Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od zoubeek »

To nebyla kritika vedení honu, ale upozornění pro všechny, včetně předsedy, že při trobení se smeká. K čemu mi bude upozorňovat na to, že se smeká, když hon skončil? Stejnak si asi moje upozornění druhý den po Poslední leči nikdo nepamatoval :lol:
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od rip-curl »

Ahoj, co si myslíte o "lovu dík"? Používat nebo nepoužívat? Už jsem zaznamenal hodně odlišných názorů a úpřímně nevím k čemu se přiklonit. Díky
Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od michalos »

Na odpověď lovu zdar se má odpovídat buď zkráceně Zdar nebo Lovu zdar. Lovu dík je převzatý od německy mluvících zemí kde na lovu zdar Weidmannsheil odpovídají lovu dík Weidmenndank a to se u nás špatně používá a je to už zažité, neboť konkrétně u nás ve sdružení ani ti nejstarší a nejvyšší (hospodář, předseda, a ostatní...) to NEVÍ!!!!
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Jirka C. »

Ad Lovu Dík - No, mně to nějak nejde přes uši a hubu, ale žíly mi to nerve. Vím, že je to blbost, ale někde to tak maj prostě vžitý, že si netroufám oponovat, a hlavně ani nechci. Je to to samý, jako koza, kůzle..... Já to neřikám, ale jsou myslivci, kterejm nešahám ani po kotníky a říkaj to celej život.
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od rip-curl »

Díky za Váš názor... :)
Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Ad lovu dík, lovcův dík, lovčímu dík atd... Není to správně "česky", je to převzato z Waidmannsdank atd. Nicméně, je to už tak rozšířené, a člověk to slyší od různých lidí z různých koutů republiky, že si tak říkám, že se to pomalu tradicí stává. Což mě vedlo k zamyšlení, jak to s těmi tradicemi je a nakolik jsou a mají být tesané do kamene a nakolik se vyvíjejí a mají vyvíjet spolu s dobou. Česká gramatika přeci taky není neměnná,jinak bychom si onikali :) a když člověk dostane do ruky nějakou starou knihu "v původním znění", často tomu sotva rozumí. Jak mluvnici, tak grafické podobě písma. Taky jsme se někam posunuli. I v oblasti myslivosti je dnes řada názorů ze začátku století překonaná, a poznání se taky vyvíjí. Tak si skoro myslím, že pokud se tenhle novotvar natolik rozšíří, že ho bude používat velká většina myslivecké veřejnosti, stane se za nějakou dobu součástí naší mluvy, a nikomu to nebude už ani připadat divné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od michalos »

BwanaHunter píše: Tak si skoro myslím, že pokud se tenhle novotvar natolik rozšíří, že ho bude používat velká většina myslivecké veřejnosti, stane se za nějakou dobu součástí naší mluvy, a nikomu to nebude už ani připadat divné.
Já si právě naopak myslím, že by měli nové adepty na mysliveckých kurzech či hodinách za tohle víc peskovat a štěpovat jim to do hlavy neboť už zde je velká chyba.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

To, že je nějaký výraz běžně používaný, ještě neznamená, že bychom ho automaticky měli akceptovat. Například "šmola, šmolka" do naší myslivecké mluvy zcela určitě nepatří. Ještě Komárek pro divočáky na rozhraní věku sele - lončák používal otrocký překlad z němčiny "přeběhlík" - zaplať Bůh, že se to neujalo. Koneckonců ani ten běžně používaný "rudl" není zrovna košer myslivecký výraz.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> tak je to věc názoru, jistě, a ten můj je, musím říct, odlišný. Jazykovědci z Ústavu pro jazyk český se taky jednou za čas sejdou a zamyslí se nad vývojem jazyka, a přizpůsobí spisovnou gramatiku a pravidla realitě, tedy tomu, jak se opravdu mluví. A nemyslím si, že by mluva myslivecká musela být v tomto odlišná. Ostatně zrovna šmolka, šmola, jsou v západních částech republiky natolik rozšířené a běžně používané minimálně víc jak 100 let, že mi přijdou zcela přirozené a ani mi nenapadne řešit, jestli jsou myslivecky "spisovně", jen proto, že to někdo někde napsal. Mimochodem, sám máš v signatuře, že kriteriem pravdy je praxe... :) Proč by tedy zrovna tradice a mluva tu praxi neměly reflektovat?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Už proto, že výraz "čiplenka" je daleko hezčí, aspoň mému uchu zní liběji. Šmolka je germanizmus.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> doufám, že je patrné, že naše debata je v rovině akademické diskuze, nikoliv sporu :lol: Ale já to mám přesně opačně. Šmolka mě zní úplně normálně a přirozeně, čiplenka mi nejde přes pysky ani přes uši, ačkoliv ofic je správně. Co mě tahá za uši ale děsně je koza, kůzle, kozle... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Takze kdyz o tom tak premyslim, tak vlastne mame "spisovnou" mysliveckou mluvu, kterou mluvi skupina puristu a fandu, pak "hovorovou" mysliveckou mluvu, kterou mluvi dalsi, zrejme podstatna cast myslivecke verejnosti, a ktera zahrnuje ty smolky, kozy apod. Nicmene, pokud se pouziva jinak spravne, tak s tim nemam problem. Mnohem snaz vydycham kozu a kozle, nez kdyz si nekdo plete behy a behaky a svirak se svirkou....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Fenri
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 30.6.2013, 23:32

