Účinnost jednotné střely

Vše o brokovnicích
milan 04
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 20.7.2007, 7:33

Účinnost jednotné střely

Příspěvek od milan 04 »

Zdravím pánové.Prosím o informaci na jakou maximální vzdálenost je možné bezpečně střílet na divočáka s brokovnice s délkou hlavně 48 cm střelivem slug 12/76 případně 12/70.Děkuji.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od Lotr »

Na to se nikoho neptej, to si musíš zjistit sám. Vezmi svou brokovnici, postav si terč na 30 m, nakup si pár druhů jednotných střel, za sebe doporučuji Sellier&Belloty nebo Yavalaskary, posouvej terč po 5-ti metrech dál a dál, a pokud budeš schopen opakovanými výstřely spolehlivě zasáhnout terč velikosti komory divočáka, tak na tu vzdálenost střílej i na společných lovech. Dostaneš se na 50-60 m max., ostatní zásahy jsou jen pouhým dílem náhody. Pokud bys chtěl střílet přesně na větší vzdálenost, budeš muset zainvestovat hezkých pár desítek tisíc do nějakého speciálu s drážkovanou hlavní, např. Landber a přesných SST střel, které jsou pro tyto podmínky určeny.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
milan 04
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 20.7.2007, 7:33

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od milan 04 »

Děkuji za reakci. Šlo mi hlavně o to, že pokud se pamatuji tak se říkalo u s-balů můžeš střílet na těžkého knoura na 60 metrů,ale v době minulé se neřešila délka hlavně, měli jsme všichni obyčejní myslivci délky kolem 70 cm,+,-, tak jsem chtěl vědět jestli má na výkon velký vliv ta krátká hlaven a to ani ne tak na přesnost, ale na výkon.Ale jak píšeš, určitě si to nejdřív vyzkouším nanečisto.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od Lotr »

Když pominu to, že na těžkého kňoura za současného stavu zákona na společném i individuálním lovu pouze kulí, jednotnou střelou se smí na společných lovech pouze sele a lončák, tak máš pravdu. 60 m je opravdu max., viděl jsem pár dobrých zásahů na několika honech, ale vždy od vynikajících brokových střelců a ti sami většinou přiznávali, že to byla víceméně náhoda. Kratší hlavně zas takový vliv na to nemají, aby ses tím musel na těch 60 m zabývat. Velice dobře jsou na tom jednušky, měl jsem starou ruskou dvacítku, kterou jsem starým olověným S-Ballem spolehlivě trefoval na 80 m a současným sportovním speciálem z Iževsku se takto Yavalaskarem s tím mosazným šroubkem uprostřed (nevím teď honem přesný název tohoto náboje) takto trefuji také. Beru si ji na honech a naháňkách do tlaku a mohu s čistým svědomím konstatovat, že mám jednuškou ulovených víc kusů černé, než kozlicí.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od Jiří K. »

Yavalaskar Slug Gold.
Turci jsou na 50-60 m z krátké hlavně v poho. SB má už problém se stabilitou.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od dalas »

milane, zkus najít někoho z okolí, kdo má hradla a zkus přes ně střelit s klasikou cca 70 cm a těmi svými 48 cm. Možná bude stačit jen z Tvé zbraně. Ono se totiž nenajde mnoho kolegů, kteří mají takto krátké hlavně. Jestli bude pokles rychlosti např. 10%, bude pokles energie 19%. (Procentuální rozdíl kvadrátů rychlosti) Ono to sice lineární není, ale přibližně o tolik se prakticky zkrátí účinný dostřel. Takže co fungovalo spolehlivě do cca 60m bude fungovat spolehlivě do cca 50m. (z hlediska ranivosti)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
milan 04
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 20.7.2007, 7:33

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od milan 04 »

Jo,jo,zkusím to nějak pořešit kvůli jistotě. Jinak jde o brokovou pumpu Benelli Supernova Slug s 18,5" hlavní.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: účinnost jednotné střely

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jsou různé historky od stolu, kdy někdo střelil prase esbalem na 80 m. To jsou podle mě náhody, která vyjde tak 1:20. Podle mých zkušeností , je idealní vzdálenost na běžící černou do 20 ti kroků, kdy se střílí na ryj bez nějakého extrémního předsazování. Je úplně jedno co tam máte za střelu. Ty klasické jednotné střeli mají téměř stejné rychlost kolem 400 m/s.
Max. vzdálenost udávaná výrobci je max.50 metrů s uspokojivým rozptylem daných střel, tj. kruh 25 cm, což odpovídá komoře černé zvěře. Samozřejmě rozptyl v terči v klidové ráně z nějakého rozptyloměru resp. při testech výrobce.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od campo »

