Pruberni srnci - jak se poznaji a jak se pojmenuji

a vse kolem nich
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To jsem tam zapomenul napsat. Srnec se v říji chová agresivně. To si u dvouletého srnce nedokážu moc představit. Myslím, že starší srnci by ho zastrašili. ještě nemá takové sebevědomí. To přichází se zkušenostmi ze soubojů.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

no, panove, jak ja vidim pojem "skudnik":
jednak se jedna o kus, ktery svym parozim muze zpusobit poraneni svemu sokovi - u srnce tedy spicak, u jelena je to jelen bez koruny nebo s dlouhymi spicemi. takoveto parozi muze mit jednak stary kus nebo i kus klidne mladsi, ale pruberny.
dale tento kus se chova agresivne, tzn. jde do souboju s ostatnimi srnci/jeleny, ktere tedy diky svemu parozi muze poranit.
takze skudnik muze byt klidne mladsi kus, ale dle mne ne dvoulety srnec, ktery, jak psal fery, jeste nebude natolik vybojny, aby sel do souboju s ostatnimi srnci.
vhool

Příspěvek od vhool »

zdravim pani kolegove,po delsi odmlce jsem zase zavital a vidim ze je zde porad prijemne :wink:

to alda: aldiku konecne mluvis tak jak mas o srncim :D :D :D .mam na mysli nasi debatu o bulkari versus knoflikar ci palickar :lol: :lol: :lol: ....jen jsem si rypnul :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Vhoole chlape.Ale k tématu.Nedovedu si představit ?kůdníka dvouleténo i když do srnčete jsem viděl píchat i ročka ?pičáka a to určitě ?kůdník nebyl.Jak to tedy podle mě je.Od 4 let začíná být srnec teritoální.Začíná být i agresivní hlavně v průběhu říje je jedno co nosí za paro?í.Je fakt,že pokuď má ostré ?pice je svému oklí velice nebezpečný.?kůdník je ovšem zase podle mě přestárlý srnec,který pomalu přichází o své teritorium a je agresivní na každý sebemenší podnět třeba i pohyb.Jak si pak vysvětlit propíchané srny a srnčata.Tento srnec se pohybuje ve velkém prostoru a nenechá nic v klidu.Je schopen vyhnat všechny srnce k sousedům.K těmto srncům přistupuji vždy velmi razantně, neme?kat nikdy s odstřelem.Po odstřelu se nemusím nikdy bát,že bude dvouletej.ještě se mi to nestalo.
vhool

Příspěvek od vhool »

ahoj zdendo,souhlasim s tvoji definici skudnika,jen bych dodal ze osobne povazuji za skudnika jeste srnce ktery ma parozi bez vetsich vysad (cca do 1cm) a tudiz pri soubojich o uzemi se nema jak zaklinit a tudiz je zde velke riziko zraneni srnce ktery je treba v nejlepsi kondici.srnci bohuzel asi moc pred soubojem nepremysli nad tvarem parozi toho druheho (alespon si to myslim) a tudiz i slabsi kus muze tezce poranit i silneho jedince v pripade ze uz dojde ke kontaktu :?
Odpovědět