Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Hehehe, tak já dosledovat a dosledovávat slyšel nejednou. Ovšem ne u nás. Zato veksl u nás normální slovo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Lotr »

Na ja, veksl, in Sudetenland normal :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

Ještě že přechodníky jsou používané velmi zřídka. To by znělo pěkně "dosledovávavše sele......." :D
Připouštím však, že za určitých okolností může dosled způsobem provedení inklinovat k dohledávce. Slovo dosled používám pouze jako podstatné jméno. Zvěř po dosledu najdu buď zhaslou, nebo ji při dosledu zvednu, nebo dostřelím atd. Případně sleduji stopu a pod. Prostě provedením je dost velký rozdíl mezi dosledem a dohledávkou už i z podstaty slova.
Co se týká standardu, ten veksl je příkladem. Standardní výraz je ochoz a myslivec by měl vědět co je to ochoz. Není ale nic proti ničemu, jestli se v mysliveckém žargónu bude používat veksl. je to prostě stejné, jako se spisovným jazykem a slangem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Tim »

No my tu máme tak husté porosty, že i po provedené prořezávce jsou za půl roku neprostupné. Takže u mne je to dohledávka vždy, když zvěř odskočí z nástřelu :mrgreen:

Tak mi napadá, ještě že z té němčiny nepřebíráme všechno, protože třeba lončák se mi vyslovuje mnohem lépe než überläufer :-) Ale koukám, že ten veksl je rozšířen po celé ČR. Ono to jde docela dobře přes hubu, tak se ani nedivím...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

Time to tě lituji. Jít v podstatě na náhodu do landavy bordelu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od crif »

Jo jo, valim si to po vekslo, ňáká rana do hnáte, tak sem mu ju šópnul...... :lol:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od motolada »

Poslóchéte,u nás
ochoz,chodník,šlajzna
dosled,dohledávka
koza,telko,čiplena
rohál,,srňóch
bacha,kaňór,harmara (a já sem ode dneška zavedl džihádisti)
zrzka,smradlena,to černobílé průžkované
holkova pomsta,olověné granule atd...
No jiný kraj jiný mrav :lol:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Lotr »

Ještě nutno připomenout zlidovělé latinské názvy zvěře, když mi kamarád z prostějovska psal, že se večer chystá na melesa, tak jsem taky chvíli přemýšlel o čem je řeč, než mi došlo, že jde o jezevce, latinsky meles meles :D Tady se to nepoužívá, max. na poslední leči někdo na poslední leči vytáhne otřelý starý vtip o lišce, že je napůl vůl a napůl pes :)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý den,
u nás (pod Uherským Hradištěm) srna = koza, srnče = kůzle, kozlacko (zkráceně kozla). Mladá srna = čiplena, čipla.
Telko u nás občas slyšet a (většinou) každý ví, že se jedná o "mládě od vysoké".
Ale je to slyšet spíš od starších (60+) členů, mladší pokud nejsou pod jejich vlivem, většinou mluví "spisovně".
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od crif »

No já když jsem pod vlivem..... :lol: :lol: :lol: :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Lada>prosím tě a to "černobílé průžkované" to je jako co? A Holkova pomsta je předpokládám ZH?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

Tak jsem se dověděl, že kolega už má střelené, telko, jalovicu a krávu. :shock: Tak jsem si musel v duchu odplivnout. Co mě ale zajímá, je motivace. Proč, když máme speciální myslivecké výrazy, vymýšlíme něco, co snad nemá s myslivostí nic společného. To už snad budeme kočku nazývat psem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Zbrojovák »

...mě napadá ...na truc.

U nás (víceméně rozhraní Beskydy -Bílé Karpaty)
ochoz - péro, menší pérko, veksl taky
telko- kolouch (úpííím)
čiplena- srna 1.rok
šmola, šmolka- laň 1.rok
bachyně - bachna, bacha
černá - prasata (taky úpííím) někdy divák (ze slovenčiny)
jinak myslím klasická mluva, ale někdy taky kraviny a jiné...
Už jsem slyšel ale tak pojem "antéňák" - vysoký špičák jelen, "peroxiďák" - srnec bulkař bez vytlučení, který se dobře preparuje atd... :D
veliký kus černé (zřejmě nebo mnohdy :wink: neobeznaný) prostě - "hruda" - to je slyšet směrem k Vláře a dál.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Šmolku pradlenám necháváme, my ten výraz nepoužíváme, je to slovo nehezké, převzaté z řeči německé. Laňka, srnka i dívenka, všem sluší název čiplenka, zýnalecky si je prohlížíme, jaké jsou "ve zvěřině", hodnotíme.
To Dalas - jalovici mám taky střelenou, dokonce i býka, krávu zatím ne ! Dokážu pochopit ještě tak výraz "telko". A kdo nazývá srnu kozou a srnče kůzletem, ten taky zaslouží nakopat do řiti. Vždyť pokud to někdo nepochopí jinak, měl by si každý uvědomit aspoň ten základní rozdíl, že to, co vykukuje z mlází, je srna - a to, co vykukuje z blůzy, koza !
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od crif »

Nezbývá než souhlasit. Skutečně máme pro svoji činnost dosti specifické názvosloví a toho je třeba se držet. Odnože zemědělsko-turisticko-baroktně novodobé musíme vyloučit. Alespoň v podobě soudu při poslední leči :lol:
Veďme to v duchu našich předchůdců, co udávali myslivosti směr, než..........
Odpovědět