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Fenri »

Tradice jsou fajn věc pokud dávaji smysl...
Hlavním úkolem myslivce je starat o zvirata a pripadne redukovat jejich počty tak, aby to pomahalo prostředí které má na starosti. Pokud toto dodržuje tak je úplně jedno jestli mluví jako podlední dlaždič nebo používá mysliveckou latinu... vyjimkou je pak samozřejmě situace kdy si někdo během společných akcí poplete termíny v měřítku, kdy může ostatní ohrozit na zdraví (což "pěkným srncem" rozhodně neudělá).
Čili pokud jde o bezpečností zásady a některá opravdu důležitá označení, tak ty by měl znát každý, ale nemá cenu lpět na starých (respektive nutit k tomu ostatní) tradicích které už jsou dnes dávno neopodstatněné. V Japonsku je lepění na tradicích zcela pochopitelné, ale naše myslivecké tradice jsou trošku někde jinde.

To samé platí u dalších nesmyslných tradic jako jsou dřevěné pažby, výhraně myslivecké rány nebo myslivecký stejnokroj. Někomu se to sice může zdát poetické nebo estetické a já to rozhodně nikomu neberu (každý ať si provozuje myslivost dle libosti a v rámcích zákona), ale stejně jako u myslivecké mluvy a dalších obyčejů to není něco co by si měl vynucovat na ostatních.

Malý příklad z praxe:
Na přednášku z balistiky nám přijel pán a dovezl sebou dva divočáky určené na přednášku ze zoologie a anatomie (následně také ke konzumaci). Oba lončáci měli nebyli střelení na komoru ale do hlavy, pán do lesa nosil maskáče, "hejkala" na vrchní polovinu těla a po zkončení přednášky nám vysvětlil výhody umělé pažby oproti její dřevěné konkurentce. Jeden z profesorů z něj evidentně moc radost neměl protože nám poté začal vysvětlovat že to není součástí tradic a lov pak postrádá poetiku, ale upřímně řečeno...

Dle mého osobního názoru (a nikomu ho nevnucuji) byl nejmenovaný pán myslivec v pravém slova smyslu a to bez ohledu na moderní zbraň, nemyslivecké rány a nebo netradiční novátroské přístupy... pokud usmertí zvíře taky aby o tom pořádně ani nevědělo a stará se o jejich počty jak má, je mi úplně jedno co má na sobě, nebo jak mluví.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

Jeden příklad, kam až místní folklór může dospět. Na víkendové oslavě se do sebe pustili slovně dva kolegové (už měli něco upito), kdy jeden druhému vyčítal, že před 14 dny střelil kozu, starou prču, aby měl co do klobásek. Věděl jsem o co jde, tak jsem s pobavením tento duel sledoval. Argumenty "mám to ze spolehlivého zdroje" druhý " jo koza byla vychrtlá, sotva 3,5 kg masa" prostě jeden druhého nepřesvědčili. Ve skutečnosti šlo o domácí starou kozu, kterou dcera jednoho z nich nechala utratit a byla zhodnocena v klobáskách spolu s vepřovým a hovězím. Jeden si myslí, že ten druhý je hanebný pytlák a ten zas, že první je pitomec. Tak jsem jim jen řekl, že ještě můžou srnce nazývat kozly a možná se navzájem postřílí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Lotr »

4 Fenri - přesně takovými názory se vymezují lovci od myslivců . . . . ale každému jak libo jest.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět