Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Petr1970 »

je to jednotná střela, takže "kule":-)

brok je hromadná, takže víc..

osobně nechápu proč se poslední střelec hlásí že je jeho, u nás (co jsem kdy chodil) tak naopak to každej hází na toho prvního :-) ty sis to postřelil, je to tvoje, tak si to vyvrhni a zaplať..
já sem to jen dostřeloval aby se to netrápilo :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od vesrad »

Petr1970:
plně chápu Tvoji myšlenku, na posledním honě jsem byl tuze rád, že mě s vyrovnaným skórem tří zajíců "překonal" soused a přidal v poslední leči kohouta.
Být Králem honu je hezká věc, nicméně ty následky pro játra.... :D :D
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od motolada »

Jojo kolega postřelil lišku Slugem,já šel na dosled,muj pes ji našel živou ,zahnal do rákosa a tam ji hlásil.Přiběhnu dostřelím brokem,králem byl kolega,páč střílel první "kulí".
Jinak se těch králů moc nebojte,vždyť je to krásná vzpomínka,zvláště když je to opatřeno nějakým glejtem.
A těch pár štamprlí?No bóže,kolikrát se vám to za život povede? :wink:

Pro mě je to vždycky ta nejvyšší možná mysl.čest.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Petr1970 »

motolada: já se nebojím, ale na druhou stranu:-) když vidím ty výkony, ještě sem nedorostl..

zatím jsem byl jen pacholek, na jednom kdyby honci nečuměli po bažantech a koukali se že běží prase, tak si ho všimnu dřív než 4 metry o mě s 2x 3,5mm brokem.. od tý doby vím, že musím trénovat přebíjení jak ve filmu :-)

to byl král "4m" odemě, to bych snad trefil:-)

taky to beru jako čest kdyby se mi to stalo a bát se toho rozhodně nebudu, ale podle pravidel - když někdo trefí "kulí" prase a já ho dostřelím, je jeho a to se budu hádat klidně s celým sdružením že serou na tradice, když bude první rána moje, tak se holt obětuju:-)

p.s. u nás se fasujou glejty i "hmotné dary", pacholkovský zavírák za pár korun nosím už 2 roky jako hlavní a hrozně rád.. blbost za pár peněz, ale jakou udělá radost:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od motolada »

Jo ale ty na blízko jsou nejhorší :lol:
U nás nikdy nic nebylo,letos jsem to zavedl a budem glejtovat a dokonce i pasovat na lovce...takže bude prča a zároven nastolení tradic.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Karel61 »

motolada píše:Jojo kolega postřelil lišku Slugem,já šel na dosled,muj pes ji našel živou ,zahnal do rákosa a tam ji hlásil.Přiběhnu dostřelím brokem,králem byl kolega,páč střílel první "kulí".
Já zažil taky kuriózní případ: První střelec 4 mm brok, zvěř (prý) padla (to tvrdil on) a po chvíli se zvedla a odcházela. Druhý střelec (já) na sousedním štontu jednotnou na krk, zvěř zůstala 2 m od ohně. Jako úspěšný střelec byl označen ten první, ještě jsem panu "králi" pěkně zatroubil :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiří> taky se celkem divím vašemu sporu, já taky obvykle řeším opačný problém, tedy jak "svoji" zvěř vnutit někomu jinému...:-)) Nejde o těch pár skleniček, natož pak korun, ale mě fakt baví jednak jakou mají ty lidi pak radost, a taky jak dokážou vymýšlet fakt krkolomný blbosti, aby si tu zvěř mohli připsat :lol: :lol: . Ale jinak souhlasím s kolegy, byl jsem králem honů i naháněk a jsou to hezké vzpomínky, a když je to doprovozeno něčím na památku, byť to je sebevětší blbina, mám to schované.
Pokud jde o dotaz, jsem naprosto zajedno s kolegy, spárkatá = kule = rovná se první smrtelná rána platí. Myslím si, že tohle pravidlo má stále svoji platnost, že není poplatné jen době, kdy se broky lily přes síto do kýble. Když na bažantím honu padne 5 ran na kohouta, občas z něj vyletí nějaké peříčko, a teprve po té poslední spadne, aby "se vědělo", komu ho připsat. Předloni jsem osobně byl svědkem dohadování dvou sousedů, po čí ráně z kohouta vylétlo víc peří, tak kdo si ho napíše. A pozor, oba si ho chtěli napsat, ne že by ho cpali tomu druhému... :? 8)
I v knížkách se dá dočíst, že se počítají u kule smrtelné či vážné zásahy, tedy to že někdo škrtnul prase nad spárkem, by se počítat nemělo. Stejně tak rány do hrobu u drobné, když někdo nachumelí plnou brokovou ránu do kohouta, který už padá k zemi po ráně souseda, aby si ho mohl připsat, tak je debil. Taky už jsem to viděl. A nebyl to ten případ, že soused vystřelí o zlomek vteřiny přede mnou, já to sice vidím, ale ten prst už neudržím. To se stalo i mě, a velmi velmi jsem se omlouval....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od precechtel »

nikdy sem se nehádal o autorství ulovení na společném lovu a nikdy to dělat nebudu... Proč někomu kazit radost, že? Za tu dobu co provozuji myslivost, jsem byl několikráte králem honu a tak ať si to užije i někdo jiný, tu chvilku slávy. A věřte, jsou myslivci, kteří o to velmi stojí - začátečníci, marnivci a ti netrefové kterým se to vyjímečně podařilo. Já osobně si vzpomenu jen na některé ... např. bažantí hon na divoké kohouty, 4 výstřely a 4 ulovení dálkoví kohouti z "automatu ČZ 241 ráže 16/65 " a vzorná práce mé feny ČF při dohledávce a přinášení..., to sem tu kořalku platil rád.... F.
politice a politikům zmar
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Toma »

Na honu na bažanty střelil jeden myslivec lišku,ale bažanta žádného.Vedla se debata jestli bude králem honu on,nebo někdo kdo střelil nejvíc kohoutů.Nakonec byl král honu ten co střelil lišku.Já bych byl taky pro.Jak by se to řešilo u Vás?
Lovec zabíjí jednou ranou.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Toma> tuhle situaci jsem zazil na honu, kde jsem byl hostem. Nakonec vyhlasili krale dva, jeden byl ten co strelil lisku, a druhy ten, co nastrilel nejvic kohoutu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

U nás to máme ve stanovách "králem je ten, kdo nastřílí nejvíce kusů lovené zvěře". Král honu dostává 1 kus zvěře drobné, zpravidla bažanta, když je (aby to zas tak nebolelo". Někdy se ale stane, že se někomu povede významný úlovek, pak je možno vyhlásit krále dva. Při rovnosti kusů zohledňujeme dle druhů s váhou, tak, jak je na výřadu.
Zrovna tuto sobotu ulovil kolega , velký šprýmař, lišku, která se našla zhaslá až v následné leči. Bylo kolem toho dost veselých řečí a ladili jsme kolegu na krále. On zase, že už ve 14.00 musí být doma. Dobíral si honce, že zajíce nevyženou, ale "smradláka" (byl to statný pes) spolehlivě najdou atd. Nicméně králem se stal jiný kolega s 5 zajíci. Za tu lišku ale patří dle stanov zástřelné, což byl jeden zajíček.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jiří K. »

A by nedošlo k omylu. Mezi střelci k žádné hádce nedošlo, tam panovala jednoznačná shoda kdo si to zaplatí. Jen náš MH měl nějaký podivný názor a byl z toho trochu trapas na výřadu.
Krále honu u nás třeba vyhlašujeme až na slavnostni "poslední leči". Což je společenská akce pro naše manželky, přítelkyně a samozřejmě honce s těmi jejich polovičkama. Králem honu se stává ten kdo nastřílí nejvíce zveře na honech v aktuálním roce. U drobné počítáme kusy a nerozlišujeme bažanta či zajíce. Divočák a liška mají přednost.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Jelikož je venku echt hnusně, ale jinak se nic opravdu závažného u nás naštěstí neděje, tak mám čas se trochu rýpat v blbostech (ne že bychom neměli na řešení důležitější věci). Je o mě známo, že nemám moc rád striktní puristy, pokud jde o mluvu a tradice, mluvu uznávám a respektuji v jejích krajových podobách a dialektech, pokud je tak užívána cíleně a ne z ignorace, a považuju to za zajímavé sledovat a do určité míry obohacující. Taky uznávám že vše má přirozený vývoj a že těžko budeme mluvit dnes jako naši předci před 100 lety a naší potomci za dalších 50 (dá-li osud). A když slyším nebo čtu o nějaké oborové normě, týkající se myslivecké mluvy a usnesení ČMMJ, které ukládá (rozuměj nařizuje) myslivcům jí dodržovat, tak se musím smát a připomíná mi to doby minulé. Takže jsem snad nikdy nevypustil a asi ani nevypustím slova jako čiplena a dosledovat, protože u nás to odnepaměti je šmolka, která se dohledává. Nicméně, když náš časopis, který se tváří jako stavovský, odkazuje se na historii, rád se prezentuje jako strážce a obhájce mysliveckých tradic a tradičních hodnot, vydá - byť jako přílohu - mapu myslivosti v ČR, kde se dočtu - cituji - že pocta úspěšnému lovčímu se vyjadřuje předáním zálomku.... tak to i mě připadá divný. Co si o tom myslíte?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od pufr »

Myslivecká mluva je - jak bych jako jazykovědný laik odhadl - žargon hraničící s argotem, neb skutečně jednou z výrazných funkcí od počátku bylo utajit obsah sdělení před neznalou osobou (obdobně jako třeba kriminálnící, kolotočáři a Brňáci :) ).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Technick%C ... rminologie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Argot

Takže jakékoli svazování normami asi nebude mít úspěšný konec (pokud se za takový nepovažuje třeba vyinkasování grantové podpory na tvorbu normy :? )
Mimochodem norma je z hlediska čerpání grantové podpory celkem dobře hodnocený výsledek - takže by to i celkem sedělo :?

Osobně mám v mysliveckých zvycích celkem rád určitou různorodost - zejména krajovou, takže mě moc nepohoršuje ani když třeba někde jako střelec nestojím v hlavě zvěře na výřadu - protože je to tam dané například celkovou logikou uspořádání místa výřadu, dělají to tak už drahně let a vědí proč.

Obdobně i mluva se podle mého osobního názoru může i v naší malé zemi lišit a jsem tomu celkem rád, přijde mi, že mi to, stejně jako třeba artefakty dialektu v řeči, něco napoví. Rozhodně podle toho lidi nesoudím a už vůbec neodsuzuju. Snaha o "glajchšaltování" mi přijde typicky "komunistická" - v tom horším smyslu tohohle slova - takže asi spíš "komoušská" :)

I starší myslivečtí autoři píší o různých krajových a místních odlišnostech - s úctou a bez "spravedlivého glajchšaltovacího" rozčilení. Řadě těch současných k tomu zřejmě chybí nejen skromnost ale zejména znalost - neb místo poctivé práce jakzykovědce (alespoň poloamatérského), co musí odjakživa krajem "chodit pěšky" nebo nanejvýš na kole - by někoho potkal a něco slyšel, zapsal, zpracoval - to je ten obtížný postup vedoucí k cíli - žijí ve svém narcisistním království, které je to nejsprávnější ze všech a má na to příručku nebo normu :D :D - jen názor :?
Pufr
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Tim »

Bwana - no vidíš, ta krajová odlišnost tu asi bude, protože "čiplenka" se u nás používá pro mlaďoučkou srnu, "šmola" je pak u siky a evropáka. Když ulovim zvěř tak ji dohledávám pokud jdu sám, pokud ale beru psa, jdu na dosled... Vím že knihy mluví jinak, ale už to mám tak zažité od starších myslivců z dob, kdy jsem byl ještě úplný prcek...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět