Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od fesoj »

1) Aby vysoká nedělala v zimě škody loupáním, je dobré ji z ohrožených porostů vyhánět.
2) Jádrem začínáme přikrmovat až před Vánocemi, aby nám vydrželo do doby největší nouze.
3) Zvěřní políčka jsou k ničemu. Stojí to moc peněz, času a zbytečně se opotřebovává technika /traktory/, mnohem lepší je založit vnadiště, kde se dá přece také úspěšně lovit.
4) Ke krmelci stačí zajít jednou týdně. Automatická krmítka na jádro jsou nesmysl - na jeden krmelec přece stačí 2 pytle ovsa na celou zimu a potřebuješ-li víc, kup si za své.
5) Střelit 4kilové srnče v září je škoda, vždyť by ještě dorostlo a stejně nejlepší je začít s lovem holé pokud možno až po
napadnutí sněhu.
6) Holou zvěř je nejlépe střílet na hlavu. Pokud to nejde a kus je určen do výkupu, tak raději na měkko, aby nebyla srážka za prostřelenou plec.
7) Vystřelit na srnčí dál než na 150 m je vždy nezodpovědný hazard.
8) Lepší je střelit silnou nevodící srnu než průměrnou čiplenku.
9) Při plnění krmelců je nutno seno řádně prosolit, aby ho zvěř lépe brala.
10) Potkám-li v revíru někoho s neuvázaným psem, i když mu jde u nohy, hned vyhrožuji zastřelením psa ať už jsem mysl. stráž nebo ne.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Tony30 »

Také sem něco podobného zaslech,ale nejvíce mě udivovalo-zvěř se přikrmuje a né vykrmuje :roll:
Někomu nešlo na rozum že jezdím(v době nouze)3x-4x do týdne zakrmit.A většinou bylo zařízení prázdné či poloprázdné.
Asi se to zdálo drahé,tak sem začal jezdit svím,dávat část ze svého plus nákup mineral.směsí a bylo :wink:
Stejně kroutí hlavamy :) ale vísledky jsou a to je důležité.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od figi »

Tony30 - ksakru čti si to po sobě, nebo někomu řekni, to se fakt nedá.

fesoj - těch " pravd " je daleko víc, a mnozí nejen staří se tím stále řídí. Bohužel některá sdružení jsou tím prorostlá jako morem, a jiné názory prostě neberou ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od kasari »

No bejvaly časy, že jsem to rozmlouval jako nesmysly. Dneska to už pouštím jedním uchem dovnitř a druhým ven. Naštěstí se mezi myslivci s takovými názory málokdy pohybuju...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Lotr »

11/ když to šlo před 30-ti lety, půjde to i teď

Další věta, ze které bych občas vyrostl a to už teď mám 2m výšky :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Jiří K. »

Než jsem začal psát tuto odpověď, tak jsem měl na mysli jednu otázku kolik kolegovi Fesojovi ( doufám, že mi to označení odpustí) je let. Přepokládám dle profilu, že je starší. Bohužel, nadpis tématu je dle mého názorů zcestný. Spíše by měl být něco jako "přežívající myslivecké bludy". Jejich zastánci nejsou jen staří zasloužili myslivci, ale i dost početná skupina "mladých" myslivců, která prodělala velmi intenzivní školení mužstva.
Strašně rád čtu. Knihy týkajíci se myslivosti a vaření :lol: sbírám. Co se týče mnohých převratných novinek v přístupu k chovu a lovu zvěře, byly tyto prezentovány v odborných publikacích již více než před 40-ti léty. Jen dnes znovu objevujeme Ameriku. Bohužel v té době jim nebylo dopřáno sluchu či nebyly vzájmu strany a vlády. Mezí starší generaci je dost myslivců jimž tyto názory nejsou cizí! Nyní mají šanci i svou autoritou pomáhat tomu, aby stará vžitá dogmata byla odstraněna z praxe. Někteří z nich nás "mladší" v tom velmi aktivně podporují.
Dané názory dle mého názoru vycházela spíše s lenosti a neochoty pustit do tzv. zájmové činnosti nějaký ten chlup.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od fesoj »

Co bych měl odpouštět ? Snad kolegové jsme, nicht wahr, správně česky řečeno... Uznávám, že ten nadpis je částečně zavádějící a snad se může i někoho dotknout. Ale mířil jsem s ním tam, že mnozí myslivci z mého okolí - a některých z nich si i hluboce vážím pro to, jak ve svém věku dokážou jít mladým příkladem, zejména co se obětavosti a pracovitosti týče - nejsou prostě ochotni a snad ani schopni přiznat, že člověk se musí učit až do smrti - a nejhorší na tom není to, že jsou takoví, jací jsou, ale to, že jejich názory nekriticky sakumpikum přebírají mladí, pro které jsou vzorem. Jak jsem již napsal: Ne všechno, čemu staří věří, prospívá přírodě a zvěři, nové poznatky přináší věda, na to se zapomínat nedá! A člověk se musí učit a vzdělávat pořád... Mně je 61 a čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak málo toho vlastně vím...
Kritériem pravdy je praxe.
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Ertner »

...
Naposledy upravil(a) Ertner dne sob 17.9.2011, 7:52, celkem upraveno 1 x.
Ertner
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od fesoj »

Martínku, jsi teprve na začátku té cesty a každý z nás je jiný... Snad na každém z našich členů se dá najít něco, zač si toho člověka musíš vážit - a na druhou stranu něco, za co by zasloužil nakopat prdel. Včetně mne, samozřejmě. Nikdo není bez chyb - ale chytrý člověk se učí hlavně z chyb těch druhých, hlupák jen ze svých vlastních... A Ty máš tu výhodu, že vlastní chyby zatím vzhledem k věku a postavení dělat ani nemůžeš - aspoň ne podstatné, které by škodily.
Kritériem pravdy je praxe.
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od plok »

6) Holou zvěř je nejlépe střílet na hlavu. Pokud to nejde a kus je určen do výkupu, tak raději na měkko, aby nebyla srážka za prostřelenou plec.

Tak to je pro mě docela silný kafčo. I když jeden známý se furt chlubí tím, jak kdysi úmyslně postřelovali zvěř k nácviku dosledů. On je sice tlučhuba, ale tuto mu věřím, na to je vymaštěnej dost. Naštěstí už se myslivosti dlouho nevěnuje.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od fesoj »

No on nikdo neřekne přímo "na měkko", ale "trochu víc dozadu", což je ale pro leckteré čarostřelce totéž, aspoň co se výsledku týče.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Steyer »

To Fesoj: takové mistrovské ráně "trochu víc dozadu" u nás v sudetech říkáme deutsche zimmer, neboli německá komora.
Ujalo se to hlavně po několika ranách některých našich loveckých hostů z říše. Pokud to bylo provedeno důsledně a pečlivě, tak to byla vždy ranka přes kejty a nejlépe ještě šikmo. :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od kasari »

Steyer píše:To Fesoj: takové mistrovské ráně "trochu víc dozadu" u nás v sudetech říkáme deutsche zimmer, neboli německá komora.
Ujalo se to hlavně po několika ranách některých našich loveckých hostů z říše. Pokud to bylo provedeno důsledně a pečlivě, tak to byla vždy ranka přes kejty a nejlépe ještě šikmo. :mrgreen:
U nás se tomu říká zpomalovací rány. Většinou taky po Němcích na naháňkách
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od Steyer »

To kasari: ...jo, jo... asi stejná škola... :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Několik názorů starých zasloužilých myslivců :

Příspěvek od fesoj »

Tak jsem se dozvěděl další "perlu". Kolega ze sdružení - náš předseda - mi tvrdil, že pozoroval jelena - vidláka v I. VT, druhé paroží /zásadně nepíši tříletého, protože ta tradovaná blbost mi nejde přes pysky/. Když jsem se ho zeptal, proč nestřílel, tvrdil mi, že byl "průserový", že měl "ohnilé" konce. Nedokázal pochopit, že každý vidlák bez výjimky /nejde-li o nejnadějnějšího jelínka s prvním parožím a koncovou vidličkou/ je vždy odstřelový. Chybí-li očník či opěrák, není co řešit. Ten jeho měl pouze očníky. A to jsme kvůli tomu spolu byli "ve při" již před pár lety kvůli jelenovi, kterému očníky chyběly. Pak jsem mu věnoval svou Mysliveckou abecedu, ve které mě právě on inspiroval k tomu, abych napsal :
Očníky a opěráky každý jelen měl by mít, ve věku tří let a více vždy je musí nasadit.
Pokud jelínkovi chybí tyto hlavní výsady, jeho odstřel je vždy správný bez nejmenší výhrady.
Ať má tupé konce výsad, ať má třeba korunu - když hlavní výsady chybí, lovec nemá ostudu.
Jenže někteří lidé mají svoji pravdu a jsou nepoučitelní. i když jim to dáte písemně.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět