Předávání úlomku

a vse kolem nich
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Předávání úlomku

Příspěvek od michalos »

Nikde jsem to zde nenašel ani v penzu tak bych se chtěl zeptat zde. Jak je to s předáváním úlomku když střelec střelí na naháňce víc jak jeden kus černé zvěře, a jak by to bylo kdyby střelil škodnou a např. jeden kus černé. To dostane od každého kusu nebo jeden za všechny? Pokud je to hloupá otázka, klidně to smažte, prostě mě to vrtá hlavou .... :idea:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od fesoj »

Na naháňce - pokud se jedná o předávání úlomků na výřadu - by měl střelec obdržet 1 úlomek, ať střelí 1 prase nebo 10. Střelí-li dva /nebo 3/ druhy zvěře, obdrží 2 /nebo 3/ úlomky a pro každý druh zvěře by mělo jít o jinou dřevinu.
Kritériem pravdy je praxe.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od michalos »

Díky za objasnění... :wink:
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od rip-curl »

Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Petr1970 »

když to tu nakousli, zeptám se - hon, víc lečí.. v první leči liška, na výloži se předává úlomek.. na výřadě už ne..
je to tak možné?
že to rozdám po lečích a ne až na konci?

viděl jsem to posledně, dělaly se výlože - zvěř se správně naskládala na konci leče, hospoodář to s notýskem obodoval a přitom-potom rozdal za lišku a prase úlomky normálně - na klobouk, řeč, gratulace..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Zdenek41 »

Ano je to tak možné.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od precechtel »

osobně jsem příznivcem na menší akci předání úlomku bezprostředně po leči na výloži, ať už se úspěšný lovec raduje a chlubí a přijímá gratulace, je to takové domácí , taková pohoda. Ale chápu i to, že na velké akci se děje předání za večerního šera při zapálených ohních a troubení a výřadu. F.
politice a politikům zmar
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od petjan »

Při předání úlomku přeje předávající "lovu zdar" a ten kdo jej přijímá odpoví: ????. Co odpoví Lovu dík, Lovu, nebo Lovu zdar.
Přijímal jsem úlomek za jelena a odpověděl jsem LOVU ZDAR, jak jsem se to dočetl v knize Vach a Kovařík a člověk co to vyučuje ( předávající ) mi vynadal, že to má být LOVU, nebo LOVU DÍK.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od michalos »

Nám na lesárně říkali buď zkráceně Zdar, nebo Lovu zdar. Lovu dík a lovcův dík je blbost, která je spojována s překladem od soudruhů NDR. :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od fesoj »

Slavnostní předávání úlomků při výřadu, lemovaném zapálenými ohni, má sice něco do sebe - jenže je-li ten výřad v desítkách kusů, ta slavnostní chvíle se až neúměrně prodlužuje a proto já osobně upřednostňuji předávání úlomků po každé leči. U výřadu by stačilo, kdyby vedoucí honu jmenovitě uvedl všechny střelce, kteří se na něm podíleli, v pořadí podle počtu ulovených kusů. Ale setkal jsem se již několikrát při slavnostním předávání úlomků s jiným nešvarem - místo tradičních decentních třívýhonkových úlomků jsou střelcům předávány větve, s kterými by se bezmála mohlo zametat.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Lesomil »

petjan :)
Ten Váš vyučující byl asi jeden z těch, kteří vzhledem k moci dané jim pozicí učitele vytváří svá vlastní pravidla a zvyklosti, které následně vštěpuje žákům..... Po dobu studia se jen těžko lze takovému "carovi" vzpírat a poukazovat na klasiky...
Tak jak píše "michalos" a rovněž i ty s odkazem na autory knihy, odpovídá úspěšný lovec na předání poděkováním a slovy "Lovu zdar"
Toto je rovněž doslova uvedeno v další knize našeho klasika Jaromíra Javůrka "Lovecké praktikum" v prvním vydání roku 1973 na stranách 48-50 věnovaných předávání úlomku (tehdy v prodeji za 12,-Kčs.)
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Ondra »

Když mi kamarád "zoči voči" řekne: "Gratuluju ti, Lovu Zdar!" , tak odpovídám: "Děkuju, Lovu Zdar!". Myslím si, že je to tak správně a víc bych v tom asi nehledal. To mě daleko víc irituje předávání "zálomku". To už jsem taky párkrát slyšel :roll: . Nejsem hnidopich a nikoho bych nikdy neopravoval, ale předávání "zálomku" a "slovení" kusu například srnčí zvěře mě maličko se..e.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Ondra »

Ještě by se to mohlo vyšperkovat na "Slovu dík!" :twisted:
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od Lotr »

Však taky všem, kteří kde říkají a píší, že slovili zvěř, škodolibě přeju "Slovu zdar!" :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Předávání úlomku

Příspěvek od sw_fox »

Slovit mi prijde podobny paskvil jak misto lovu zdar nekteri (kteri zapominaji ze nejsou v praci a ne vsichni jsou i lesaci) rikaji lesu zdar.....:-)
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Odpovědět