Zbraně Holek

Vše o brokovnicích
Odpovědět
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Zbraně Holek

Příspěvek od dmw »

Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat a něco dozvědět o konstrukci zbraní Holek, co tam bylo použito za zámky, jaký materiál byl použit atd. díky za Vaše přízpěvky.
Naposledy upravil(a) dmw dne ned 11.12.2011, 21:28, celkem upraveno 1 x.
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Zbraně Holek

Příspěvek od psdk »

dmw píše:Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat a něco dozvědět o konstrukci zbraní Holek, co tam bylo použito za zámky, jaký materiál byl pouřit atd. díky za Vaše přízpěvky.
O konstrukci zlamovacích zbraní Holek ti řeknu jen to , že uzamčení ja klasicky podélným klínem. Do baskule jsem nikdy nemusel vrtat tak těžko říct jaký je tam systém.
K použitým materiálům ti povím asi toto. Tata má dlouhá léta sportovní trapovou kozlici Holek, koupil ji už můj děda od OMS v Opavě kde ji měli jako erár na trapové střelnici. Těžko říct kolik tisíc ran dodneška vstřílela, ale hlavně jsou jako zrcadlo. Menší závěrové vůle vyřešil puškař pri kompletní repasi povrchu před dvěma lety a je to flinta za kterou se každý otočí.
Já mám sadu kulobroku s brokovýma hlavněma. Na 100 metrů s tímhle dědečkem dám rozptyl do 5 cm s komerčním strělivem a brokové hlavně jsou čisté jako zrcadlo.
Podle mého soudu jsou to ojedinělé a technicky vypracované zbraně, které se řadí mezi to nejlepší co se tady po válce vyrábělo.
A úplná lahůdka je Holkova samonabíjecí kulovnice 7x57 ...
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Zbraně Holek

Příspěvek od kikin »

to psdk-samonabíjecí Holek,nevím jaké zkušenosti s ním máš.Já ho scháněl před 30 lety a v tehdejších inserátech vždy stálo,,pro náročné".Pak se mi povedlo dostat do studijní kriminalistický sbírky.Tam jsem dostal výklad:konstruováno pro armádu,neprošel zkouškama,po té rekonstruován na loveckou zbraň,při moderní munici má sklon k předčasnému otvírání závorníku.Jak jsem slyšel,tak podávám.Bylo tam několik prototypů a nevím jesli i to,co šlo do výroby jako lovecký.Plechový pouzdro závěru,vojenská bříza.Tím mě přestal zajímat.Pokud ho znáš jinak,tak se poděl o dojem.
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Zbraně Holek

Příspěvek od psdk »

Co se týče těch samonabíjecích kulovnic Holek tak, vím pouze o dvou kusech ve svém okolí a tímpádem nemám o praktickém použití moc informací. Jen poznámka k těm pažbám, co jsem viděl byly ořechové.
Beru to tak, že je to technicky nesmírně zajímavá zbraň, sběratelsky ceněná tím, že jich bylo zatraceně málo. Taky vím, že ti lidi co to mají s tím střílejí minimálně, protože nechtějí riskovat poškození.
A když vezmu v potaz dobu vzniku této kontrukce tak se není co divit, že může mít své mouchy stejně jako každá malosériovka, která neměla čas dozrát ... jenže tohle jim nic neubírá na hodnotě a zajímavosti jakou tyhle zbraně dneska mají na sběratelském trhu a opravdu jsou lahůdkou po které se zapráší.
Jo a když se u inzerátu píše " pro náročné" tak já už raději ani nereaguju, většinou to znamená, že dotyčný má akorát přehnanou představu o ceně a obchod stejně nikam nevede
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: Zbraně Holek

Příspěvek od george.barley »

Dneska na huntingshopu-samonabijeci kulovnice Holek-pekna raritka :D

http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/35 ... brno-7x57/
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Zbraně Holek

Příspěvek od losthorizon »

Vzhledem k neobvyklosti zbraně přidávám odkaz na velice zajímavé a poutavé video z výborného kanálu na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=_R7Q2N6BfTM
Odpovědět