Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

a vse kolem nich
Odpovědět
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Kettu81 »

Zdravim všechny, taky vás rozčilují některé tradované průpovídky a chování jako třeba-
Když nestřeliš ty tak střeli soused
Lišku nepustim bez rány
Co má zahnutý zobák je škodná
Lpění na přikrmování srnčí jednou týdně (nemyslím automaty)
Zajic je nejlepší až když z něho kape (třeba až na velikonoce tak proč ho vyvrhovat)
Dřív se to dělalo tak, tak proč to dělat jinak
Toto a jiné se bohožel cpe do hlav některým začínajícím myslivcúm a prohlašuje za tradice. Co vadí vám , jak s tím bojujete a čeho by se měla česká myslivost zbavit ? Aby bylo líp.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od martinh »

Aby bylo líp? tak ZÁVISTI.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od xtaup »

To co píše Kettu81, jsou fakt běžně používané fráze, které naštvou, ale určitě bych si je nijak nespojoval s tradicemi a ani v učebnicích o tradicích se nic takového nepíše. A čeho by se měla česká myslivost zbavit?? Řek bych tak 10 – 50 % myslivců :?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od dalas »

Jo, takovýhle průpovídky byly, jsou a budou. Mě osobně až tak nevadí, protože v mnoha je dost nadsázky. Pokud nevím že zdroj informací je důvěryhodný, tak si to ověřuji vždy z více pramenů. Alespoň mě to donutí se v tom pitvat a dopídit se objektivní odpovědi. Už jen tohle fórum dává daleko objektivnější náhled na výše uvedené příklady. Horší ale je, když se tím autoři taky řídí. Pokud se to týká jen jich samých, je to jejich věc. Pokud má někdo rád shnilýho zajíce, nebudu mu v tom bránit. Horší je to, pokud se to týká živé zvěře. V první fázi je dobré si o tom popovídat a vysvětlit si problematiku. Pokud to nepomůže musí nastoupit sankce.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Pyros82 »

Podle mě je největším problémem české myslivosti je nezodpovědnost jednotlivců při střelbě na zvěř - špatně obeznaná zvěř hlavně věkové třídy, nejisté rány na zvěř za pohybu a střelba na vzdálenost, která je nad síly střelce. Dál je to klesající množství znalostí, které myslivec má znát - spousta myslivců po tom co dostane lovecký lístek si myslí, že zná všechno a jen málo z nich si přečte nějakou odbornou literaturu z oboru balistika, zologie nebo zákonů. Pak je to taky lpění na falešných tradicích za každou cenu a bránění se novým věcem. A tak by se dalo pokračovat v každém oboru co má s myslivostí něco společného. Ale jako největší problém vidím to, že o těch špatných mezi námi moc dobře víme, ale bojíme se na ně ukázat a zbavit se jich. A říkejte si co chcete, ale právě tito nám kazí dobré jméno na veřejnosti. Pak se nemůžeme divit co si o nás veřejnost myslí, když si neumíme udělat pořádek na vlastním písečku. Na konec bych chtěl říct, že je to na zodpovědnosti každého z nás kam se bude česká myslivost ubírat, ale máme to ve svých rukou a měli bychom se podle toho chovat.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Zdenek41 »

Myslím,že ani jeden bod do tradic nenáleží.Ale co mě asi vadí nejvíc,že se tem mladejm káže voda,ale pak se společně pije vino.A ještě jedna věc vzdělávat se musíme pořád, zkouškou z myslivosti to nekončí.Jenže opak je pravdou.A pak to je jaký to je.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Pyros82 »

Souhlasím s tebou Zdeňku, že jsem se o tradicích moc nerozepsal, ale taky to s tím souvisí a napsal si to přesně. Dělám myslivost desátý rok a vzpomínám už na začátku jak jsem chodil do adeptského kurzu a tento kurz je vlastně základem každého myslivce a myslím, že je to hodně tradiční záležitost. Za tu dobu co dělám myslivost jsem potkal pár myslivců co dělali kurz po mě a myslím, že úroveň znalostí z kurzu poklesla. Taky vzpomínám jak jsem do kurzu nastoupil a říkali nám, že musíme splnit docházku jinak kurz nemůžeme dokončit.Tenkrát jsem to měl nabité,protože se mi to krylo ze školou a s vypětím sil jsem se vždy na kurz dostavil.Některé jsem tam neviděl celý kurz a u zkoušek taky nic moc, no spíš nic a kupodivu to dali. Ale měli dost peněz,tak to nějak šlo. Všechno by se nemělo dát koupit. A u těch zkoušek to už začíná.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Herkul »

Jednoduché: LIDI:-).
Pár bodů bych měl: Vedení CMMJ (by jste se divili co jednou za čas zkouší ti pacholci), trapných zákonů k ničemu, rychlokvašek (lidí co mají lov. lístek na základě peněz a ti co složili jednosemestrální zkoušku myslivosti na VŠ, která probíhá VELICE benevolentně - několikrát přítomen, bych složil v 15 letech), lidí kteří nemají cit pro přírodu (hlavně když jde o usmrcení živého tvora), vysokých nájmů, malých výměrů honiteb, špatného životního prostředí (myšleno lesní skladba a polní - zemědělství) no a nesmím opomenout na špatně smýšlející lidi ať už jde o zastaralé názory krmení a podobně:-). Jen k tomu : "když nestřelíš ty střelí jiný" Nevím jak u Vás ale kde jsem byl, tam to tak funguje. A řekněme si narovinu, vy už jste vyděli slušného kusa třeba každý rok dokud nebyl opravdu "odstřelovej", já ještě ne! Ale netvrdím, že se tím řídím, jen říkám, že když třeba pustím sekáče (fakt pěknej kousek), tak ten rok leží! Stejně tak jelen a podobně.
Když odstraníte ty lidi, tak nic z úvodního rčení "kettu81" nebude:-)
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od dmw »

Čeho se má zbavit česká myslivost. Budou souhlasit vlastně se všemi příspěvky. Ale hlavně kupování loveckých lístků, člověk by měl vážně absolvovat aspoň to myslivecké minimum a to myslivecký kurz o první lovecký lístek, protože aspoň trošku získá orientaci v daných předmětech. Znám několik lidí co si lístek koupili a musím říct, že je to vážně kapacita od kapacity. Můj děda mně vždycky říkal, že myslivost se učí celý život a myslím si, že měl pravdu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Pseudotradice aneb čeho by se naše myslivost měla zbavit

Příspěvek od Tommy »

Vždy je to o člověku a určitě na to nemá vliv složení zkoušek. Dnešní myslivost má zapuštěné kořeny hodně hluboko a ještě to bude trvat dlouho, než se ta povaha česká napraví.
Odpovědět