Zkrácení hlavně brokovnice

Vše o brokovnicích
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

Zdravím,
zkoušel jsem hledat podobné téma, ale nenašel jsem ho. Rád bych se zeptal jestli zde není někdo, kdo má zkušenosti se zkrácením hlavní brokovnice? Mám jednu nevyužívanou ruskou dvojku, hlavně 72 cm. Chtěl bych ji nechat zkrátit na 60+ cm, tak aby pořád spadala do kategorie C a zároveň byla co nejkratší (otázka: co je podle zákona délka hlavně? Čistě hlaveň nebo se to počítá vcelku s nábojovou komorou?). Střelba pouze jednotnou střelou. Zajímalo by mě, jak zkrácení hlavní ovlivní charakteristiku střely (přesnost, výkon)? Rád uvítám jakékoliv názory na myšlenku této přestavby. Děkuji
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od poli »

Policie - balistika, puškař, zkušebna. Pokud nejsou hlavně jak zrcadlo, tak zkušebnou neprojde.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

Tohle nechám na puškaři. Je to stará rusanda, hlavně jsou jak zrcadlo...
Mně jde spíše o to na co se ptám, chtěl bych kraťounkou flintu do kukuřice, školek atd., ale pokud by se měla zásadně změnit balistika střely nebo bezpečnost zbraně, tak to rychle vyženu z hlavy.
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pultik »

Pokud se zkrácením hlavně nezmění její kategorizace, tak ti stačí puškař co to uřízne. Policie ani zkušebna netřeba.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pufr »

2 Toman - Jak píšeš brokovnice kategorie "C" ve smyslu zák. č, 119/2002 Sb.v současně platném znění musí mít hlaveň delší než 600 mm a musí to být "dlouhá zbraň" ( tj. celková délka rovněž větší než 600 mm). Pokud zkrátíte (s Tvým puškařem) hlavně pod 600 mm bude se jednat o "Dlouhou zbraň" kategorie "B". Pokud zkrátíte hlavně pod 300 mm nebo celou zbraň pod 600 mm, bude se jednat o "Krátkou zbraň" kategorie "B".
Způsob měření délky hlavně zákon nestanoví, obecně "strojařsky" by se mělo za to, že se změří délka celého (v tomto případě "hlavního") dílu zbraně - i s uzamykacími prvky na zadku, ale vžitý je způsob, kdy se měří jakousi měrkou vloženou do vývrtu od ústí a opřenou o čelo závěru (nábojová komora je dle ČSN částí vývrtu hlavně - vyjma revolverů :) ). Prostě mají tam zpravidla drát nakrácený spřáteleným soustružníkem na 600 mm a ten vloží od ústí do hlavně.

Na legislativní opruz spojený s případnou změnou kategorie zbraně "C->B" se podívej do zák. č, 119/2002 Sb. a raděj se i zeptej u Vás na OSZBM - zvyklosti se mírně různí :? Ale nejlépe by bylo "zůstat v C", jak ostatně plánuješ a pak v podstatě platí, co píše Pultík.

Odstranění zahrdlení může střelbu jednotnou střelou zpřesnit.
Další otázka je soustřel hlavní přímo u daného - Tvého - hlavňového svazku - jak to soudruzi v CCCP "trefili". Pokud Ti už teď střílí jednotlivé hlavně se středními body zásahů například 0,5 m/35m od sebe, možná bych o přestavbě této zbraně pro daný účel ani neuvažoval :?
Pufr
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

Ano, délka hlavně přes 60 cm tak, aby to pořád byla kategorie C a nebylo třeba řešit nic se zkušebnou ani policajty.
Tak to jsou celkem potěšující informace. Soustřel vyzkouším, ale myslím, že to nebude nic hrozného, protože předchozí majitel mi k flintě dal 2 krabice slugů a na ústí laufů je vidět, že to už kdosi rozšiřoval, tudíž hádám, že to používal také na naháňky.
Ještě bych měl jednu otázečku na způsob úpravy. Náhodou něco málo o "železe" vím, a nerad bych to svěřil nějakému fušerovi, který to čímsi řízne, začerní a konec hlavně se po pár výstřelech třeba vyduje, roztříští, ulítne z toho lišta atd. To si to mohu pod vodou říznout sám. Takže kdyby měl někdo přímo zkušenost se svojí flintou a doporučil by konkrétního puškaře, vůbec bych se nezlobil.
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pultik »

Uříznout to není věda. Jde o to aby jsi neoloupal chrom 5mm dovnitř. Naposled jsem to musel dremlem zevnitř obrousit a pak teprv řezat. Je dobrý si udělat jeden řez na části to odpadne na zkoušku.Moje ižka ani jedna neměla černěné čelo hlavní, tak jsem to neřešil. Ufik jsem to na pile s přídavkem cca 2mm, obrousil vnitřní chrom ,na fréze orovnal a na konec jemně srazil hrany pilníkem
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pufr »

Do dutiny mezi hlavněmi nezůstala díra?
Pufr
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Flash »

Kde je v zákoně uvedena minimální délka hlavně 600mm, aby byla zachována kategorie C?
Teď jsem hledala našel jsem definici dlouhé a krátké zbraně zde:
Příloha č. 1 k zákonu č. 119/2002 Sb.

