Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od sladoch »

Lidli už se nedělají
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od sladoch »

Ale já stejně uvažuju o tom stagu
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Zdsravím,
chtěl bych koupit borlici se strojivem, ale problém je jakou. Lídl už není v prodeji a na trhu je jen Belltone a to je jaká si čína.
Údajně je laděná nízko a nelze je sladit s českými nástroji.
Máte někdo prosím nějaké zkušenosti.
Díky za odpověď Honza
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

A na co potřebuješ borlici se strojivem? Signály pro ni jsou psaný na borlici (tudíž strojivo naprázdno). a pokud chceš preludvat cokoli jinýho, šel bych do klasický B trubky
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Signály jsou jasný, ale chtěl bych si zatroubit i něco jiného na mysliveckých akcích, ale trubka na to není úplně vhodná.Sice ji mám, ale přijde mi to divný.
Filip Fabián
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 06.1.2022, 20:22

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Filip Fabián »

Dobrý den chtěl by jsem začít troubit (borlice) ale vůbec nevím co by jsem si měl vše pořídit jestli by mi nějaký zkušenější trubač mohl poradit
Mockrát děkuji za odpověď:)
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Zdravím. Nejprve to chce borlici. Na trhu jsou dostupné od firmy Stagg cena cca 2500 Kč. Sice je to čína, ale dostačující, zvuk dobrý a je s dolaďovačem a brašnou. No a pak už jen sehnat někoho, kdo troubí a chtěl by být nápomocný s výukou. Lze oslovit klasickou hudební školu. Dá se začít jako samouk, ale je riziko získání mnoha špatných návyků. Kdysi v časopise Myslivost vycházel kurz hry na borlici. Hodně zdaru!
Filip Fabián
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 06.1.2022, 20:22

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Filip Fabián »

Mockrát vám děkuji za odpověď :)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od precechtel »

jako samouk troubím základní myslivecké signály asi 10 let. Zodpovědně uvádím, že troubení na lesnici je snadnější než na borlici.... Po zhruba roce provozu jsem absolvoval zimní kurz troubení v Opavě, tento mi dal jakési základní informace, doporučuji jej absolvovat, aby ses vyhnul různým chybám a nevhodným návykům a trochu nasál atmosféru a seznámil se s komunitou trubačů... Tento kurz právě bývá v lednu, vedou jej kvalifikovaní učitelé, lektoři, tak si urychleně vygugli, kdy je letos, můžeš tam jet i bez nástroje, tam nástroj půjčí. Tam také seženeš základní informace a vše kolem mysliveckého troubení, nástrojů, koupení atd. Jinak v dnešní době ceny žesťových nástrojů poněkud připomínají drahotu... Rozhoď sítě, inzerci, zkus koupit starší nástroj, nutno taky uvážit, že ti třeba hraní nepůjde, nebude bavit, nebude čas, co potom s nástrojem, do kterého / nová lesnice /, jsem vrazil 20tis.
Hodně zdaru, já začal troubit z nutnosti, kdy u nás ve spolku nebyl trubač a prostě myslivecká akce bez troubení nemá tu správnou atmosféru...
politice a politikům zmar
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od haluziak »

Paní a pánové trubačky a trubači dotaz: Tady na okolí nám nemá kdo troubit, prostě není alespoň tak mi to chlapi řekli, tak jsem se chtěl zeptat, jak těžké a časově náročné je naučit se ty základní signály na borlici? Pro někoho kdo nikdy na nic nehrál a podle maminky trpí tzv. hudebním hluchem.
Takové ty základy - nátisk a spol bych si asi zkusil domluvit u učitele na trubku v místní ZUŠ.

Přecijen bez toho troubení je ten hon takový poloviční.
Beware of old men in profession where men die young.
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od sladoch »

Předem je potřeba si uvědomit dvě věci. Tyto nástroje vyžadují pravidelné cvičení, a aspoň nějaký hudební sluch, bez obojího to stojí za nic a poslouchat trubače, který nehraje a vytáhne nástroj jenom na hon, a nebo neslyší, je za trest.
Jinak desatero a pár dalších fanfár není vůbec těžké zvládnout, a pokud máš hudební sluch a vydržíš cvičit, tak si myslím, že je zvládneš docela rychle.
A základy u nějakého učitele hudby doporučuju, ukáže co a jak, zvládne opravit chyby a vyhneš se zbytečným zlozvykům.
Odpovědět