Chovný nebo odstřelový srnec?

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

Podle mých zkušeností není nikdy, ani u velmi nadějných srnečků, možné pučnice rozeznat dříve, než v druhé dekádě října. To platí cca pro pozorování optikou se zvětšením 10x na vzdálenost 60 a více metrů za výborných světelných podmínek.
A jak správně píše motolada, tak srnče od ročka nepozná snad jen naprostý začátečník.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od Hans88Vagus »

Jednoznačně, srnče - srneček a mladý srnec je uplně jiný, srnče má pořád takový nevinný výraz, srnec má už jasně viditelný střapec i ráže. Zítra se na něj půjdu podívat a dám vědět.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

Hans88Vagus píše:Jednoznačně, srnče - srneček a mladý srnec je uplně jiný, srnče má pořád takový nevinný výraz, srnec má už jasně viditelný střapec i ráže.
Tak musím přiznat, že nevinným výrazem jsem se ještě nikdy neřídil ( jiným tvarem hlavy ale vždy ), a ráže a střapec jako rozeznávací znak také nepoužívám. Srnče prostě vypadá jinak, proporčně, zbarvením, velikostí, ....

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od fesoj »

Figi - naprostý začátečník ? To bych tak kategoricky netvrdil... Letos 30.7. jsem ulovil srnce, jenž byl mým osobním rekordem - výkupní hmotnost 5 kg a na první pohled grošatý, což ovšem bylo způsobeno nedokonalým přebarvením, nevytlučené paličky 1 cm. No a lidé, kteří dělají myslivost 40 let, mi tvrdili, že je to velmi nadějné letošní srnče a že bych si zasloužil, aby mi za to byla odebrána povolenka... :roll:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

No právě to velmi dobře ukazuje na to, že délka praxe u mnohých neznamená nic. Neuměli nic na začátku, neudělali pro zlepšení vůbec nic, a po desítkách let jsou tam, kde byli :lol: :lol: :lol: Z mého pohledu ( a říkám jim to při osobních setkáních ) jsou to pořád stejní začátečníci, jako kdysi.

Znám bohužel mnoho takových. A i když je srnec 5 kg poměrně zajímavý extrém, já ulovil pětiletého špičáka ( špičky se slechy ) o hmotnosti 9 kg, také mi mnozí tvrdili, že je to velmi nadějný roček, ale já ho jako živého odhadl na 4-5 let, i když je to samozřejmě přesně o tom pocitu, že něco jiného vidím a něco jiného to ve skutečnosti je. Ale třeba velikost, ať těla, či trofeje, je znak, kterého si všímám až při posouzení chovné hodnoty kusu, nikoli při posouzení věku ( to znamená až ve druhé vteřině po spatření kusu :D )


figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od fesoj »

No ale i kdyby to ten roček byl, tak ta hmotnost není, řečeno právnickou terminologií., "větší než malá" , takže asi ani tenkrát by o mimořádně nadějný kus nemohlo jít ! :D
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

Alda píše:naprosto souhlasim s vyse uvedenym - telesna kondice by mela byt predevsim tim hlavnim kriteriem pruberneho vyberu. a ne to, za jako prvni parozi nasadi srnecek kratke spicky - pokud je vahove nad prumerem.
fesoji, bohuzel si mi "povedlo" ulovit bulkare s vykupni vahou 15 kg. sam bych tomu neveril - vahovy prumer dospelych srncu je u nas odhadem kolem 15 kil... bohuzel, zivot mu nevratim, pouceni pro priste. a kdyz se nekdo na jeho trofej na zdi podiva, poplaca me po zadech za "spravny pruberny lov", coz napriklad v tomto pripade, podle mne, bohuzel nebyl...
Dlouho váhám, zda na tento příspěvek Aldy reagovat. Nechci, aby to bylo bráno jako nějaká odveta Aldovi ...

Ten Aldův příspěvek patří přesně do vlákna Několik názorů starých ( ? ) zasloužilých myslivců, založeného fesojem v Hitparádě nesmyslů.
Takovéto nesmysly jsem právě už v mládí slýchal od " starých myslivců ". Ještě z něj může být silný šesterák, potřebuje čas, aby se mohl ukázat - a podobné rádoby moudré řeči. Přitom v roce, kdy já se narodil, vyšla Srnčí zvěř od Nečase, kde je tato problematika velmi dobře a srozumitelně popsána, a samozřejmě ani tehdy to nebyla novinka, správné úvahy a hodnocení se v opravdu odborné literatuře objevovaly dávno ( desítky let ) předtím.

Na slabé pučnici nemůže vyrůst silný paroh. To je daný fakt, a neexistují ani vyjímky, které by toto pravidlo potvrzovaly.
Mám již mnoho srnčích trofejí ( 150 ), a za moji mysliveckou praxi mi jich prošly rukama tisíce. Takže mohu porovnat své zkušenosti na solidním základě.

Z mých čtyřiceti ulovených paličkáčů nemá jediný pučnice silnější, než 9 mm. Hmotnostně se pohybovali od cca 7 kg do 16,25 kg, přitom ten nejtěžší, ulovený před pár týdny má pučnice o průměru 7 mm, paličky 0,5 a 0,7 cm vysoké. Literatura uvádí, že sice pučnice stále srncům rostou a nabývají na objemu, ale roční srnec ( tedy ulovený přibližně v červnu ) má pučnice na polovině maximálního průměru, který v životě dosáhne.
Běžní roční špičáci o výšce 10 cm mají pučnice o průměru cca 10 až 13 mm, což je také bída, ale v naprosté většině okresů jsou už chovní, a stejně z nich nikdy nic kloudného nebude.
Opravdu nadějní ročci mají pučnice o průměru nad 14 mm, a ti nejlepší až 20 mm - sám mám z mládí takového ročního šesteráka, uloven 16.5. plně vytlučen s bílými hroty výsad !
Tito srnci ale jsou sice obvykle dobří ve zvěřině, ale hmotnostně se drží mezi 12-15 kg.

Když se rozhlédnu po svých srnčích trofejích, hned jsou podle síly pučnic ( a často i podle velikosti a tvaru lebky ) poznat srnci, kteří v mládí museli být paličkáči nebo kužílkáči se špičkami 3-5 cm. Všechno jsou to trofejově podprůměrní srnci, kteří nikdy nebyli teritoriální, a nemohli se nikdy prosadit. Po hmotnostní stránce je to většinou sotva průměr. Neviděl jsem takového srnce se silnějším parožím, protože na slabých pučnicích nikdy silnější paroh ( a nemluvím ani o silném parohu ) nevyroste.
Zajímavé je, že paličkáči ulovení od května do září mají bez rozdílu pučničky tenké, takže se nějaké znatelné zvětšení průměru pučnic nekoná, přitom jsou to měsíce růstu.

Proto se u ročků řídím při rozhodování o chovnosti pouze parožím, nikdy odhadovanou hmotností. Odstřelem paličkáče či srnečka se špičkami do deseti cm se nikdy žádná chovatelská chyba nemůže udělat, protože nikdy nebude lepší, než sotva průměrný. Vyjímkou může být pouze mimořádná síla lodyh, které by v tomto případě musely mít průměr alespoň jako palec, aby bylo jasné, že pučnice daného ročka jsou opravdu silné. Jenže takových případů silných lodyh při malé výšce by bylo jako šafránu, protože když už je pučnice silná, je na ní i silný a obvykle vyšší než deseticentimetrový paroh.
Bohužel se ale musíme všichni řídit směrnicemi hodnotitelské komise daného okresu a nechávat v chovu jednoznačně neperspektivní jedince.

U ročních srnek je to ale právě hmotnost / velikost /, protože je to jediný znak, podle kterého se dá určit předpoklad chovné srny. U starších srn jsou to jen a jen její srnčata, které ukáží, jak je srna chovatelsky cenná, a to jednoznačně bez ohledu na kondici či věk srny ( pominu-li extrémy ).

To, že nelze poznat srnce, který ve zdraví přežil jako paličkáč první rok a půl svého života je a není pravda. Skutečnost je taková, že právě tito srnci se většinou znaků jeví velmi často jako mladší, a posouzení obvyklé u většiny myslivců pro srnce starší jednoho roku je tak tak na věkové třídy a to ještě s velkou nejistotou. Kdo srnčí zná a rozumí jí, určitě dokáže tyto srnce správně zařadit při možnosti delšího pozorování.
Nejdůležitější je nenechat se ovlivnit parožím, a posuzovat věk srnce tak, jako kdyby paroží neměl. Tento přístup chce trochu cviku, ale je to nejspolehlivější.

Všichni znají to, jak paličkáči a podobní kriplíci dokáží žít skrytě. Ono to tak sice není a úspěšní lovci paličkáčů mi to potvrdí, ale pro běžného myslivce jistě skrytě žijí, tajmně se pohybují po celé honitbě a jsou často skoro neulovitelní. Musíme si ale uvědomit to, že s rostoucím věkem se tyto jejich " schopnosti " ještě zlepšují. Žijí na okraji srnčí společnosti, neustále pod tlakem teritoriálních srnců, kteří si radost z prohnání těchto srnců nenechají nikdy ujít, a samozřejmě je radostně vyhledávají - zvyšuje jim to sebevědomí. A tvrdě je prohání i ti sice neteritoriální, ale průměrní ( silnější ) srnci. Ty teritoriální srnce do pěti let věku není problém často až velmi často a pravidelně vídat, pak ty " šikovné " silnější srnce bez teritoria, průměrně založené. Tvrdím ale, že v každé honitbě žije třetina srnců, které nikdy žádný z myslivců nespatřil a nespatří. A nebo je to jedno náhodné setkání s odskakujícím srncem, z kterého je k přečtení pouze obřitek. A to jsou často právě oni - bývalí paličkáči.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od fesoj »

Na slabé pučnici nemůže vyrůst silný paroh... Jen bych doplnil, že na slabém těle nemůže narůst ani hlava se silnými pučnicemi.Spíš může vlivem nemoci, úrazu apod. dojít k opačné situaci - slabý paroh na silné pučnici. A to neplatí jen pro srnce. Vogtovi jeleni s mimořádným parožím byli mimořádně silní i ve zvěřině a jejich matky - laně - rovněž tak.
A k tomu skrytému způsobu života - paroží je jedním ze znaků postavení jedince v sociální hierarchii. U jelenů bylo mnohokrát popsáno, že dominantní jelen po shození paroží svou dominanci ztrácí vzhledem k jelenům sice mladším a slabším, ale dosud paroží nosícím. Nevím, do jaké míry jde toto aplikovat na srnce, ale kdysi se mi v říji stalo, že jsem pozdě večer viděl, jak srnec s průměrně vysokým parožím prohání jiného, ve zvěřině o dost silnějšího, s mimořádně nízkými parůžky. Věk jsem pro šero a krátkou dobu pozorování neodhadl. Následující den jsem toho pronásledovaného srnce připískal a ulovil. Podle postavy, krku i podle paroží - silné vidličky s velkými růžemi, výška 5 a 8 cm - jsem soudil na starého zpátečníka. Byl to můj hmotnostně nejsilnější srnec, s hlavou vyvržený 24 kg. Kontrola chrupu ukázala věk 4 roky.
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od xtaup »

Co napsal Figi dává smysl, jen to budou někteří asi těžko dejchat :) , i můj názor je, že z ročních srnců by se mělo pustit dál opravdu jen to co je top kvalita, čekat na to co se s nima stane příští rok je nesprávné, u ročního vidláka či šesteráka na silnejch pučnicích je jasné, že z něj něco solidního bude, a takový srnci ročci jsou, tedy aspoň u nás.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

Ono jde ale především o to, jaké máme možnosti posouzení průběrných kusů ( když už je chceme lovit ).
U samčí zvěře je to paroží ( u dutorohé zvěře toulce či růžky ) a až na druhém místě je fyzická kondice. To obojí přiměřeně věku. Nikdo neuloví silného šesteráka, který má hmotnost jen 14 kg, a každý uloví takového srnce, o kterém píše fesoj. A je to v pořádku, protože celý průběrný odstřel má vyústit v silné trofeje, nikoli v co nejvyšší hmotnost. A proto se musíme řídit především tou trofejí.

U holé je to od druhého roku věku jednoznačně stav potomků. Srna, která klade pozdě bude s nejvyšší pravděpodobností klást pozdě celý život. A to srnče už to nemá šanci dohnat. A tak přestože je silná a opticky vypadá jako vynikající chovný kus, bude celý život produkovat slabá srnčata - je to její genetický potenciál. Navíc je velkou výhodou, že se k srně se srnčaty často přidá i loňský potomek a tam už je to vidět naprosto jasně. Proto jsem osobně přesvědčen, že ulovit srnu se slabými srnčaty, ať už je ona srna silná či slabá je to jediné správné, a prakticky i nejjednodušší způsob spolehlivě správného průběrného odstřelu.

Samotné srny jsou velký problém, přesto se nejčastěji loví. Pokud je srna slabá ( do 12 kg vyvržená bez hlavy a běhů ), je to jasné, ale co ty ostatní ? Tady je samozřejmě jediné vodítko stav kusu, ale pokud přijde srna o srnče brzy, je v době lovu v dobré kondici a jen zjevný rozdíl velikosti při porovnání s ostatními kusy může něco odhalit. nebo je možný i pohled zase z hlediska potomků, protože pokud přišla o srnče, nedokázala se o něj správně postarat a to také není dobré. Jenže tento pohled je možný pouze v čistě lesních honitbách, kde srnčatům nehrozí nebezpečí silnic, tratí či zemědělců. Takže ten obvyklý odstřel nevodících srn je to nejhorší. Platí to samozřejmě pro srny, nikoli pro srnky ( roční ).
Z toho mi vychází jediná cesta - odstřel nevodích srn pouze do hmotnosti 12 kg a veškerý další odstřel realizovat pouze u srn vodících slabá srnčata. Jenže to vyžaduje značný lovecký i střelecký um, takže to bude v praxi spíše nereálné.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od Zdenek41 »

Jsou to stará pravidla.Může být na hlavě co chce pokud je pučnice a hmotnost slabá je to vždy k odstřelu.Položme si ruku na srdce,kde NKS a realita....Bohužel dnes i to srnčí je v hledáčku.Uživnost se mění.A brzo zažijeme možná bum..bioplynky rostou jako houby po dešti.Srnčí v kukuřicích uvidíme pouze po sklizni.Opravdu doba se mění.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od figi »

Zdenku, jsou to opravdu hodně stará pravidla.

Proč je ale sedm z deseti myslivců vůbec nezná ????

Je vidět i tu na fóru - hned by se snad rozvinula diskuse o tom, co vše nám z paličkáčů může ještě vyrůst :lol: :lol: :lol:


:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od dalas »

U tý holý, pokud nenajdu slabý kus, či kus vodící slabá srnčata sleduji průběh přebarvování. Vím, že to není na 100%, ale většinou byl u uloveného kusu zjištěn nějaký zdravotní problém. U nás jsem se setkal i s názorem, že není vhodné lovit knoflíky s lýčím. Že je potřeba je nechat vytlouct, že parůžky ještě dorostou. Neuvědomují si, že právě lýčí dělá v momentě lovu parůžky silnější a i delší. Už jsem i přemýšlel o paintballové střele do 308 a zjara si takto dle knoflíka označil srnu. No není to díra na trhu loveckých potřeb? :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od fesoj »

dalas píše:U tý holý, pokud nenajdu slabý kus, či kus vodící slabá srnčata sleduji průběh přebarvování. Vím, že to není na 100%, ale většinou byl u uloveného kusu zjištěn nějaký zdravotní problém. U nás jsem se setkal i s názorem, že není vhodné lovit knoflíky s lýčím. Že je potřeba je nechat vytlouct, že parůžky ještě dorostou. Neuvědomují si, že právě lýčí dělá v momentě lovu parůžky silnější a i delší. Už jsem i přemýšlel o paintballové střele do 308 a zjara si takto dle knoflíka označil srnu. No není to díra na trhu loveckých potřeb? :D
Nápad hodný zamyšlení... Pokud by ta barva na srsti vydržela až do září...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud neodlovíš do konce září už poznáš ho... :wink: To říkal můj táta a i to nejslabší srnče v zimní je jako kusisko a to krčisko. :lol:
Odpovědět