Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jiří K. »

Leone, stačí se podívat do některé publikace o tradicích. Většinou s poznámkou, že je to tradice závrženíhodna. Dokonce to snad je i v penzu. Psal jsem o prutu, ne štylu lopaty.
Toto pasování je i na filmech Hunters Video s Maďarska.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jirka C. »

kounek píše:třeba ta násada byla z lískového dřeva... :D
Tak to zcela mění situaci! :D :D
Vzpomněl jsem si na film "Pějme píseň dohola" a na vysvětlivku: "Tento příběh byl sepsán na borové koře"

Nějaký klekání nad zvěř a plácání po prdeli je nedůstojný jak pro ulovenou zvěř, tak pro samotnýho pasovanýho. Připomíná mi to spíš různý povyšovací rituály mezi mazáky a bažanty na vojně, než nějakej důstojnej akt, na kterej by člověk celej život rád vzpomínal.

Ještě je dost často obvyklý takový to chlastací pasování, to asi nemusím popisovat, s tím jste se určitě každej někde někdy setkal. Já mockrát, ale vždycky to byla taková vložka na konec a předcházelo tomu pasování klasický s tesákem.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Toma »

Taky mě upozorňovali před přijímáním mezi myslivce abych si nachystal pajšl,prý to bude ve stylu scény z filmu Náš dědek Josef,měl sem z toho noční můru,ale byl pozván na hon předseda OMS,a byl přítomný této ceremonii která proběhla "podle knížky"a přiťuknutím se všemi členy skleničkou vína.
Lovec zabíjí jednou ranou.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od precechtel »

z vysloveného a napsaného plyne, že je to především o lidech a jejich úrovni, jak k věci přistupují a dotčeného, kam se nechá vmanipulovat. Za sebe si přeji, aby trapáren bylo co nejméně. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

S tím přípitkem nakonec - ani Tripes nezavrhuje, aby pasovaný či přijímaný myslivec připíjel z nádoby o podstatně větším objemu, než všichni ostatní.
Kritériem pravdy je praxe.
Joklík
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 15.8.2014, 14:20

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Joklík »

Zdravím přátelé jelikož patřím mezi mladší myslivce a zhruba pul roku dělám MH v našem spolku. Tyhle přežblepty proti myslivecké mluvě trestam 10kč zapisuji vše do bonzbloku a každou schůzi to zúčtuji. Někdy je to docela sranda ikdyž ...... :D
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Posmiros »

Mám takový dotaz a nevím, kam ho zařadit, ale sem je to asi nejvhodnější :)

Jak je to se střílením bíle spárkaté zvěře? Že se nemá střílet je pověra nebo tradice? Děkuji za ujasnění :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od rimar77 »

posmirost samozřejmě jen pověra platilo to jen o jelenech ale stejně jsem nedokázal nikoho včetně sebe přesvědčit aby střelil srnku albína co nám tady v revíru chodila :lol:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Když jsem dělal MH, měl jsem v revíru bílou srnu, kterou jsem sledoval několik let. Nebyl to albín. Jako srnče byla normálně grošovatá, na zimu přebarvila na bílo. V letní srsti pak měla barvu světlé bílé kávy s bílou lysinou,na zimu se opět oblékla do bílého.Přitom měla tmavá světla, větrník i spárky. Já osobně sice pověrčivý nejsem, ale jsem pro to, aby se takové kusy, zvlášť pokud dodržují svá stávaniště a jsou aspoň průměrné ve zvěřině, šetřily. Dlouhodobým pozorováním si na nich upřesňujeme zimní a letní stávaniště zvěře, velikost domovského okrsku, počet kladených srnčat a jejich ztráty a další věci. Z hlediska poškození genofondu nemusíme mít obavy - tato srna měla 1 srnče, v dalším roku 2, v dalším opět 2, z nichž se jedno ztratilo - ale všechna její srnčata byla zbarvená normálně. Skončila nakonec tak, že ji toulavý pes přehnal přes hranice honitby, tam ji zahlédl myslivecký hospodář a dnes její deka zdobí jejich klubovnu.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Posmiros »

U nás se při té bídě, kolik tu máme dančí zvěře, začala rozmáhat bílá dančí zvěř, vím o bílé daněle, dvou normálně zbarvených danělách s bílými dančaty, starém bílém lopatáči a třeba dnes jsem jsem viděl průběrného asi tříletého bílého daňka... Zatím je všichni šetří, ale já pověrčivý nejsem, tak zvažuji jak naložit s dalším setkáním :twisted: :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Daňčí není srnčí a bílá i tmavá forma jsou v našich honitbách dost rozšířeny. Podle mne není bílé zbarvení důvodem k odstřelu a při lovu by se měl člověk řídit kondicí zvěře a u daňků /samců/ i formou paroží, lovit průběrné kusy bez ohledu na zbarvení a ty nadějné nechávat v chovu.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jiří K. »

Ještě jedno video k tomu pasování:
https://www.youtube.com/watch?v=kYnqjddU3Ak

Měl bych ještě dotaz.
Jak je to s pravidlem "první kule, poslední brok" při střelbě jednotnou střelou z brokovnice?
Modelový příklad. Na nadháňce jsme postupně tři střelci stříleli po lončákovi, všichni tři jsme měli brokovnice, všichni tři jsme trefili komoru a teprve po posledním výstřelu se lončák složil. Kdo je v tomto případě úspěšným lovcem?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od rimar77 »

ten co zasáhl první a způsobil smrtelné poranění tak to bylo bráno dříve, jednotná střela do brokovnice je považována za kuli, na prase již brokem střílet nelze přece :wink:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jiří K. »

Já si to myslím taky a je to logické. Už proto, že jsem střílel první :lol: . Kolega pořád tvrdí, že se jedná jen o velký brok.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od rimar77 »

kolega kecá todle pořekadlo vzniklo ještě v době kdy si hajní lili broky a kule sami a o zbrani s drážkama s malým kalibrem a o bezdýmém prachu pro lovecké použití tady u nás ještě nikdo nevěděl :-)) jak říkal jeden starej pamětník broky jsme lili do kýble přes síto a na kule se vyřezala brambora ikdyž nevím jestli to už nebyla spíš myslivecká latina :-)) a navíc tím by porušil přece zákon brokem se střílet na černou nemá o velikosti a počtu broků v náboji se zákon nezmiňuje :-) další věc v kulovnici nestřílme kulema ale střelama přece :-)
Odpovědět