Před lety jsem vlastnil náš český automat (typ ani zahrdlení si nepamatuji) v ráži 16. Vzal jsem ho jednou z hecu na střelnici a se starými S-Bal Plastik to mělo na 50 metrů neskutečné soustřely. Skončilo to tak že jsme vzdálenost prodloužili až do vjezdu střelnice cca 80m a stále spolehlivě to trefovalo pistolový terč ale už se muselo mířit na horní okraj. Všechny zůčastněné včetně mne to dost udivilo. Tím chci jen říci že i brokovnice s jednotnou střelou může střílet poměrně přesně ale rozhodně nezpochybňuji Honzovo pojetí účinosti. Na prase bych rozhodně na tyto naše zkoušené "terčové" vzdálenosti nevystřelil.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od crif »

No chlapi, měl jsem dost možností zkusit s-ball plastik a jednotnou. Nicméně zmiňovaná vzdálenost dvaceti metrů bohužel většinou ranou "na ryj" končí tím ustřeleným ryjem.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od fesoj »

Název tématu je Účinnost jednotné střely. Nemyslím, že při střelbě do těch doporučovaných 50 m by byly nějaké podstatné rozdíly v průraznosti a účinnosti, střely od všech výrobců by měly dosahovat vyhovujících parametrů. Ani délka hlavně nebude tak podstatná. Ale na co bych si já osobně dal pozor a co bych si taky na střelnici vyzkoušel, je za a/ rozptyl jednotných střel a za b/ u kombinovaných zbraní soustřel kulové a brokové hlavně. A při střelbě v běhu se samozřejmě musí počítat s rozdílným předsazením
vzhledem k menší rychlosti jednotné střely vůči kuli. Teoreticky jsem to popsal hezky, ale v praxi je podstatné, aby bylo zvíře proti díře :) a pak je výsledek zaručen.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od Jiří K. »

Strašně se mi líbí, jak jsme v tom našem českém rybníce nejchytřejší a všude okolo jsou pouze blbci. Tak nějak nechápu proč se třeba firmy Brenneke, Sauvestre,Hornady atd. vůbec namáhají a ve svých materiálech uvádějí bal.data pro 50,100 m. Proč, protože ve spoustě zemí se na tyto vzdálenosti loví. Nejen sele a lončák, ale také jeleni, losi, medvědi atd. On ten "slug" je na těch 50 m a věřím, že i dál dostatečně účinný. Stačí jen při jeho použití myslet. Některé rány si holt odpustit.
Loni jsem si přes veškerá varování o kvalitě tureckých brokovnic pořídil pumpu. Nová za 4,5 litru. No nekup to. Prostě jsem si to chtěl vyzkoušet. Je to plasťák s 50 cm hlavní a "puškovými" mířidly. Na 50 m ve stoje, bez opory jsem 5 slugu Yavascalar nastřílel do obdélníku 10x8 cm. Přiznávám,že s ní na 50 m divočáka uloveného nemám. Vše bylo blíž. Vím, že bych si to mohl dovolit.
Neodpustím si dotaz. Které firmy udávají rozptyl 25 cm na 50 m ?
Já totiž našel třeba tohle:
http://www.brenneke-ammunition.de/en/sh ... n/classic/
Mám s nimi osobní zkušenost a účinek fakt dobrý(r.16 a 20).
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne ned 26.2.2017, 8:01, celkem upraveno 1 x.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od Petr1970 »

no ono se loví i u nás, jen to obvykle nikdo neví ))

mě každý tvrdí že střílel "na 30 metrů max"... a když to pak odkrokuju je to 45 metrů a víc - na podzim jednou i 60 :-)

30 metrů je hrozně málo :-) a spousta lidí to prostě neodhadne... když jsem měl půjčený laser dálkoměr tak jsem jednu procházku se psem prostě šel po lese a říkal - jak daleko je tenhle strom - odhad, měření..

běžně se prohádával 25 procent:-) -

dobře je to vidět i na kachnách - byl jsem jednou kde se střílelo běžně nad stromy - mě to přišlo vysoko.. ne, to je 25 metrů max smrk..
druhý týden byl vyvrácený, tak sme ho měřili - 36 metrů:-) takže kachny nebyly max 30, ale cca 40 :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od fradus »

Pro Jiří K.
Když už píšeš o těch blbcích a chytrých. Zkus si dohledat rozdíl mezi HOLD a HOLT. Holinky a hodinky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Účinnost jednotné střely

Příspěvek od fesoj »

Pro Jiří K.
Ano, výrobci běžně uvádějí účinnost jednotných střel na 100 m, ano, někde se s nimi na tuto vzdálenost i běžně loví. Ovšem otázkou je zda na tyto vzdálenosti se již nepočítá s použitím drážkované hlavě, která samozřejmě velice zvyšuje přesnost. Některé firmy dokonce tyto drážkované hlavně opatřené hledím a muškou přímo dodávají jako součást systému zbraně, ať se jedná o pumpu či automat.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět