní problém?
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kabát »

Já bych řek, že problém je v tom, že oni doposud vůbec nezkusili pro to nic udělat a nepřipouští, že to je možné, trefit za jejich vzdálenost. Prostě volí tu nejjednodušší cestu - nejde to! Nic se učit nebudou a proč by to zkoušeli. To musí mít člověk v sobě tu touhu" chtít víc". Někdo se chce víc přiblížit, lépe maskovat, lovit lukem, čekat na zemi na ochozu, vábit, někdo nakrmí lepší krmení, někdo vystřelí větší kulí,někdo si pořídí lepší flintu a optiku.
A jsou i psychicky staří lidi bez ohledu na věk, kteří se jednou něco naučili a dál se nevyvíjí. Neposunuli se dál za 10,20,30,40,ani 50 let. Slýchávám to na společných akcích jak to dnes stojí všechno za h...o, těm prostě není pomoci.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od tornádo »

to kabát:Napadlo Tě třeba,že to někdo ani nechce vůbec zkoušet a nemá potřebu tímto způsobem "lovit" zvěř?
Ke zvěři se dá ve velké většině případů přišoulat na vzdálenost několika desítek metrů.Tímto podstatně snížíš veškerá rizika a řekl bych,že náročnost přípravy,nutná výstroj,výzbroj lovce (vysoce přesná zbraň,dálkoměr,optika,super kvalitní střelivo atd.)
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od roman300 »

No jak tak koukám, máte všichni velmi rychlé soudy... :shock: . Jistě víte (jako vždy) jak přesně se dá zasahovat na 1300m, jistě víte i to (samozřejmě) co všechno může zvěř mezi odpálením a dopadem střely na tuto vzdálenost udělat :mrgreen:. Je to živá zvěř, snažte se na to brát ohled :wink: ,jsou totiž faktory které neovlivní ani sebelepší střelec a zrovna ten by si jich měl být nejvíc vědom. Já jdu zatím odrezovat své ZH a sundat měděnku z nábojů co mi děda odkázal :lol: :lol: :lol: .
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

No nejrychlejsi soudy delate vy. Ja sam jsem skepticky na lov 1.300m ale pravda je ze Figi nerekl (alespon jsem to nezaznamenal) ze by lovil presne na 1.300m. vypoctene hodnoty raze, na kterou jeste nema zbran, je rychlost na teto vzdalenosti neco malo pres 400m/s a pres 1.000J (nepamatuji se presne kde to psal). Na srnci a lisku to je dostacujici (teda dle zakona) ale spolehlive zasahovat si myslim ze to nejde.
Ja hovorim o vzdalenosti 1000m a to lovu zvere vysoke. Coz je naprosto proveditelne.
Ale ono je to uplne jedno jakou vzdalenost bysme uvedli. pokud by to nebylo na tolik opakovanou "mysliveckou vzdalenost" (ktera fakticky neni nikde definovana, a da se srovnavat s drivejsi formulaci trestniho zakona o omamnych latkach, "mnozstvi vetsi nez male") bychom sklidili stejnou kritiku.
Diskuze jak tu uz uvedli kolegove predemnou je opravdu o nicem, pac tu diskutujem s lidmi kteri strelbu jako takovou nikdy neresili a jsou radi ze zver zasahnou na komoru do vzdalensti 100m a nemusi dohledavat. Jejich starosti je aby nahodou nevyrezali moc poskozene zveriny. Strileji zbranemi a naboji ktere ja bych si nevzal ani zdarma, ale oni nejsou schopni vyuzit plny potencial vlastni zbrane.

Jak jsem napsal drive, a nekdo predemnou,
1 nemaji motivaci (a to ja jim neberu)
2. strelbu vlastni neresili. proste prijdou a streli ve sve vzdalenost co mohou. Pravda je ze mnohokrat diky sve neznalosti a tzv nepotrebe neco o strileni vedet, netrefi ci trefi spatne. Ale protoze to je v tzv. myslivecke vzdalenosti, tak je to OK. kdyz mi strelime neco stejne spatne na 1000m tak je neeticke a blablabla

tornado
Napadlo Tě třeba,že to někdo ani nechce vůbec zkoušet a nemá potřebu tímto způsobem "lovit" zvěř?
tim mam namysli zpusob tveho lovu.
roman300
Je to živá zvěř, snažte se na to brát ohled
myslim ze bys mel jet do US a prosazovat toto u US armady kdyz strili lidi.
jsou totiž faktory které neovlivní ani sebelepší střelec
tyyyjo, to mi teda povez, ktere faktory to jsou a z jakych zkusenosti a praxe o tom vis? Mozna mi povis nejake faktory kterych ja si nejsem vedom a neznam.

opakuji zde po nekolikate,
svuj nazor na LR lov jste zde jasne vyjadrili, my jsme se snazili vam vysvetlit, ze rizik jsme si vedomi a ze je pripravou minimalizujem na takovou miru, ktera umoznuje zver dobre zasahnout. Jestli o tom chcete dale polemizovat, tak bych rad aby to bylo zalozeno na VASICH ZKUSENOSTECH a ne na domnenkach ci vyctenych nebo vyposlechnutych "pravd" od strejcu po kterych mate zdedene flinty.
je to stejne jako vysvetlovat slepci ze kazde rano slunce vychazi a vecer zapada. Na rozdil od vas, slepec o tom muze alespon snit predstavovat si to.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od tornádo »

Připadají mě vaše příspěvky jako kamuflovaná provokace.
Když někdo záměrně napíše,že naše jediná starost je abychom vyřezali co nejméně poškozené zvěřiny a pár příspěvků zpátky,kde je napsáno něco o lovu na hromadách na krátkou vzdálenost,mrzačení na náháňkách.Nikdo z nás kdo neobhajuje lov na velkou vzdálenost nenapsal,že loví na hromadách,nebo má rád naháňky.
Účastnil jsem se asi tří naháněk a od té doby neplánuji už na nějakou jít.To jsou jenom jatka.O průběhu,bezpečnosti,následném dosledu ani nemluvím.
Lov na hromadách.Když se dává malé množství a pravidelně,tak je to rozhodně lepší něž celá vlečka,která tam hnije X měsíců.U nás v honitbě černá není trvale.Prochází často tím nejhustším porostem,kde má svoje ochozy a tam se oplatí takovou hromádku založit,aby se aspoň prasata zastavila a bylo vůbec možné jednotlivé kusy "přečíst" nebo ulovit.
Jenom pro pořádek aby to pořád někdo nepředhazoval.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od figi »

To jsi ale zřejmě nepochopil podstatu. Lov u jakéhokoli krmení, ať už je ta hromada malá, nebo ještě menší je něco, co považuji za naprosto nefér, pod úroveň. Zrovna tak je to konkrétně u mne lov z posedu či kazatelny. Až budu nechodící stařík, tak tam stejně nepolezu, protože bych si připadal, že nic neumím, krom toho, že dokáži tupě sedět a čekat. Proto lovím jen ze země, zvěř musím najít, přelstít. Lov obvykle plánuji do nejmenších detailů, když jdu třeba na lišky, stává se ze mne liška, chovám se jako ony, vím, co bych v dané chvíli dělal a kam bych šel lovit, a tak je snáz najdu a ulovím. To stejné u ostatní zvěře. Neustále studuji vše o zvěři, jejím chování, sbírám všechny zkušenosti.
To, že mně baví i lov na velké vzdálenosti - ono je k tomu potřeba také něco umět a znát, a tím nemyslím jen to samotné střílení. :D :D :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od tornádo »

Když sedíš na posedu 2 metry nad terénem a prasata ti začnou za šera chodit pod nohama a nezastaví se tak jiná možnost není.Je to hluboký žleb,hustě zarostený.
Toto nemá smysl řešit.Stejně tak budeš říkat,že nemyslivecký je lov v říji za pomocí vábniček?nebo dnes už jsou na prodeji i pachové lákadla atd.
Myslím,že toto sem ale nepatří.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kabát »

Dobrá, tak na férovku!
Jsem už tak rozežraný, že mě připadá stupidní zastřelit zvěř tak jednoduchým způsobem, když přijde na hromadu. Nic složitého nevidím na lovu srnčí zvěře která vychází vcelku pravidelně na stejná místa, ve stejnou dobu. Dančí zvěř je podle mě tak zoborovaná, že mi připadá dost tupá. Lov v oboře je maximální hrdinství, jak v tom davu střelit toho co mi byl vybrán, hon na brojlery - fakt událost.
Takže ještě mě baví jelen v Tatrách, ostražitý před medvědy a vlky, Kozorožec a maral, podobně ostražitý, velké vzdálenosti, 2 x denně výstup s převýšením 1000m!, spaní na sněhu ve stanu. Jo a taky opatrný tetřev na špičce borovice.
A v tom je ten fígl, baví mě ta příprava, fyzická, technická, zabíjím tím čas i několik let.Uplně se děsím toho, že se mi to podaří brzo a na 60 metrů. To by bylo fakt zklamání. Už to chápete? Asi nejsem jediný, pro koho ty vzdálené cíle jsou motivací.Ta moje hranice je zatím na jelenovi, kolem 700 metrů. A ještě jedna věc, nechci při té honbě za úlovkem neustále zrazovat a stresovat ostatní zvěř. :?: :idea:
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Zamčeno