Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Zdravím všechny trubače i zájemce o tento krasný zvyk, nenašel jsem nikde aktualní téma kolem troubení tak jsem ho založil. Myslim, že bez troubení se neobejde žádná pořádná myslivecká akce.
Jako první příspěvek bych zájemcům o tento krásný zvyk doporučil podívat se na stranky. www.trubaci.cz a www.spolecnostmysliveckychtrubacu.cz
A s důvěrou se obrátit na Mgr.Petra Dudu nebo jiného lektora, rádi poradí jak začít atd.
Ať už chcete začít troubit na Lesnici nebo Borlici ,vždy je lepší nechat si alespoň první dva měsíce jednou týdně poradit co děláte špatně, zkrátíte tak počáteční utrpení sobě o ostatním okolo, a krom toho, samostatný začátek vás muže zbytečně odradit...další díl prace už je jen na vás a na četnosti vašich cvičení.

Já osobně jsem začal s troubením na Borlici letos v září, nyní zvládnu bez větších problémů Dykovo desatero a už jsem samostatně odtroubil i pár honů....

Takže , nebojte se začít....a na příští hony už budete troubit jak na lesy :wink:
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Za další bych rád požádal zkušené trubače, jestli někdo nemá nějaké nahrávky Hlaholů zvěře (Úlovky) ať už Sellementa nebo Dyka...nejlépe na borlici... rad bych se učil další věci, ale protože nejsem nijak hudebně zkušený nedokážu zahrát jen z notového materiálu, potřebuji to nejdřív slyšet....
Prosím napište sem nebo SZ nebo dejte tip kde by se taková nahrávka dala sehnat.

Díky M.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Zdravím.
Taky přemýšlím o tom,že bych se naučil troubit alespoň nějaké základní melodie,protože v okolí není nikdo,kdo by na honu troubil. Získá to tím takovou slavnostnější náladu a atmosféru. Hudební sluch i paměť na melodie mám, umím hrát na spoustu strunných nástrojů, ale z not čtu velmi, velmi špatně. :oops:
Neměl by jste někdo nahrávky takových základních skladeb, které jsou obvyklé k té dané příležitosti a k tomu danému okamžiku.
Techniku troubení mi snad předvede kamarád,kterej hraje na pozoun, ale pak ještě vědět co kdy troubit.

Doufám, že svým amatérským přístupem nerozhněvám nějaké trubače,ale říkám si, že lepší když zatroubí amatér,než nikdo. :)
Lesu zdar
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Koukni sem, http://trubaci.cz/index.php?page=noty
myslim že tam najdeš všechno co potřebuješ k odtroubení celého honu nebo jiné myslivecké udalosti, sám jsem se podle nahrávek naučil celé desatero....koukáš do not (ty tam jsou taky dole v pdfku) a posloucháš ,a pak už je to jen o troubení a troubení :D

Jinak bych ti doporučil aby ti někdo řekl co je to správný nátisk a jaké děláš chyby, aby tě první neúspěchy neodradily...

zdar M.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Bezva, moc díky.To je přesně to, co jsem hledal. Technika nátisku by měla být stejná jako u jiných dechů,ale jak správně znějí které povely,pozdravy,signály,hlaholy......to jsem potřeboval. Žena bude chvíli asi trpět :lol: :D Zdar.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Karlos23 píše:Žena bude chvíli asi trpět :lol: :D Zdar.
Zdravím,
pokud máš trochu sluch a cit..tak myslím že zase tak dlouho žena trpět nebude... :wink: já jsem vždycky šel do poslední místnosti v patře v baráku a zavřel jsem se tam...aby to nebylo tak slyšet a dalo se to po měsícu už to krásně znělo takže to uši už nervalo...ba naopak v dnešní době mě špizujou a poslouchají a hned dostávám zprávy tam a a tam jsi neměl úplně dobře nasazený tón apod.... :D
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Tak jsem měl dnes poprvé v ruce lesnici, a je to super. Přijela kámoška, co na ní hraje několik let a dala mi něco jako první lekci.
Za chvíli mi šlo troubit takový základy, jako ...jede jede poštovský panáček.., a chválila mě, že zahraju čistě i vysoké tóny, které jí trvaly několik měsíců. Tím je to jasný, budu troubit. Tak ještě někde sehnat, asi po bazarech, nějakou starší lesnici. :mrgreen:
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

No vidíš jen tak dál...no s tou lesnicí to asi nějakou kačku bude stát....já začal na borlici páč se dá sehnat nová za 1400,- a můžeš ji všude tahat bez toho aby nějak překážela...

Když budeš mít nějaký postřehy nebo užitečné odkazy na nahrávky nebo bazary nastrojů dej vědět...

Lovu M.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Mluvil jsem se známým, co prodává v hudebninách. Říkal, že tam nedávno měli v komisi starší lesnici za pouhých 2 500,-,ale byla v ladění F, a ne B, a taky už je pryč. Tak to asi chce zkusit oběhat bazary a zastavárny. Prej jsou i ještě větší lesnice, který maj hlubší ladění. Víte někdo o co jde? Na netu jsem k tomu nic nenašel, možná to má taky jinej název.
Chtěl bych lesnici, klidně i omšelou, borlice nemá tak příjemnej hebkej zvuk.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Karlos23 píše: Chtěl bych lesnici, klidně i omšelou, borlice nemá tak příjemnej hebkej zvuk.
S tím ti musím oponovat...i když na borlici hraji...jinak k tomu ladění F by bylo špatné páč by sis nemohl s nikým zahrát...ale zpátky k tomu nesouhlasu. Ono jednak záleží jakou máš značku myslím tím kvalita, za další ono každý dechový nástroj ať je to trubka, borlice nebo dokonce i harmonika(na tu hraju taky) je svým způsobem originál. Takže může hrát krásně i šunt za dvě stovky tak jako může amati kraslice hrát zprdel....ale to nejspíš ne.... :D Naznačuji tím jen že samotný tón, jeho barvu, výšku, frekvenci ...a další věci vytváří spousta faktorů. Mám spoustu kamarádů v dechovce a ti troubí každej den já moc ne, ale říkají že trubka hraje taky podle toho jak si ji kdo zajede něco jako u auta nebo motorky....proto ten kdo začíná si taky kupuje od starých mazáků a jak říkají trumpeťáci ta je dobře vyhraná..... :wink:
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

No uvidíme, možná skončím prozatím u borlice.Ta se dá sehnat za zlomek ceny lesnice, a větší investice mě teď čekají jinde.
V těch hudebninách v Jablonci prej měli ještě nedávno dvě krásný borlice á500,- , ale někdo obě naráz koupil. :roll:
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Doporučuju STAGG 77 PH "in B"... je to sice made in china , ale hraje dobře(potvrzeno odborníky) :D ..a cena je velmi příznivá a aspoň se nebudeš bát nějakého toho škrábance. A v ceně je i pouzdro..

Další věc... ladění v B.. to je opravdu nutnost jinak si asi moc nezahraješ a poslední pokud by jsi kupoval starší, koukej jestli má tkzv. ladění...tj. posuvný konec do kterého se vkládá naustek. Když vás pak hraje víc tak si to posuneš aby všechno znělo stejně... ty "staré po dědovi" to většinou nemají.Přeci jen každý trubač a nastroj nemusí hrát vždy uplně stejně..

A ještě něco...připrav se, že na borlici je začátek těžší než na lesnici...to co ti předtim hralo celkem pěkný ton...to tady stačit nebude :lol: , do borlice se o hodně víc fouká a má tony tak nějak blíž u sebe takže je těžší naučit pusu dělat co chceš ty...
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Má pravdu předsedo... :wink:
na lesnici je to snažší..to už jsem si taky mohl vyzkoušet....jinak...já tomu co vytváří tón říkám nátrubek
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

michalos píše:Má pravdu předsedo... :wink:
na lesnici je to snažší..to už jsem si taky mohl vyzkoušet....jinak...já tomu co vytváří tón říkám nátrubek
Pardon....je to tak samozřejmě, nátrubek...ani nevim jak jsem přišel na naustek :roll:

Ps: ton ale vytváří rty velikostí otvurku a tlak vzduchu... ne? Když už jsme u toho :wink:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

To ano samozřejmně že závisí jedno na druhém...ale barvu a částečně i tón samotný vytváří právě nátrubek...skus si zahrát na plastovej a uvidíš že to bude znít jinak.... :wink:
Odpovědět