Vymezení zbraní a střeliva

ČÁST PRVNÍ

DRUHY ZBRANÍ

....
8. Broková zbraň - palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu brokovými náboji, případně speciálními náboji pro brokovou zbraň.
....
10. Krátká zbraň - palná zbraň, jejíž délka hlavně nepřesahuje 300 mm nebo jejíž celková délka nepřesahuje 600 mm.

11. Dlouhá zbraň - palná zbraň, která není krátkou zbraní.

....

potom v zákoně:

§ 5

Zbraně kategorie B

Zbraněmi kategorie B jsou

a) krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně,

b) krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem,

c) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka je menší než 280 mm,

d) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,

e) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora nemohou dohromady pojmout více než 3 náboje a u nichž je podávací ústrojí odnímatelné, anebo u nichž není zaručeno, že nemohou být přeměněny běžně dostupnými nástroji na zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,

f) dlouhé opakovací nebo samonabíjecí zbraně s hladkým vývrtem hlavně, jejichž délka hlavně je menší nebo je rovná 600 mm,

g) samonabíjecí zbraně, pokud mají vzhled samočinných zbraní, a

h) signální zbraně pro použití signálních nábojů ráže větší než 16 mm.

§ 6

Zbraně kategorie C

Zbraněmi kategorie C jsou

a) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka se rovná nebo je větší než 280 mm,

b) jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně neuvedené v § 5 písm. d) až f),

c) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou paintbalových zbraní, a

d) více než dvouranové nebo opakovací zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů.

.....

Potom z toho usuzuji, že hlaveň může být klidně 300mm a celková délka zbraně 600mm.
Nebo jsem někde něco přehlédl?
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pultik »

to:Pufr
Ano máš pravdu, to jsem opoměl napsat . Mezi hlavněma a lištama se udělala 4x dírka 1x1mm. Místo letování jsem je zalepil tekutým kovem od loctite tak 15mm do hloubky. Já teda řezal jen o 25mm.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Šumavák »

Ta délka hlavně 600 mm je hranicí pro kategorizaci zbraně pouze u opakovacích a samonabíjecích brokovnic. Brokovnice jednoranové (jednušky) nebo víceranové (např. dvojky) jsou vždy kategorie C. Pouze v případě, že by měly délku hlavně 300 mm a menší, nebo celkovou délku 600 mm a menší, by patřily do krátkých zbraní a tím kategorie B.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nejsem znalec, ale zřejmě to bude starší flinta s pevným zahrdlením? Nemám představu, jak je toto zahrdlení konstruováno /jak je dlouhé/ a zda se zkrácením do něho tzv. netrefíš a co to bude dělat při střelbě? Kde tedy řezat, aby jsi byl na čistém válci?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pufr »

Flash a Šumavák mají pravdu, hranice 600 mm je platná jen pro opakovací a samonabíjecí zbraně s hladkým vývrtem. Omlouvám se zúčastněným za zavádějící zprávu :oops: a děkuji za opravu!

Kam se při krácení starších hlavní trefím - do zúžení před zahrdlením nebo již válcové části, těžko říct (zahrdlení bývají delší než ta moderní výměnná - musel bys vývrt proměřit ...). Zúžení by ale mělo být menší než před odříznutím 12 cm od ústí :?
Pufr
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

No vida...zajímavé. Mám dvě ižky a na obou je vidět zahrdlení pouhým okem - začíná odhadem 10 cm od konce. Původní plán byl dostat se na oněch 60 cm, tzn. zkrátit hlaveň o 13 cm, ale ve světle nových okolností to monžná nechám zakrátit ještě víc.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Šumavák »

Brokové dvojky, používané pro westernovou střelbu, mívají hlavňový svazek o délce okolo 50 cm a bez zahrdlení. Například zbrojovka Baikal (IŽ) u brokové dvojky MP-43 nabízí mimo obvyklých loveckých délek i variantu s 51 cm hlavněmi. Hlavňový svazek je v tomto případě +/- stejně dlouhý, jako pažba s baskulí. Jsou to velice dobře manévrovatelné zbraně, které lze mimo westernové střelby úspěšně používat nejen jako zbraň do leče, ale je s nimi možné i odstřílet lovecké kolo nebo skeet. :) Je třeba ale počítat s vyšší hlukovou zátěží. Co se týče zkrácení hlavní, pravděpodobně je bude třeba sletovat v místě, kde budou nově končit. Ohledně legislativy existují rozdílné výklady § 63 odst. 5 zákona o zbraních, tedy ohledně toho, zda je zbraň před zkrácením hlavní nutné dát na balistiku PČR, nebo ne. Převažují názory že nikoliv, ale asi bude záležet na konkrétním puškaři, k čemu se přikloní.
Odpovědět