Chovný nebo odstřelový srnec?

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od dalas »

dobrá kluci, končíme s dalším rovíjením myšlenky. Nicméně jsme v hitparádě nesmyslů, takže to sedí. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od savazka »

Jooo člověk vás v tématu na dva týdny přestane hlídat a už byste mi po srnčí stříleli paintballovýma kuličkama. Já měl tušení, proč to téma zakládám tady:) Ale dobrý pobavil jsem se...
Zpátky k tématu, musím navázat na figiho a říct že výjimka potvrzuje pravidlo. 11. září 2009 jsem na cca 30m našoulal kus. První reakce byla "paličkáč-flintu do ramene". Načež z kukuřice vyskočil i druhý "paličkáč" a v závěsu máma srna. Takže dvojčata srnčata-srnečci. Pokud bych střelil a udělal trofej, odhaduji 2-3cm pučnice. První dojem byl vážně dokonalý. Datum vím přesně, ten večer jsem ulovil lišku a mám poznamenáno.
Loňský rok 13. září ve združení odloven domnělý paličkáč - rovněž srnče lovené podle "trofeje", ještě slabě "puntíkaté".
Minulý týden jsem rovněž obeznal dvojčata srnčata, srneček měl i na dálku na 12x zvětšení dobře viditelné pučnice.
Snad jsem ten příspěvek z 16. září pochopil správně, že by teď srnečci pučnice neměli mít rozpoznatelné...? Každopádně u nás u některých srnčat jsou pučnice viditelné už od září. Pokud tu tedy běžně nemáme puntíkaté ročky...:)
Jen dodám, že srnci kolem bronzu tu k vidění byli a jsou, možná potomstvo. Ale bronzoví srnci jsou leckde.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od savazka »

A rovněž souhlasím s tím, že minimálně čtvrtinu kusů v revíru člověk vůbec nezná, ba v životě neviděl. U těch několika ročně nalezených shozů vždycky dumám a spolehlivě můžu přiřadit parůžky sotva dvěma třetinám srnců. Jinak moje zkušenost je, že extra opatrným/skrytým způsobem života v honitbě žijí především velice silní a velice slabí srnci. Jejich ulovitelnost je často krajně obtížná a o jejich existenci víme jen podle náhodně nalezeného shozu nebo raritního setkání. Např. už z loňska, i letos víme o pravděpodobně medailovém srnci, který jednou do roka ukáže hlavu na pokraji houštiny a zase na rok "zmizí". A pravděpodobně v revíru i zajde stářím. Ostatní srnce prohnat nevyjde, vábení ho nezajímá, z vysoké vegetace nevychází. O 500m dál jsem nalezl shoz starého špičáka, mírně vývrtkovitý tvar parůžku. Byl viděn jednou jedinkrát vloni mimo dobu lovu. Chováním rovněž duch. A takových srnců lze všude a každoročně napočítat poměrně mnoho. Jediný lék je v tu správnou chvíli nezaváhat, bleskově obeznat, bleskově ulovit. Další šance dost možná už nikdy nebude. To se to snadno říká, že...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od motolada »

Pánové jak se u vás díváte na tipuju 3 letého srnce s jedním parůžkem v tuto dobu?

Včera mě proběhnul po průseku a pak se na 5 min vrátil,má na jedné lodyze šesteráka,vrchní výsada asi 1,5cm (celkově slaboučký šesterák)
Druhá lodyha uplně chybí,možná nefunkční nebo chybějící pučnice.....
Tipuju ho na 3 roky,kdybych se seknul radši 2 :oops: :cry:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od Zdenek41 »

Asi bych to neřešil....,ted v nastávající říji,by ho tento handikep mohl stát život.Pokud se jedná o poškozenou pučnici nemeškal bych s odlovem.Někdy se stává při zlomení velkých kostí(běhy,žebra),že srnec shodí.Pak záleží na charakteristice zranění a její vážnosti.
Za dvouletého šesteráka s jedním parohem by tě asi moc komise nepochválily,ale pokud to splní alespon jednu z možností výše uvedenou,mělo by to být vše OK.Pokud je však vidět pahýl lodyhy neni důvod k lovu.Shodí a vyroste novej.No,ale to ty víš... :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Příspěvek od motolada »

Přesně tak,obeznával jsem co jsem mohl,ale ta lodyha tam prostě není a to ani náznak.Pokud by byla druhá lodyha zjevně poškozená je to jasné,ale prostě chybí.
Dnes jsem se na něj s odhodláním lovit vypravil,samozřejmě že nepřišel.
Odpovědět